Моя дитина - онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини або підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
UA
RU
[artlabel id="263223"]
Здоров'я

Чи потрібно робити прищіплення вагітним?

0
Чи потрібно і чи можна робити прищеплення жінкам при надії та мамам, що годують груддю? Адже загальновідомо, що будь-які лікарські преп

Чи потрібно і чи можна робити прищеплення жінкам при надії та мамам, що годують груддю? Адже загальновідомо, що будь-які лікарські препарати в ці періоди повинні назначатися дуже обережно і лише тоді, коли їхня користь набагато перевищує ризик для мами та малечі.

Чи потрібно робити щіплення вагітним

Джерело: GettyImages

Вцілому показання та протипоказання до прививок у вагітних жінок та інших людей майже не відрізняються. Єдине виняток складають живі вакцини, тобто ті, що містять живий ослаблений мікроорганізм (вірус чи бактерию). Звісно, ​​введення живих вакцин не рекомендовано майбутнім мамам через теоретичний ризик ураження майбутнього малюка.

Бачи прищеплення

На практиці з етичних міркувань такі експерименти не проводилися. Але в медичній літературі описані поодинокі випадки введення живих вакцин жінкам під час вагітності, переважно на ранніх термінах або за епідеміологічними показаннями, без подальшого негативного впливу на плід.

До живих відносяться вакцини проти кори, епідемічного паротиту, краснухи, поліомієліту*, БЦЖ (від туберкульозу) та деякі інші.


Всі щеплення під час вагітності можна умовно розділити на 3 основні види.

  • Рекомендовані: ті, що мають на меті захистити маму та/або малюка від небезпечних хвороб (грип, кашлюк).
  • За показаннями: вводяться тоді, коли користь від вакцинації перевищує ризик (щеплення від сказу при укусах тварин, від різних інфекцій у разі спалахів та епідемій, від вірусного гепатиту В при високому ризику зараження).
  • Чи не рекомендовані: живі вакцини. Але в випадках, коли користь набагато перевищує ризик, можуть бути застосовані (вакцина від жовтої лихоманки).
Чи потрібно робити щіплення вагітним

Джерело: Fotolia

Плануємо вагітність

Якщо ж ви тільки плануєте вагітніти, варто замислитися і про захист від інфекцій. Знайдіть свої документи про вакцинацію та проконсультуйтеся з вашим сімейним лікарем.

Перш за все слід перевірити, чи маєте ви щонайменше два щеплення від краснухи. Якщо немає або достовірних даних немає, слід визначити рівень антитіл проти цієї хвороби.

При достатньому їхньому рівні можна відчуватися безпечно, а за низького — зробити вакцинацію та зачекати три місяці, перш ніж вагітніти. За тим самим принципом жінки варто убезпечити собі від вірусного гепатиту В.

На жаль, в Україні зараз багато людей, які не мають жодного уявлення, чи вони вакциновані взагалі, чи точно знають, що батьки не робили їм прививок. У такому разі лікар має скласти вам індивідуальний графік прививок, враховуючи історію вакцинації та стан здоров'я. Ці рекомендації стосуються обох майбутніх батьків, а також усіх, хто складає близько найближчих людей для довгоочікуваного малюка.

Чи потрібно робити щіплення вагітним

Джерело: GettyImages

Щеплення і годування груддю

Мамам, що годують своїх немовлят грудним молоком, щеплення роблять за такими самими правилами, що й усім іншим дорослим. Немає навіть обмеження щодо введення живих вакцин, адже вакцинні штами через молоко не передаються. Єдине виняток — щеплення від жовтої лихоманки, яке робиться годуючим жінкам лише за суворими показаннями, коли потенційна користь від такого втручання набагато перевищує ризик вакцинації.

Грудне молоко значно зменшує ризик кишкових інфекцій та полегшує перебіг ГРЗ, знижує шанси виникнення ожиріння, астми, діабету та хвороб серця в майбутньому, сприяє гармонійному фізичному розвитку дитини та має багато інших переваг. Проте не слід забувати, що молоко, на жаль, не спроможне захистити від правця, дифтерії, кашлюку, поліомієліту, а тому нехтувати вакцинацією самого малюка не варто!
екомендують міжнародні фахівці

Чи потрібно робити щіплення вагітним

Джерело: GettyImages

Рекомендують міжнародні фахівці

В Україні немає офіційно затверджених рекомендацій щодо обов'язкової вакцинації вагітних жінок. Але лікарям дозволено використовувати надбання світової медичної науки: протоколи, керівництва, клінічні настанови, що розроблені в інших країнах та мають достатню доказову базу. Так, американська Академія педіатрії, європейські лікарські спільноти рекомендують робити вагітним щеплення від кашлюка та грипу з тим, щоб максимально убезпечити маму і малюка.

