Моя дитина - онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини або підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
[artlabel id="267805"]
Матеріали українською мовою

Гепатит не може чекати: чому необхідно вакцинувати дітей

Old date:
Current date: 2022.08.12
New date: 2021.07.28
0
Щорічно 28 липня відзначають Всесвітній день боротьби з гепатитом. У цей день світова спільнота об'єднується з політиками, фахівцям

Щорічно 28 липня відзначають Всесвітній день боротьби з гепатитом. У цей день світова спільнота об'єднується з політиками, фахівцями галузі охорони здоров'я та громадськістю, щоб донести до сотень мільйонів людей життєво важливу інформацію про глобальний тягар вірусних гепатитів, закликати до негайних дій для попередження випадків інфікування і смерті від гепатиту, а також прискорення прогресу на шляху до досягнення мети щодо викорінення цього захворювання.

Всесвітній день боротьби з гепатитом

Джерело: Shutterstock

Очолює цю ініціативу Міжнародний альянс із боротьби з гепатитом (World Hepatitis Alliance). У 2021 році інформаційні кампанії, приурочені до цього дня, об'єднані спільною темою – Гепатит не може чекати (Hepatitis Can't Wait). За статистикою, кожні 30 секунд одна людина вмирає від захворювання, пов'язаного з гепатитом.[Я]. Тому навіть в умовах кризи COVID-19 необхідно негайно вжити дієвих заходів для боротьби з вірусним гепатитом.
Вірусний гепатит (ВГ) – група інфекційних захворювань, відомих як гепатит А, В, С, D і E, які викликають дифузне запалення тканин печінки та призводять до розвитку серйозних ускладнень, зокрема цирозу та раку печінки. ВГ – одна з основних причин смертності у світі, після туберкулезу. Інфікованих цим вірусом у 9 разів більше, ніж вірусом імунодефіциту людини (ВІЛ)[Ii].

За даними Всесвітньої організації охорони здоров'я (ВООЗ) найбільш небезпечними є вірусні гепатити В (ВГВ) та С (ВГС), які стають причиною 1,1 млн смертей та 3 млн нових інфікувань щорічно. Разом з тим лише 10% людей, що живуть із гепатитом B, знають про свій статус, і лише 22% з них отримують терапію. Водночас лише 42% дітей в загальносвітовому масштабі мають доступ до першої дози вакцини від гепатиту В[Iii].


Всесвітній день боротьби з гепатитом

Джерело: Shutterstock

На відміну від гепатитів BГВ і ВГC, гепатит А (ВГА) не викликає хронічних захворювань печінки, однак може супроводжуватися тяжкими симптомами та іноді протікає у фульмінантній формі (із гострою печінковою недостатністю), що часто закінчується летально. Ризик зараження ВГА пов'язаний з відсутністю безпечної води та поганими санітарно-гігієнічними умовами (наприклад, грязними руками). У країнах, де ризик зараження через їжу або воду низький, спостерігають спалахи серед чоловіків, які практикують секс із чоловіками (МСМ), та людей, що вживають ін'єкційні наркотики (ЛВІН). Серед факторів ризику – і вік, оскільки ВГА викликає більш важкі форми захворювання серед осіб похилого віку[Iv].

Епідемії ВГА можуть бути тривалими і призводити до значних економічних втрат. Найбільш ефективними засобами боротьби з ВГА є покращення санітарних умов, підвищення безпеки харчових продуктів та збільшення охоплення вакцинацією. Ефективна і безпечна інактивована вакцина проти гепатиту А доступна у всьому світі та в Україні. На май 2019 року 34 країни використовували або планували ввести вакцину проти гепатиту А для планової імунізації дітей з певних груп ризику. В Україні вакцина належить до рекомендованих для груп ризику, зокрема мандрівників, які їздять до країн, ендемічних по гепатиту А, і дітей віком від 1 року.[V].


Найпоширенішим типом гепатиту за даними ВООЗ є вірусний гепатит В. Імовірність того, що інфекція стане хронічною, залежить від віку, в якому людина була інфікована. У 80-90% дітей грудного віку, інфікованих ВГВ протягом першого року життя, і у 30-50%, інфікованих у віці до 6 років, захворювання приймає хронічний перебіг. У дорослого населення хронічний ВГВ у 350 разів підвищує ризик розвитку цирозу та раку печінки через 10-15 років після зараження.[Vi].

Всесвітній день боротьби з гепатитом

Джерело: Shutterstock

За даними Міністерства охорони здоров'я (МОЗ) України, близько 5% українців інфіковані вирусом гепатиту С та приблизно 1-2,5% – вирусом гепатиту В, тоді як більшість пацієнтів не знають про свій діагноз і не отримують терапію[VII]. Щорічно в Україні реєструють близько 11 тисяч нових випадків вирусних гепатитів. Протягом 2020 року хронічна форма ВГВ діагностована у 773 українців, гостра форма ВГВ – у 731 людини, що складає 2 та 1,8 випадків на 100 000 населення відповідно[viii]. Ці цифри більш ніж удвічі перевищують показники поширеності ВГВ у країнах Європейського Союзу[IX].

