Моя дитина – онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини чи підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Мій Дитина – портал успішних мам в Україні!
UA
RU
[artlabel id="261805"]
Здоров'я сім'ї

Меланома: родимка болить, пече чи все протікає безсимптомно? Відповідає лікар

0
Найпростіший метод профілактики пухлинних захворювань шкіри – щорічне відвідування дерматолога. Особливо після перебування на со

Найпростіший метод профілактики пухлинних захворювань шкіри – щорічне відвідування дерматолога. Особливо після перебування на сонці та у спекотних країнах.

Меланома рак шкіри

Джерело: freepik

Часто меланома – це просто родимка, базаліома – просто ранка, плоскоклітинний рак – виразка або лущення. На жаль, українці дуже часто не сприймають серйозно проблеми із новоутвореннями на шкірі, а тому звертаються до лікарів, коли ситуація стає критичною. Це потрібно і можна змінювати, розвиваючи та підтримуючи культуру усвідомленого ставлення до своєї шкіри та розуміючи важливість щорічного планового огляду у дерматолога.

Андрій Лисецький
Андрій Лисецький
Дерматоонколог, головний лікар клініки CALM, засновник соціального проекту SkinScan: Я бережу свою шкіру!

Наскільки рак шкіри – поширене захворювання в Україні?

За статистикою ВООЗ, щороку у світі виявляють понад 132 тисячі нових випадків захворювання. В Україні реєструють щороку понад 3000 нових випадків меланоми, і цей показник збільшується з кожним роком. Здавалося б, чи не так багато? Але важливо врахувати, що ця статистика справді далека від реальних цифр! Проблема в тому, що наші співвітчизники, на відміну від європейців, не ставляться серйозно до раку шкіри та не сприймають новоутворення як потенційну небезпеку. Адже на вигляд меланома найчастіше – це просто родимка, базаліома – просто ранка, плоскоклітинний рак – виразка або лущення. Відповідно, люди затягують із діагностикою та лікуванням, а іноді ніхто й зовсім не знає, що у людини був рак шкіри.

Кому потрібно проводити діагностику меланоми насамперед? З якого віку та як часто?

Ризик захворіти на меланому шкіри вище у людей з великою кількістю родимок на тілі, рак шкіри в сімейному анамнезі, перший-другий фототип шкіри (світла шкіра) і перенесені сонячні опіки, особливо в дитячому віці. Небезпечним є травмування родимок та надмірний вплив ультрафіолету. Раніше вважалося, що рак шкіри може бути у людей після 30 років, але на сьогоднішній день все змінилося! Статистика свідчить, що меланома зустрічається і в людей до 30 років. Рак шкіри «молодіє», і слід бути уважним до появи новоутворень на шкірі вже з юності. На жаль, далеко не завжди людина помічає ці зміни сама. Тому потрібно обов'язково відвідувати дерматолога з профілактичними цілями.


Меланома рак шкіри

Джерело: freepik

У якому віці найчастіше виявляють меланому, чи є така статистика у вашій практиці?

У моїй практиці наймолодша меланома була у дівчини 27 років. У її випадку це була спадковість, рак шкіри в сімейному анамнезі, її мама страждала на це захворювання. Добре, що вчасно діагностували меланому insitu, провели радикальне видалення із захопленням здорових тканин, провели спостереження після видалення, і зараз із дівчиною все добре. Тепер вона має проходити дерматоскопію двічі на рік – це дуже важливо – тому що на її тілі багато родимок, які входять до групи ризику.

Загалом, за статистикою, найчастіше меланому виявляють у зрілому віці, тому що люди протягом життя багато часу проводять на сонці. Не секрет також, що з віком у людей в анамнезі з'являються хронічні хвороби, імунітет слабшає, що також провокує захворювання шкіри.

Як відбувається діагностика?

