Моя дитина - онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини або підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
UA
RU
[artlabel id="276017"]
пологи

Що робити, якщо пологи розпочалися до приїзду швидкої: покрокова інструкція

Old date:
Current date: 2023.02.03
New date: 2022.10.13
0
Пологи хоч і природний процес, проте дуже непростий і такий, що вимагає участі медперсоналу. Проте, в екстрених ситуаціях

Пологи хоч і природний процес, проте дуже непростий і такий, що вимагає участі медперсоналу. Проте, в екстрених ситуаціях варто знати, як поводитися, щоб допомогти малюкові з'явитися на світ за будь-яких обставин.

вагітна жінка, пологи розпочалися до приїзду швидкої, пологи без лікаря

Джерело: Fotolia

Один із найпоширеніших страхів вагітних — стрімкі пологи у найнесподіваніший момент або у несподіваному місці. Проте, таке трапляється дуже рідко, хоча кожен випадок з новин підживлює наші страхи. Як правило, пологи тривають досить довго, щоб медики встигли приїхати або ви дісталися до пологового будинку, але якщо все ж таки ситуація складна, а пологи розпочалися, вам буде потрібний помічник та інструкції для нього, що робити. Таку інструкцію варто видрукувати та покласти у підготовлену сумку з промовами для пологів. 

правильні пологи дитини, перед пологами, як правильно дихати, перші пологи жінки

Джерело: Burda Media

Кличте на допомогу

Складіть та підтримуйте актуальним список контактів усіх, хто може прийти на допомогу при родах. Тримайте сімейний автомобіль заправленим постійно, якщо наближається дата пологів. Якщо ви народжуєте під час стихійного лиха, спочатку спробуйте зв'язатися з акушеркою, лікарем або лікарнею. Якщо ви не можете зв'язатися з вашим лікарем, зателефонуйте за номером 103 і розкажіть диспетчеру, що відбувається, попросіть зв'язати вас зі спеціалістом, який може інструктувати вас телефоном. 

Підготуйте кімнату

Накрийте ліжко клейонкою (якщо її немає, використовуйте завіску на душу), зверху накрийте чистою простирадлою, щоб уберегти матрац від намокання. Відкрийте вхідні двері, щоб помічники могли увійти до будинку, коли ви вже не зможете їх впустити. Сумку, яку ви зібрали для пологового будинку, поставте біля ліжка у відкритому вигляді. Якщо у будинку є тварини, закрийте їх у іншій кімнаті чи ванній. 


Інструкції для вашого помічника на першому етапі пологів

Зберігайте спокій і зберігайте простір якнайчистіше - зніміть верхній одяг, взуття, вимийте руки з милом. Допоможіть мамі почуватися комфортно. Помістіть кілька рушників під неї, щоб зібрати рідину при розриві плодового мішка з водою і при вагінальній кровотечі, яка може виникнути під час пологів. Перший етап пологів може тривати від кількох годин до кількох діб. Як тільки мати починає стогнати або тужитися, перша стадія закінчується, і це означає, що дитина скоро народиться. Етап потуг може тривати лише кілька хвилин, але може тривати годину або дві, якщо це перша дитина матері.

пологи з партнером, вагітна пара

Джерело: Shutterstock

Інструкції для помічника на іншому етапі пологів

Коли ви побачите головку при відкритті в піхві, надягніть стерильні рукавички. Якщо немає перчаток, ретельно вимийте руки з милом і водою або обробіть дезінфекційним засобом для рук. 

 1. Як тільки голівка вийде, поважно огляньте, чи не оповита шийка пуповиною. Пуповина слизька, кругла і нагадує желе.
 2. Якщо пуповина окутана навколо шиї, обережно підніміть її над головкою або відведіть назад за плечі. 
 3. Якщо плечі не виходять відразу після народження головки: обережно і легко притисніть голову дитини до спини матері, щоб допомогти плечам вийти, і попросіть її тужитися. Як тільки плечі увійшли, інша частина тіла народиться швидко. 
 4. Якщо плечі все ще не виходять: хай мама лежить на спині та підтягне коліна до грудей, потім попросіть її тужитися. Це допомагає рухати тазом угору і звільнити плечі дитини, якщо вони застрягли.

