Моя дитина – онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини чи підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
[artlabel id="281222"]
Досуг

Різдвяні традиції: цікаві факти про вертеп

0
Традиція влаштовувати живий вертеп відома, мабуть, мешканцям усіх регіонів нашої країни. Веселі ряжені, колядки і головна прикрас�

Традиція влаштовувати живий вертеп відома, мабуть, мешканцям усіх регіонів нашої країни. Веселі ряжені, колядки і головна прикраса вертепу – різдвяна зірка – ось постійні атрибути дійства.

вертеп

Джерело: pixabay

Звісно, ​​у минулі часи вертеп мав більше сакрального (священного) сенсу – це було і релігійне дійство, визнане християнами, і водночас втілення язичницьких вірувань на згадку про померлих предків.

Сьогодні залишилося, на жаль, не так багато живих носіїв старої української культури, та й молоде покоління не готове підтримувати всі віяння старовини. Тому вертеп омолодився і сильно видозмінився, особливо в тих областях, де його традиція не така стара.

Одне поєднує різдвяне дійство — і раніше, і зараз головними шанувальниками вертепів залишаються діти. Велика кількість фарб, веселий маскарад, пісні та гостинці — ну як же можна не захотіти в такому взяти участь?!

Проте добре те свято, на підготовку якого витрачено час та зусилля. Адже серед ваших знайомих теж є люди, які говорять: «Що за колядники пішли? Дзвонять у двері, знають лише «Дайте, дядьку, п’ятака» — і ще вимагають гостинців!» Ми, звичайно, не уподібнюватимемося таким недбайливим людям, і підготуємося до Різдва як слід.


ЩО МОЖНА РОЗПОВІСТИ ДИТИНІ ПРО ІСТОРІЮ ВЕРТЕПУ

Поясніть, що незрозуміле слово «вертеп» — нашого, старослов’янського походження. І спочатку воно позначало місце, печеру, де народився Христос. Тому пізніше вертепами стали називати спеціальні переносні коробки, у яких розміщувалися ляльки – герої різдвяної історії: немовля, Діва Марія, Йосип, троє царів, тварини і пастухи.

вертеп

Джерело: pixabay

Розкажіть, що живий вертеп – це все те ж лялькове уявлення, лише ролі тут виконують люди. Його призначення – нагадати всім навколо про сенс свята Різдва та порадувати глядачів у цей світлий день.

Яскраво розмальовані, прикрашені стрічками та іншими деталями, зірки з парною кількістю променів є обов’язковим атрибутом вертепів. Вони символізують зірку, яка принесла звістку волхвам про народження Христа.

ПЕРСОНАЖІ ТА СЮЖЕТ УКРАЇНСЬКОГО ВЕРТЕПУ

Саме через зв’язок із різдвяною історією у вертепі завжди присутній традиційний набір персонажів. Це цар Ірод, його солдати, три царі, які принесли дари немовляті, пастухи, які першими дізналися про народження Христа, Ангел, Чорт, Смерть, Циган або Жид та його дружина тощо.

Відмінною ідеєю попередньо показати дитині відеозапис постановки живого вертепу. Якщо вона братиме участь у цьому дійстві, це допоможе краще підготувати роль. Якщо ж ви маєте намір бути глядачами на Різдво (особливо вперше), така передбачливість дозволить малюкові не злякатися і зрозуміти, що відбувається.

Скажіть, що вертепне дійство зазвичай складається із двох частин. Перша – постановка біблійного сюжету народження Христа: цар Ірод наказує своїм солдатам знищити дітей, але ангели і пастушки захищають їх. За це Смерть і Чорт забирають Ірода в пекло, а під час всієї «вистави» Жид та його дружина, головні комічні персонажі, розбавлять серйозність ситуації своїми перепалками.

вертеп

Джерело: pixabay

Друга традиційна частина вертепу – спів колядок, привітання зі святом та віршовані побажання всім глядачам та господарям будинку радості, миру, здоров’ю та процвітанню у новому році.
Вертеп — це не просто гарна прикраса. Це символ тепла, добра та любові. Він нагадує нам про те, що Різдво — це час, коли важливо бути разом, дарувати радість та пам’ятати про те, що важливе в житті.


Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.

Использование фото: П.4 ст.21 ЗУ "Об авторских и смежных правах - "Воспроизведение с целью освещения текущих событий средствами фотографии или кинематографии, публичное сообщение или сообщение произведений, увиденных или услышанных во время таких событий, в объеме, оправданном информационной целью."

Телеграм канал

Понравилась статья? Оцените:
12345 (Пока оценок нет)
Загрузка...
Комментарии
  • На сайте
  • Отзывы в Facebook

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Наши проекты