Моя дитина - онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини або підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
UA
RU
[artlabel id="276774"]
Психологія

Мама на нулі. Самодопомога мамі при стрес

0
Будь-яка мати це людина. Людина з більшою відповідальність та обов'язками. У ці складні години, шкіра мати використовую свій ресурс

Будь-яка мама це людина. Людина з більшою відповідальність та обов’язками. У ці складні часи, кожна мати використовую свій ресурс на повну, забуваючи про себе. Це може призвести до постійної втоми та психічного зриву, що вплине й на дитину. Як мамі не потрапити до емоційної воронки та допомогти собі пережити непрості часи розкажемо далі. 

МАМА НА НУЛІ. САМОДОПОМОГА МАМІ ПРИ СТРЕСІ

Джерело: shutterstock

Поява дитини – це завжди криза, вона викликає величезні зміни у житті родини. Війна та постійні обстріли країни-агресорки призводять до ще більшого страху та переживання. Чимало матерів живуть у постійному стресі, втомі та страху. Але ми повинні пам’ятати, що дитина більше часу проводить з мамою, яка майже постійно знаходиться поряд. Малюки дуже чутливі до стану своєї матері. Якщо з мамою все добре, то і дитині добре. Родина вимагає від мами величезні зусилля сім днів на тиждень. Мама й сама може не цінувати себе та свої потреби, що призводить до емоційного вигорання. 

Пам’ятайте, кожна мама може організувати своє життя так, щоб відновитися (якщо вже відбулося вигорання) або не допустити свого виснаження. 

Що для цього треба зробити:

 • Попросити про допомогу. Мама повинна для себе зрозуміти, що їй потрібен помічник. Є справи, які спокійно можна делегувати помічнику – світ через це не перевернеться.
 • Переглянути побут та організацію життя. Можливо не треба прасувати всю білизну? Та й дитячий одяг можна не прасувати. Мити посуд відразу після їди чи піти з дитиною погуляти на вулицю поки гарна погода? Якщо у вас не має няні чи інших помічників, то вчиться розставляти пріоритети: посуд нікуди не дінеться, підлога ще один день постоїть немита. Їсти можна не готувати кожен день, можна поїсти вчорашній борщ або приготувати напівфабрикати.  
 • Домовтесь з чоловіком про розподіл обов'язків. Мама – не супер жінка. Їй все не встигнути. Тож поки мама гуляє з дитиною на вулиці – тато може прибрати вдома. Якщо мама приготувала сніданок – тато миє посуд. Хай чоловік відповідає за виніс сміття та прання, наприклад. Говоріть чоловіку, що вам без нього не справитися.
 • Спати. Коли спить дитина мамі теж краще поспати, а не бігти готувати їсти чи прибирати. Сон – це відпочинок та відновлення сил. Не нехтуйте цим!
 • Виділіть час для себе. Хай це буде 2-3 години на тиждень, але вони повинні бути тільки ваші. Манікюр, перукарня, подруги чи просто прогулянки на одинці – відволікайтесь від своїх постійних обов’язків.  
МАМА НА НУЛІ. САМОДОПОМОГА МАМІ ПРИ СТРЕСІ

Джерело: shutterstock

На що звертати увагу, аби зрозуміти що мама втомилася, а стрес вже стукає у двері. Втома та стрес мають схожі проявами:


 • плаксивість;
 • дратівливість;
 • порушення сну;
 • апатія чи перезбудження;
 • агресія до своєї дитини.

Що ж робити, коли ви відчуваєте, що вже на межі?

 • Просіть про допомогу. Вам треба побути наодинці хоча б 20-30 хвилин. Можливо хтось з вашого оточення зможе погратися з дитиною цей час. А ви зможете випити гарячої кави та помріяти.
 • Подбайте про своє тіло. Найперше, що треба зробити, коли мама почувається як вичавлений лимон, — почати про себе дбати на тілесному рівні: закутатися в ковдру, обійматися з близькими — забезпечити собі тактильний комфорт.
 • Спробуйте дихати повільно. Вдих (рахуємо 1–2–3–4) — пауза (затримуємо дихання — на 1–2) — видих (рахуємо 1–2–3–4–5–6–7–8). Важливо, щоби видих був удвічі довшим. Робіть цю вправу не менше 10 разів. Уявляйте, що ви «видихаєте» напругу.
 • Поплескайте себе по плечах чи стегнах, порухайте великими пальцями стоп, потягніться, покрутіть головою, стисніть і розтисніть кулаки, випряміть пальці. Втисніть п’яти в підлогу і зверніть увагу, як вони напружились.
МАМА НА НУЛІ. САМОДОПОМОГА МАМІ ПРИ СТРЕСІ

Джерело: Shutterstock

 • Зверніться до професіоналів КОЛО ТУРБОТИ надає безоплатну психологічну підтримку не лише дітям, але й батькам. У рамках проєкту сім’ї мають змогу спілкуватися з кваліфікованими психологами, брати участь у семінарах та конференціях.
 • Пройдіть курс психологічної допомоги від “Кола турботи” https://circlecare.o2.ua/
 • Зверніться до психологічної підтримки. “Телефон довіри для всіх” – лінія екстреної безплатної анонімної психологічної допомоги. Приймає дзвінки з 19.00 до 7.00. Контактні номери за регіонами: Одеса (048) 737 7676, Харків (057) 759 7676, Київ (044) 228 7676, Донецьк (062) 213 7676, Луганськ (064) 272 7676, Дніпро (056) 767 7676, Чернівці (037) 290 7676, Івано-Франківськ (034) 273 7676, Херсон (055) 239 7676, Львів (032) 253 7676, Миколаїв (0512) 59 76 76.

Бережіть себе, адже здорова та щаслива мати – здорова та щаслива дитина!


Думка редакції може не збігатися з думкою автора статті.

Використання фото: П.4 ст.21 ЗУ "Про авторські та суміжні права - "Відтворення з метою висвітлення поточних подій засобами фотографії або кінематографії, публічне повідомлення або повідомлення творів, побачених чи почутих під час таких подій, в обсязі, виправданому інформаційною метою. "

Телеграм канал

Сподобалася стаття? Оцініть:
12345 (Поки що оцінок немає)
Завантаження ...
Коментарі
 • На сайті
 • Відгуки у Facebook

Додати коментар

Вашу адресу email не буде опубліковано.

Наші проекти