Інструкції для вашого помічника, що робити з новонародженим

 1. Коли дитина народиться, покладіть її на оголені груди матері та накрийте обох одеялом. Зніміть перший мокрий рушник і тримайте малюка накритим сухим одеялом. 
 2. Якщо дитина не плаче або не дихає: сильно потріть спину дитини вгору і вниз. Не ляскайте і не тримайте дитину головою вниз. 
 3. Якщо дитина все ще не плаче і не дихає вільно: поверніть її обличчям угору, нахиліть голову трохи назад, щоби випрямити дихальні шляхи, і продовжуйте терти спину. Коли дитина почне дихати, він / вона стане рожевим/ою. Руки та ноги немовляти залишатимуться блакитними протягом декількох годин. 
 4. Якщо у дитини рвота або синюшність: використовуйте одноразовий шприц без іголки, щоб удалити рідину з носа та рота. Якщо дитина все ще не дихає, почніть штучне дихання дитини. 
 5. Пуповину краще не чіпати до приїзду швидкої допомоги, але якщо медики до вас не дістануться, доведеться зробити це самостійно. Для цього перев'яжіть пуповину в двох місцях приблизно в 7 см від дитини близько один до одного шнурком або міцною ниткою. Простерилізуйте гострі ножиці спиртом і розріжте між перев'язками. Але не поспішайте цього робити, дочекайтеся, доки в пуповині перестане пульсувати дах.

Інструкція для вашого помічника, що робити з плацентою

 1. Плацента може бути готова вийти як за кілька хвилин, і через пів години після пологів. Ви можете побачити приплив крові та збільшення пуповини, коли плацента готова до пологів. Поставте миску поруч із піхвою матері та попросіть її тужитися, щоб виштовхнути плаценту. Не застосовуйте сили та не тягніть за пуповину, якщо плацента не виходить, це небезпечно для життя жінки. Згусток, який виходить з невеликою кровотечею і рідиною, це є плацента, послід або «дитяче місце», як називають її в народі. Покладіть плаценту до поліетиленового пакету.
 2.  Як тільки плацента вийде, кровотеча матері буде схожа на кровотечу з важкого періоду. Дуже важливо, щоб дитина до цього часу була прикладена до грудей — крім користі для новонародженого, смоктання спричиняє викид окситоцину, що сприяє скороченню матки та загальмує кровотечу після пологів. 

Як би не пройшов процес екстремальних пологів, лікар потрібен обов'язково. Тому, якщо у вас є така можливість, викличте медиків і дочекайтеся їх приїзду разом із мамою та малюком. І ще — це не інструкції з домашніх пологів без участі фахівців, а допомога в безвихідній ситуації, і подивитись англійський серіал «Викличте акушерку».

Джерело

Сергій Бакшеєв
Сергій Бакшеєв
Акушер-гінеколог-репродуктолог, кандидат медичних наук, «Кабінет доктора Бакшеєва», м. Вишневе

Вагітні дуже боятися такого сценарію, коли пологи починаються не за планом, а раптово! Здавалося б, лікар вибраний, обмінна карта підписана, але ви спланували пологи на вихідний день, а виявилося, пологи почалися в робочий: і чоловік поїхав до офісу, а ваша мама на дачі, подруга — на морях із сім'єю. 

 1. Завжди носіть із собою обмінну карту, особливо на останніх термінах вагітності, адже пологи можуть початися де завгодно: у таксі, літаку, у гостях, на вулиці. 
 2. Хорошо, якщо ви домовилися зі своїм гінекологом заздалегідь і у вас є його телефон, щоб ви завжди могли зателефонувати своєму лікареві. Обговоріть свої страхи з лікарем, він завжди піде вам назустріч. Особливо я завжди 24 години на день на зв'язку зі своїми породіллями. І вони відчувають себе зі мною, як за кам'яною стіною. Саме такого лікаря від Бога я вам і раджу. 
 3. Прислухайтеся до свого організму! Перейми можуть бути тренувальними, не варто одразу летіти до лікарні. Якщо проміжок години між переймами зменшується, тоді необхідно госпіталізуватися. Читайте про провісників швидких пологів, відвідайте курси для мам-первісток, тим, хто народжують не вперше, також корисно буде послухати провідних акушерів-гінекологів. 
 4. Якщо у вас не перші пологи, будьте готові до того, що до лікарні потрібно буде виїхати набагато швидше. При повторних пологах матка розкривається швидше. 
 5. Сумка в пологовий будинок має бути готова за місяць до пологів і чекати провісників пологів у надійному місці, про яке знаєте ви та ваші близькі. 
 6. Якщо ви відчуваєте, що не доїдете, і ви опинилися у себе вдома (або в іншому місці!), а перейми стають частішими 3-5 за 10 хвилин, тривають 40 секунд, з'являється раптове непереборне бажання тужитися, слід зробити впевнені та спокійні кроки, поки ви чекаєте прибуття медичної допомоги. Не допустіть лишнього адреналіну — він не помічник вам під час пологів!

