Моя дитина - онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини або підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
[artlabel id="71115"]
Виховання, Мама

Ревнощі старшої дитини до молодшого

Old date:
Current date: 2022.08.20
New date: 2015.07.01
0
Будь-яка дитина дуже ревно ставиться до своїх братів та сестер. І чим більша різниця у віці, тим гостріше старший переживає б

Будь-яка дитина дуже ревно ставиться до своїх братів та сестер. І чим більша різниця у віці, тим гостріше старший переживає хворобливу самотність і неприкаяність, що виникли з появою молодшої дитини.

Сім'я - фото

Сім'я (фото Legion-Media)

Ставлення змінюється ще під час вагітності - вся увага, турбота та думки батьків тепер належать майбутньому малюкові. Старшій же дитині дістаються нові обов'язки, відповідальність, закиди та претензії. Причому він може глибоко помилятися у своїх підозрах, але поки він буде впевнений, що їм нехтують, він не припинить ревнувати.
Вияв ревнощів
І якщо у дітей з невеликим розривом у віці ревнощі можуть переходити в суперництво, то при більшій різниці вона набуває вигляду насилу стримуваної злості, ненависті і починає становити небезпеку для малюка.

Проблема в тому, що ці почуття не промовляються і знаходять вихід, коли батьків немає поруч, потай.
Чим старша, усвідомленіша дитина, тим простіше вирішити цю проблему. Негативні висловлювання, які допускає дитина на адресу молодшого брата чи сестри, іноді дуже грубі та лякають батьків. Вони намагаються це заборонити: “Так не можна говорити! Це ж твоя сестра! А іноді й покарати.


Якщо дитині старшого віку заборонити висловлювати протест, вона мовчатиме, а іноді відчуватиме провину і сором за свої погані думки, приховуватиме їх. Але дитина, яка не має можливості висловити свої почуття і не може прийняти їх, починає відчувати несвідомі злість та роздратування. І намагається зірвати свою злість на тому, хто не зможе відповісти, — на тому, хто молодший за нього. З таким підходом діти ніколи не стануть друзями, скоріше навпаки.

Синдром Попелюшки
Батьки часто не помічають, як створюють нерівні умови та запускають так званий синдром Попелюшки. Вони щиро захоплюються малюком, висловлюють своє кохання та турботу і не підозрюють, що приділяють більше уваги одній дитині, ніж іншій.


Вони можуть бути вимогливими до старших дітей: “Ти все ще не помив посуд!” — і поблажливо ставитися до проказ молодшого: «Нічого, купимо нову лампу. Давно було настав час її поміняти”. Тим самим вони готують фундамент для дитячої ревнощів. Адже діти, і особливо підлітки, дуже чутливі до несправедливості: “На нього так кричать, як у мене!”, “Увесь час твердять, який він кмітливий і милий. Що в ньому такого дивовижного?

Як допомогти дитині позбутися ревнощів
Головне – дайте дитині висловити те, що нагромадилося. Нехай розповість, що думає про ваше ставлення, про несправедливість, про те, що засмучує у поведінці. Проговорити це нелегко. Діти самі не замовляють про ревнощі, боячись поранити своїми словами батьків. Тому розпочати розмову потрібно вам. І якщо ви зможете відкрито обговорити цю проблему, поведінка дитини швидко зміниться на краще.
Підтримувати рівні стосунки непросто. Як тільки ви приділятимете більше уваги старшому, це обов'язково помітить молодший. Якщо це можливо, поясніть молодшому: “Ми не здогадувалися, що твоя сестра скривджена. Тому ми намагатимемося давати їй більше уваги. Ти теж постарайся більше дружити з нею і більше дбати про неї”.
Не чекайте від дітей однакової поведінки. Цінуйте їх за те, що є тут і зараз. Покажіть, що, незважаючи на різні здібності, інтереси, вік, кожен однаково важливий для вас.

Діти

Діти (фото Legion-Media)

Допомагайте дітям виявляти доброту та турботу один про одного. Відзначайте ситуації, коли вони добре ладнають і близькі. Підкреслюйте, як добре, коли в сім'ї панує мир та злагода.
Навіть застарілі та хронічні конфлікти можна вирішити, відновлюючи правильний контакт із дитиною. Пам'ятайте, ніколи не пізно починати любити та підтримувати його.


Коли дитина, яка відчувала ревнощі, побачить більше уваги та розуміння у відносинах з вашого боку, вона зрозуміє, що її почули. Діти не повинні конкурувати за вашу увагу. Малюкові буде легше прийняти брата чи сестру і краще ставитися до них.

Як розмовляти з дитиною про її проблему ревнощів


Якщо ви бачите проблему дитячого ревнощів, виберіть зручний час, щоб поговорити про неї.


 • Покажіть старшій дитині, що ви її розумієте і готові слухати: "Ти вважаєш, що ми не приділяємо тобі достатньої уваги і надто вимогливі?"
 • Вислухайте його позицію. Швидше за все, ця позиція буде висловлена ​​у вигляді скарг та претензій: "Ви весь час говоріть про нього!" або “Ти ніколи не хвалиш мене з того часу, як він з'явився!”

  Розмова з дитиною - фото

  Розмова з дитиною (фото Burda Media)

 • Не поспішайте виправдовуватися чи протестувати. Допоможіть переформулювати запит дитини, перевести зі скарги в конструктивну пропозицію: “Ти хотіла б, щоб ми більше уваги приділяли тобі. У чому це може бути?”
 • Проговоріть, що ви зміните у своїй поведінці, щоб “відновити справедливість”: “Ми з татом намагатимемося більше часу перебувати поряд з тобою, звертати увагу на успіхи та хвалити тебе”. Пообіцяйте.
 • Опишіть, якої поведінки ви очікуєте у відповідь: “Мені хотілося б, щоб ти приймала сестру і не сварилася з нею. Як цього можна досягти? Обговоріть із дитиною можливі варіанти.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Діти-погодки: чому виникає ревнощі між дітьми?


Думка редакції може збігатися з думкою автора статті.

Використання фото: П.4 ст.21 ЗУ "Про авторські та суміжні права - "Відтворення з метою висвітлення поточних подій засобами фотографії або кінематографії, публічне повідомлення або повідомлення творів, побачених або почутих під час таких подій, в обсязі, виправданому інформаційною метою. "

Телеграм канал

Сподобалася стаття? Оцініть:
12345 (Поки що оцінок немає)
Завантаження ...
Поділитися:
Коментарі
 • На сайті
 • Відгуки у Facebook

Додати коментар

Вашу адресу email не буде опубліковано.

Наші проекти
x