Моя дитина – онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини чи підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Мій Дитина – портал успішних мам в Україні!
UA
RU
[artlabel id="178764"]
Здоров'я сім'ї

Червоний плоский лишай: симптоматика, форми, лікування

0
Червоний плоский лишай (lichen ruber planus, істинний ліхен, лишай Вілсона) – хронічний дерматоз, єдиним зовнішнім проявом якого.

Червоний плоский лишай (lichen ruber planus, істинний ліхен, лишай Вілсона) – хронічний дерматоз, єдиним зовнішнім проявом якого є наявність на тілі папул, вузликів червоного кольору. Характеризується підвищеним свербінням. Перші висипання при червоному плоскому лишаї тримаються протягом кількох тижнів або місяців, рецидиви виникають багато років. Діагностується захворювання досить просто, але потребує тривалого систематичного лікування. Звернення до лікаря за перших підозр на захворювання обов'язково!

червоний плоский лишай діагностика

Джерело: Fotolia

Збудник червоного плоского лишаю

Етіологія цього захворювання остаточно не вивчена. Передбачається, що хвороба має вірусний характер. Захворіти можна при поєднанні кількох факторів – нервової напруги, неповноцінного харчування, генетичної схильності, алергії, наявності інфекцій та інших.

Заразний чи ні червоний плоский лишай?

На це питання немає категоричної відповіді «так» чи «ні». При тривалому контакті з хворим невеликий ризик заразитися існує, проте тільки для людей із генетичною схильністю або слабким імунітетом. Незважаючи на це, варто пам'ятати про те, що червоний плоский лишай часто поєднується з хронічним вірусним гепатитом «C», збудник якого може передаватися від людини до людини за певних умов.


Група ризику

Захворіти червоним плоским лишаєм можна у будь-якому віці, проте найбільше діагнозів реєструється у людей віком від 30 до 60 років. Причому жінки хворіють на нього в 2 рази частіше, ніж чоловіки.

Фактори, що сприяють виникненню червоного плоского лишаю

 • Перенесені стреси;
 • спадкова схильність;
 • захворювання шлунково-кишкового тракту;
 • травми слизової оболонки рота;
 • цукровий діабет;
 • розлади нервової системи;
 • алергічні реакції;
 • порушення імунітету;
 • наявність вогнищ хронічної інфекції в організмі (карієс, тонзиліт, гайморит).
Не маємо часу читати статтю зараз? Ми надішлемо на вашу пошту!

Симптоми червоного плоского лишаю

Для червоного плоского лишаю характерний висип, що складається з плоских папул (вузликів) червоно-фіолетового або малиново-червоного кольору діаметром 2-5 мм. Можуть зливатись, при цьому утворюються бляшки, навколо яких з'являються нові папули, що мають втягнуту середину і блискучу поверхню. Лушпиння незначне, лусочки важко відокремлюються.

Висипання при червоному плоскому лишаї множинні, розташовуються групами як гірлянд, кілець чи ліній. Після лікування захворювання шкіра на ділянках ураження тривалий час залишається гіперпігментованою.

Супроводжується захворювання сильним свербінням.

червоний плоский лишай.

Джерело: Instagram@ dr.lisina_lidiya

Локалізація червоного плоского лишаю

Найчастіше цей вид позбавляючи вражає шкіру згинальної поверхні кінцівок, внутрішньої поверхні стегон, пахвових і пахвинних областей, тулуба, слизову оболонку ротової порожнини. Також може спостерігатися поразка нігтів: поздовжні смуги, гребінці, помутніння нігтьової пластинки, руйнування нігтьового валика.

червоний плоский лишай.

Джерело: Instagram@ idrisovafatima

Долоні, підошви, волосиста частина голови і обличчя зазвичай не схильні до ураження червоним плоским лишаєм, хоча такі випадки зрідка реєструються.

червоний плоский лишай лікування

Джерело: Instagram@ idrisovafatima

Ураження слизової оболонки статевих органів та рота спостерігається майже у 50% хворих. Причому приблизно чверть воно не супроводжується висипаннями на шкірі.

Поразка нігтів відзначається 10–15 %.

Класифікація за часом перебігу

По течії червоний плоский лишай буває:

 • гострим – продовжується до одного місяця;
 • підгострий – до шести місяців;
 • довго протікає – понад шість місяців.

стадії захворювання

Як хронічне захворювання, червоний плоский лишай протікає з періодами ремісії та рецидивів, які можуть повторюватися від 1 до 5 разів протягом року, навіть незважаючи на лікування.

У клінічному перебігу захворювання розрізняють такі стадії:

 • гостра, або підгостра;
 • прогресуюча (на тлі наявних і збільшуються в розмірах папул з'являються нові висипання або ерозії та виразки, набряк, почервоніння – залежно від форми захворювання, що супроводжується інтенсивним свербінням);
 • стаціонарна (припинення прогресування);
 • стадія дозволу (іноді з утворенням плям надмірної пігментації);
 • ремісія (загасання).

Типова та атипові форми червоного плоского лишаю

Різноманітність зовнішнього вигляду папул, їх локалізації та угруповання обумовлює велику кількість клінічних форм червоного плоского лишаю. В офіційній медицині розрізняють 7 форм:

 1. типова;
 2. кільцеподібна;
 3. еритематозна;
 4. веррукозна;
 5. пемфігоїдна;
 6. атрофічна;
 7. виразкова.

