Моя дитина – онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини чи підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Мій Дитина – портал успішних мам в Україні!
UA
RU
[artlabel id="231916"]
Саморозвиток

Ці питання вам ніколи не поставить хороший психотерапевт

0
На тему як вибрати хорошого психолога або психотерапевта написані сотні статей, в них розповідається і про освіту, і про членство.

На тему як вибрати хорошого психолога чи психотерапевта написані сотні статей, в них розповідається і про освіту, і про членство у професійних асоціаціях, і навіть про зовнішній вигляд та відгуки в Мережі. Але всі вони стосуються первинного відбору – як вибрати того, до кого звернутись. Однак найголовніше відбувається далі, коли в кабінеті розпочинається робота.

психолог, психотелапевт, психологічна допомога

Джерело: unsplash

Причому ця робота задоволена нематеріальна і суб'єктивна - її не можна обмацати, виміряти, оцінити, ця робота виконується погано або вона не підходить особисто тобі. Як зрозуміти, що вона взагалі є і чи ти не помилилася з вибором? Є кілька простих критеріїв, питань чи маячків, які просигналять тобі, що щось іде не так. Розповідає про них писхолог Олена Шпундра.

"А де була ваша відповідальність?"

Або будь-які, нехай навіть найяскравіші та точні інтервенції, які обрушують на клієнта інформацію, що в нього проломлені кордони і, загалом, це він їх не відбудовує. Або те, що може сприйматися клієнтом як віктимблеймінг. Вочевидь, однією з найважливіших причин, чому людина входить у терапію, – це несвідомість меж власних і, як наслідок, невибудовані кордону у відносинах коїться з іншими, які викликають вину, образу, агресивність, залежність. І так, більшість клієнтів перебуває в інфантильному захисті, тобто не визнає свій внесок у ситуацію. Але ескалацією теми відповідальності грішать як психологи-неофіти, а й досить маститі кадри.

Ось два прості приклади з життя.


  • Дівчина звернулася на терапію до відомого фахівця. Він схилив її до сексуальних відносин, у яких виникла вагітність і справа закінчилася абортом. Нервовий зрив, травма і вона знову йде до психолога, вже іншого, але теж відомого. І перше запитання, яке вона чує від нього, ледь розповівши передісторію — це саме про відповідальність. Чи готова вона його розуміти, приймати, рефлексувати з огляду на вихідний стан? Ні. Навпаки, він як останній цвях у кришку труни.
  • Інша дівчина, яка пережила сталкінг, який починався зі звичайних романтичних стосунків, приходить до терапевтичної групи. І там вона вирішує поділитися цією жахливою історією, яка ледь не вбила її. Вона сідає в коло, починає розповідь... У місці, коли вона згадує про те, що припинила стосунки з чоловіком, дізнавшись, що у нього проблеми з алкоголем, ведучий зупиняє її блискучою інтервенцією: «Це не має проблеми з алкоголем, це в тебе проблеми із його звичками». Її рік переслідували, погрожували вбити лише за те, що вона, побачивши запої чоловіка, відмовилася продовжувати стосунки. Чи готова вона до такого уточнення, що у чоловіка все добре, просто їй це не підходить? Чи це знову блиск медалі «хорошого спеціаліста», яку він шліфує про клієнта?

Перш ніж розпочинати будь-які інтервенції, хороший психолог спочатку дасть клієнту величезний запас підтримки, прийняття, покаже свою стійкість, допоможе клієнту прожити і пережити всі ті жахливі події з минулого — і лише потім перейде до супроводу клієнта у поступове визначення зони своєї відповідальності в житті . При цьому точно позначить, що люди — не боги, і від них далеко не все, і не всі в житті можуть контролювати, передбачати і змінювати.

психолог, психотелапевт, психологічна допомога

Джерело: unsplash

"Оплатіть відразу 10 сеансів зі знижкою, підпишіться на мій вебінар, пройдіть мій тренінг, купіть книгу"

Будь-які не так питання, як пропозиції, а скоріше спроби з перших зустрічей втягнути клієнта в міцні та довгострокові відносини, до яких він ще не готовий — не комільфо для хорошого спеціаліста. Зрозуміло писхологи живуть на гроші клієнтів, мають обов'язкові витрати, хочуть планувати свій бюджет. Але основне завдання психотерапії – навчити клієнта жити самостійно, усвідомлюючи свої почуття, потреби та робити це без психолога.

Хоч би як це парадоксально звучало, ми вчимо наших клієнтів жити без нас. Інакше, терапія тривала б вічно,

— каже Олена Шпундра.

Прийняття вільного вибору клієнта, а також його здатність знаходити потрібну інформацію, будь то вебінари або будь-які книги, – це і є такі основні цеглини фундаменту самостійності. Хороший психолог не може ставати "мамою" або "підсаджувати" клієнта на себе як на допінг.

"Ви відредагуєте мою книгу, а я проведу вам 5 сеансів безкоштовно"

Пропозиції бартеру або сумнівні послуги за межами кабінету, в яких немає грошової оплати, а є «психотерапія» для фахівця, що поважає себе, також неприпустимі, тому що розмивають кордони.

Немає нічого поганого в тому, щоб купити у клієнта продукт, який він виробляє та продає, якщо цей продукт подобається та потрібен психологу. Але тут мають бути дотримані чіткі рамки — я плачу вам за товар чи послугу, ви платите мені за психотерапію. І обидва ці процеси не перетинаються і не змішуються.

психолог, психотелапевт, психологічна допомога

Джерело: unsplash

"Напишіть про мене відгук"

Хороший психолог не проситиме клієнта написати відгук, тим більше зробити це під своїм справжнім ім'ям.

Зрозуміло, фахівці залежать від відгуків, вони підвищують рейтинг та затребуваність. Але, по-перше, перша та головна умова терапії — конфіденційність, а по-друге, читаємо пункт 2 про свободу та самостійність клієнта. Якщо він має потребу написати відгук, він сам зробить це і напише. Психолог не може просити або, гірше, наполягати, щоб клієнт зробив те, до чого не готовий.

Будь-які рухи у бік клієнта

Дотик, обійми повинні супроводжуватися питанням «Чи можна я наближуся до вас? Чи можна вас обійняти, взяти за руку?».

Взагалі психологи ставлять багато запитань, частина з них може взагалі не стосуватися первинного запиту. Це робиться для того, щоб розуміти реальність, у якій живе клієнт. Але клієнту варто пам'ятати, що він має право бути не готовим відповідати на будь-яке запитання. І це нормально говорити про це психологу. Спочатку ми йдемо на терапію, щоб навчитися говорити, обговорювати, домовлятися з іншою людиною, якою буде наш контакт. Щоб цей контакт був комфортним для обох.

Джерело


Думка редакції може збігатися з думкою автора статті.

Використання фото: П.4 ст.21 ЗУ "Про авторські та суміжні права - "Відтворення з метою висвітлення поточних подій засобами фотографії чи кінематографії, публічне повідомлення або повідомлення творів, побачених чи почутих під час таких подій, в обсязі, виправданому інформаційною метою. "

Телеграм канал

Сподобалася стаття? Оцініть:
12345 (Поки що оцінок немає)
Завантаження ...
Коментарі
  • На сайті
  • Відгуки у Facebook

Додати коментар або відгук

Вашу адресу email не буде опубліковано. Обов'язкові поля позначені *

Наші проекти