Моя дитина – онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини чи підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Мій Дитина – портал успішних мам в Україні!
UA
RU
Читати російською
1триместр
2місяць
Етапи розвитку дитини

Дізнавшись про вагітність, жінці потрібно докласти маси зусиль для того, щоб перебороти свій йогоїзм, свої різні бажання і постійно думати про те, що ви живете вже не тільки для себе одного, а й для свого малюка. І дитинка, зростання якої — всього нічого, все відчуває і переживає разом з вами.

4 тиждень вагітності

четвертий тиждень вагітності

Fotolia

Дітина

Уявіть собі, що ваш малюк зараз розміром із зернятко завдовжки до 1 мм, що складається з трьох зародкових листків, кожен з яких має різні типи клітин і відповідає за подальше розвиток різних органів і систем. Ці лепестки надалі перетворюються на життєво важливі органи.

плід на 4-й неділі вагітності

4 тиждень вагітності


 

 

Що я там роблю 

У мене формуються зачатки головного та спинного моск, органів ендокринної системи (підшлункова, щитовидна), органів дихальної системи.

Розвиток плода на 4 неделях вагітності

На 4-й неділі вагітності у майбутньої дитини формуються і зовні, так звані позазародкові органи, які забезпечують його зростання і розвиток:

Хоріон. Поступово перетворитися на плаценту, яка відокремить плід від маминого організму, захистить від багатьох небезпечних впливів, відповідатиме за вироблення прогестерону, який досі виробляло жовте тіло і ще безліч функцій.

Амніон. Перетворитись на навколоплідний міхур

Жовтковий міхур. Необхідний у перші 7-8 тижнів вагітності для кровотворення ембріона.

Мама

Що відбувається в організмі

Вже до кінця третьої тижня плідне яйце досягає мети і дислокується в матці, де і відбуватиметься розвиток майбутнього малюка. Тепер його завдання — імплантація у слизову оболонку матки, проте це відбувається не одразу. Протягом 2-3 днів ембріон знаходиться в «підвішеному стані», при цьому виділяє специфічні речовини, що пригнічують мамин імунітет, щоб запобігти атаці лейкоцитів, адже він сприймається як чужорідне тіло, яке виявилося в організмі жінки. Процес імплантації триває близько 14 днів і в цей час, починаючи з 4-ї тижні, ймовірність втратити вагітність (про яку, втім, ви могли ще й не знати) підвищена.

Строго кажучи, до закінчення процесу імплантації, що припадає на 6-7 тиждень, діагноз «вагітність» лікарі не ставлять. Причини невдалої імплантації можуть бути різні - від генетично нежиттєздатного ембріона до порушень маминої поведінки.

Так, до факторів ризику відносять:

 1. Алкоголь
 2. Паління
 3. Інфекційні захворювання
 4. Деякі ліки, зокрема протизапальні препарати
 5. Надмірне фізичне навантаження
 6. Сильний стресс у мами

Бластоцист (так називають ембріон до імплантації) за допомогою ворсинок хоріону починає активне вироблення гормону ХГЛ — хоріонічний гонадотропін людини, необхідний для імплантації у слизову матки. Саме наявність ХГЛ у сечі і крові вважають першими ознаками вагітності, хоча на 4-й неділі його рівень ще занадто малий, і побутовий тест на вагітність його навряд чи покаже. Так що, не поспішайте з перевіркою, ви ще все досягнете.

4 тиждень вагітності

Джерело: GettyImages

Відчуття на четвертій неділі вагітності

На такому малому терміні вагітність ще практично не відчувається. Ті, що можуть відчувати більшість жінок, дуже схожі на ознаки наближення місячних: легке набухання грудей, слабкий тягнучий біль унизу живота, загострення нюху та смакових уподобань, прискорене сечовипускання, мізерні виділення, що мажуть.

Олександр Кобаса
Олександр Кобаса
Акушер-гінеколог, перинатальний психолог, провідний спеціалізованих тематичних курсів з підготовки до пологів

Сталося щось неприємне? Намагайтеся заспокоїтися самі, а потім пояснити дитині в животику, що нічого страшного не відбувається, все добре, у житті мами немає зараз нічого важливішого за малюка. І тоді він запам'ятає на гормональному рівні, що в житті є злети і падіння, які завжди можна подолати і з посмішкою йти далі. Вам на допомогу техніки релаксації: медитація, візуалізація, розслаблення під звуки природи, йога і плавання для вагітних. Оволодіти ними можна і самостійно, і у спеціальних групах.

