Моя дитина – онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини чи підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Мій Дитина – портал успішних мам в Україні!
UA
RU
[artlabel id="57051"]
Здоров'я і догляд

Запор у грудничка - що робити, щоб не зашкодити

0
Запор у немовляти – проблема, з якою досить часто стикається кожне п'яте маля. Це досить болісна проблема більше

Запор у немовляти – проблема, з якою досить часто стикається кожне п'яте маля. Це досить болісна проблема більше притаманна дітям, які перебувають на штучному вигодовуванні. Однак іноді запор у новонародженої дитини трапляється навіть якщо вона перебуває на грудному вигодовуванні.

запор у немовляти

Джерело: Fotolia

Чому виникає запор у немовляти? Відповідь це питання дає варіанти вирішення проблеми: не знаючи причини її виникнення, усунути її неможливо. Тому давайте спочатку поговоримо про це.

Що вважається запором у немовляти

Перше, що спадає на думку батькам, якщо дитина кричить, не замовкаючи – це «болить животик». І в цьому твердженні багато правди: справді, біль у животі у новонародженої дитини – найчастіша проблема, пов'язана з функціональною незрілістю шлунково-кишкового тракту малюка. Однак запор у немовляти – далеко не найголовніша причина хворобливих спазмів у животику у малюка. Коліки - ось що може мучити малюка і позбавляти батьків сну та спокою. Тому перше, що потрібно зробити - це виключити коліки з-поміж можливих причин виникнення болю в животику у малюка.Не маємо часу читати статтю зараз? Ми надішлемо на вашу пошту!

Виключивши коліки, переходьте до діагностики запору у немовляти. На перший погляд здається, що це не важко: відсутність дефекації більше доби у дорослої людини автоматично вважається запором. Чи можна запор у немовляти діагностувати за допомогою таких же критеріїв? Виявляється, ні.

Якщо ваша дитина перебуває на грудному вигодовуванні, його кишечник може випорожнюватись після кожного прикладання до грудей. І це індивідуальна норма, яка за наявності інших факторів, про які ми поговоримо нижче, може бути симптомом хвороби. Протилежна межа норми – відсутність дефекації у немовляти, який знаходиться на грудному вигодовуванні, протягом 2 і навіть 3 днів. Справа в тому, що жіноче грудне молоко може засвоюватися організмом дитини настільки повно, що потреби в спорожненні кишечника може просто не бути. Але! Відсутність дефекації у немовляти протягом цих двох-трьох днів може дуже яскравим симптомом запору у немовляти.

запор у немовляти що робити

Джерело: Fotolia

Якщо ж дитина перебуває на штучному вигодовуванні, то межі фізіологічної норми рідкісного випорожнення кишечника такі: якщо кишечник не випорожнюється більше доби, це може бути симптомом запору у грудничка. Але можливо і варіантом норми. Підкреслимо: йдеться про випорожнення кишечника з періодичністю не рідше ніж раз на добу. Ні про які 2-3 дні, якщо дитина отримує не грудне молоко, а молочну суміш, не може бути мови!

Що ж робити? Як на тлі рідкісного спорожнення кишечника відрізнити запор у немовляти від його індивідуальної норми? І тому існує цілий ряд симптоматичних ознак.

Катерина Спекторенко
Катерина Спекторенко
Педіатр дитячої клініки Малі"

Стілець немовляти може мати різну консистенцію, колір і частоту як на грудному, так і на штучному вигодовуванні. Прожилки слизу, невеликі домішки зелені або білі неперетравлені грудочки - цілком допустиме явище. Найголовніше – це самопочуття малюка! Якщо малюк здоровий, добре їсть, нормально набирає вагу, розвивається відповідно до віку, його ніщо не турбує — не варто переживати. Якщо ви сумніваєтеся, відвідайте педіатра. Але ні зовнішній вигляд випорожнення, ні результати аналізів ні в якому разі не можна розглядати у відриві від скарг пацієнта. Уявіть, що ваше маля вміє говорити. Він сам поскаржився б на біль, дискомфорт у животику, погане самопочуття? Якщо відповідь негативна, у вас немає приводу для занепокоєння.

Непрямі ознаки запору у немовляти

Першою ознакою запору у немовляти є нехарактерна для цього віку консистенція випорожнень. Якщо малюк перебуває на грудному вигодовуванні, його кал – кашкоподібний, можливо – з сирними вкрапленнями від неперетравленого молочка. Запах калу при цьому – трохи кислуватий, зовсім не неприємний. Ущільнення калу, поява характерного запаху на тлі рідкісного спорожнення кишечника – один із головних симптомів запору у немовляти.

Якщо малюк знаходиться на штучному вигодовуванні, його кал у нормі щільніший, а запах майже завжди – з характерним «дорослим» запахом. Тому ці ознаки не можна віднести до достовірних ознак запору у немовляти, якщо він отримує молочну суміш замість маминого молочка.

Самопочуття дитини: дитина часто плаче, її зовнішній вигляд – яскрава ілюстрація до того, що дитині дуже боляче. Малюк плаче, тужиться, але бажаного результату немає. При запорі у немовляти може псуватися апетит, масаж живота, притискання ніжок до живота не призводять не тільки до дефекації, але навіть не полегшують відходження газів.