ВГВ – серйозна і водночас глобально недооцінена проблема системи охорони здоров'я. Крім того, що вирус має високу контагіозність (заразність) і чисельні шляхи поширення, він здатний виживати за межами людського організму близько 7 днів і протягом усього цього часу може бути причиною інфікування. В районах з високою поширеністю ВГВ найчастіше передається або від матері дитині під час пологів, або через контакт із зараженою кров'ю, особливо між дітьми віком до шести років. У немовлят, інфікованих від матері, або дітей, що заразилися у віці до шести років, дуже часто розвивається хронічна інфекція. Крім того, вирус передається через шкіру і слизові, зі слиною, менструальними, вагінальними виділеннями, сім'яною рідиною.vi.


Запобігти цьому серйозному захворюванню можна за допомогою вакцинації. Проте більшість людей все ще не знають про ризики інфікування вирусом гепатиту В, а також методи запобігання та боротьби з ним.

Всесвітній день боротьби з гепатитом

Джерело: Shutterstock

З огляду на значний тягар ВГ, у 2016 році представники урядів 194 країн ухвалили Глобальну стратегію ВООЗ щодо викорінення вірусного гепатиту до 2030 року, яка включає мету ліквідувати гепатити B і C як глобальну загрозу здоров'ю населення шляхом скорочення нових випадків інфікування на 90% і смертності – на 65% до 2030 року У 2018 році МОЗ України затвердило стратегію, однією з ключових складових якої є профілактика гепатиту В за допомогою курсу вакцинації всіх новонароджених трьома дозами вакцини протягом першого року життя згідно з Календарем профілактичних прививок[X]. Вакцинація – ключовий та найефективніший спосіб запобігання інфікуванню ВГВ, ефективність якого становить 98-100%vi.

ВООЗ наголошує, що світ, вільний від гепатиту, – це цілком реальне завдання. Для досягнення цієї мети в Європейському регіоні дуже важливо зберегти потрібний комплекс послуг при тривалій пандемії COVID-19. Для цього необхідно дотримуватися концепції «нікого не уникнути уваги» і прагнути максимально розширити доступ до тестування та лікування. Ключове значення в межах реалізації цих цілей має забезпечення безперервної роботи програм вакцинації від гепатиту В і нарощування послуг з тестування та лікування гепатитів В і С[xi].


У 2019 році охоплення 3 дозами вакцини у всьому світі досягло 85% у порівнянні з приблизно 30% у 2000 році. Однак охоплення дозою вакцини від гепатиту B при народженні досі залишається нерівномірним. Наприклад, глобальне охоплення дозою ВГВ при народженні становить 42%, тоді як охоплення в Африканському регіоні ВООЗ становить лише 6%.vi. Повна серія вакцин забезпечує захисний рівень антитіл у понад 95% немовлят, дітей та молодих людей. Захист від захворювання триває не менше 20 років і, ймовірно, довічно. Так, ВООЗ не рекомендує повторної імунізації осіб, які завершили тридозову вакцинацію.

Усі раніше не вакциновані діти та підлітки до 18 років повинні отримати вакцину, якщо вони живуть у країнах з низькою чи середньою ендемічністю. У цих умовах ймовірно, що більше людей з груп високого ризику можуть заразитися інфекцією, і їм також слід вакцинуватися.

Всесвітній день боротьби з гепатитом

Джерело: Shutterstock

В Україні вакцина від гепатиту В входити до Календаря обов'язкових щілин з 2000 року. Протягом 2004-2008 років. охоплення вакцинацією дітей грудного віку в Україні сягало рекордних показників – 84%-98%. Але протягом наступних 9 років, через поширення антивакцинальних ідей, близько 2,5 млн дітей не отримали імунний захист від гепатиту В. Тобто кожен другий з цих дітей при зустрічі з інфекцією може захворіти на хронічний ГВ і, як наслідок, отримати цироз або рак[xii]. Тому основною стратегією у боротьбі з ВГВ є забезпечення високого рівня охоплення (> 95%) вакцинацією дітей першого року життя і вакцинація груп ризику, згідно з Календарем прививок.


Компанія GSK підтримує ініціативи та програми ВООЗ, спрямовані на зменшення тяжіння інфекційних захворювань, зокрема вірусних гепатитів, а також глобальну кампанію Міжнародного альянсу з боротьби з гепатитом, спрямовану на виявлення пацієнтів, що живуть з ВГ, аби допомогти зменшити вплив гепатиту шляхом профілактики, діагностики та лікування.

