Моя дитина - онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини або підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
[artlabel id="180516"]
Здоров'я сім'ї

Оперізуючий лишай або герпес: причини, симптоми та лікування

0
Оперізуючий лишай (його інша назва - "оперізуючий герпес") небезпечне вірусне захворювання, яке може мати серйозні ускладнення. За д

Оперізуючий лишай (його інша назва — «оперізуючий герпес») небезпечне вірусне захворювання, яке може мати серйозні ускладнення. За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, від 60 до 95% населення земної кулі інфіковані одним або більше вирусами герпетичної групи, а смертність від цих хвороб посідає інше місце у групі вірусних захворювань після грипу.

Джерело: instagram @sovetydermatologa

Зміст:

 

Збудник оперізуючого лишаю

Збудником цього захворювання є варицелла зостер вірус (varicella zoster virus). Він належить до сімейства герпес-вірусів, до якого також входять вирус простого герпесу 1-го типу (так званий герпес лабіаліс, що викликає висипання на обличчі) та 2-го типу (генітальний герпес). Цікаво, що варіцелла зостер - той самий вірус, який викликає у дітей вітрянку (вітряну віспу). Тільки вітрянку діти переносять досить легко і в цілому вона не вимагає якогось складного лікування, а ось оперізуючий лишай заподіює хворому багато страждань і досить довго лікується.


Джерело: instagram @epidemiologru2007

До батьківщини герпес-вірусів також належать вирус Епштейна-Барр, що викликає інфекційний мононуклеоз, цитомегаловірус, вирус герпесу людини 6-го типу, відповідальний за синдром хронічної втоми.

Заразний чи ні?

Оперізуючий лишай заразний - вірус знаходиться у виділеннях із бульбашок. Але для людей, які перехворіли на вітрянку, небезпеки зараження немає. Так що перехворіти на оперізуючим герпесом можна тільки один раз у житті, рецидивів у хвороби не буває. Виняток становлять лише люди, хворі на СНІД та імунодефіцити.

Група ризику

На оперізючий лишай хворіють і чоловіки, і жінки. Найчастіше він діагностується у людей після 50 років, проте у зв'язку з погіршенням екологічної ситуації почастішали випадки появи цього захворювання і у молодих людей.

Не маємо часу читати статтю зараз? Ми надішлемо на вашу пошту!

Що може спровокувати хворобу?

 • Прийом препаратів, що знижують імунітет (кортикостероїдні гормони, імунодепресанти).
 • Хронічні стреси і переутомлення.
 • Онкологічне захворювання.
 • Наслідки променевої терапії.
 • ВІЛ-інфекція та СПІД.
 • Рясні місячні кровотечі у жінок, вагітність, пологи, аборти.
 • Складні операції, трансплантація органів.
 • Загальне зниження імунітету через неправильний спосіб життя.
 • Зміна клімату.

Симптоми оперізуючого лишаю

Інкубаційний період оперізуючого герпесу може тривати роки - збудник хвороби живе в організмі людини, не виявляючи активності. Але при збігу сприятливих обставин вирус починає розмножуватися.

Саме захворювання починається гостро. Спершу в місці локалізації вирусу виникає сильне печіння, біль на певній ділянці. Найчастіше це верхня і нижня челюсть, лоб, затишка, шия, міжреберні нерви і нерви кінцівок, а також груди, плечі, спина, сідниці, область геніталій. Пояснюється це тим, що основне скупчення вирусу утворюється в нервних вузлах і висипання йдуть по ходу нерва. У половині випадків оперізуючого лишаю висипання локалізуються у міжребер'ї. У початковому періоді хвороби виникає загальне нездужання, невралгічний біль різної інтенсивності. Загалом цей період триває 2-4 дні.

Джерело: Instagram@allegris_

Також серед симптомів оперізувального лишаю:

 • головний біль;
 • субфебрильна температура тіла, рідше лихоманка до 39 градусів;
 • озноб;
 • слабкість;
 • порушення роботи шлунково-кишкового тракту;
 • біль, свербіж, печіння, поколювання в області периферичних нервів у зоні, де пізніше з'являтиметься висипання.

При гострому процесі збільшуються і стають болючими лімфатичні вузли. При тяжкому перебігу захворювання можливі затримка сечовипускання, інші розлади деяких систем та органів. Поступово температура тіла нормалізується, загальні інтоксикаційні розлади також слабшають. Потім настає період висипань. Симптоми і характер висипу залежать від тяжкості запального процесу. Спочатку висипання виглядають, як рожеві плями розміром 2-5 мм, між ними залишаються ділянки здорової шкіри.

Джерело: Instagram@ alekseibutaev

При типовій формі захворювання на наступний день на їх місці утворюються дрібні, близько згруповані пухирці з прозрачною рідиною, яка через 3-4 дні каламутні. Герпетичні висипання з'являються нові порції з проміжками за кілька днів. Пузырьки «переповзають» з одного місця на інше, оперізуючи все тіло (звідси і назва захворювання). При легких формах запального процесу шкірні вузлики перероджуються в пустулі і не виразкуються.

