Моя дитина – онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини чи підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Мій Дитина – портал успішних мам в Україні!
UA
RU
[artlabel id="276055"]
Жіноче здоров'я

Місячні при грудному вигодовуванні: міфі і реальність

0
Відновлення менструальних циклів після пологів стає причиною різних побоювань у жінок, які годують грудьми. На щастя, у багатьох

Відновлення менструальних циклів після пологів стає причиною різних побоювань у жінок, які годують грудьми. На щастя, у багатьох випадках тривоги мам марні! Але все ж таки, не зайвим буде дізнатися, як саме відновлюється менструальний цикл жінки, що народила, і як на це впливає процес грудного вигодовування. Важливі факти, висновки фахівця та багато корисної інформації нижче.

менструальний цикл, під час грудного вигодовування, смак грудного молока під час місячних,

Джерело: Burda Media

Чи нормально, що місячні повернулися лише за кілька місяців після пологів? Чи може це негативно позначитися на грудному вигодовуванні? І навпаки: дитині вже 2 роки, а місячних усі немає? Чи означає це, що наступна вагітність під час годування грудьми неможлива? Чи нормально, що протягом довгої години цикл «гуляє» і ніяк не приходити в норму? Давайте розглянемо найпоширеніші помилки в цьому харчуванні.

У нашій статті ви знайдете таку інформацію:

Чому після пологів цикл не відновлюється одразу?


Які можуть бути виділення після пологів?

Коли відновиться цикл?

Які зміни циклу можуть чекати на жінку?

Чи можна завагітнити під час ГВ?

Чи зміниться смак молока при відновленні циклу?

Чому після пологів цикл не відновлюється одразу?

Під час вагітності через зміни у гормональному фоні функціювання всіх систем жіночого організму суттєво змінюється. А після пологів усе починає поступово повертатися до свого звичайного стану. Це стосується й менструальної функції. Але відновлення теж потребує певної години. Перші місячні після пологів — ознака того, що організм жінки відновлюється і приходить до норми.

Які можуть бути виділення після пологів?

Виділення, які з'являються через 2 години після пологів і які можуть тривати до восьми тижнів, не називаються місячними, оскільки вони не мають циклічності. Вони називаються лохіями. Менструацій у період лохій немає.

Лохії можуть бути нормальними та патологічними. Крім лохій, у цей період у жінки також можуть бути виділення, пов'язані із запаленням слизової оболонки піхви та слизової оболонки шийки матки – вагініт або цервіцит. Вони можуть бути пов'язані з бактеріальною інфекцією, кандидозом або з інфекціями, що передаються статевим шляхом.

Чим місячні відрізняються від лохій?

Менструації приходять після закінчення лохій. Менструації не бувають у перші 1-2 місяці після пологів (під час лохій). Лохії, що тривають понад 8 тижнів, вважаються патологічними виділеннями, і пацієнтки з такими симптомами потребують дообстеження.

Менструація також залежить від того, чи годує грудьми жінка. У жінок, які годують грудьми, як правило, перша менструація приходить не раніше 6-8 місяців після пологів, а у жінок, які використовують штучне вигодовування, — вже після закінчення лохій, через 1 місяць, може прийти перша менструальноподібна реакція.

Коли відновиться цикл?

Чітких норм відновлення менструацій, а водночас і можливості нової вагітності не існує. Багато залежить від того, чи годує мама малюка грудьми чи ні. А також від індивідуальних особливостей організму. Поява місячних (якщо виділення — дійсно місячні, а не післяпологові ускладнення) через три тижні після пологів та лактаційна аменорея тривалістю у два роки — два полюси однієї норми.

На тлі грудного вигодовування менструація зазвичай відновлюється через 11-18 місяців після пологів. Але іноді – вже через 3 тижні чи як інша крайність – через 2 роки.

Багато в чому терміни відновлення циклів залежать від організації грудного вигодовування: часті прикладання малюка до грудей сприяють підтримці в крові високого рівня гормону пролактину, який відповідає за придушення овуляції.

Тривалі інтервалі між годуваннями, використання пустушки та допоювання водою обмежують природну потребу дитини у частому ссанні, а отже, призводять до більш швидкого зниження рівня пролактину. І наоборот, інтенсивне годування грудьми на іншому році життя дитини підвищує ймовірність більш пізнього відновлення менструацій.

