Моя дитина – онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини чи підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
[artlabel id="279202"]
Воспитание

Життя дитини в соцмережах

0
Цього року президент США Джо Байден звернувся із закликом припинити експерименти над дітьми заради прибутку. Перш за все, він вима�

Цього року президент США Джо Байден звернувся із закликом припинити експерименти над дітьми заради прибутку. Перш за все, він вимагав спеціальних законів для регуляції соціальних мереж. На сьогодні в судах США зареєстровано близько 150 позовів від батьків до Facebook, Instagram, TikTok, Snapchat і YouTube. За словами батьків, ці соцмережі мали негативний вплив на життя їх дітей і вимагають від цих компаній відповідальності. 

Життя дитини в соцмережах

Джерело: Freepik

Нові покоління вже не пам’ятають життя без інтернету та гаджетів 24/7. Для дітей це єдине життя та єдине поле. Для них не є розв’язанням питань в інтернеті — просто виключити гаджет (що часто рекомендують їм батьки), бо онлайн та офлайн тісно пов’язані. 

Згідно з дослідженнями в Україні, третині дітей набагато легше бути собою в онлайні, ніж в офлайні. Основні причини: їх захищає екран, вони можуть видавати себе за кого завгодно, щось приховувати. До 29% дітей кажуть, що їм легше щось говорити або писати в інтернеті, ніж наживо. 

Тож, чи можуть соцмережі викликати проблеми зі здоров’ям у дітей?  Як впливають на них блогери та лідери думок в онлайні? Чому соціальні мережі мають такий вплив на цінності наших дітей? Про це розказуємо у 6 епізоді подкасту “Хороших батьків не блокують” від #stop_sexтинг у співпраці з The Ukrainians Media. Запрошеним експертом стала Анна Просвєтова — психологиня, авторка і ведуча навчальних курсів для батьків із системного та гармонійного виховання дітей: https://li.sten.to/r1ood5km 


Анна Просвєтова
Анна Просвєтова
Психологиня, авторка і ведуча навчальних курсів для батьків із системного та гармонійного виховання дітей.

Що робити, коли маленька дитина просить власний гаджет та сторінки в соцмережах?

Інтернет, онлайн-простір — це як аналог офлайн-світу. Ми не відправимо 5-річну дитину саму їхати кудись вдалечінь без нагляду. Давайте так само не будемо її відпускати саму в інтернет. Але чому б разом з батьками не створити цю сторінку в соцмережі, публікувати якийсь цікавий контент. Разом з батьками це може бути єднальний процес. Умовно: “Давай разом вести твою сторінку.  Ти будеш головним редактором, а я буду тобі допомагати”. Звичайно, це з натяком на контроль. Але це більше, ніж контроль.  Це радше підтримка і допомога.

Як соціальні мережі формують наративи про те, як треба виглядати та наскільки дитина відчуває себе цінною в залежності від впливу соціальних мереж?  

Сьогодні в одному Reels в Instagram я почула розмірковування дівчини про те, що вона виявила для себе: нестачу самооцінки й низьку самооцінку вона намагається компенсувати проявами саме в Instagram. Тобто, коли є проблеми з самооцінкою, ми намагаємось якомога більше про себе розповідати, показувати: подивіться, в мене і це є, і ось це я купила і тут я така красунечка. Чому? Тому що людина хоче отримати від оточення підтвердження цього. На жаль, в українських сім’ях часто вибудовується такий підхід до дитини: щоб ми тебе похвалили, любили й приймали, ти маєш відповідати певним критеріям. Наприклад, гарно вчитися, бути чемною, охайною, під диваном має бути протертий пил. А дитині далі треба підтвердити собі, що вона цінна, значуща, важлива і класна за замовченням. Без інших умов. І це не тільки дитині, це нам всім треба знати. 

хлопчик, планшет Життя дитини в соцмережах

Джерело: Freepik

Хочу запитати про такий термін як  FOMO  (Fear of missing out). Тобто страх щось пропустити. Чим це може бути небезпечно?  І як дітей і дорослих вчити з тим справлятися?  

Це може траплятися, коли людина зациклюється на стрічках новин чи на акаунтах, тому що немає власних цікавих подій і якісного спілкування. 

