Моя дитина – онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини чи підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
[artlabel id="279415"]
Воспитание

“Мам, ну не фоткай”: помилки батьків щодо безпеки дітей в інтернеті

0
Нещодавно засновник компанії Meta Марк Цукерберг зробив публікацію в Instagram, де поділився світлиною своєї щасливої родини. Семирічна

Нещодавно засновник компанії Meta Марк Цукерберг зробив публікацію в Instagram, де поділився світлиною своєї щасливої родини. Семирічна і дев’ятирічна донька обіймають тата, а мама тримає на руках немовля. Як ви думаєте, чиє обличчя заховали за смайликом дбайливі батьки, коли публікували це фото? Напевне, ви скажете — немовляти. Але насправді на фото були приховані обличчя двох старших доньок. Тож, невже якесь одне необдумано опубліковане фото дитини може зіпсувати їй життя?

мама та донька “Мам, ну не фоткай”: помилки батьків щодо безпеки дітей в інтернеті

Джерело: Freepik

Про те, як правильно побудувати здорові та збалансовані стосунки у трикутнику батьки-інтернет-дитина, яких помилок цифрового життя можуть припуститись батьки, зовсім того не підозрюючи, що таке соцмережевий етикет, коли треба починати питати дозволу у дитини перед тим, як опублікувати її фото у соцмережі та які фото не можна публікувати за жодних обставин? З цими питаннями у восьмому епізоді подкасту “Хороших батьків не блокують” від #stop_sexтинг у співпраці з The Ukrainians Media нам допоможе розібратись  дитяча і сімейна психологиня, президентка асоціації дитячих аналітичних психологів, Катерина Гольцберг: https://li.sten.to/vemho4fe 

Катерина Гольцберг
Катерина Гольцберг
Дитяча та сімейна психологиня, президентка Професійної асоціації дитячих аналітичних психологів.

Згідно зі статистикою, в середньому до 13-ти років діти мають про себе 13000 фото і відео в соцмережах. Це приблизно по 1000 на кожний рік їх життя за 13 років. Існує термін “шерентінг” — це “перентінг” і «шерінг», тобто “батьківство” і “ділитися”, про те коли батьки діляться онлайн інформацією про своїх дітей. Чи це є безпечним? Чи батьки можуть не шкодити своїм дітям такими діями? 

Батьківська гордість, бажання трохи похвалитися власними дітьми, їхніми досягненнями — дуже потужна сила. Як краще ділитися таким контентом? По-перше, якомога менше публікувати інформацію, за якою можна дитину знайти, ідентифікувати, наприклад, школу, садочок, якісь об’єкти, які знаходяться поряд з цим.  Друге: цими фото не мають ділитися інші люди, окрім батьків, наприклад, школа. За законом школа має питати дозвіл батьків на публікацію таких фото.  По-третє, це згода дитини. Запитують батьки зазвичай дуже неправильно. Вони кажуть вже там постфактум: “Я опублікував фото, подивись, скільки лайків”. Цим вони підігрівають дитячий нарцисизм. 


У дітей від трьох років ми можемо попитати згоди,  але як бути з дітьми, які ще не можуть усвідомлено ніякої згоди нам дати? Чи можна взагалі такі фото публікувати? 

Я б сказала батькам, що вони мають підійти до дзеркала і задати собі питання: для кого я це роблю, для себе чи для дитини? Як це може вплинути на майбутнє дитини? Яку потребу власну я задовольняю? Також пораджу у Фейсбук виставити налаштування конфіденційності таким чином, щоб ніхто не міг вас тегнути  без вашого дозволу. Тобто тільки ви маєте чи відхилити,  чи погодити допис з вашою участю. 

Як бути з тим, якщо дитина знаходиться в якійсь компанії дітей, на день народження або інше свято?  Ми знаємо, що батьки роблять фото, і скоріше за все  фото будуть викладати. Чи варто якось це комунікувати з батьками? 

Я раджу людям, які не хочуть, щоб їх публікували, перед дитячим святом говорити про це: фотографії з моєю дитиною не публікуйте. І звичайно дуже важливо проговорити із власною дитиною, якщо дитина вже старшого віку,  вона може і сама сказати, що не хоче, щоб її знімали.

дитина, дівчинка “Мам, ну не фоткай”: помилки батьків щодо безпеки дітей в інтернеті

Джерело: Freepik

Ми знаємо, що доступ для дітей до соцмереж дозволено з 13 років, але дуже часто батьки або створюють дітям акаунт раніше і пишуть, що його ведуть батьки. Чи це гарна ідея, і які можуть бути наслідки для дитини, для родини, для її розвитку і безпеки теж? 