Інна Винниченко
Інна Винниченко
Акушер-гінеколог сімейної клініки «Амеда»

Менструальний цикл після нормальних фізіологічних пологів без патологічних відхилень відновлюється через 6-8 тижнів, якщо жінка не годує груддю. Цикл після пологів може і не змінюватися, якщо у жінки немає гормонального дисбалансу та патологічна відхилень.

Які зміни можуть чекати на жінку?

Не варто турбуватися, якщо спочатку виділення будуть значно меншими, ніж до вагітності, а цикли – нерегулярними. Це результат роботи гормону пролактину.

Можлива і така ситуація, коли після кількох менструацій цикли знову пропадають на якусь годину. Так може статися, якщо після періоду більш рідкісних років дитина знову прискорює прикладання до грудей (наприклад, у період стрибка зростання або інтенсивного прорізування зубів).

Проте екологічність грудного вигодовування — не єдиний фактор, що впливає на відновлення циклів. Також це залежить від генетики та від природних змін гормонального фону жінки в залежності від віку або поточного способу життя. Навіть у однієї і тієї ж жінки терміни настання менструації після шкірних наступних пологів можуть відрізнятися. При цьому жінок, у яких лактаційна аменорея триває досить довго, можна назвати щасливицями, адже це сприяє економії яєчникового запасу яйцеклітин, а отже, продовження молодості.

Інна Винниченко
Інна Винниченко
Акушер-гінеколог сімейної клініки «Амеда»

Вас має насторожити, якщо виділення під час місячних стали темні, мізерні, цикл скоротився; підвищення температури тіла під час менструації та неприємний різкий запах виділень; болі внизу живота; рясні червоні кров'яні виділення, слабкість, запаморочення, нудота.

менструальний цикл, під час грудного вигодовування, смак грудного молока під час місячних,

Джерело: Shutterstock

Нерідка ситуація для перших місячних після пологів – підвищена болючість. Причиною болю внизу живота може бути проведення кесарів розтину. Справа в тому, що під час менструації матка скорочується, у тому числі і в області рубця, який ще недостатньо зажив.

Також під час пологів у жінок іноді відбуваються розриви, розтягнення зв'язок і м'язів, через які можуть виникати болі в період критичних днів.

Болючі місячні після пологів можуть свідчити про запалення у порожнині матки або інших хвороб. Іноді це сигнал про спайки. Тому з появою таких симптомів, як підвищена температура, слабкість і біль голови необхідно терміново звернутися за медичною допомогою.

Чи можна завагітніти під час ГВ?

Гінекологи не рекомендують вагітніти одразу після пологів. У середньому для повного відновлення жінці потрібно щонайменше 1,5-2 роки. Тому необхідність контрацепції настає практично одразу — десь за 2-3 місяці після пологів. Але в разі грудного годування на допомогу жінці приходить природа.

Відсутність менструальних циклів на тлі годування грудьми дійсно покладено в основу одного з природних методів планування сім'ї – методу лактаційної аменореї (МЛА), надійність якого становить 98%.

Метод лактаційної аменореї вважається природним (біологічним) методом, який людство використовувало з давніх часів. Він базується на природному зниженні фертильності після пологів у разі, якщо у жінки спостерігається аменорея і вона годує лише грудьми. Однак покладатися на даний метод можна лише протягом перших 6-ти місяців і за умови відсутності будь-яких кров'янистих виділень через 56 днів після пологів.

Крім того, для досягнення заявленої ефективності методу жінки необхідно дотримуватися наступного правила: малюк повинен знаходитися на грудному вигодовуванні (отримувати тільки грудне молоко безпосередньо з грудей, використання накладок і пустушок виключено), при цьому проміжки між годуваннями не повинні перевищувати 4 годин на день та 6 годин уночі.

При порушенні зазначених умов саме по собі відсутність менструацій на тлі лактації не є надійним захистом від настання нової вагітності, адже жіночий організм улаштований так, що першою завжди відбувається овуляція і тільки потім — менструація. Тому, якщо до появи ще одного малюка ви на даний момент не готові, варто скористатися іншим методом відкладання зачаття.

