Моя дитина - онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини або підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
[artlabel id="100596"]
Виховання, Успішна дитина: поради батькам

Як правильно хвалити дитину: поради психолога

Old date: 2017-04-07
Current date: 2022.11.27
New date: 2017.06.26
1
Похвала просто потрібна дитині. Але робити це потрібно правильно, лише тоді виховання буде успішним. Як виховувати дітей

Похвала просто потрібна дитині. Але робити це потрібно правильно, лише тоді виховання буде успішним.

Burda Media

Burda Media

Як виховувати дітей, щоб вони росли не лише щасливими, а й впевненими у собі, могли твердо йти до своєї мети? Використовуйте у вихованні похвалу - вона творить чудеса! Як правильно хвалити дитину, розповість психолог Ганна Трухан.

Ганна Трухан
Ганна Трухан

Практикуючий кризовий психолог. Президент ICDP Ukraine. Член Ради Правління Національної психологічної асоціації. Тренер International Child Development Programme, засновник та заступник керівника ГО «Асоціація дитячих та сімейних психологів Україниы».

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ:  Як мотивувати дитину на успіх: 20 правил, які працюють

Чому треба хвалити?

Похвала має, навіть у малих кількостях, величезну силу і необхідна будь-якій людині, майже як ковток води або свіжого повітря. Вона дає свіже дихання, зрошує та живить бажання та прагнення, мотивує.


Хвалити дитину потрібно. Похвала, частково, допомагає йому створити позитивний та реалістичний образ самого себе. Вона концентрує дитину на її успіхах, зміцнює впевненість у власних силах, мотивує на нові досягнення. Завдяки їй у дітей з'являються бажання та інтерес до нової діяльності.

Мама та дитина (фото: ЦФА "Бурда")

Burda Media

А якщо дитину мало хвалять?

Відсутність похвали, ігнорування зусиль малюка призводить до зворотного результату. У дітей зникає інтерес, вони стають апатичними, байдужими, лінивими.

Сильно похвали потребують діти сором'язливі, сором'язливі, тривожні. Такому малюкові потрібна, навіть надмірна похвала на ранньому етапі. Як тільки у дитини зменшиться тривожність, з'явиться активність, важливо поступово знижувати кількість «солодких ліків».

Дівчинку хвалити треба, а хлопця нема?

Питання про похвалу завжди викликає багато розбіжностей. Існує думка, що дівчинку не слід хвалити за зроблене, щоб у неї склався стереотип того, що визнання прийде до неї тільки за її досягнення. Дочку необхідно хвалити за те, що вона просто є розумниця, красуня, господиня. Хлопчика ж навпаки.

Необхідно чітко розділяти похвалу та компліменти. Чудово, якщо майбутня жінка з ранніх років вмітиме приймати компліменти. Ця навичка допоможе їй у майбутньому уникнути багатьох проблем. А ось відсутність похвали за зусилля чи досягнення майбутньої жінки може зашкодити. Робіть компліменти та грамотно хвалите своїх дочок. Одне іншому не заважає.

***

Пам'ятайте, чому ви надаєте значення, на чому концентруєте увагу свою і свою дитину, то і стає в основу, супроводжує вас обох протягом усього життя, закріплюється в дитині.

мама та дитина - фото

Burda Media

Як правильно хвалити

Щоб самооцінка дитини залишалася адекватною, а похвала не перетворилася на медову пахлаву, запам'ятайте кілька «похвальних обмежень»:

 1. Хвалити необхідно за конкретні дії, вчинки, уникаючи оцінки самої дитини (не переходьте на особи).
 2. Уникайте хвалебних від того, що дитині дано природою (зовнішні дані, гнучкість). Дитину необхідно похвалити за те, що їй дається нелегко і доводиться докладати зусиль.
 3. Не порівнюйте дитину з іншими, уникайте коментарів «Ти зробив це краще за Ваню», «Маша ніколи так не напише».
 4. Хваліть за нові зусилля та досягнення. Розумно дозуйте похвалу.
 5. Не зациклюйтеся на тому, що дитина вже навчилася робити добре. Розширюйте зону його розвитку.

***

Наприклад, ви вже неодноразово похвалили дитину за те, що вона навчилася тримати самостійно ложку. Малюк, знову беручи в руки столові прилади, чекає на вас. Вам варто відзначити, що бачите, як він чудово це вміє робити, і що ви багато разів вже похвалили його за цю старанність. Визначте для дитини новий орієнтир – не проливати вміст ложки, набирати менше. Тепер, хвалить дитину за вміння їсти акуратно. А похвалу за колишню навичку висловлюйте схвальним поглядом, кивком голови або легким погладжуванням. Поступово взагалі її скоротивши.

