Моя дитина – онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини чи підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Мій Дитина – портал успішних мам в Україні!
UA
RU
Читати російською
1триместр
2місяць
Етапи розвитку дитини

Вагітність розвивається і при бажанні вже можна стати на облік у жіночій консультації. На 6 нед матка вже збільшена так, що лікар вже може визначити наявність ембріона навіть без УЗД — при звичайному гінекологічному огляді.

6 тиждень вагітності

6 тиждень вагітності, відчуття, УЗД, симптоми, аналізи

Джерело: GettyImages

Вагітність розвивається і при бажанні вже можна стати на облік до жіночої консультації. На 6 тижні матка вже збільшена так, що лікар вже може визначити наявність ембріона навіть без УЗД – лише за умови звичайного гінекологічного огляду.

Зміст:

Дітина

Якби вам зараз показали малюка, ви звернули б увагу на його головку і … на хвостик. Не хвилюйтеся, хвостик з часом зникне. А зараз крихітка схожа на маленьку рибку завдовжки 4-5 мм. На цій неділі у малюка починають формуватися оптичні бульбашки — майбутні оченята, а також вушка, ротик, носик і півкулі головного мозку. До кінця цієї важливої ​​неділі вагітності майже всі життєво важливі органи крихітки вже сформовані і тільки продовжують удосконалюватися.


плід на 6-й неділі вагітності

фото на 6-й неділі вагітності

Що я там роблю

Плаваю у навколоплідному міхурі.

Що відбуваєься здитиною

6-й акушерський тиждень — це приблизно четвертий фактичний, а значить, розвивається майбутня дитина всього лише 4 тижні, які акушери називають ембріональним терміном вагітності.

 • До 6-ої тижня вже практично відбулося повне закриття нервової трубки — основи нервної системи дитини, сформований спинний мозок, з'явилися зачатки правої та лівої півкулі головного мозку.
 • Побачити ембріон поки складно, навіть за допомогою особливо чутливих датчиків УЗД, але виглядає він як мініатюрна копія ушної раковини, з потовщенням з одного боку і міні хвостиком з іншого.
 • До кінця 6-ї неділі вагітності у ембріона вже є розгалужена система нервних сплетінь, яка проходитиме через зростаючі кінцівки — майбутні ручки та ніжки, на яких до початку наступної тижня вже з'являтимуться пальчики.
 • Маленьке серце, яке почало скорочуватися вже до кінця 5-го тижня, тепер б'ється найчастіше — до 130 ударів за хвилину.
 • На голівці з'являються зачатки очей – оптичні бульбашки, які стануть основою сітківки очей.
 • Продовжують активно завиватися сформовані раніше внутрішні органи: печінка, шлунок, підшлункова залоза, кишківник, легені.
 • На 6-ій акушерській неділі, або 4-й ембріональній, у дитини формується тимус, або вилочкова залоза, — один з основних органів імунної системи, призначення якого, навчати Т-лейкоцити реагувати на шкідливі клітини.
 • На шостій неділі йде активний розвиток плаценти, яка буде протягом всієї вагітності відповідати за вироблення потрібних гормонів, захист від зовнішнього впливу і харчування дитини.
 • А ось стати майбутньої дитини поки визначити неможливо – по-перше, ембріон ще дуже малий, а по-друге – первинні статеві органи ще не сформувалися.
6 тиждень вагітності від зачаття - відчуття

Fotolia

Мама

Якщо ви дуже нетерплячі і хвилюєтеся, вже можна вирушати в жіночу консультацію та ставати на облік, хоча термін ще занадто маленький, і сучасні акушери вважають за краще відкласти УЗД ще на пару тижнів. Проте, якщо є така необхідність — незрозумілі симптоми, негативний досвід колишніх вагітностей, підозрення на позаматкову вагітність, трансвагінальне УЗД чітко покаже, чи все гаразд.

Також, під час першого візиту до лікаря ви отримаєте поради щодо правильного харчування і дізнаєтесь про всі обмеження під час вагітності. У разі потреби вам також можуть назначити спеціальний полівітамінний комплекс для вагітних.

Головне — не стесняйтесь задавати питання і обов'язково розповісти лікареві про всі симптоми, які змушують вас відчувати дискомфорт.