Інна Винниченко
Інна Винниченко
Акушер-гінеколог сімейної клініки «Амеда»

ГВ може бути надійним методом контрацепції, якщо жінка активно прикладає дитину до грудей (через 2-3 години), особливо вночі, оскільки йде вироблення пролактину в нічний час (з 2:00-7:00).

У 1986 році Шейла Кіпплей розробила так звану концепцію «екологічного грудного вигодовування» — жорсткішу форму МЛА. Для досягнення високої контрацептивної ефективності МЛА автор рекомендує дотримуватися наступних правил:

 • грудне вигодовування має бути єдиним джерелом їжі для дитини. Не можна використовувати готові молочні суміші, догодовування та прикорм (до 6 міс.). Також виключено годування зцідженим (за допомогою молоковідсмоктувача) молоком;
 • дитина повинна заспокоюватися тільки грудьми, без застосування пустушки або пляшечки;
 • годування повинні бути частішими. Загальноприйняті стандарти МЛА: проміжок між годуванням не повинен перевищувати 4 годин протягом дня і не більше 6 годин уночі. Шейла Кіпплей рекомендує більш часте годування без дотримання графіка (за вимогою дитини);
 • малюк повинен спати з матір'ю, хоч би в одній кімнаті, якщо не в одній ліжку;
  жінка не повинна відлучатися від дитини більше ніж на 3 години на день;
 • у короткі проміжки денного відпочинку малюк повинен знаходитися поряд з матір'ю;
  у жінки не повинно бути менструації після 56 днів після пологів (кровотечі до цього терміну не мають значення).

За даними досліджень, при суворому дотриманні вище правил рівень контрацептивних неудач у період від народження до 6 міс становить 1% і в період перед першою після пологів менструацією — 6% (Kippley S., Kippley J., 1972).

Хоча перший післяпологовий цикл найчастіше ановуляторний, наступні цикли практично завжди овуляторні і свідчать про відновлення фертильності. Однак у деяких жінок грудне вигодовування у деякій мірі зменшує фертильністі навіть за наявності овуляції. У більшості випадків при цьому відзначена дуже коротка для збереження вагітності лютеїнова фаза.

Чи зміниться смак молока при відновленні циклу?

Одним із частих побоювань кормящих мам при відновленні менструальних циклів є зміна смаку грудного молока, що нібито може призвести до відмови дитини від грудей. Але по-перше, цей факт не має достовірних підтверджень, а по-друге, незначні зміни смаку молока відбуваються практично постійно в залежності від спектру вживаних мамою продуктів. Ці зміни є звичайними для немовлят і самі по собі до відмови від грудей не призводять.

Що ж до впливу менструацій на кількість молока, іноді у жінок дійсно простежується тенденція до деякого зниження його вироблення в перші дні циклу. Проте це лише короткочасне явище, і вже за пару днів кількість молока стає колишньою. На підставі цього можна зробити висновок: відновлення менструацій ніколи не є причиною великої нестачі молока.

Пам'ятайте, що необхідними умовами для налагодження процесу лактації є часті годування протягом дня, наявність ночних годівель та правильне прикладання малюка до грудей, а ранній прихід першої післяпологової менструації ніяк не позначається на успішності процесу. Лактація при цьому не знижується, тому будь-яка жінка здатна годувати грудьми так довго, як цього хочеться їй і малюкові, незалежно від термінів відновлення менструальних циклів.Думка редакції може збігатися з думкою автора статті.

Використання фото: П.4 ст.21 ЗУ "Про авторські та суміжні права - "Відтворення з метою висвітлення поточних подій засобами фотографії чи кінематографії, публічне повідомлення або повідомлення творів, побачених чи почутих під час таких подій, в обсязі, виправданому інформаційною метою. "

Телеграм канал


Сервіс DOC.UAСподобалася стаття? Оцініть:
12345 (3 оцінок, середнє: 5,00 з 5)
Завантаження ...
Коментарі
 • На сайті
 • Відгуки у Facebook

Додати коментар або відгук

Вашу адресу email не буде опубліковано. Обов'язкові поля позначені *

Наші проекти