Моя дитина – онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини чи підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Мій Дитина – портал успішних мам в Україні!
UA
RU
[artlabel id="174589"]
Саморозвиток

Мамі терміново потрібна допомога! 7 причин емоційного вигоряння

0
Перші дні, тижні та навіть місяці часто стають випробуванням для мам. Втома, виснаженість можуть призвести до емоційного виг.

Перші дні, тижні та навіть місяці часто стають випробуванням для мам. Втома, виснаженість можуть призвести до емоційного вигоряння. На які ознаки звернути увагу та як впоратися з колапсом?

вигорання, як впоратися з негативними емоціями щодо дитини, емоційне вигорання, депресія, материнська одноманітність, як впоратися з депресією, стрес, нерви

Джерело: Shutterstock

Будь-які зміни в нашому житті – стрес для організму, а народження малюка – це стрес неконтрольований. Скільки б часу ви не планували вагітність, скільки б книг не прочитали, наскільки б бажаною і довгоочікуваною не була б дитина, ви не можете врегулювати своє життя, коли вона зовсім маленька. Тому що передбачити, що з ним відбуватиметься щохвилини, просто неможливо. А отримати зворотний зв'язок і зрозуміти, що саме його турбує, поки що неможливо.

Як наслідок, у багатьох мамів починають опускатися руки. Цей стан емоційного вигоряння схожий на синдром хронічної втоми, коли позитивний настрій (щастя від народження малюка) змінюють тяготи настала «дня бабака», і в житті поселяються втома, спустошення і озлобленість на весь світ. Щоб не довести себе до виснаження, треба вчасно побачити тривожні ознаки. Розберемо їх, а також розглянемо типи мам, які часто стикаються з подібними проблемами. Впізнали себе? Не затягуйте, обов'язково скористайтесь нашими порадами.


вигорання, як впоратися з негативними емоціями щодо дитини, емоційне вигорання, депресія, материнська одноманітність, як впоратися з депресією, стрес, нерви

Джерело: pixabay.com

Обережно: зона ризику! Вам загрожує вигоряння, якщо…

 • У вас були тяжкі пологи, складне відновлення.
 • Ви довго лежали на збереженні у лікарні до пологів.
 • Є фінансові проблеми, обмежені житлові умови.
 • У сім'ї негативний чи нестабільний психологічний клімат.
 • Майже нема декрету: перед пологами працювали до упору.
 • Коло спілкування різко звузилося або повністю змінилося.
 • Дитина з особливостями (алергік, гіперактивний, аутист…)
вигорання, як впоратися з негативними емоціями по відношенню до дитини, емоційне вигоряння, депресія, материнська одноманітність, стрес, нерви, дитина дратує, особливі діти

Джерело: pixabay.com

1 стадія. напруга. Потрібно триматися!

Ви відчуваєте постійну втому, але розуміючи свою відповідальність за дитину, продовжуєте механічно виконувати всі обов'язки. Намагаєтесь якось упорядкувати своє життя, вибудовуючи режим дня, складаючи списки справ. При цьому будь-яка (навіть позитивна) незапланована подія дратує, ви перестаєте отримувати задоволення від дрібниць, життя перетворюється на постійний біг. Стрес стає хронічним, внутрішні ресурси не відновлюються. В результаті ви постійно відчуваєте почуття провини, з'являється комплекс неповноцінності.
Своєчасний відпочинок (нехай короткий, на кілька годин, але регулярний) дозволить відновитися. Вольовим рішенням відмовтеся від якихось справ (підлоги можна мити і не кожен день) - це подарує час для себе, для музики, книги, в'язання чи прогулянки.

2 стадія. Апатія. Я так більше не можу!

Мама стає плаксивою і апатичною, все, що раніше викликало роздратування, зараз провокує сльози, істерики та небажання щось робити. Хочеться втекти, закритися від усіх, нікого не бачити і не чути: охоплює байдужість та почуття безвиході. З'являються проблеми зі здоров'ям, порушення сну (ви не можете заснути, навіть коли сильно виснажені, і сон не приносить відпочинку: засинаєте втомленою і прокидаєтеся виснаженою). Складнощі з їжею (перестаєте до ладу їсти або, навпаки, починаєте поглинати все підряд у неймовірних кількостях). Будь-яка діяльність потребує титанічних зусиль, ви відмовляєтесь від спілкування з друзями, рідними. Їхні спроби розворушити вас і сходити розвіятись викликають внутрішній протест — завжди знайдуться причини відмовитися. Здається, ніхто вас не розуміє, все, що раніше радувало і допомагало відновитися, перестало приносити задоволення.
На цій стадії корисно сходити до невропатолога, він призначить препарати для підживлення нервової системи (спочатку вітаміни групи В і магній), щоб допомогти організму відновитися, а вам не перейти до третьої стадії.

вигорання, як впоратися з негативними емоціями по відношенню до дитини, емоційне вигоряння, депресія, материнська одноманітність, стрес, нерви, дитина дратує, особливі діти

Джерело: Shutterstock

3 стадія. Руйнування. Ненавиджу!

Напруга та почуття провини настільки поглинають, що включається «запобіжник»: «Не я погана, а дитина погана». Єдиний спосіб для організму врятуватися - це випустити пар назовні. Тому з'являється неконтрольована агресія стосовно близьких, до своєї дитини. Вона може бути словесною (ви кричите, лаєтеся, обзиваетесь) або навіть фізичною (можете вдарити дитину, кинути її на ліжко або трясти, щоб вона заспокоїлася).
Якщо ви дотягнули до останньої стадії, підключайте «важку артилерію» у вигляді фахівців-професіоналів: потрібна допомога психолога (щоб спланувати життя, переглянути погляди про «ідеальну маму») та невролога (щоб відновити нервову систему).