Проте деякі матусі стверджують, що ще до настання дати передбачуваної менструації вже відчували, що всередині розвивається нове життя. Якщо у вас такого відчуття немає — не турбуйтеся, адже перевірити, наскільки правдиві ці розповіді немає жодної можливості. Оскільки це тільки четвертий акушерський тиждень вагітності і, приблизно, другий ембріональний, тобто фактично, від моменту зачаття минуло трохи більше 2 днів. Саме зараз настає прогнозована година початку менструації, поки ні про яку затримку не йдеться.

Трапляється так, що імплантаційні виділення жінка приймає за мізерні місячні, хоча насправді, нова життя вже намагається зміцнитися в матці.

Сергій Бакшеєв
Сергій Бакшеєв
Акушер-гінеколог, репродуктолог. "Кабінет доктора Бакшеєва", м. Вишневе. Facebook

В цілому, гігієнічні процедури під час вагітності не відрізняються від звичайних, але є деякі особливості. За рахунок гормональної перебудови організму, посилення кровообігу у малому тазі та набряку слизових, у вагітних зазвичай збільшується кількість вагінальних виділень. Для інтимної гігієни необхідно застосовувати спеціальні гелі за рекомендацією вашого гінеколога, найкраще антибактеріальні. Під час вагітності рН у піхві зміщується до більш кислого боку, тому деякі вважають, що використання гелів із молочною кислотою може спровокувати «молочницю». Це зовсім не так. Грибки погано виживають у кислому середовищі. А використання антибактеріальних гелів є профілактикою БВ. Також під час вагітності може посилитися потовиділення. Душ слід приймати 2 десь у день. Якщо у вас чутлива шкіра, використовуйте гіпоалергенні засоби. Ванна з морською силлю або піною — добрий спосіб релаксації після важкого дня. Але вода не повинна бути гарячою, оптимально трохи вище температури тіла. Гіпертермія небезпечна для плода, на ранніх термінах може призвести до викидня. Саме тому перед відвідуванням лазні та сауні потрібно проконсультуватися з гінекологом, чи немає у вас протипоказань. Креми та мастила від розтяжок можна застосовувати щодня, з цією метою підійде навіть звичайне оливкове мастило. Масаж шийної-комірцевої зони теж не протипоказаний під час вагітності. Рекомендую робити контрастний душ для ніг. А після душу добре полежати, піднявши ноги, хоч би 10 хвилин. Це підсилює кровообіг, допомагає боротися з набряками і є профілактикою варикозу.

Аналіз

На такому незначному терміні вагітності жодних аналізів здавати не треба. Інші дослідження так само непродуктивні. Наприклад, жінки можуть забажати зробити діагностику вагітності за допомогою аналізу крові або УЗД.
Так ультразвукове дослідження за допомогою внутрішньовагінального датчика, швидше за все, покаже наявність зростаючого жовтого тіла. Проте сучасні медики схиляються до того, що таке обстеження на ранньому терміні небезпечне для ембріона, що розвивається. Чи варто ризикувати?

Побутовий тест на вагітність може збити вас з пантелику — ледь помітна друга смужка або повна її відсутність може означати, що в січі ще недостатньо ХГЛ для достовірного результату.Полезна література для майбутніх матусь

Харчування

На четвертій неділі вагітності ви можете ще й не відчути жодних змін, але іноді до цього терміну вже злегка змінюється нюх і реакція на запахи, особливо різкі. Так організм сигналізує про те, що час важливіше ставитися до раціону.

До четвертої тижня, якщо ви цього не зробили досі, варто відмовитися від потенційно небезпечних продуктів:

 1. Які містять велику кількість консервантів, синтетичних барвників,
 2. Копченостей невідомого походження
 3. Будьте обережні з молодими овощами та фруктами, у них може бути підвищений вміст нітратів, а вам це зовсім ні до чого.

