Моя дитина - онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини або підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
[artlabel id="129271"]
Дозвілля, КОЛІР НАСТРОЮ ЗИМОВ

Старий Новий рік: традиції та ворожіння для виконання бажань

Old date: 2017-01-10
Current date: 2022.10.01
New date: 2022.01.12
0
Дуже незвичайне свято, Новий рік за старим стилем, відзначають за звичкою у тих країнах, де Різдво Христове приходить у січні,

Дуже незвичайне свято, Новий рік за старим стилем, відзначають за звичкою в тих країнах, де Різдво Христове приходить у січні, тобто обчислюється за юліанським календарем. Після зміни системи літозлічення в Європі на григоріанський календар, Новий рік змішався на 13 днів, але прихильники традицій, як і раніше, відзначають його за старим стилем.

Старий Новий рік традиції та ворожіння

Джерело: instagram @diamond__aigerim

Старий Новий рік відзначають не лише у всіх країнах колишнього СНД, а й у Югославії, деяких кантонах Швейцарії та навіть у Японії – японці називають цей день, точніше ніч, «риссюн» і вважають його початком сільськогосподарського календаря. Але для слов'ян Старий Новий рік, який відзначають у ніч із 13 на 14 січня, має особливе значення і власні традиції, що збереглися ще з язичницьких часів.

Не маємо часу читати статтю зараз? Ми надішлемо на вашу пошту!

Головні традиції на Старий Новий рік

Схоже на те, що святкування Нового року за старим стилем збереглося до наших днів, тому що до різдва, яке відзначають православні 7 січня, вони зобов'язані дотримуватися посту, а значить 1 січня будь-які застілля та веселощі для них неприпустимі.

Старий Новий рік традиції та ворожіння

Джерело: Instagram @slavyane_

  • Зі старим Новим роком пов'язані також народні свята – Меланки та Василя Великого. Ніч з 13 на 14 січня вважалася магічною і певною мірою переломною, з особливим впливом на весь наступний рік, змови і ворожіння, а також щедрування та «засівання», забезпечували в майбутньому хороший урожай, що було життєво важливо для наших предків-землеробів .
  • На Старий Новий рік прийнято готувати майже як на Різдво, причому обов'язковим атрибутом, як і раніше, є кутя, але не пісна, як на святвечір, а присмачена тваринним жиром. Каша, до речі, варилася не просто так, це вважається ритуальним дійством, яке одночасно було ворожінням наступного року: старша жінка вдома виставляла на стіл крупу, до якої ніхто повинен був торкатися, крім неї. Потім вона змішувала всі складові куті, а за процесом спостерігала вся сім'я, причому господиня читала особливі змови. Якщо готова каша переповнювала горщик, у котом варилася, чекали на неприємності. Якщо кутя виходила густа і навариста - буде в сім'ї достаток та добробут.
  • 13 січня, напередодні Старого Нового року в нашій країні завжди називали Щедрий вечір, або день пам'яті св. Меланії. Саме з ним пов'язана традиція щедрування – коли ряжені ходять будинками, засівають зерном та співають «щедрівки», в яких вітають господарів будинку та бажають їм щедрого та щасливого року. Такий собі симбіоз язичництва і християнства. Саме на Меланки під час колядування ряжених вони отримують найщедріші подарунки – гроші, м'ясо, солодощі та інше, оскільки народне повір'я говорить: чим багатшим буде подарунок, тим краще життя наступного року.
  • Ну а щодо подарунків — їх так, як і на світський Новий рік і релігійне Різдво один одному дарують, але це не історична традиція, а скоріше, сучасне правило, за принципом — а чому б не скористатися приводом зробити приємним близьким.
ворожіння на старий новий рік

Джерело: Instagram @slavyane_

Ворожіння на Старий Новий рік

На Меланки традиційно незаміжні панночки гадали на наречених, і вважалося, що такі ворожіння та змови дієві ще більше, ніж ті, що проводили напередодні Різдва. Хоч церква і категорично проти всіляких змов і ворожінь, кого це зупиняє, якщо так хочеться дізнатися, чи збудеться бажання?


Ворожіння у склянці

Збиралися дівчата увечері, 13 січня, набирали воду, заповнивши чотири склянки до половини. Потім в одну склянку додавали цукор, в іншу сіль, третю каблучку з пальця, в четверту не додавали нічого. Дівчина, яка бажає дізнатися про долю, відверталася спиною, а друга перемішувала склянки, потім вона вказувала на кожен по черзі, поки подруга її не зупинить. Якщо вода в склянці солодка - бути щастя в новому році, якщо солона - очікує смуток і сльози, з кільцем - вийти заміж або зустріти нареченого, а порожня - звичайнісінький рік, без особливих змін.

Ворожіння на зернах на виконання бажання

Найпростіше ворожіння – наповніть миску будь-яким крупним зерном, загадайте бажання та захопіть жменю зернят з миски. Якщо кількість зерен парне – бажання справдиться, якщо непарне, відповідно – не справдиться.

Насправді на Старий Новий рік ворожать не лише дівчата, а ворожіння ті самі, що й напередодні Різдва: із дзеркальним коридором, черевичком із вікна, кільцем на кількість та підлогу майбутніх дітей та багато інших. Звичайно, у сучасному світі ворожінням вірити дещо смішно, але чому б не спробувати?


Думка редакції може збігатися з думкою автора статті.

Використання фото: П.4 ст.21 ЗУ "Про авторські та суміжні права - "Відтворення з метою висвітлення поточних подій засобами фотографії або кінематографії, публічне повідомлення або повідомлення творів, побачених або почутих під час таких подій, в обсязі, виправданому інформаційною метою. "

Телеграм канал

Редактор

Сподобалася стаття? Оцініть:
12345 (Поки що оцінок немає)
Завантаження ...
Поділитися:
Коментарі
  • На сайті
  • Відгуки у Facebook

Додати коментар

Вашу адресу email не буде опубліковано.

Наші проекти