Моя дитина - онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини або підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
UA
RU
[artlabel id="276196"]
Виховання

Терапевтичні казки. Що почитати та як придумати власну історію для дитини — радити психолог

Old date:
Current date: 2023.02.02
New date: 2022.11.04
0
Підбірка терапевтичних казок для дітей у непростий час для заспокоєння та рекомендації, як створити власну казку від психологіні �

Підбірка терапевтичних казок для дітей у непростий час для заспокоєння та рекомендації, як створити власну казку від психологіні проекту “Коло турботи” Каріні Кривді.

Що почитати та як придумати власну історію для дитини – радити психолог.

Всі ми знаємо, що казки - це не тільки пізнавальний матеріал для дитини, вони ще мають терапевтичний ефект для дітей, особливо в теперішніх реаліях життя. Направлення казок можна поділити за терапевтичною метою (страхи, прибаги (каприз), психосоматичні розлади, та інше) та за віком (від 0 до 3-4 років, від 3-4 до 12-13, підлітковий вік). У діток до 3-4 років страхи пов'язані з порушенням інстинкту самозбереження, весь їхній світ зводиться до кола сім'ї, тому страхи більш орієнтовані на втрату батьків, відсутність турботи та тепла близького людини, залишитись одиноким, відчуженим та беззахисним. Важливо в цьому віці максимально бути поруч із дитиною, заспокоювати обіймами, гратися іграшками які зручно брати у ладони, робити вправи направлені на розвиток дрібної моторики, розповідати казки чи історії, де часто промовляти - "Я тобі люблю", "Я з тобою", "Я поруч", "Все добре", "Все спокійно", "Наші …(хто з близьких є поруч) теж з нами", надати малюкові більшої впевненості, що у нього світі - його сім'ї, все спокійно та безпечно.

У віці приблизно з 3-4 років до 12-13 років більш явним стає соціальний інстинкт, важливість приналежності до соціальної групи. Насамперед, формується розуміння приналежності до сім'ї зі своїм важливим місцем у ній. У цей період важливо окреслити за що дитина вже може нести відповідальність та мати свої обов'язки. Не стыдитися підкреслювати що дитина та те, що вона робить, займає важливе місце у батьківщині, як і всі її члени. Тому найактуальнішими будуть казки та історії про родинний круг, рідний край тощо.


Сказки та оповідання допоможуть вашій дитині пояснити ті речі, з якими вона не зіштовхувалася раніше або потребує підтвердження вже здобутого досвіду. Також, казка повинна бути ідентичною до проблематики дитини, знайомити її із різними стратегіями поведінки оточуючих та пояснювати чому вони так вчиняють. Крім цього, казки допомагають дітям безпечно переживати свій страх чи проблему через головного героя. 

Що почитати та як придумати власну історію для дитини – радити психолог.

Джерело: Shutterstock

Можемо запропонувати алгоритм дій обрання чи створення власної казки:

 1. Головним героєм казки буде якщо син, то хлопчик, якщо донька, то дівчинка. Але ім'я головного героя треба вибрати інше, та взагалі не обирати ім'я знайомих людей, щоб не асоціювати з ними;
 2. Визначитись, яка потреба дитини є актуальною зараз дз, наприклад, страх. Та зрозуміти його ключове походження;
 3. Якщо вирішили вигадати казку чи історію, дотримуйтесь невеликих правил - починаємо з «Жили-були…», далі «І ось одного разу…», потім «Через це…», «І тоді», закінчуємо «З тих пір…»;
 4. Додавайте до казки історії з життя малюка, це зробити сюжет казки більш зрозумілим та знайомим;
 5. Пропонуйте послухати казку коли дитина сама цього хоче, не перетворюйте це на обов'язок;
 6. Спробуйте розповідаючи/читаючи казку задіяти пальчики малюка, або дати йому невелику іграшку біля ручки;
 7. Сказка завжди повинна добре закінчуватися;
 8. Далі обговорюєте основний зміст, важливі моменти та чому герой вчинив так чи інакше;
 9. Після обговорення дайте дитині ручку чи олівець і попросіть її спробувати намалювати сюжет казки, тобто про що вона була. Або погратися з іграшками, як у кукольному театрі.