Сергій Бакшеєв
Сергій Бакшеєв
Акушер-гінеколог, репродуктолог. "Кабінет доктора Бакшеєва", м. Вишневе. Facebook

Фолієва кислота - це штучно синтезований водорозчинний витамин В9, який лікар повинен прописати вагітній жінці. Починайте приймати фолієву кислоту вже на ранніх термінах вагітності. Для організму вітамін дуже важливий, оскільки бере участь у виробництві генетичного матеріалу (ДНК, РНК) та амінокислот; у роботі мозку, нервної та серцево-судинної систем; у кровотворенні, імунітеті, процесах загоєння ран.

Під час вагітності фолієва кислота відіграє величезну роль у зростанні та розвитку плоду, особливо, в першому триместрі, коли відбувається закладка сосудів плаценти, тканин та органів майбутнього дитини.

Дефіцит витамину В9 при вагітності може призвести до формування дефектів нервної трубки, яка закладається в терміні 2,5-4 тижні, і проявитися в подальшому вада розвитку плода — гідроцефалія, аненцефалія, мозковими грижами, заячою губою, вовчою пасткою.

Крім цього низький вміст В9 в організмі вагітної жінки, сприяє розвитку гестозу, відшарування плаценти, невиношуванню вагітності, внутрішньоутробній загибелі плоду.

Фолієву кислоту назначають з перших днів вагітності. Добова доза становить від 600 до 800 мкг; з 13 нед і до пологів - 800 мкг. При необхідності дозування може бути збільшене лікарем.

Комплексні препарати, що містять витамин В9, мають ряд протипоказань та побічних ефектів, тому назначаються тільки після безпосередньої бесіди лікаря з пацієнткою.

Аналіз

У поліклініці лікар виміряє таз і артеріальний тиск, візьме аналіз виділень з піхви і дасть направлення на аналіз сечі і крові. Всі ці дані та аналізи дадуть лікареві розгорнуту інформацію про стан вашого з малюком здоров'я.

Як правило, у нашій країні при постановці на облік вагітної жінки, її направляють на такі аналізи:

 • загальний аналіз сечі,
 • загальний аналіз крові,
 • аналіз на визначення групи крові та резус-фактора,
 • аналіз на сифіліс і ВІЛ,
 • аналіз на діагностику вирусного гепатиту В і С,
 • аналіз крові на TORCH-інфекції (токсоплазмоз, мікоплазмоз, цитомегаловірус і вірус герпесу),
 • аналіз крові на цукор,
 • аналіз крові на згортання (коагулограма),
 • мазок з піхви для мікроскопічного дослідження
Олена Березовська
Олена Березовська
Лікар-дослідник, акушер-гінеколог автор книги «Настільний посібник для вагітних жінок», засновник та керівник Міжнародної Академії Здорового Життя (International Academy of Healthy Life) м. Торонто, Канада   doctorberezovska.com, facebook.com/dr.olena.berezovska, instagram.com @dr_olena_berezovska

Якщо ви ще не робили УЗД, вам його визначатимуть для візуалізації знаходження плідного яйця в порожнині матки та його серцебиття. Вагітність на ранніх термінах підтверджується наявністю трьох важливих структурних одиниць:

 • плодового яйця;
 • жовткового міхура;
 • фетального (або ембріонального) полюса

Додаткові ознаки маткової вагітності:

 • виявлення підвійного децідуального міхура
 • симптом підвійної бульбашки (УЗД-терміни, які можна не запам'ятовувати людям без медичного освіти, але на які важливо орієнтуватися при проведенні УЗД на ранніх термінах).

Якщо якісь результати викличуть у вашого гінеколога побоювання, то доведеться пройти додаткові обстеження.

Полезна література для майбутніх матусь
шо відчуває мама на шостій неділі

Shutterstock

Харчування

Прояви раннього токсикозу на цьому терміні можуть посилитися і щоб полегшити свій стан, приділяйте більше уваги харчуванню. Отже, намагайтеся обмежувати собі: не слід вживати занадто жирну та кислу їжу. Також, відмовтесь від всіляких приправ та пряностей. Допоможуть полегшити напади нудоти білкові продукти і їжа, збагачена витамином В6. Тому, включіть до свого раціону твердий сир, рибні та молочні продукти, шпинат, банані. Намагайтесь їсти часто, але невеликими порціями, щоб не бути голодною, і водночас — не переїдати.

