Моя дитина – онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини чи підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Мій Дитина – портал успішних мам в Україні!
UA
RU
[artlabel id="215962"]
Виховання

Едіпів комплекс у дітей: що це та як бути батькам?

0
Назва «едіпів комплекс» на слуху у батьків, але найчастіше його трактують, як сильну прихильність хлопчика до мами в дитячому

Назва «едіпів комплекс» на слуху у батьків, але найчастіше його трактують як сильну прихильність хлопчика до мами в дитячому віці. Насправді він може стосуватися обох статей (у дівчат називається комплекс Електри). Чи небезпечні прояви цього комплексу, як це може вплинути на майбутнє дитини і що робити батькам?

Едіпів комплекс у дитини, комплекс Електри

Джерело: Shutterstock

Зміст:

Що таке едіпів комплекс?

Едіпів комплекс - несвідомий або свідомий сексуальний потяг дитини до батька протилежної статі та двоїсті, що межують з негативними, почуття до іншого батька. Це поняття ввів у психоаналіз на початку ХХ століття австрійський учений Зигмунд Фрейд.

Назва Фрейд взяв, ґрунтуючись на сюжеті давньогрецької драми Софокла «Цар Едіп», у якій головний герой через незнання вбиває свого батька і одружується зі своєю матір'ю.


Не маємо часу читати статтю зараз? Ми надішлемо на вашу пошту!

Малята часто запитують у батьків: «Кого ти любиш більше – мене чи тата (маму)?», вимагають «Я спатиму разом з вами!», заявляють «Я виросту і одружуся на мамі».

Така поведінка характерна для дітей на певному етапі розвитку. З віком приходить розуміння свого "я" в сім'ї, і поведінка корелюється. Однак, якщо цього не відбувається, йдеться вже про едиповий комплекс.

Едіпів конфлікт – попередник едіпового комплексу – виникає у віці 2-3 років. У цей час малюк проходить стадію самоідентифікації, перестає відчувати себе єдиним цілим з мамою і розуміє, що перебуває у союзі «мама-тато-дитина».

Перебуваючи в едиповому конфлікті, малюк відчуває дуже сильні ніжні почуття до батька протилежної статі, а до іншого, навпаки, дуже прохолодні.

Вважається, що до 5 років цей конфлікт має вирішитись.

ВАЖЛИВО! Вихід із фази едипового комплексу дозволяє дитині усвідомити різницю між статями та межі між поколіннями.

комплекс едіпу дитячий

Джерело: Shutterstock

Позитивний та негативний едіпів комплекс

Якщо син відчуває сексуальний потяг до власної матері, що веде за собою бажання прибрати батька як суперника – це позитивний едіпів комплекс. Згодом страх покарання (за Фрейдом – комплекс кастрації) пригнічує в дитині такі бажання. А оскільки він не в змозі замінити батька, конкурувати з ним і добре розуміє це, син переймає на себе риси характеру тата, копіює риси дорослої чоловічої поведінки і це формує його особистість.

Але бувають ситуації, коли у хлопчика спостерігається бажання замінити батькові мати як сексуальний об'єкт – це негативний едіпів комплекс.

Досить часто обидві різновиди поєднуються у поведінці маленької дитини, деякі психоаналітики вважають, що це наслідок внутрішньої бісексуальності, яка притаманна людям.

У дівчаток ця фаза розвитку називається ще "комплекс Електри" (це поняття ввів психоаналітик Карл Густав Юнг) - за сюжетом ще однієї драми Софокла, в якій головна героїня вбиває свою матір, бажаючи помститися за батька.

ВАЖЛИВО! Коли дитина пройшла стадію самоідентифікації (за Фрейдом – у віці 5 років), стадія едіпового комплексу закінчується. Малюк ідентифікується з батьком своєї статі та його сексуальні інстинкти пригнічуються. Цей період минає безболісно, ​​якщо стосунки в сім'ї були довірчими, нетравмуючими і не надто вільними. Якщо ні – за наявності психологічної травми ми матимемо справу з дитячим неврозом.

комплекс Едіпа у дітей - що робити

Джерело: Shutterstock

Як проявляється едіпів комплекс?