Харчування має нарешті стати повноцінним і збалансованим — це означає, що щодня в меню майбутньої мами на 4-й неділі вагітності повинні бути:

 • свіжі фрукти та овочі,
 • нежирне м'ясо кисломолочні продукти
 • пийте не менше 2 л рідини на день, при цьому, крім бульйонів, соків, компотів, обов'язково 1-2 склянки чистої води без домішок.
4 тиждень вагітності, харчування

Джерело: GettyImages

На 4 тижні вагітності важливо збільшити кількість витамину В9. Багаторічні дослідження довели — саме фолієва кислота в кількості близько 400 мг на добу здатна майже гарантовано запобігти ризику розвитку у плода патології нервної трубки. А враховуючи, що їй ще потрібно накопичитися в крові, потурбуватися про надходження фолієвої кислоти вже час. Швидше за все, коли ви підете до лікаря, вам випишуть фолієву кислоту в капсулах, а поки варто додати більше продуктів, в яких вона міститься.

Найбільше фолієвої кислоти містять:

 • листова зелень: салат, шпинат, брокколі
 • пряні трави — м'ята, базилік, чебрець, шавлія, петрушка
 • пророщена пшениця
 • буряк
 • гречка
 • вівсянка
 • банани
 • цитрусові (особливо грейпфрут)
 • фініки
 • молоко, сир (твердий і м'який)
 • різні види м'яса, молоко та кисломолочні продукти
 • риба.

Але пам'ятайте, вітамін В9 розпадається при тривалому зберіганні і термічній обробці, тому намагайтеся їсти якомога більше сирих салатів.

4 тиждень вагітності, відчуття

Джерело: GettyImages

Догляд

Здоровий спосіб життя і правильне харчування є запорукою благополучного перебігу вагітності. Тому, дізнавшись довгоочікувану новину про майбутнє материнство, розпрощайтеся, перш за все, зі своїми шкідливими звичками. Відмовтеся від паління. Пасивне паління не менш згубне для майбутнього малюка, тому, якщо у вас вдома хтось курити і не може або не хоче відмовитися, навіть на годину, від шкідливої ​​звички, хай, принаймні, виходити на вулицю — паління на балконі не рятує від впливу шкідливого диму до кімнати.

Відмовтеся від алкоголю. Будь-якого. Навіть пива та слабоалкогольних сурогатів. Дія алкоголю на плід, що розвивається, може бути непередбачуваним, особливо на початку вагітності, коли формуються основні органи дитини. Намагайтеся уникнути стресів, наскільки це можливо, особливо на 4-й неділі, коли в матці починається складний і тонкий процес імплантації плідного яйця. Гормоні стресу можуть спровокувати ланцюгову реакцію та спровокувати викидень. Більше свіжого повітря, активного руху, але менше надмірних навантажень — на 4 тижні піднімати важкі сумки або качати прес не варто. Це важливо!

Сувора дієта і надмірні фізичні навантаження на четвертій неділі вагітності можуть спровокувати зрив вагітності. Особливо якщо у вас нестабільний емоційний стан: часті нездужання і різкі перепади настрою. Будьте поважні до себе. Зараз вам можна приймати геть не всі ліки, і, до речі, це стосується і лікарських трав та всіляких інших народних методів лікування, ароматерапії.

Аби дізнатися: що можна, а що ні, варто проконсультуватися з лікарем.

Must Do на четвертій неділі вагітності

Налаштовуйтесь на прекрасний, непростий та щасливий період вагітності, але не поспішайте робити тест. Якщо все ж таки кортити, а тест на вагітність не показавши довгоочікувану другу смужку, не впадайте у відчай, можливо, просто ще немає достатньої для нього кількості ХГЛ у сечі. Зараз для вас особливо важливим є спокій, правильне харчування та свіже повітря.

Ще про перші ознаки вагітності з перших вуст, дивіться ВІДЕО:

YouTube, автор: 40weeksUA
Поділитись:
Матеріал вам був корисний?
12345 (1 оцінок, середнє: 5,00 з 5)
Завантаження ...

Коментарі

Додати коментар або відгук

Вашу адресу email не буде опубліковано. Обов'язкові поля позначені *

Новини партнерів
Наші проекти