Моя дитина - онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини або підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
[artlabel id="129641"]
Дозвілля, КОЛІР НАСТРОЮ ЗИМОВ

Хрещення Господнє: традиції та прикмети, що робити в Хрещенський Святвечір

Old date: 2017-01-16
Current date: 2022.10.01
New date: 2022.01.16
0
19 січня православні християни відзначають останнє у серії зимових церковно-народних свят Хрещення Господнє. Напередодні основ

19 січня православні християни відзначають останнє у серії зимових церковно-народних свят Хрещення Господнє. Напередодні основного свята, увечері 18 січня, відзначають Хрещенський Святвечір, який трохи нагадує традиціями Святвечір Різдвяний.

Історія Хрещення проста і очевидна – це день, коли Іоанн Хреститель привів юного Ісуса, майбутнього месію та боголюдини до річки Йордан, і здійснив обряд його хрещення. Друга назва цього свята – Богоявлення, оскільки після здійснення обряду з небес спустився святий дух у вигляді голуба, і стало зрозуміло, що хрещений юнак – син божий.

Не маємо часу читати статтю зараз? Ми надішлемо на вашу пошту!

Вважається, що саме Хрещення, одне з найбільш «очищених» від язичницьких ритуалів свято, а тому майже все, що пов'язане з Богоявленням, виходить із церковних правил. Але не без винятків, звичайно – хрещенські ворожіння, як і раніше, вважаються дуже ефективними, а сватання та оглядини на Хрещення точно ніякого відношення до церкви не мають.


Хрещення, Хрещення 2022, Хрещення традиції

Джерело: Instagram @kanzamamza

Що робити в Хрещенський Святвечір

Напередодні великого свята Богоявлення прийнято варити чергову порцію куті, накривати багатий, але пісний стіл, стіл з пирогами, варениками, а кількість страв на столі обов'язково має бути непарним, найчастіше – 7 або 9, включаючи обов'язковий узвар. Але все це можна тільки після сходу першої зірки, і краще після церковної служби. Це передсвяткова вечеря отримала назву «голодна кутя»

Як правило, саме на хрещення стоять особливо сильні морози, тому під час застілля в Хрещенський Святвечір наші предки залишали кутю на підвіконня, запрошуючи мороз (це вже точно язичницький ритуал), почастуватися і відступити.

Святвечір, день напередодні великого свята, було прийнято особливо старанно прибирати в квартирі, готуючи таким чином житло до великого дня. Традиційно в прибиранні брали участь усі члени сім'ї, і діти були винятком. Непогана традиція, як на мене.

Хрещенський святвечір, останнє свято в черзі святок, закінчується колядування, остання ніч і день, коли ворожіння та змови, як вірили наші предки, мають особливу силу. Ворожать на Водохреща практично так само, як на Різдво та Меланки, хоча церква подібні звернення до потойбічних сил і не вітає.

Хрещення, Хрещення 2022, Хрещення традиції

Джерело: Instagram @kanzamamza

Хрещення Господнє, традиції та правила

Найголовніший ритуал на хрещення – це, зрозуміло, освячення води. Починається все рано-вранці 19 січня зі святкової літургії, після якої відбувається освячення води. Причому крім принесеної з собою у глечиках і суліях, саме на Водохреща освячують воду і у відкритих водоймах, вирушаючи в хресну ходу.

Вода, яка була освячена під час Хрещення, вважається особливою, багато хто вірить, що вона може зберігатися цілий рік, і має цілющі властивості. Питання, звичайно, спірне, але віра здатна багато на що.

До зимових купань у ополонці церква відноситься по-різному - з одного боку, вітає, оскільки вода в цей день вважається цілющою, з іншого - зимові купання досить небезпечна штука, якщо людина до неї не привчена. Особливо обережними слід бути з дітьми, привчати до холодного купання необхідно поступово. А ще варто пам'ятати, що річка Йордан, у якій хрестили Ісуса з Назарету, знаходиться у теплих краях, де морозу не буває і тепла вода.

Хрещення, Хрещення 2022, Хрещення традиції

Джерело: Fotolia

Прикмети на Водохреще

  • Якщо на Водохреща лежить сніг, а ще краще – падає, наступний рік буде урожайним
  • Чисте небо і яскраві зірки в Хрещенський святвечір, обіцяють рясні врожаї ягід, гороху і горіхів, а також гарний приплід худоби.
  • Наші пращури вірили, що ясна погода на Хрещення, особливо з сильним морозом, віщує посушливе літо та проблеми з урожаєм.
  • Прекрасною прикметою вважається сватання у день Хрещення – кажуть, укладений після цього шлюб буде довгим та щасливим.


Думка редакції може збігатися з думкою автора статті.

Використання фото: П.4 ст.21 ЗУ "Про авторські та суміжні права - "Відтворення з метою висвітлення поточних подій засобами фотографії або кінематографії, публічне повідомлення або повідомлення творів, побачених або почутих під час таких подій, в обсязі, виправданому інформаційною метою. "

Телеграм канал

Редактор

Мітки:
хрещення
Сподобалася стаття? Оцініть:
12345 (1 оцінок, середнє: 5,00 з 5)
Завантаження ...
Поділитися:
Коментарі
  • На сайті
  • Відгуки у Facebook

Додати коментар

Вашу адресу email не буде опубліковано.

Наші проекти