Моя дитина - онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини або підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
[artlabel id="208404"]
Здоров'я сім'ї

Лікарська таємниця, що це – роз'яснення МОЗ

Old date:
Current date: 2022.10.03
New date: 2019.03.11
0
Одне з очевидних прав пацієнта порушується найчастіше. Що означає право на медичну таємницю та що робити, якщо його порушую

Одне з очевидних прав пацієнта порушується найчастіше. Що означає право на медичну таємницю та що робити, якщо його порушують, розповіли у МОЗ.

лікарська таємниця, права пацієнта, медична таємниця

Джерело: Fotolia

Які дані представляють медичну таємницю

Під визначення «медична таємниця» підпадають всі аспекти, які стосуються здоров'я пацієнта. У МОЗ це сформулювали так:

Лікар, медсестра, будь-який інший медичний працівник або інші особи, яким у зв'язку з виконанням їх професійних чи службових обов'язків стало відомо про хворобу, не має права розголошувати як медичну, так і немедичну інформацію про стан здоров'я людини. Окрім випадків, передбачених законодавчими актами.

Однак важливо знати, що законом передбачено те, що медперсонал не має права приховувати діагноз від пацієнта.


Найбільш поширений випадок порушення, це при діагностуванні онкологічного захворювання у людини, про яку має повне право знати. Відповідно до закону ви маєте право знати не лише свій діагноз, але можливі способи лікування, наслідки та прогноз. На жаль, не рідкість, коли лікарі повідомляють справжній стан справ близьким родичам, а пацієнтові не говорять. Такі випадки є порушенням основ законодавства (ст. 39).

лікарська таємниця, права пацієнта, медична таємниця

Джерело: Shutterstock

Медичною таємницею є

  • Факт звернення людини до медустанови за медичною допомогою
  • Стан здоров'я людини
  • Діагноз
  • Обставини, що передували захворюванню або спровокували його
  • Функціональні особливості організму
  • Шкідливі звички
  • Матеріальний стан пацієнта
  • Інші відомості, отримані при медичному обстеженні, зокрема інформація про сімейне, інтимне життя людини, а також стан здоров'я родичів, близьких пацієнта.

Важливо: Медична таємниця – це приховування інформації від пацієнта. Навпаки – пацієнт має право знати про всі аспекти свого захворювання, варіанти лікування, можливі ризики та інше. Медична таємниця це збереження в таємниці від інших людей відомостей, які по праву належать пацієнту.

Деталізовану інформацію про стан вашого здоров'я (діагноз, методи лікування) не мають права вимагати за місцем роботи або навчання (відповідно до ст. 286 ЦК України)

Дівчинка у лікаря - фото

Burda Media

Медична таємниця та підлітки

МОЗ України ініціювало важливі зміни, що чітко визначають права підлітків у сфері охорони здоров'я. Зокрема, планується, що з 16 років підлітки матимуть право на таємницю про стан свого здоров'я: батьки матимуть право доступу до медичної інформації лише за згодою підлітка.

Коли лікар може порушити медичну таємницю

Бувають ситуації, коли збереження медичної таємниці може зашкодити суспільству або мати серйозні наслідки оточення пацієнта. Наприклад, медики зобов'язані інформувати відповідні державні органи про народження, мертвонароджених, смерть, поширення інфекційних захворювань, у випадках жорстокого поводження з дітьми та інших.

лікарська таємниця, права пацієнта, медична таємниця

Джерело: Fotolia

Що робити, якщо ваше право порушують

Оскільки право на медичну таємницю гарантоване законами України, у разі порушення слід звертатися до Національну поліцію із заявою. Таке правопорушення кваліфікується як кримінальне та передбачено покарання різного ступеня суворості.

Кримінальний кодекс України, ст. 145 передбачає кримінальну відповідальність за навмисне розголошення лікарської таємниці персоною, якою вона стала відома у зв'язку з виконанням професійних чи службових обов'язків, якщо таке діяння спричинило тяжкі наслідки.

У ст. 132 Кримінального кодексу вказано, що розголошення будь-яким співробітником медустанови даних, навіть отриманих самостійно, про проведення медогляду людини для виявлення ВІЛ, СНІДу або іншої невиліковної інфекції, також є кримінальним злочином.


Думка редакції може збігатися з думкою автора статті.

Використання фото: П.4 ст.21 ЗУ "Про авторські та суміжні права - "Відтворення з метою висвітлення поточних подій засобами фотографії або кінематографії, публічне повідомлення або повідомлення творів, побачених або почутих під час таких подій, в обсязі, виправданому інформаційною метою. "

Телеграм канал


Сервіс DOC.UAРедактор

Сподобалася стаття? Оцініть:
12345 (1 оцінок, середнє: 5,00 з 5)
Завантаження ...
Поділитися:
Коментарі
  • На сайті
  • Відгуки у Facebook

Додати коментар

Вашу адресу email не буде опубліковано.

Наші проекти