Моя дитина - онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини або підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
UA
RU
[artlabel id="58739"]
Здоров'я сім'ї

Стоматит у дитини - види, симптоми, причини, лікування та профілактика

Old date: 2014-11-26
Current date: 2022.12.04
New date: 2019.06.10
0
Дитина скаржиться на неприємні відчуття в ротовій порожнині і відмовляється від їжі? Він може бути стоматит. Батькам потрібно знати, як

Дитина скаржиться на неприємні відчуття в ротовій порожнині і відмовляється від їжі? Він може бути стоматит. Батькам потрібно знати, як розпізнати хворобу та які заходи вжити.

стоматит лікування

Джерело: odevaika.ru

Стоматит (запалення слизової оболонки рота) у дітей найчастіше буває вірусний - тобто викликається вірусами, але може бути бактеріальний, грибковий, а також алергічний і травматичний. Розглянемо всі види та підкажемо батькам, як лікувати, на що звертати увагу та як не допустити ускладнень захворювання.

Катерина Спекторенко
Катерина Спекторенко
Педіатр дитячої клініки Малі"

Виникнення стоматиту в дитини хоча б раз у житті практично неминуче, адже практично всі дорослі є носіями вірусу простого герпесу, і періодично виділяють їх у навколишнє середовище. Перші 1-3 роки свого життя малюк захищений від цієї інфекції антитілами, подарованими мамою під час вагітності. Потім ситуація змінюється: дитина перебуває у ситуації особистого протистояння цієї небезпеки. Дуже важливо не допустити ускладнень та рецидиву цієї хвороби.


Як виглядає стоматит у дитини

У роті (на язику, яснах, під губою або на внутрішній стороні щоки) несподівано з'являються одна або дві білі афти, доставляючи малюкові неприємні відчуття. Перша скарга дитини – на дискомфорт під час їжі та розмови.

До змісту

Причини

Стоматит - підступне захворювання і завжди вимагає звернення до лікаря, оскільки може бути викликано цілою низкою причин. Для адекватного та ефективного лікування, а відповідно і найшвидшого одужання ці причини треба визначити. Зробити це може лише досвідчений дитячий лікар.

Ми можемо вибрати основні:

 1. знижений імунітет
 2. недотримання гігієни
 3. особливості слизової дитини

Вірусний стоматит

Захворювання викликається вірусом герпесу, яким, за статистикою, уражено 90% населення Землі. Вірус герпесу після первинного зараження залишається в організмі на все життя і за сприятливих умов (зниження імунітету, погане харчування, недотримання гігієни) дає загострення у вигляді стоматитів або хейлітів. Хейліт (хейлоз) - це поширена «лихоманка» на губах, що з'являється в моменти, коли організм ослаблений, йому не вистачає вітамінів, а також у періоди стресу та ослаблення імунітету.

Катерина Спекторенко
Катерина Спекторенко
Педіатр дитячої клініки Малі"

Герпетичний стоматит зазвичай виникає у малюків, коли слабшає захист їхнього організму маминими антитілами. У дітей-штучників це відбувається раніше. Малюків, які перебувають на грудному вигодовуванні, підтримують антитіла із грудного молока. Але у будь-якому разі пряме зіткнення імунітету дитини та вірусу герпесу неминуче. Іноді ця «війна», в процесі якої у дитини мають виробитись власні антитіла проти вірусу герпесу, протікає безсимптомно. Іноді з'являються поодинокі виразки на губі. У деяких з'являється герпетичний стоматит або герпетична ангіна. Поставтеся до цього як неминучості, яку потрібно пережити без ускладнень.

Герпетичний стоматит має кілька стадій.

 • В інкубаційний період малюк зазвичай відчуває легке печіння, свербіж у тій ділянці, де надалі виникне запалення. У такі моменти діти часто стають примхливими, некерованими, скаржаться на погане самопочуття, хоча відкритих проявів герпесу ще не видно.
 • Можлива поява субфебрильної температури, збільшення лімфовузлів.
 • У період розпалу захворювання на слизовій оболонці активно з'являються бульбашки сіро-білого кольору, які потім розкриваються, утворюючи ерозії, вкриті нальотом. Ці ерозії можуть зливатись між собою у велику ранову поверхню і доставляти багато неприємних відчуттів малюкові. Нерідко тим часом виникає і неприємний запах із рота. У дитини піднімається температура, зазвичай, у межах 37—38°С, у важких випадках — і до 39—40°С.
 • Крихітка примхлива, відмовляється від їжі, часто навіть від грудей, тому що будь-який контакт з ураженою слизовою оболонкою викликає сильний біль.
 • Поступово ерозії гояться, і самопочуття малюка покращується.