Інструкція при екстрених пологах

 1. Зателефонуйте до швидкої допомоги, попросіть диспетчера надіслати команду фахівців якнайшвидше. 
 2. Відкрийте двері для медперсоналу, можливо пізніше вам важко це зробити.
 3.  Якщо чоловіка вдома немає, позовіть сусідів, родичів, друзів.
 4. Позвоніть лікарю, який вас спостерігає, можливо він телефоном зможе вам допомогти. 
 5. Помийте руки, промежину господарським милом або спеціальним гелем для інтимної гігієни — ЛАКТАЦИД — жодних гелів із сильним ароматом. 
 6. Зберіть простирадла, одеяла, рушники, ганчір'я, покладіть під себе і залиште для дитини. 
 7. Під час переймів використовуйте техніку правильного дихання: глибокий вдих — довгий видих. Губи при цьому напіввідкриті, не напружені, очі заплющені. 
 8. Приймайте зручну для себе позу, будьте голою або в зручній одежі без спіднього білизни. Рухайтесь або стійте на колінах, полежте на боці, використовуйте фітбол, контрастний душ, музику для полегшення пологової діяльності.

Якщо почався період потуг

Потуги - це вигнання плода з матки. Тобто безпосередньо процес народження малюка. При потугах ви відчуєте сильний тиск на пряму кишку. Це як бажання сходити по-великому.

 • Дихайте по-собачому (короткі часті вдихи та видихи).
 • Зберігайте спокій, ваше тіло знає, що робити, малюк теж працює!
 • Розстеліть поліетилен або багато одноразових пелюшок на диван або підлогу, прийняти максимально зручну позу.
 • Сядьте навпочіпки, обіпріться спиною на гору подушок або край низького дивана. Не рекомендуємо позицію лежачи на спині.
 • Якщо є чоловік або близький родич, ви можете сісти на край ліжка, ступнями впертися в партнера, який сидить на стільці. 
 • Коли з'явиться головка, притисніть руки до промежини, не дайте малюкові вийти дуже швидко. 
 • Якщо ви народжуєте сидячи, обережно присядьте якнайнижче, щоби малюк не вдарився. 
 • Якщо пуповина оповилася навколо головки, акуратно зніміть її, не скручуйте і не відрізайте самостійно, залиште це питання лікарям.
 • Малюк вислизнув? Витріть крихітку і покладіть на живіт, щоб зігріти своїм теплом. 
 • Нехай партнер допоможе очистити носик і очі від слизу і накриє вас теплим одеялом. 
 • Якщо малюк не почав дихати і не заплакавши, розтирайте його по спинці, стукніть аккуратно по п'ятах, закрийте носик, відкрийте рот і вдихніть у нього защічний обсяг повітря. 
 • Залишайтеся на місці, доки не вийде плацента. 
 • Крихітку може і не вдасться погодувати груддю, оскільки довжини пуповини може бути недостатньою, щоб малюк дотягнувся. 
 • Якщо все ж таки вдасться дати пару крапель молозива до приїзду лікарів, це буде чудово! А поки що стимулюйте соски.

Вдалих пологів!


Думка редакції може не збігатися з думкою автора статті.

Використання фото: П.4 ст.21 ЗУ "Про авторські та суміжні права - "Відтворення з метою висвітлення поточних подій засобами фотографії або кінематографії, публічне повідомлення або повідомлення творів, побачених чи почутих під час таких подій, в обсязі, виправданому інформаційною метою. "

Телеграм канал

Редактор

Сподобалася стаття? Оцініть:
12345 (Поки що оцінок немає)
Завантаження ...
Поділитися:
Коментарі
 • На сайті
 • Відгуки у Facebook

Додати коментар

Вашу адресу email не буде опубліковано.

Наші проекти