Можливий прояв герпесу лише неврологічного характеру — біль без висипу, інакше його називають герпетичною невралгією і помилково приймають за міжреберну невралгію, остеохондроз чи серцеві болі. Якщо висип у наявності, через 14-20 днів на його місці утворюються жовтувато-коричневі корочки, які поступово відпадають, залишаючи невелику пігментацію або депігментацію.

Одним з найбільш неприємних симптомів при оперізуючому лишаї є сильний біль. У процесі активного розмноження вирусу нерви закінчення стають надмірно чутливими, і навіть легке торкання заподіює значний біль, схожий на біль при опіках. Також пацієнти описують характер болю при оперізуючому герпесі, як пекучий, тупий, свердлячий, що посилюються навіть при мінімальному термічному або механічному впливі.

На жаль, біль зберігається у 15% хворих, навіть після загоєння герпетичного висипу через вірусне ураження нервних тканин. На їх відновлення буде потрібна година — це період посгерпетічної невропатії. У молодих людей він триває зазвичай не більше місяця, а у літніх у 70% випадків — кілька місяців і навіть більше року.

Важкі форми захворювання

Крім типової, існують 3 більш важкі форми хвороби — вісцеральна, гангренозна та дисемінована.

Вісцелярна характеризується тим, що до патологічного процесу втягуються великі нервні вузли внутрішніх органів, у тому числі головного мозку. У цьому випадку ризик розвитку менінгоенцефаліту, часто зі смертельними наслідками, дуже високий.

При гангренозній важкій формі герпесу вміст бульбашок може бути чорного кольору, з домішками крові. Висипання зливаються у великі осередки, висип швидко загноюється, на місці везикул, після того як вони лопнуть, утворюються вкриті кіркою язви. Після загоєння на їх місці залишаються глибокі шрами, які довго загоюються. Ця форма оперізуючого лишаю найчастіше є індикатором виражених імунодефіцитних станів, таких як СНІД.

Найрідкісніша форма захворювання – дисемінована. Її симптоми: лихоманка, сильна інтоксикація, яскраво виражений ДВС-синдром (порушення згортання крові). Більш ніж у 50% випадків герпес у дисемінованій формі закінчується смертю.

Наслідки хвороби

Якщо хворобу вчасно не діагностувати та не лікувати, вона може призвести до тяжких наслідків. Таких, як:

 • герпетичний менінгіт;
 • порушення роботи рухового апарату;
 • зниження гостроти слуху та зору;
 • набряк і запалення легеневих тканин;
 • мієліт;
 • гепатит та інші.

Також після оперізуючого герпесу можливі:

 • рубці та шрами на місці висипань;
 • больові відчуття, що зберігаються понад 6 місяців;
 • розвиток серцево-судинних захворювань

Оперізуючий лишай і вагітність

Обезпека для плоду полягає в тому, що вирус герпесу проникає у плаценту. Він може стати причиною викидня на ранньому терміні вагітності, а на більш пізніх термінах призвести до таких патологій у дитини:

 • ураження роботи нервної системи та головного мозку;
 • порушення фізичного розвитку;
 • зниження або втрата зору та слуху.

Своєчасне та правильне лікування оперізуючого лишаю під час вагітності дуже важливо. І тільки під наглядом фахівця!

вагітну обіймає чоловік

Джерело: Shutterstock

Чи можна позбутися від герпес-вірусу?

Різного роду вируси, у тому числі і батьківщини герпес-вірусів, в організмі людини є завжди. Але якщо імунна система сильна, жодних клінічних проявів та рецидивів хвороби вони не викличуть. Так що боротися і звірусами в латентному стані немає потреби. Лікувати потрібно тоді, коли захворювання вже виникло, боротися з активними формами вирусу.

Діагностика та лікування оперізуючого лишаю

Діагноз встановлюється дерматологом на підставі скарг хворого та огляду. Лікування повинно проводитись тільки під наглядом лікаря. Зазвичай при терапії застосовують анальгетики, седативні засоби, протиірусні препарати, які зупиняють поширення вирусу і зменшують гостроту болю. Уражені ділянки шкіри рекомендують змащувати зеленкою або іншими дезінфікуючими розчинами, щоб попередити нагноєння. При постгерпетічній невралгії може додатково назначатись фізіотерапевтичне лікування.


Думка редакції може не збігатися з думкою автора статті.

Використання фото: П.4 ст.21 ЗУ "Про авторські та суміжні права - "Відтворення з метою висвітлення поточних подій засобами фотографії або кінематографії, публічне повідомлення або повідомлення творів, побачених чи почутих під час таких подій, в обсязі, виправданому інформаційною метою. "

Телеграм канал


Сервіс DOC.UAСподобалася стаття? Оцініть:
12345 (Поки що оцінок немає)
Завантаження ...
Коментарі
 • На сайті
 • Відгуки у Facebook

Додати коментар

Вашу адресу email не буде опубліковано.

Наші проекти