Дуже часто до основних проявів герпесу додається гінгівіт – запалення ясен. Вони виглядають червоними, набряклими, сильно кровоточать. Це захворювання може зберігатися протягом кількох тижнів після того, як герпетичний стоматит пройшов.

бактеріальний стоматит

Цей вид виникає як ускладнення бактеріальної інфекції, найчастіше: ангіни, пневмонії. Симптоми схожі на прояви вірусного стоматиту.

 • підвищення температури,
 • поява виразок у роті,
 • хворобливість прийому їжі.

До змісту

Хронічний афтозний стоматит

Це захворювання характеризується появою афт на слизовій оболонці рота дитини. Афта - дуже болюча ерозія сірувато-білого або жовтувато-сірого кольору, яка оточена запальним віночком.

Катерина Спекторенко
Катерина Спекторенко
Педіатр дитячої клініки Малі"

Афтозний стоматит проявляється у вигляді виразок. Вони рідко бувають масовими, найчастіше це одна-дві афти, які можуть з'являтися на губах, щоках, передній частині порожнини рота, на піднебінних дужках, мові, м'якому небі. Виразка місце оточується добре помітною, чіткою смугою почервоніння. Дитина при цьому відчуває досить сильний біль, іноді проблема ускладнюється загальним нездужанням протягом 10-14 днів. Точна причина виникнення афтозного стоматиту невідома, але найчастіше лікарі припускають, що захворювання має інфекційно-алергічний характер. Так як це хронічна недуга, то регулярно виникають її загострення (рецидиви), найчастіше навесні та восени.

У період загострення:

 • у роті у малюка є дуже болючі афти,
 • дитина відмовляється від їжі, примх, плаксів,
 • часто підвищується температура.

До змісту

Грибковий стоматит

Катерина Спекторенко
Катерина Спекторенко
Педіатр дитячої клініки Малі"

Молочницею найчастіше хворіють немовлята: у їхній слині немає достатньої кількості захисних речовин для боротьби з інфекцією. Основною причиною виникнення білого нальоту є дріжджоподібні грибки роду Candida (звідси друге ім'я молочниці — кандидоз). Цей наліт може приносити дитині біль, у нього погіршується апетит. Через болючість годування малюк може навіть відмовитися від грудей.

Найчастіше це захворювання викликається грибком Candida. Він потрапляє в організм малюка різними способами - через родові шляхи, через предмети побуту і т. д. Найчастіше грибковий стоматит виникає після прийому антибіотиків дитиною або мамою, якщо немовля знаходиться на грудному вигодовуванні.

Проявляється грибковий стоматит.

 • у вигляді білого нальоту в роті, почервоніння слизової оболонки,
 • здається, що малюк зовсім втратив апетит, його не цікавить навіть мамине молочко,
 • малюк виглядає млявим і знесиленим,
 • при тяжкому перебігу грибкового стоматиту може підвищуватися температура,
 • у новонароджених часто буває білий наліт язичкою.

До змісту

травматичний стоматит

Виникає, як відомо з назви, внаслідок будь-якої травми слизової оболонки. Це може бути опік гарячим чаєм, невелика ранка, залишена гострим краєм зуба, зламаною іграшкою, твердою їжею (сухариками, чіпсами), прикушування язика, щоки.

У мікротравму слизової порожнини рота потрапляють бактерії, і дуже скоро невелике пошкодження перетворюється на афти - джерело болю і дискомфорту. Звісно, ​​не кожна травма веде до стоматиту. Це трапляється, коли ослаблений загальний або місцевий імунітет (наприклад, під час або відразу після ГРВІ). Дитяча слизова оболонка дуже тонка, легко травмується, а малюки постійно облизують руки або іграшки. В результаті легко виникають болючі ранки в роті.

До змісту

Лікування дитячого стоматиту

Лікування за будь-якого виду стоматиту повинен призначати лікар. Воно спрямоване насамперед на усунення причини захворювання та якнайшвидше загоєння слизової оболонки, тому дітям нерідко призначають цілий комплекс препаратів.

 • Лікування причин
 1. При герпетичному стоматиті лікар зазвичай прописує спеціальні противірусні мазі, що гальмують розвиток вірусу.
 2. Точні причини виникнення афтозного стоматиту виявити дуже важко, тому проводиться лише симптоматичне (тобто спрямоване на усунення симптомів) лікування.
 3. При грибковому стоматиті ротову порожнину обробляють содовим розчином або розчином бури в гліцерині. При тяжкому перебігу хвороби лікар призначає протигрибкові препарати.
 4. При травматичному стоматиті насамперед необхідно усунути причину травми. Наприклад, гострий край зуба.
 • Дотримання режиму
 1. Не змушуйте дитину снідати, обідати та вечеряти: при стоматиті тимчасова втрата апетиту – нормальне явище.
 2. Пропонуйте дитині теплу, а не гарячу чи холодну їжу.
 3. Годуйте малюка розвареними овочами, супами-пюре, паровими котлетами.
 4. Виключіть із раціону дитини солоні, кислі, солодкі страви.
 5. Якнайчастіше пропонуйте крихті тепле питво.
 6. Під час стоматиту зуби чистять у звичайному режимі, але після одужання не забудьте змінити зубну щітку.
 • знеболювання
 1. Для знеболювання слизової оболонки можуть призначити будь-які анестезуючі гелі.
 2. Якщо турбує сильний біль та/або висока температура, давайте малюкові сиропи та свічки на основі парацетамолу або ібупрофену.
 • знезараження