 1. Що стосується полівітамінних комплексів, які назначають практично всі лікарі майбутнім мамам, то останні дослідження вчених з цього приводу показали — полівітаміни практично ніяк не впливають на перебіг вагітності, при повноцінному, різноманітному та якісному харчуванні. Виняток становить фолієва кислота, яку рекомендують приймати ще до зачаття і обов'язково в перші три місяці вагітності — це запобігатиме дефектам розвитку нервної трубки ембріона (більш ніж на 90 %) та іншим патологіям.
 2. Як і раніше, варто їсти більше продуктів, багатих на витамин В9, — листових овочів, брокколі, бобових, м'яса та молочних продуктів.
 3. Зараз у вас вже можуть змінитися смаки — різко захочеться чогось, до чого раніше ви були байдужі, або улюблена їжа стане раптом неприємною. На 6-й неділі, під пресингом гормональної перебудови, на перший план виходять давні ділянки мозку, які відповідають за інтуїцію, інстинкти, самозбереження. Саме вони посилають сигнали – забезпечити організм відсутніми речовинами.
 4. Прислухайтеся до своїх бажань, але дотримуйтесь розумних меж, замінюйте потенційно небезпечні продукти безпечною альтернативою.

Догляд

У вас можуть збільшитися молочні залози, стати більш чутливими до соски, а навколососкові ареолі потемнішати — це звичайні симптоми на 6 тижні вагітності, які не вимагають додаткової консультації у лікаря. А ось підібрати новий бюстгальтер – саме година! Краще вибирати спортивний, без кісточок.

Гаряча ванна, а тим більше баня – це тепер не для вас, краще обмежитися теплим душем.

Це важливо!

 • Якщо напади токсикозу раптово і різко припинилися — це тривожний сигнал, який може свідчити про те, що вагітність більше не розвивається. У такому випадку слід негайно звернутися до лікаря.
 • На 6 неділі вагітності вас може турбувати біль у попереку. Найчастіше це нормальне явище, але варто звернути увагу, якщо біль стає різким і триває довгу годину.
 • Тягучий або переймоподібний біль унизу живота також може бути ознакою проблем. Тому, якщо живіт болить постійно, а матка в тонусі, якнайшвидше повідомте свого лікаря.

Must Do на шостій неділі вагітності

Знайдіть надійних і грамотних фахівців із супроводу пологів. Розпитайте у знайомих і подруг, пошукайте відгуки на форумах для мам в Інтернеті. Не можете визначитися з лікарем, тому не стаєте на облік? Сходіть до жіночої консультації, яка знаходиться неподалік вашого будинку — погодьтеся, аналізи треба буде здавати часто та й у вашому стані їздити на край міста під кінець терміну вагітності буде зовсім неудобно. Думайте про майбутнє. Поспілкуйтеся з лікарем з жіночої консультації неподалік вашого будинку, а вдруге він вам сподобається?

Олександр Кобаса
Олександр Кобаса
Акушер-гінеколог, перинатальний психолог, провідний спеціалізованих тематичних курсів з підготовки до пологів

Більшість стресів відбувається через нестачу інформації про пологи. Невідомість лякає і змушує дивитися на пологи як на тяжке випробування, а не як на радісну подію. У нашому суспільстві є культ пологових страшилок. Майбутній мамі передають розповіді про страшні пологові будинки, безграмотних лікарів та важкі патології… Ставте блоки на таку інформацію. Шукайте оточення, яке буде ділитися з вами іншими історіями пологів – щасливими, радісними, позитивними. Найпростіше зробити це на курсах підготовки до м'яких пологів. Там розкажуть про фізіологію процесу, навчати не боятися власного тіла та встановлювати контакт з медперсоналом у жіночій консультації та пологовому будинку.

Як би там не було, час поки є, але починати працювати у напрямку пошуку лікарів, які будуть супроводжувати вагітність та пологи, вже пора.

Як виглядає малюк на 6 тижні вагітності, дивіться ВІДЕО:

Джерело: YouTube, автор: 40weeksUA
Поділитись:
Матеріал вам був корисний?
12345 (1 оцінок, середнє: 5,00 з 5)
Завантаження ...

Коментарі

Додати коментар або відгук

Вашу адресу email не буде опубліковано. Обов'язкові поля позначені *

Новини партнерів
Наші проекти