Ми провели опитування на кілька тисяч батьків та дітей.  Коли діти відповідали на ті ж самі питання, що батьки, було дуже цікаво. Наприклад, ми питали батьків, як на їх думку діти хотіли б провести день. Батьки казали: весь день в смартфоні. Переважна більшість дітей відповіла: я б хотів провести час десь з мамою і з татом в луна-парку, парку, на пляжі, на велосипедах і так далі.  На питання для дітей “Чому вони так багато часу проводять в гаджеті” мали відповідь:тому, що батьки зайняті. 

Отже, інтернет, соцмережі, онлайн простір затягують дитину. І потім вона вже моніторить все на світі. Чому? Тому що насправді Такі онлайн розваги, вони дуже швидко дають мозку таке легке і швидке задоволення.  І мозок до цього миттєво звикає.  

Мозок дитини дуже відгукується на щось цікаве, але може бути цікава історія в TikTok, а може бути дійсно цікаве  прикольно поставлене питання від батьків. І це буде темою розмови. І дитина з цими думками буде засинати. Звичайно, для когось це зараз прозвучить як утопія, але я вас переконую: це може бути. Але ми маємо до цього йти.

Які є прикмети, що дитина вже занадто багато часу проводить з гаджетами або в соціальних мережах?

У Великобританії опитали 11 тисяч підлітків 14 років. І дослідження показали, що чим більше дитина проводить часу в соцмережах, то вищий ризик появи депресії. Для дитини, яка проводить понад 5 годин в соцмережах на день, ризик появи депресії  50% для дівчаток і 35% для хлопчиків. 

Треба розуміти, що 5 годин на день в онлайні це ненормально. Навіть для дорослих.  Якщо мова не йде про роботу в онлайні. Тож просто рахуємо години й дивимося: 2, максимум 3 години на день — це оптимальний час для дитини в інтернеті. Це загальний час, включаючи  перегляд фільмів, комунікацію в якихось чатах і так далі. Які є ознаки? Це порушення сну, порушення режиму харчування, тривалі перерви в прийомі їжі,  компульсивні переїдання. Це відображається на настрої дитини. 

Життя дитини в соцмережах

Джерело: Freepik

Головні поради для батьків про безпеку дітей в соцмережах

  • Що б не трапилося, не відбирайте у дітей їхні гаджети. Пам’ятайте, що для дитини онлайн-життя — невіддільна частина її реальності. Не варто демонізувати інтернет чи соцмережі. Подивіться на онлайн-життя як на інструмент  для навчання, самореалізації, корисної комунікації. Навчайтесь самі та залучайте до цього свою дитину. 
  • Якщо ви хвилюєтесь, що дитина знайде собі шкідливого кумира серед блогерів, то станьте для неї найбільшим прикладом для наслідування. Обов’язково цікавтеся, що саме захоплює дитину в тому чи іншому онлайн-контенті, чи інфлюенсері. 
  • Для здоров’я дитини безпечними є 2-3 години на день в інтернеті. Наповніть час дитини офлайн розвагами та встановіть обмежувальні правила, яких чесно будуть дотримуватись усі члени родини. Наприклад: “обід і вечеря — без гаджетів”. Або “Вночі всі телефони заряджаються не у спальнях”. 
  • І найголовніше — спілкуйтеся зі своєю дитиною, дослухайтесь до неї, сприймайте на рівних. Так її самооцінка не потребуватиме додаткового схвалення в соціальних мережах. 

Спецпроєкт створено за мотивами подкасту “Хороших батьків не блокують” від громадської організації #stop_sexтинг. Епізод 6 “Моєю дитиною керують соцмережі”, експерт  Анна Просвєтова — психологиня, авторка і ведуча навчальних курсів для батьків із системного та гармонійного виховання дітей: https://li.sten.to/r1ood5km Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.

Использование фото: П.4 ст.21 ЗУ "Об авторских и смежных правах - "Воспроизведение с целью освещения текущих событий средствами фотографии или кинематографии, публичное сообщение или сообщение произведений, увиденных или услышанных во время таких событий, в объеме, оправданном информационной целью."

Телеграм канал

Понравилась статья? Оцените:
12345 (Пока оценок нет)
Загрузка...
Комментарии
  • На сайте
  • Отзывы в Facebook

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Наши проекты