Грип

Ця інфекція вирізняється з-поміж інших ГРЗ чи не найбільшою кількістю тяжких ускладнень. На жаль, майбутні мами — не лише легка мішень для грипу, а й група ризику щодо розвитку вірусних пневмоній та несприятливого перебігу захворювання. Тобто вакцинація від грипу має на меті захист здоров'я та життя самої вагітної жінки.

Щеплення проводитися 1 раз на рік перед очікуваним підвищенням захворюваності незалежно від терміну вагітності. При цьому використовується інактивована вакцина, тобто така, що не містить живих вірусів. Відповідно, викликати захворювання щеплення не може!
У цілому нині вакцина від грипу викликає ускладнення дуже рідко. Найчастіше побічні дії виявляються у вигляді болючості та почервоніння в ділянці ін'єкції протягом 2–3 днів, можливе також незначне підвищення температури тіла. Ці стани зазвичай не потребують лікування і минають самостійно.

Чи потрібно робити щіплення вагітним

Джерело: GettyImages

Кашлюк

Ця хвороба може поражати людей будь-якого віку, але найбільшу опасность становить для малюків до двох років. Імунітет проти кашлюка нетривалий: після курсу прививок і навіть після перенесеного захворювання організм виробляє захист лише на 4–7 років. Тому школярі та дорослі теж іноді підхоплюють інфекцію і, хоча хворіють вони переважно легко, можуть становити велику опасность для немовлят у своєму оточенні. Передається кашлюк повітряно-крапельним шляхом, головним симптомом є сильний спазматичний кашель, від якого у маленьких діточок можлива зупинка дихання та порушення мозкового кровообігу.

Перше щеплення від кашлюку крихітка отримує у двомісячному віці, а сприйнятливою до цієї грізної хвороби є від самого народження. Для того, щоб сформувати захист на цей період, вчені запропонували робити щеплення вагітним в іншому-третьому триместрі. Таким чином мама виробляє антитіла, що проникають через плаценту і можуть захистити малюка протягом перших місяців життя. Згодом дитина отримає необхідні вакцини і виробить свій надійний захист. Подібні рекомендації вже впроваджено в Америці та багатьох країнах Європи.

Щеплення від кашлюку проводять після 20-ї тижні кожної вагітності, оптимально — на 27–32-й неділі, використовуючи різновид вакцини АКДП (проти кашлюка, дифтерії, правця) для дорослих. Цей препарат не містить живих мікробів, тому не може спричинити захворювання. «Зайві» дози проти дифтерії та правця не шкодять організму, а від окремої вакцини проти кашлюку наразі не існує, тому вводять усі тріо. Щоправда, враховуючи українські реалії, дози від дифтерії та правця рідко бувають лишними.

Чи потрібно робити щіплення вагітним

Джерело: GettyImages

Щоб максимально унеможливити кашлюк у малюків, рекомендовано додатково застосовувати так званий метод кокона — вакцинувати від цієї інфекції все найближче оточення новонародженого: братиків та сестричок, тата, інших родичів, нянь.
Побічна дія від вакцини АКДП подібна до такої від протигрипозної вакцини. До речі, при необхідності ці два прищіплення можна проводити в один день біля різних ділянок тіла.

На жаль, поки що вакцинація вагітних можлива лише за власні кошти. Та й не всі лікарі достатньо знані щодо прививок, часто не наважуються робити їх майбутнім мамам. Але прогресивних акушерів-гінекологів, педіатрів та сімейних лікарів стає дедалі більше, а шанси на захист від керованих інфекцій – набагато вищі!


Думка редакції може не збігатися з думкою автора статті.

Використання фото: П.4 ст.21 ЗУ "Про авторські та суміжні права - "Відтворення з метою висвітлення поточних подій засобами фотографії або кінематографії, публічне повідомлення або повідомлення творів, побачених чи почутих під час таких подій, в обсязі, виправданому інформаційною метою. "

Телеграм канал

Редактор

Сподобалася стаття? Оцініть:
12345 (Поки що оцінок немає)
Завантаження ...
Поділитися:
Коментарі
  • На сайті
  • Відгуки у Facebook

Додати коментар

Вашу адресу email не буде опубліковано.

Наші проекти