Моя дитина - онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини або підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
[artlabel id="129431"]
Дозвілля, КОЛІР НАСТРОЮ ЗИМОВ

Старий Новий рік: що можна і що не можна робити 14 січня

Old date: 2017-01-12
Current date: 2022.10.01
New date: 2022.01.13
1
Парадоксальне свято, яке утворилося після зміни системи літочислення і досі Новий рік майже в усіх країнах був.

Парадоксальне свято, яке утворилося після зміни системи літочислення і досі Новий рік майже у всіх країнах колишньої СНД відзначають у ніч із 13 на 14 січня. При цьому наші пращури напередодні Старого Нового року відзначали особливо, і з ним пов'язано чимало народних повір'їв, традицій і навіть заборон.

старий новий рік, що можна робити, що не можна робити на старий новий рік

Джерело: instagram @idealniy_den_wedding_agency

Вечір і ніч 13 січня напередодні старого Нового року відзначають день пам'яті преподобної Меланії, а називають цей період Щедрий вечір. Таку назву напередодні старого Нового року отримав недарма – найважливіша страва цього дня, як і на Святвечір, це кутя. Але на відміну від пісної, передріздвяної, кутя на Меланки «щедра», присмачена олією або навіть салом.

Не маємо часу читати статтю зараз? Ми надішлемо на вашу пошту!

Що можна і потрібно робити на старий новий рік

На Щедрий вечір господині накривали багаті столи, на яких, крім обов'язкової «щедрої» куті, були страви зі свинини, ковбаси, вареники та пироги. А взагалі – обмежень для передноворічного застілля практично немає, адже пост уже закінчився та заборони знято.

Різдво старий новий рік

Джерело: Instagram @jcookit

 • Увечері 13 січня вся родина має зібратися вдома, адже це дуже сімейне свято і наші предки вірили — скільки людей буде за святковим столом, стільки щастя чекає на сім'ю наступного року.
 • 13 та 14 січня, на Меланки та Василя, завжди було прийнято залагоджувати конфлікти, просити пробачення та обов'язково прощати. Старий Новий рік це день примирення та взаємного прощення – так було ще за давніх дохристиянських часів.
 • 14 січня, день святого Василя – тут дивним чином переплелося церковне та старослов'янське коріння свята. На Василя вважається гарною прикметою, якщо на святковому столі є засмажене порося – символ родючості землі та плодючості худоби наступного року.
 • Прийнято на Щедрий вечір ходити по сусідах і співати щедрівки, бажаючи удачі всім наступного року. До речі, щедрівки на Меланки дещо відрізняються від колядок перед Різдвом та побажання у них, як правило, більш конкретні. Відома народна пісня «Щедрик» в обробці Леонтовича має пряме відношення саме до Щедрого вечора.
 • Засівати сусідів та родичів вирушали вже на Василя, 14 січня і це дійство може тривати до самого вечора. Ряжені компанії дорослих та дітей зі співом «посівалок» посипають будинок зерном, найчастіше пшеницею. Господарі пригощають засівальників пирогами, млинцями, варениками і по можливості щедро обдаровують – хтось грошима, хтось цукерками, солодощами та іншою їжею.
Різдво, старий новий рік, колядки

Джерело: Instagram @slavmir_org

Що не можна робити на старий Новий рік

Заборон на Меланки та Василя не надто багато, ніхто не заважає в ці дні працювати, хоча свята віддають перевагу відпочивати та веселитися.


 1. На Щедрий вечір та Василя не можна відмовляти людині у пробаченні, якщо він її попросив. Вважається, що якщо відмовити, весь рік переслідуватимуть невдачі.
 2. Поганою прикметою вважалося готувати на старий Новий рік та Щедрий вечір рибу та птаха – наші предки припускали, що так щастя може спливти або відлетіти з дому.
 3. На старий Новий рік не прийнято нічого позичати і позичати самому - вважалося, що так весь наступаючий рік можна провести в боргах.
 4. Вранці чи вдень 14 січня з будинку виносили Дідуха (сніп з колосків, що стояв у червоному кутку з Різдва) та спалювали його. Оскільки зараз роль Дідуха у нас виконує прикрашена до Нового року ялинка, саме час її розібрати та винести.

Прикмети на старий Новий рік

 • Вранці 14 січня першим до будинку повинен увійти чоловік (або хлопчик), якщо ж зайде жінка (дівчинка), на сім'ю в новому році чекають суцільні неприємності. Саме тому засівати відправляються в основному чоловіки, принаймні в будинок, а входять першими саме вони.
 • Якщо на старий Новий рік настає відлига, літо буде теплим, але дощовим.
 • Снігопад на Меланки та Василя – літо обіцяє бути дощовим

Вірити чи ні прикметам, чи дотримуватися традицій – питання особистого вибору, але чому не дізнатися у тому, чим жили наші предки?


Думка редакції може збігатися з думкою автора статті.

Використання фото: П.4 ст.21 ЗУ "Про авторські та суміжні права - "Відтворення з метою висвітлення поточних подій засобами фотографії або кінематографії, публічне повідомлення або повідомлення творів, побачених або почутих під час таких подій, в обсязі, виправданому інформаційною метою. "

Телеграм канал

Редактор

Сподобалася стаття? Оцініть:
12345 (2 оцінок, середнє: 3,50 з 5)
Завантаження ...
Поділитися:
Коментарі
 • На сайті
 • Відгуки у Facebook

Один коментар на «Старий Новий рік: що можна і що не можна робити 14 січня»

 1. Аватар Максим 2020:

  клас

  Відповісти

Додати коментар

Вашу адресу email не буде опубліковано.

Наші проекти