Моя дитина - онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини або підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
[artlabel id="275336"]
Виховання

Які мультфільми не можна показувати дітям у часи війни: поради психолога

Old date:
Current date: 2022.09.28
New date: 2022.08.29
0
Дитячий контент - невід'ємна частина дитячого дозвілля. Раніше перегляд мультфільмів був особливим ритуалом, якого могли чекати

Дитячий контент - невід'ємна частина дитячого дозвілля. Раніше перегляд мультфільмів був особливим ритуалом, якого могли чекати цілий день. Наразі ж це інструмент для заспокоєння дитини, можливість відволікти малечу від страшних подій, що відбуваються навколо. Але вибрати з багатотисячної бібліотеки доречний мультфільм — буває не просто, а до цього варто ставитися з обережністю. Адже перегляд дитячого контенту може мати як позитивне, так і негативне вплив на емоційний стан дитини, когнітивний та поведінковий розвиток. 

Які мультфільми не можна показувати дітям у часи війни

Джерело: Instagram @akterka_klever

Серед позитивних прикладів — зараз, під час воєнних дій, для дітей організовують перегляди мультфільмів для перемикання уваги та покращення настрою. Але ефект може бути й з точністю наоборот.

Варвара Агаркова
Варвара Агаркова
Психологія медіасервісу МЕГОГО

На що варто зважати, при виборі дитячого контенту

Під час вибору контенту слід звертати особливу увагу на вік дитини. Саме відповідно до віку дітей визначають годину перегляду мультфільмів. Спираючись на вимоги ВООЗ, він повинен досягати:

 • Дітям дошкільного віку (3-7 років) - до 30 хвилин на день:
 • Молодшим школярам (7-10 років) - 30-50 хвилин на день;
 • Старшим школярам (11-18 років) - 1-3 години на день.

Окремо мультфільми та фільми за змістом поділяються на вікові рейтинги, яких радять дотримуватися. Однією з найпоширеніших є система рейтингу Американської кіноасоціації. Відповідно до неї фільми поділяються на ті, що рекомендують дивитися з батьками (PG), заборона перегляду дітям до 13-ти років (PG-13), без вікових обмежень (G) та інші.


Бажано вибирати для перегляду контенту саме телевізор замість планшета або телефону, адже останні впливають на зір дитини та сприйняття контенту. Також важливо дотримуватися дистанції до екрану: вона повинна бути не менше трьох метрів.

Які мультфільми не можна показувати дітям у часи війни

Джерело: Instagram @pressrkomi

Обов'язково варто враховувати й індивідуальні особливості дитини: рівень розвитку, її емоційний стан, настрій, інтереси. Слід пам'ятати і про те, що високо динамічна картинка з перевантаженим сюжетом сприяє надмірній стимуляції мозку. У свою чергу це може призводити до перезбудження, неслухняності, швидкої втоми дитини.

У довгостроковій перспективі — велика кількість яскравих та динамічних сюжетів у мультфільмах може також призводити до втрати цікавості до рутинних справ справжнього життя та проблем з концентрацією уваги.

 Які мультфільми не можна показувати дітям у часи війни 

Переглядаючи мультфільми, діти переймають моделі поведінки героїв, знайомляться з нормами моралі, навчаються різним способам вирішення завдань та обмірковуванню власних дій. Діти ідентифікують собі із улюбленими персонажами та транслюють, що запам'ятали у реальну життя. Дитина може наслідувати дії як позитивних персонажів, які несуть добро, справедливість, дружність, так і антагоністів. Все це залежить від вибору картини.

Слід утриматися від перегляду мультфільмів, у яких присутні сцени насильства, пропагується неслухняність, присутня лайка та некоректні вислови, наявне правопорушне або залежне (адиктивне) поведення та просувають погані рольові моделі поведінки.

Чому? Знову ж таки — діти схильні копіювати поведінку улюблених героїв. Вони можуть імітувати неслухняність, спричиняти насильство, кидати виклик батькам та вчителям, завдавати збитків, використовувати у своїй мові нецензурні вислови тощо. До того ж, діти можуть не побачити в цьому чогось поганого, можуть навіть вважати це нормою, адже врешті-решт усі персонажі в мультфільмі залишаються цілі та неушкоджені і найчастіше — безкарні.

Які мультфільми не можна показувати дітям у часи війни

Джерело: Shutterstock

До рейтингу анти-мультфільмів для дітей я включила б такі мультики, як: «Гріфіни», «Дім-монстр», «Кік Бутовський: Розбішака з передмістя». Адже у «Гріфінах» присутні сцени жорстокого ставлення персонажів один до одного, нецензурна лайка та насильство; у «Домі-монстрі» — зображені образи та історії, що можуть налякати малечу; а у «Кіку Бутовському» — головний герой постійно наражає себе на опасность.

Перерахований вище контент може викликати тривожність і негативні емоції у дітей у часи війни, адже він має деструктивний характер, а дитяча психіка наразі ще більш чутлива до емоційних навантажень.

Натомість варто зосередити свою увагу на контенті, який:

 • допомагає дітям пізнавати світ та взаємодіяти з ним;
 • сприяє розвитку уяви, пам'яті, уваги, логічному та креативному мисленню;
 • піднімає морально-етичні питання, розкриває значення дружби, любові, добра тощо
 • дозволяє заспокоїтися, відволіктися та покращити настрій;
 • навчає досягненню необхідного результату.
Які мультфільми не можна показувати дітям у часи війни

Джерело: freepik

Такий контент буде позитивно впливати на розвиток та емоційний стан, допоможе заспокоїти дитину та переключити увагу з неприємних емоційних переживань у часи війни. А також може надихати у створенні чогось своїми руками, вибору майбутньої професії, або спортивних звершень. Серед рекомендованих мультфільмів для дітей виділила б наступні:

 1. Маленький принц. Мультфільм про дружбу, чуйність співпереживання та вміння комунікувати.
 2. ВІЛ-І. Історія про доброту і про те, як важливо дбати про навколишнє середовище.
 3. кокос. Мультфільм піднімає питання вибору свого шляху та сімейних цінностей.

Після перегляду попросіть дитину поділитися враженнями та переказати моменти, які найбільше запам'яталися. Не буде зайвим першочергово подивитись дитячий контент самостійно, якщо маєте сумніви щодо змісту. А спільний перегляд принесе радість не лише дітям, а й дорослим.


Думка редакції може збігатися з думкою автора статті.

Використання фото: П.4 ст.21 ЗУ "Про авторські та суміжні права - "Відтворення з метою висвітлення поточних подій засобами фотографії або кінематографії, публічне повідомлення або повідомлення творів, побачених або почутих під час таких подій, в обсязі, виправданому інформаційною метою. "

Телеграм канал

Редактор

Сподобалася стаття? Оцініть:
12345 (Поки що оцінок немає)
Завантаження ...
Поділитися:
Коментарі
 • На сайті
 • Відгуки у Facebook

Додати коментар

Вашу адресу email не буде опубліковано.

Наші проекти