Дитяче блогерство — це дуже складна тема, що викликає обурення, тому що дійсно дитина використовується дуже часто без власної згоди. Іноді продукується замовний контент, і він не відповідає цінностям дитини. 

Якщо вже так відбувається, я б радила домовитися з дитиною, зробити з нею угоду про це. У мене є такий вираз, що батьки – це перші наші тренажери для вміння казати «ні, не хочу», і якщо вони не реагують на такі речі, то у нас не випрацьовується асертивність, можливість казати «ні» нормально іншим людям. 

Крім того, є таке поняття, як блогерське вигорання, воно є у дорослих і у дітей. І воно пов’язане з самооцінкою. Бо блогерство — це таке безперебійне продукування контенту, який має бути оцінений, хтось має хотіти його переглядати, і тому бажання здивувати домінує. Продукувати такий контент дуже складно. І, звичайно, не завжди ми в настрої його продукувати. Якщо це дитина, вона впадає в відчай і дуже часто може знецінити себе, знецінити всі свої зусилля, знижується самооцінка, і це впливає вже на мотивацію загальну, не тільки на блогерську.

Як користуватися гаджетами так, щоб вони не руйнували родину і не руйнували наші стосунки? 

Є одне важливе правило, яке ми маємо застосовувати до себе і до дітей. Якщо ми робимо якусь справу, ми маємо бути в неї занурені повністю. Якщо ми їмо, ми маємо бути занурені в приймання їжі. Якщо ми спілкуємося, ми маємо звертатися до співрозмовника і бути залученими в бесіду, і не сидіти в гаджеті. Якщо ми їдемо за кермом, ми маємо бути уважними на дорозі. Тобто, одна справа – одна дія. Ми не маємо відволікатися. Якщо я спілкуюся з дитиною, я відкладаю телефон. Якщо я в телефоні, я дитині кажу, мені треба, наприклад, щось дописати чи відповісти. 

“Мам, ну не фоткай”: помилки батьків щодо безпеки дітей в інтернеті

Джерело: Freepik

Основні поради для батьків про безпеку дітей в інтернеті:

  • Перш ніж опублікувати фото своєї дитини у соцмережах, підійдіть до дзеркала і запитайте у себе: кому і навіщо потрібна ця публікація, і чи не нашкодить вона вашій дитині у майбутньому? Чи не зображена ваша  дитина оголеною або у невигідному положенні? Чи не допомагає це фото якомусь злочинцю знайти адресу, де ваша дитина може бути беззахисною? 
  • Після цього дайте дитині відповісти на запитання: чи не проти вона, якщо ви це фото покажете усьому світові? Якщо дитині понад три роки, вона вже здатна сказати “так” або “ні”. Якщо дитина забороняє, не публікуйте це фото. Повірте, така, на перший погляд, дрібничка може вплинути на життя дитини. І точно вплине на ваші з нею стосунки. 
  • Навчіть дитину забороняти себе фотографувати під час свят і інших масових заходів. Якщо ви не хочете, щоб її зображення було на груповому фото, завчасно попередьте про це інших батьків або вчителів. Ні, це не грубо, це питання особистих кордонів.
  • Налаштуйте соцмережі так, щоб вас і ваших дітей не могли тегати на інших фото без вашої згоди.
  • Якщо берете на себе відповідальність і заводите дитині сторінку в соцмережах до 13 років, контролюйте листування та контент, який дитина споживає. Додатки Батьківського контролю допоможуть вам у цьому. 
  • Заведіть власну корисну звичку “не більше однієї справи одночасно”. Відведіть час для новин і соцмереж і не поєднуйте його з обідом і спілкуванням з дитиною. Це так само важливо, як не скролити стрічку новин під час кермування авто.  

Спецпроєкт створено за мотивами подкасту “Хороших батьків не блокують” від громадської організації #stop_sexтинг. Епізод 8 “Мам, ну не фоткай”, експерт дитяча і сімейна психологиня, президентка асоціації дитячих аналітичних психологів, Катерина Гольцберг: https://li.sten.to/vemho4fe Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.

Использование фото: П.4 ст.21 ЗУ "Об авторских и смежных правах - "Воспроизведение с целью освещения текущих событий средствами фотографии или кинематографии, публичное сообщение или сообщение произведений, увиденных или услышанных во время таких событий, в объеме, оправданном информационной целью."

Телеграм канал

Понравилась статья? Оцените:
12345 (Пока оценок нет)
Загрузка...
Комментарии
  • На сайте
  • Отзывы в Facebook

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Наши проекты