На думку психологіні Каріні Кривді найцікавішими та такими, що мають терапевтичний ефект є казки, які вигадала мама чи близька людина з сімейного кола, бо ніхто не знає малюка краще, ніж його близькі. 

Якщо ви хочете розповісти про війну, то казка має бути метафоричною, з уживанням слів «битва» замість «війна». У разі, коли вам важко самостійно вигадати казку, на допомогу завжди приходять рідні народні казки письменників та казкарів, а також чимало повчальних казок з інших культур та країн.

Що почитати та як придумати власну історію для дитини – радити психолог.

Джерело: Shutterstock

Таких казок безліч, тож список може бути безкінечним, але спробуємо пригадати знайомі нам з детства історії:

 • Збірки Українських народних казок (видавництва «А-БА-БА-ГА-ЛА-МА»-ГА», «Ранок»;
 • «Летючий корабль» - де завдяки своїй доброті та наполегливості, наймолодший син пройшов усі випробування царя, і таки одружився з царівною.
 • «Ох» - Ох - це лісовий цар, недобра істота. Саме до нього потрапляє на службу льодовий син селянина, котрий двадцять років просидів на печі, пересипаючи просо і не маючи жодного бажання працювати. 
 • «Кирило Кожум'яка» - казка про сильного Кирила Кожум'яка, який здолав підступного змія, звільнив з-під його влади красуню княжну і одружився з нею.
 • «Чарівне горнятко» - казка про те, як батько добровільно віддав по черзі своїх трьох доньок пану, не знаючи, що він справжній кат. І найменшій дочці Василинці доведеться визволяти сестер. Та як їх знайти біля порожнього, кам'яного замку?
 • «Котигорошко» - Історія Котигорошка є підтвердженням того, що добро обов'язково перемагає зло, проте для того, щоб ця победа відбулася, варто докласти багато зусиль. 
 • «Як маленька пчела врятувала гуску» — історія про те, що треба допомагати своїм друзям та рятувати їх з біди.

- «Сказки дракона Омелька» С. Дерманський

— «Білченя, його друзі та чарівна книга» О. Фадєєва

- «Гидкий гойдалка» Г. К. Андерсон

- "Ріккі-Тіккі-Таві" Р. Кіплінг. 

Важливо пам'ятати, що у емоційно та психологічно спокійних, врівноважених батьків буде й спокійна дитина, метафорично - "Надягаємо маску на собі, а потім на дитину". Тож не забувайте піклуватися про своє психологічне та фізичне здоров'я. 

Якщо ви чи ваші діти потребують психологічної підтримки, звертайтесь на безкоштовну гарячу лінію «Кола турботи». 0800331391 або пишіть нам у Instagram @care_circle_ua 

Що почитати та як придумати власну історію для дитини – радити психолог.

КОЛО ТУРБОТІ - це кваліфікована психологічна допомога дітям від 0-12 років та їхнім батькам, які пережили психотравмуючі події під час війни. Психологи проекту допомагають усім слоям населення, надають фахові поради, як подолати посттравматичний стресовий розлад.


Думка редакції може не збігатися з думкою автора статті.

Використання фото: П.4 ст.21 ЗУ "Про авторські та суміжні права - "Відтворення з метою висвітлення поточних подій засобами фотографії або кінематографії, публічне повідомлення або повідомлення творів, побачених чи почутих під час таких подій, в обсязі, виправданому інформаційною метою. "

Телеграм канал

Редактор

Сподобалася стаття? Оцініть:
12345 (Поки що оцінок немає)
Завантаження ...
Поділитися:
Коментарі
 • На сайті
 • Відгуки у Facebook

Додати коментар

Вашу адресу email не буде опубліковано.

Наші проекти