GSK – один із ключових постачальників вакцин на український ринок. В Україні зареєстровано 18 вакцин виробництва компанії, які допомагають запобігати таким вакцин-контрольованим захворюванням, як гепатит, ротавірусна інфекція та захворювання, викликані онкогенними типами вірусу папіломи людини (ВПО), дифтерія, правець, кашлюк, кір, паротит, краснуха, пневмоко. Водночас розроблена GSK вакцина для профілактики ВГ є першою в світі рекомбінантною вакциною проти гепатиту В. мільйони фахівців галузі охорони здоров'я та батьків у всьому світі.

Всесвітній день боротьби з гепатитом

Джерело: Fotolia

Компанія докладає всіх зусиль для підвищення рівня довіри як населення, так і фахівців галузі охорони здоров'я до вакцинації, ініціюючи та підтримуючи інформаційно-освітні проекти, присвячені цінності вакцинації як на глобальному рівні, так і в Україні. Серед прикладів таких локальних ініціатив GSK: запуск інформаційно-сервісного сайту «Мої прищіплення» з актуальною інформацією щодо імунізації та можливості розрахування индивидуального графіка вакцинації дитини, проект «Вакцинація в практиці сімейного лікаря» для надання українським фахівцям корисної інформації в галузі вакцинопрофілактики, а також проведення таких масштабних заходів, як щорічний Вакцинний Саміт.

GSK – один зі світових лідерів фармацевтичної індустрії, який займається науковими дослідженнями у галузі фармацевтики та здравоохранения, присвячує свою діяльність покращенню якості життя людей, допомагаючи людям робити більше, відчуватися краще та жити довше.

Вакцинація можлива лише на підставі рекомендацій Вашого лікаря. Перед проведенням вакцинації обов'язково проконсультуйтеся з лікарем. Для отримання більш детальної інформації про вакцинацію або захворювання зверніться до Вашого лікаря.

Матеріал створення за сприяння ТОВ «ГлаксоСмітКляйн Фармасьютікалс Україна» 02152, м. Київ, пр-т Павла Тичині, 1-В.

Компанія GSK не несе відповідальності за зміст зовнішніх сайтів, на які посилається компанія GSK у своїх матеріалах.

Повідомити про небажане явище або надіслати запит на отримання додаткової інформації щодо препаратів ТОВ «ГлаксоСмітКляйн Фармасьютікалс Україна» Ви можете до ТОВ «ГлаксоСмітКляйн Фармасьютікалс Україна» за тел. (044) 585-51-85 або на e-mail [захищено електронною поштою], поскаржитися на якість препаратів GSK за тел. (044) 585-51-85 або +380 (50) 381-43-49 або на e-mail [захищено електронною поштою]

[Я] https://www.worldhepatitisday.org доступна на 26.07.2021

[Ii] https://www.who.int/campaigns/world-hepatitis-day/2019 доступна на 26.07.2021

[Iii] https://www.who.int/campaigns/world-hepatitis-day/2021 доступна на 26.07.2021

[Iv] https://www.who.int/ru/news-room/fact-sheets/detail/hepatitis-a доступна на 26.07.2021

[V] Наказ МОЗ України № 551 від 11.08.2014 «Про удосконалення проведення профілактичних прививок в Україні»

[Vi] http://www.who.int/en/news-room/fact-sheets/detail/hepatitis-b доступна на 26.07.2021

[VII] https://moz.gov.ua/article/public-discussions-archive/proekt-strategii-profilaktiki-diagnostiki-ta-likuvannja-virusnih-gepatitiv-v-ta-s-do-2030-roku доступна на 26.07.2021

[viii] https://phc.org.ua/kontrol-zakhvoryuvan/inshi-infekciyni-zakhvoryuvannya/monitoring-i-ocinka/infekciyna-zakhvoryuvanist-naselennya-ukraini доступна на 26.07.2021

[IX] ВООЗ, Європейський портал інформації галузі охорони здоров'я

https://gateway.euro.who.int/ru/indicators/hfa_318-2040-incidence-of-viral-hepatitis-b-per-100-000/visualizations/#id=34295&tab=table доступна на 26.07.2021

[X] http://moz.gov.ua/article/immunization/kalendar-profilaktichnih-scheplen на 26.07.2021


[xi] https://www.euro.who.int/ru/media-centre/events/events/2020/07/world-hepatitis-day-2020-looking-forward-to-a-hepfreefuture на 26.07.2021


[xii] https://moz.gov.ua/article/immunization/scheplennja-vid-gepatitu-v-chomu-varto-robiti-i-ne-vidkladati на 26.07.2021


Думка редакції може збігатися з думкою автора статті.

Використання фото: П.4 ст.21 ЗУ "Про авторські та суміжні права - "Відтворення з метою висвітлення поточних подій засобами фотографії або кінематографії, публічне повідомлення або повідомлення творів, побачених або почутих під час таких подій, в обсязі, виправданому інформаційною метою. "

Телеграм канал

Редактор

Сподобалася стаття? Оцініть:
12345 (Поки що оцінок немає)
Завантаження ...
Поділитися:
Коментарі
  • На сайті
  • Відгуки у Facebook

Додати коментар

Вашу адресу email не буде опубліковано.

Наші проекти
x