Ваші емоції важливі

Важливо озвучувати дитині зміни у своїй поведінці.

Хваліть дитину емоційно. Чим молодша дитина, тим яскравішим має бути емоційне забарвлення вашої похвали. Вчіться і вчіть малюка виявляти позитивні емоції, радіти успіхам.

Похвала має бути щирою. Діти відчувають фальш та невпевненість у словах дорослих. Хвалити дитину можна як голосом, і жестами. Головне, щоб малюк розумів, що його зусилля помічено та схвалено.

Порівнюючи досягнення дитини з її ранніми успіхами, уникайте слів, що знецінюють і обнулюють похвалу: «нарешті ти це зробив», « у тебе вийшло? Я вже думав, що цього ніколи не станеться!

Враховуйте вік дитини. Погодьтеся, якщо ви похвалите 3-х річного малюка за те, що він самостійно і без нагадувань чистить зуби, малюк буде пишатися собою. А ось, якщо ви, наприклад, скажіть своєму шістнадцятирічного сина: «Здорово, ти сам почистив зуби, мені не треба тобі про це нагадувати!», швидше за все, син образиться на вас.

Виховання дітей - фото

Burda Media

Небажана реакція

Іноді, сказана з найкращих спонукань, окрім приємних почуттів похвала може спричинити й іншу, несподівану реакцію.

Чим марнотратніші ми хвалимо, тим більше сумнівів викликаємо у дітей.

***

Ваш першокласник дебютував із домашнім завданням, намалювавши картину літнього відпочинку. Ви, з найкращих спонукань, реагуєте: «Чудовий малюнок! Який красивий!" Такі оцінні слова, як гарний і чудовий, можуть змусити дітей почуватися незручно. І у відповідь на ваше красномовство, новий школяр, у цьому випадку, повернеться за уточненнями: «Тобі правда сподобався малюнок?», «Я молодець?».

Як виростити успішну дитину?

Автор і спеціаліст у галузі відносин батьків і дітей — Адель Фабер у своїй книзі «Як говорити, щоб діти слухали, і як слухати, щоб діти говорили» пише про корисну похвалу, яка складається з двох частин:

 1. Дорослий з повагою визначає, що він бачить чи відчуває.
 2. Дитина, почувши опис, здатна сама себе похвалити.
Дитячий малюнок.

Burda Media

Наприклад, розглядаючи малюнок малюка, описуйте побачене: «Я бачу, ти вибрав багато яскравих кольорів для малюнку. Жовтим олівцем ти намалював велике коло, від нього йдуть лінії у різні боки тощо. Дивлюся на твій малюнок та згадую літо! Настрій стає сонячним!

Швидше за все, почувши ваші слова, дитина залишиться задоволеною собою. Така похвала закріплює його впевненість у тому, що він зробив усе добре.

Вчіться хвалити дітей, говоріть про свої почуття, закріплюйте впевненість у тому, що вони помічені та значущі. Щодня розширюйте світогляд дитини, вчіть не боятися помилок, подорожуйте, робіть нові відкриття, будьте на одній хвилі з природою, і звичайно ж, правильно та повноцінно харчуйтесь – це основа всіх основ. Все це допоможе вашому маленькому непосиді стати успішним та самодостатнім дорослим.

 

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 7 звичок, які допоможуть дитині бути успішною у школі


Р

Думка редакції може збігатися з думкою автора статті.

Використання фото: П.4 ст.21 ЗУ "Про авторські та суміжні права - "Відтворення з метою висвітлення поточних подій засобами фотографії або кінематографії, публічне повідомлення або повідомлення творів, побачених чи почутих під час таких подій, в обсязі, виправданому інформаційною метою. "

Телеграм канал

Редактор

Сподобалася стаття? Оцініть:
12345 (7 оцінок, середнє: 4,43 з 5)
Завантаження ...
Поділитися:
Коментарі
 • На сайті
 • Відгуки у Facebook

Один коментар на «Як правильно хвалити дитину: поради психолога»

 1. Аватар Tany:

  Не могла знайти поради, як правильно хвалити дитину. Всюди якась лірика, і тільки в них знайшла все, що хотіла. Ця стаття мені дуже допомогла у спілкуванні з дитиною.

  Відповісти

Додати коментар

Вашу адресу email не буде опубліковано.

Наші проекти