типова форма проявляється у вигляді дрібних сірих папул, у міру розвитку хвороби на шкірі утворюються бляшки з блискучою поверхнею. Такі ж висипання на слизовій оболонці мають матовий колір, згодом вони можуть перетворитися на виразки.

Кільцеподібна – локалізується у сфері зовнішніх статевих органів як кільця, звідси її назва. Саме це є першим симптомом червоного плоского лишаю.

Ерітематозна - відрізняється від попередніх форм м'якими на дотик папулами малинового або яскраво-рожевого кольору.

Бородавчаста - проявляється плоскими папулами з вдавленою серединою на шкірі та слизовій оболонці рота і сильним свербінням. Краї папул вкриті лусочками.

Пемфігоїдна Форма відрізняється від попередньої тим, що на місці папул утворюються бульбашки з рідиною, які з часом лопаються (згодом на їх місці може залишитися гіперпігментація).

Атрофічна супроводжується додатковою освітою на шкірі білих плям з перламутровими острівцями.

атрофічний червоний плоский лишай.

Джерело: Instagram@skindiseases2017

Виразкова Форма передбачає утворення виразок, іноді з білим нальотом. Як правило, після лікування на місці таких поразок залишаються округлі шрами.

Загалом атипових форм червоного плоского лишаю існує понад 15. Крім розглянутих вище, реєструються:

 • веррукозна форма;
 • бульозна, або міхурова;
 • фолікулярна;
 • ерозивно-виразкова;
 • пігментна та інші.

Діагностика червоного плоского лишаю

Для встановлення діагнозу необхідно звернутися до дерматолога. Для того, щоб уточнити діагноз і виключити інші захворювання, схожі на симптоматику, лікар може призначити додаткові дослідження.

Диференціальна діагностика червоного плоского лишаю проводиться з такими хворобами:

 • лейкоплакію;
 • кандидоз;
 • Червона вовчанка;
 • папульозний сифіліс;
 • алергічний стоматит;
 • хронічна травма;
 • хвороба Боуена.

При лейкоплакії на відміну від червоного плоского позбавляючи уражену ділянку злегка височить над рівнем слизової оболонки і має вигляд суцільної білястої бляшки, навколо якої слизова оболонка не змінена. Папули відсутні. На відміну від червоного плоского позбавляючи ділянки ураження локалізуються переважно у передніх відділах порожнини рота – на слизовій оболонці кутів рота та щік.

При кандидозі на слизовій оболонці рота немає чіткого малюнка. При зшкрібанні білий наліт знімається частково або повністю (папули при лишаї не видаляються).

При червоний вовчаке папули розташовані в основному на губах, щоках, рідше – на небі. Папули по периферії вогнища відсутні.

Папули при сифіліс відрізняються від червоного плоского позбавляючи великими розмірами, мають круглу або овальну форму. Їхня поверхня покрита сірувато-білим нальотом, що легко знімається при зішкрібанні.

відрізнити алергічний стоматит від червоного плоского лишаю можна з урахуванням аналізу даних анамнезу пацієнта, і навіть результатів алергологічних проб.

В цілому, складнощі із встановленням діагнозу виникають лише при атипових формах хвороби.

Лікування червоного плоского лишаю

Для лікування червоного плоского лишаю зазвичай прописуються препарати такого спектра:

 • заспокійливі засоби;
 • антидепресанти;
 • гормональні препарати;
 • Антиалергічні препарати.

Мазі при такому захворюванні обов'язкові, як і за інших форм грибкових захворювань - не тільки для зменшення симптоматики, але і для відлущування ороговілих клітин.

Оскільки при червоному плоскому лишаї значно страждає імунітет, хворому можуть прописати курс вітамінів внутрішньовенно.

При хронічному перебігу недуги програму лікування обов'язково включають препарати, що поліпшують кисневе забезпечення тканин організму.

Дієта при червоному плоскому лишаї

Дієта при цьому виді захворювання є обов'язковою. Під час лікування з раціону слід виключити алкоголь, копченість, жирне м'ясо, каву, яйця, соки, газовані напої, гострі приправи, солодощі з барвниками.

Куріння також під забороною.

червоний плоский лишай лікування

Джерело: Fotolia

ВАЖЛИВО! Використовувати будь-які лікарські засоби самостійно, без точної постановки діагнозу та консультації лікаря, за такої форми позбавляючи вкрай небезпечно!


Думка редакції може збігатися з думкою автора статті.

Використання фото: П.4 ст.21 ЗУ "Про авторські та суміжні права - "Відтворення з метою висвітлення поточних подій засобами фотографії чи кінематографії, публічне повідомлення або повідомлення творів, побачених чи почутих під час таких подій, в обсязі, виправданому інформаційною метою. "

Телеграм канал


Сервіс DOC.UAСподобалася стаття? Оцініть:
12345 (Поки що оцінок немає)
Завантаження ...
Коментарі
 • На сайті
 • Відгуки у Facebook

Додати коментар або відгук

Вашу адресу email не буде опубліковано. Обов'язкові поля позначені *

Наші проекти