Родимки діагностуються за допомогою дерматоскопії. Це неінвазивний метод дослідження під багаторазовим збільшенням: структура, краї, колір. Прилад дозволяє лікарю розглянути новоутворення та за характерними рисами поставити попередній діагноз, адже ознаки раку можна побачити вже на першій стадії. Точний діагноз ми отримуємо тільки після видалення та отримання патогістологічного укладання. Важливо пам'ятати, що чим раніше провести діагностику та видалення, тим більше шансів обійтись без подальшої терапії. І, відповідно, тим більший відсоток ймовірності на повне одужання.

Чи можна проводити самообстеження? На що варто звертати увагу?

Так, це треба робити. Потрібно стежити за динамікою появи чи зміни родимок. Для самодіагностики є просте зрозуміле правило - Аккорд. Кожна літера має значення – ознака переродження родимки в злоякісне освіту.

А – асиметрія: якщо умовна лінія ділить родимку на дві нерівні половинки.
К – край: якщо він стає нерівним, рваним, із зубрами.
К – кровоточивість: якщо родимка без травми раптом починає кровоточити.
О – забарвлення: змінюється колір, родимка стає темнішою або світлою.
Р – розмір: якщо родимка більша за 6 мм у діаметрі.
Д - динаміка: інтенсивний ріст, поява скорин, тріщин, випадання волосків.

Меланома рак шкіри

Якщо при самостійному огляді родимки ви побачили більше трьох ознак Аккорду - це привід негайно звернутися до лікаря для проведення професійного огляду та подальших рекомендацій.

Як виявити рак шкіри на ранній стадії? Родимка болить, пече чи все може протікати безсимптомно?

На жаль, рак шкіри на ранніх стадіях ніяк не проявляється: немає болю, сверблячки або якогось дискомфорту. Самостійно, без дерматоскопії визначити рак складно. Тому важливо проходити профілактичну дерматоскопію один-два на рік, особливо після літа.

Як знизити ризик появи меланоми?

Перша причина переродження родимок у меланому – відсутність культури засмаги у населення. Вийдете влітку на пляж, і ви побачите, як багато людей лежать під відкритим сонцем, часто навіть без сонцезахисного крему! Люди часто прагнуть шоколадної засмаги, але вони не зовсім розуміють, як сонце негативно впливає на шкіру. Воно провокує переродження родимок, передчасне старіння (фотостаріння), поява кератом та пігментацій, а також зневоднює шкіру.

Меланома рак шкіри

Джерело: freepik

Чи потрібно переживати, якщо меланома була роду? Чи зовсім не обов'язково, що вона переходить у спадок?

На жаль, це група ризику номер один. Я не кажу, що треба панічно боятися сонця та видаляти всі родимки на шкірі. Але якщо меланома була в роді, це привід регулярно відвідувати дерматоонколога, проводити дерматоскопію і використовувати сонцезахисний крем.

Всесвітній День меланоми – коли він? Що відбувається у цей день?

Всесвітній День меланоми проходить щороку наприкінці квітня – на початку травня. Це день, коли свідомі лікарі всього світу запрошують пройти безкоштовну діагностику новоутворень з дерматоскопією, поставити лікарю всі питання щодо шкіри. Це всесвітня соціальна місія з профілактики раку шкіри. В Україні він відзначається із 2011 року. За цей час багато приватних клінік приєдналися до цієї ініціативи. Ми також не залишилися осторонь: на базі на клініки CALM ми організували соціальний проект SkinScan, в рамках якого ми проводимо багато корисних заходів, безкоштовну діагностику, а також лікнепи для пацієнтів та лікарів.Думка редакції може збігатися з думкою автора статті.

Використання фото: П.4 ст.21 ЗУ "Про авторські та суміжні права - "Відтворення з метою висвітлення поточних подій засобами фотографії чи кінематографії, публічне повідомлення або повідомлення творів, побачених чи почутих під час таких подій, в обсязі, виправданому інформаційною метою. "

Телеграм канал


Сервіс DOC.UAСподобалася стаття? Оцініть:
12345 (Поки що оцінок немає)
Завантаження ...
Коментарі
  • На сайті
  • Відгуки у Facebook

Додати коментар або відгук

Вашу адресу email не буде опубліковано. Обов'язкові поля позначені *

Наші проекти