Потрібна допомога! У вас емоційне вигоряння, якщо…

 • Дитина постійно дратує вас.
 • Ви щодня займаєтеся самобичуванням.
 • Відчуваєте спустошення та небажання щось робити
 • Ваші реакції на найменший стрес неадекватні.
 • Сон не приносить відпочинку.
 • Світ втрачає фарби, вас ніщо не тішить.
 • У вас виникла хвороблива реакція на критику.
 • Ви не хочете ні з ким спілкуватися, хочеться сховатися від усіх
 • Здається, вас ніхто не розуміє: ви одна на цьому світі
вигорання, як впоратися з негативними емоціями по відношенню до дитини, емоційне вигоряння, депресія, материнська одноманітність, стрес, нерви, дитина дратує, особливі діти

Джерело: Shutterstock

Згадайте про себе! Найяскравіший приклад значущості мами показує нам правило дій у літаку при аварійних ситуаціях: «Спочатку надягніть кисневу маску він, потім — дитину». Так і в житті: малюк не впорається без мами, адже світ пізнає спочатку її очима, за допомогою її рук і голосу. Її душевний стан передається і дитині. Якщо мама не почне "дихати", то і дитина теж "задихнеться".

Типологія мамЗаходи профілактики вигоряння
1. Ідеалістка
Намагається все встигнути, зробити максимально добре, досягти ідеалу. Збоку здається, що все дається їй легко, насправді вона часто живе на межі можливостей, не буваючи задоволеною собою. Тому що у всьому хоче бути першим і постійно порівнює себе з іншими.
З народженням дитини додається багато нових турбот та обов'язків. А фізичних сил менше. Якщо ж малюк має проблеми зі здоров'ям або розвивається за графіком, виявляється не ідеальним, мама отримує жорсткий удар по самооцінці.
Проранжуйте обов'язки за рівнем значущості. Виконуйте їх не відразу, а частинами: це вимагатиме менших витрат енергії. Навчіться «не морочитися».
Делегуйте частину турбот: просіть близьких про допомогу. І вистачить порівнювати: ваша дитина унікальна. На щастя у дорослому житті швидкість повзання та апетит у дитинстві не впливають.
2. Вічний двигун
Звикла бути на гребені хвилі, вести активний спосіб життя. Вона радше лідер, ніж ведений. У неї досить широке коло знайомих, друзів, і вона просто не мислить свого життя без постійного спілкування з ними.
Народження дитини вимушено робить із неї домосідку, багато видів діяльності виявляються неможливими. У результаті неймовірна кількість енергії просто накопичується всередині. З'являється стійке відчуття втрати власного Я та свого, окремого від дитини, життя.
Намагайтеся зберігати соціальні контакти - тільки не за рахунок віртуального спілкування: краще запросіть друзів у гості або на спільну прогулянку до парку з малюком.
Придумайте собі нову мету - наприклад, скачайте аудіокурс іноземної мови і, гуляючи з дитиною або заколисуючи її довгими ночами, займайтеся самоосвітою.
3. Вчений
Вона добре вміє все прораховувати, вибудовувати логічні схеми. Все у неї розкладено по поличках, а життя вписується у прості та зрозумілі формули. Будь-яка дія приносить конкретний результат, інакше й бути не може.
А ось поведінка дитини не піддається логічному поясненню: начебто вірні дії з малюком, буває, призводять до зовсім небажаних наслідків. І навпаки, абсолютно нелогічна поведінка дозволяє досягти бажаного. Купа нових вступних...
Цікавтеся досвідом інших мам: на батьківських форумах або спілкуючись на дитмайданчику. Ви переконаєтеся: у турботах про малюка та його розвиток немає єдиних рецептів. І це точно не математика.
Пробуйте нестандартні, «неправильні» варіанти: купатися можна вранці, а гуляти - вечорами. Вам і малюкові так зручно, комфортно? Ви все робите правильно.
4. Панікер
Ця мама постійно боїться зробити щось не так, чекає на проблеми. Тривога та стрес – її вірні супутники. Вона не може заспокоїтися ні на хвилину, у неї нав'язливі звички (крутити волосся, гризти нігті...) і думки («чи вимкнула я праска», «чи зачинила вхідні двері», «де мій гаманець»).
Довгоочікуваний малюк теж стає джерелом стресу: мама постійно переживає про те, що зробить щось неправильно і нашкодить дитині. Вона не може залишити його ні на секунду, перевіряє, чи не холодно дитині, як він дихає.
Знайдіть того, кому можете довіряти, та обговорюйте те, що вас турбує. Не тримайте тривоги у собі, просіть про емоційну підтримку близьких.
Поміняйтеся обов'язками, через які переживаєте, з іншими членами сім'ї. Боїтеся купати малюка? Нехай цим займеться чоловік, а ви зробите щось за нього (скажімо, відвезете на мийку машину це ж не так страшно?).

Автор тексту: Галина Смислова, психолог


Думка редакції може збігатися з думкою автора статті.

Використання фото: П.4 ст.21 ЗУ "Про авторські та суміжні права - "Відтворення з метою висвітлення поточних подій засобами фотографії чи кінематографії, публічне повідомлення або повідомлення творів, побачених чи почутих під час таких подій, в обсязі, виправданому інформаційною метою. "

Телеграм канал

Сподобалася стаття? Оцініть:
12345 (4 оцінок, середнє: 5,00 з 5)
Завантаження ...
Коментарі
 • На сайті
 • Відгуки у Facebook

Додати коментар або відгук

Вашу адресу email не буде опубліковано. Обов'язкові поля позначені *

Наші проекти