Моя дитина - онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини або підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
[artlabel id="170975"]
Дозвілля, КОЛІР НАСТРОЮ ЗИМОВ

Старий Новий рік: чим корисна щедра кутя

Old date: 2018-01-11
Current date: 2022.10.02
New date: 2022.01.11
0
Свято Маланки, або як ми звикли його називати Старий Новий рік, відзначали наші пращури ще в дохристиянські часи. Багато трад

Свято Маланки, або як ми звикли його називати Старий Новий рік, відзначали наші пращури ще в дохристиянські часи. Багато традицій збереглися до наших днів.

старий новий рік, Маланки, кутя на старий новий рік

Джерело: Instagram @jcookit

Старий Новий рік свято парадоксальне, яке виникло, точніше залишилося, з того часу, коли наші предки користувалися застарілим календарем. Але в народних традиціях він поєднує одразу два свята 13 січня – день Преподобної Меланії (Меланки), а 14 січня – День Святого Василя Великого.

Що готують на Старий Новий рік

Практично будь-яке свято у слов'ян супроводжується гулянням, але ритуальні страви, які готують господині, помітно відрізняються. Так, напередодні Різдва, одним з 12 обов'язкових частування має бути ритуальна каша кукурудзи, або кутя – пісне блюдо з крупою, горіхами та медом. Щедрий вечір, який настає напередодні Старого Нового року, 13 січня, на сімейному столі так само головною є куряща, але це зовсім інша страва.

Оскільки різдвяний піст вже закінчено, кутя в Щедрий вечір має бути ситною, «щедрою», з додаванням олії чи сала, молока, вершків. Обов'язковими у щедрій куті були сухофрукти (родзинки, чорнослив, курага та будь-які інші), а також горіхи та мак.


щедра кутя старий новий рік, Маланки, кутя на старий новий рік

Джерело: Instagram @andreollitour

Чим корисна щедра кутя

Ну, перш за все, це блюдо, яке покликане об'єднати сім'ю – адже кутю потрібно їсти вдома, зібравшись за великим (або маленьким) сімейним столом. А якщо у вас немає інших приводів зібратися всім разом, кутя чудово допоможе.

  1. Основу щедрої куті, втім, як і різдвяної, становлять зерна пшениця. Втім, існують й інші варіанти – кутя з рису, булгуру, перлової крупи. Як би там не було, всі ці крупи – джерело повільних вуглеводів, що наповнюють організм енергією, що збережеться надовго. Адже після вечері, як правило, вирушали на гуляння, співали щедрівки і колядували.
  2. У щедру кутю не додають цукор, а насолода надає ритуальній каші невелику кількість меду. Про користь цього природного антисептика знають, напевно, все, адже мед допомагає боротися з бактеріями, підвищує захисні сили організму і є джерелом багатьох біоактивних речовин.
  3. Сухофрукти, якими щедро приправляють кутю - джерело калію, необхідний для зміцнення серцевого м'яза та нормалізації перистальтики кишечника. Крім того, в умовах зимового дефіциту вітамінів вони просто необхідні і дорослим і, особливо дітям.
  4. Молоко та вершкове масло, які додають у щедру кутю, не лише джерело кальцію, що саме по собі дуже важливо. Завдяки жирам краще засвоюються жиророзчинні вітаміни, яких чимало в інших складових куті – таким чином, щедра кутя виявляється ще кориснішою, ніж кутя, яку готують у Святвечір.

Щоправда, варто враховувати, що калорійність цієї ритуальної страви є досить високою, тому. Після ситної вечері на Щедрий вечір, не сидіть удома, а вирушайте всією сім'єю витрачати калорії.


Думка редакції може збігатися з думкою автора статті.

Використання фото: П.4 ст.21 ЗУ "Про авторські та суміжні права - "Відтворення з метою висвітлення поточних подій засобами фотографії або кінематографії, публічне повідомлення або повідомлення творів, побачених або почутих під час таких подій, в обсязі, виправданому інформаційною метою. "

Телеграм канал

Редактор

Сподобалася стаття? Оцініть:
12345 (2 оцінок, середнє: 5,00 з 5)
Завантаження ...
Поділитися:
Коментарі
  • На сайті
  • Відгуки у Facebook

Додати коментар

Вашу адресу email не буде опубліковано.

Наші проекти