Для знезараження застосовують розчини антисептиків або відвари ромашки, шавлії. Ротик малюкові треба полоскати якнайчастіше: не менше одного разу на 3 години. Якщо дитина сама ще не вміє полоскати рот, зробіть це за нього: наберіть розчин антисептика в гумову грушу або шприц без голки, малюка тримайте над раковиною обличчям вниз, впорскуйте полоскання в рот. Іноді призначають протизапальні мазі.

 • Лікування ранок

Для швидкого загоєння ранок у роті використовують спеціальні ліки, а також сік каланхое, персикове, обліпихове, лляне та шипшинове масла.

 • Відновлення імунітету

Якщо дитині вже виповнилося 3 роки, то лікар може призначити їй препарати для підвищення імунітету (імуномодулятори чи імуностимулятори).
До змісту

Народні рецепти лікування стоматиту

Перед тим, як користуватися будь-яким із цих рецептів, проконсультуйтеся з лікарем. Деякі продукти можуть викликати алергію або зашкодити при неправильному використанні.

 1. Відвар ромашки: 1 ст. ложка сировини на 1 склянку окропу. Він знімає запалення та заспокоює біль. Полоскати рот кілька разів на день.
 2. Також сприяють загоєнню ран олія шипшини, персика, лляна та сік каланхое.
 3. Корисним вважається алое. Якщо в роті багато виразок, то можна просто жувати лист цієї рослини. Якщо рана одна, прикладати алое до неї. Якщо для дитини така процедура неприємна, можна перетирати алое з цукром та змащувати цією масою ранки.
 4. А ще відмінними ліками від стоматиту є картопля. Натріть на дрібній тертці та прикладайте до ран. А можна просто прикласти шматочок картоплі до запалених ділянок.
 5. Добре при стоматиті допомагає відвар з лушпиння цибулі. Потрібно подрібнити лушпиння так, щоб вийшло 3 ч. ложки. Залити 0,5 л гарячої води, довести до кипіння. Наполягати ніч, процідити. Полоскати рот кілька разів на день.
 6. Змішати по 1 частині листя берези та материнки звичайної, 2 частини листя шавлії, 3 частини плодів шипшини. Залити 10 ст. ложок збирання літром кип'яченої води. Наполягати півгодини, процідити. Промивати рот кілька разів на день.
Чай із травами як засіб лікування афтозного стоматиту.

Fotolia

До змісту

Профілактика стоматиту у немовлят

 • Обов'язково стерилізуйте пустушки (якщо ви їх використовуєте) та соски для пляшечок.
 • Якщо ви годуєте малюка грудьми, приймайте душ не менше одного разу на день, носіть білизну з натуральних тканин, після кожного годування робіть повітряні ванни для грудей.
 • Якщо малюк хворіє на стоматит частіше двох разів на рік, відвідайте педіатра і здайте загальні аналізи крові та сечі, щоб виключити більш серйозне захворювання.

Лікар Комаровський відповідає на всі запитання батьків про стоматит у своєму ВІДЕО:

Оцініть нижче, чи вам сподобалася стаття. Нам важливо знати вашу думку! А якщо ви вже стикалися з даною проблемою — стоматитом у дитини, та успішно її вирішили — поділіться своїм безцінним досвідом у коментарях.
До змісту


Думка редакції може збігатися з думкою автора статті.

Використання фото: П.4 ст.21 ЗУ "Про авторські та суміжні права - "Відтворення з метою висвітлення поточних подій засобами фотографії або кінематографії, публічне повідомлення або повідомлення творів, побачених чи почутих під час таких подій, в обсязі, виправданому інформаційною метою. "

Телеграм канал


Сервіс DOC.UAРедактор

Мітки:
стоматит
Сподобалася стаття? Оцініть:
12345 (10 оцінок, середнє: 4,60 з 5)
Завантаження ...
Поділитися:
Коментарі
 • На сайті
 • Відгуки у Facebook

Додати коментар

Вашу адресу email не буде опубліковано.

Наші проекти