 • Син виявляє підвищений інтерес до мами, хочуть, щоб вона належала лише йому. А батько для нього тепер суперник.
 • Дівчатка ревнують тата до мами і прагнуть безроздільно заволодіти його увагою.
 • Діти говорять багато компліментів батькові протилежної статі, вимагають постійного тілесного контакту, намагаються розлучити батьків, щоб ті якнайменше часу проводили разом.
 • Відносно батька протилежної статі мають місце ревнощі, агресія, бажання зайняти його місце.

Але що парадоксально, в цей же час у дитини є страх покарання, почуття провини за свою поведінку і страх втратити любов батьків.

Едіповий комплекс диктує двояке ставлення малюка до своїх батьків: любов і ненависть одночасно, бажання бути схожим на них і бажання знищити їх.

Виявлятися едіп комплекс може і в таких ситуаціях:

 • прояви агресії під час гри з мамою або татом (він як би випадково може сильно вдарити представника своєї статі);
 • капризи та непослух у присутності батька-«конкурента»;
 • образи та сльози, коли батьки перебувають разом;
 • постійне бажання спати на батьківському ліжку між батьками;
 • скарги на «страшні сни», енурез (не можна спати в мокрому ліжку!) і ще багато способів, щоб опинитися в ліжку з батьками.
комплекс Електри, едіпів комплекс

Джерело: Shutterstock

Як поводитися батькам?

Взаємовідносини з протилежною статтю, сексуальність, схема побудови майбутньої сім'ї дитини формуються залежно від того, як пройдено фазу едіпового комплексу.

Яку лінію поведінки вибрати батькам, щоб не зашкодити своєму малюкові?

 • Насамперед, не потрібно надто сильно реагувати на будь-які прояви едіпового комплексу. Треба бути спокійним, впевненим і в міру м'яким.
 • У жодному разі не можна відповідати агресією на агресію, але й не варто прихильно приймати наполегливі прояви кохання дитини.
 • Ігнорувати почуття дітей також не вихід. Своєю участю, підтримкою ви допомагаєте їм вирішувати внутрішні проблеми, створювати зрілі стосунки та коригувати свою імпульсивну поведінку.
 • Потрібно пояснювати малюкові, що в суспільстві є табу, і мама не може стати дружиною синові, а дочка не може вийти заміж за тата. Не можна, щоб дитина повірила, що така ситуація можлива.

Треба сказати, що стадію едіпового комплексу всі діти проходять по-різному: у когось кардинально змінюється поведінка, а хтось дуже спокійно та швидко переключається у своєму «коханні» на представника іншої статі, але не родича: виховательку, дівчинку чи хлопчика у дитячому садку, друга батька.

Що під забороною під час, коли малюк переживає едіпову стадію розвитку? Поцілунки в губи з дитиною, будь-які сексуалізовані дотики, спільні купання у ванні.

Дитина має «програти» у боротьбі за батька протилежної статі – у цьому основне завдання дорослих. Малюк повинен зрозуміти, що стосунки між мамою та татом – дорослі, а йому такі будуть доступні лише коли він виросте. У цьому віці має сформуватися розуміння, що інцест – це табу у суспільстві.

Найголовніше в цей період – твердість та послідовність батьків, і водночас – розуміння, підтримка та любов до дитини.

едіпів комплекс, Фрейд

Джерело: Shutterstock

ВАЖЛИВО! Якщо едіпова стадія прожита малюком неправильно або залишилася незавершеною, ставши дорослими, хлопчики можуть шукати собі у супутниці життя «мамочку», а дівчинки – «татку», щоб компенсувати недоотриману в дитинстві. Дитячі комплекси залишають відбиток на характері людини і здатні зіпсувати йому доросле життя. Тому, якщо ви відчуваєте, що не в змозі впоратися з поведінкою дитини самостійно, зверніться до психолога, щоб виправити ситуацію.


Думка редакції може збігатися з думкою автора статті.

Використання фото: П.4 ст.21 ЗУ "Про авторські та суміжні права - "Відтворення з метою висвітлення поточних подій засобами фотографії чи кінематографії, публічне повідомлення або повідомлення творів, побачених чи почутих під час таких подій, в обсязі, виправданому інформаційною метою. "

Телеграм канал

Сподобалася стаття? Оцініть:
12345 (2 оцінок, середнє: 4,50 з 5)
Завантаження ...
Коментарі
 • На сайті
 • Відгуки у Facebook

Додати коментар або відгук

Вашу адресу email не буде опубліковано. Обов'язкові поля позначені *

Наші проекти