лікування запору у дитини

Джерело: Burda Media

І остання порада, якою не тільки можна, а й дуже потрібно скористатися при діагностиці запору у немовляти: оцінивши всі перераховані вище ознаки і прийшовши до самостійного висновку про те, що неспокійна поведінка, плач дитини – наслідком запору у нього, необхідно звернутися до лікаря! Справа в тому, що причиною запору у дитини може бути ціла низка досить серйозних захворювань. І спроби усунути запор у немовляти простими методами, які можуть бути ефективними, а головне – безпечними, якщо йдеться про звичайну затримку дефекації у немовляти, на тлі серйозних проблем зі здоров'ям можуть призвести до погіршення ситуації.

Лідія Бабич
Лідія Бабич
педіатр-неонатолог

У немовлят іноді розвивається дуже грізний стан - кишкова непрохідність, простіше кажучи - заворот кишок (інвагінація). Виникає він через неузгодженість хвиль перистальтики, що просувають їжу кишечником. Якщо раптом накотить дуже сильна хвиля, може статися інвагінація. Плач малюка при цьому зміниться - тут уже будуть не вигуки, як при кольках, а хвилі гучного, відчайдушного крику. Біль повторюється нападами: між ними дитина заспокоюється і навіть засинає, але потім знову починає кричати та метатися.
Терміново викликайте швидку! Навіть якщо виявиться, що це все ж таки не кишкова непрохідність, а гази, животик у дитини болить дуже сильно: нехай їй допоможе лікар, використавши газовідвідну трубку. Заодно і виключіть патологію.

Які хвороби призводять до запору у немовляти

Запор у немовляти найчастіше виникає на тлі похибок у способі життя, які припускає мама. Але іноді складнощі з дефекацією є симптомом дуже серйозних захворювань. Це:

 • анатомічні дефекти шлунково-кишкового тракту;
 • цукровий діабет;
 • рахіт;
 • захворювання нервової системи;
 • міастенія;
 • порушення функцій спинного мозку;
 • захворювання печінки;
 • лактозная недостатність;
 • алергічна реакція на білок у коров'ячому молоці;
 • харчова алергія;
 • гіпотиреоз.

Усі ці захворювання мають свої симптоми, оцінити які може лише лікар. Не нехтуйте візитом до нього, якщо у вашої дитини часто виникають запори.

запор у новонародженого як допомогти

Джерело: shutterstock

Запор у немовляти – що робити?

Повторимося ще раз: при запорі у немовляти консультація у педіатра – необхідна! Тільки фахівець може встановити причину виникнення цієї проблеми та дати адекватні рекомендації щодо її усунення. Ми називаємо кілька можливих варіантів дії:

Якщо у вашої дитини запор, і це повторюється досить часто, спробуйте давати їй воду. Це можна робити, якщо малюк знаходиться на штучному вигодовуванні, і навіть – якщо він годується маминим молочком. У цьому немає суперечностей із рекомендаціями ВООЗ, в яких сказано, що здорова дитина, яка перебуває на грудному вигодовуванні, не потребує догодовування та допоювання водою до 6 місяців. Йдеться про дитину, яка не страждає на закрепи. Спробуйте допаювати малюк водою - можливо, індивідуальні особливості ШКТ диктують саме такий вихід.

Проаналізуйте свій раціон, якщо дитина перебуває на грудному вигодовуванні - Можливо, в ньому не вистачає продуктів, що стимулюють роботу ШКТ. Буряк, гарбуз, курага, інжир, яблука, персик, абрикос, чорнослив допоможуть позбутися запорів у немовляти. А ось рафіновані продукти, чай, кава, напівфабрикати, наваристі жирні бульйони, хлібобулочні вироби, рис, горіхи, банани та інші продукти необхідно виключити з раціону.

Якщо ваша дитина знаходиться на штучному вигодовуванні і страждає на запори, поговоріть з педіатром – можливо, вашому малюку не підходить молочна суміш. Однак пам'ятайте, що часта зміна молочної суміші - не на користь малютку. Робіть це лише за показаннями та після консультації у педіатра.

До запорів у немовляти можуть призвести деякі лікарські препарати.: антидепресанти (якщо їх приймає мама), спазмолітики, антибіотики, залізовмісні препарати. Якщо виникнення запору у немовляти збіглися з початком прийому ліків, поговоріть з педіатром про це.

«Голодний запор» у грудничка - Проблема, назва якої говорить сама за себе: при нестачі грудного молока дитині просто нічим какати. Ця причина спадає на думку більшості мамам серед перших, вони починають вводити догодівлю молочною сумішшю і «вбивають» лактацію. Щоб зрозуміти, що дитина «голодує», потрібно провести кілька тестів. Один із таких — на мокрі пелюшки. Якщо їх 8 або більше (12, наприклад), дитина отримує достатню кількість грудного молока і його не варто догодовувати сумішшю.

запор у грудничка грудне вигодовування

Джерело: shutterstock

При запорі у немовляти досить ефективну допомогу може надати масаж живота. М'які рухи за годинниковою стрілкою добре розслаблюють мускулатуру черевної стінки, яка може бути спазмованою. Легкі тиски підвищують тонус кишечника, активізують його перистальтику. Тепла пелюшка на животик або просто «шкіра до шкіри» з мамою – ще один дуже непоганий профілактичний засіб проти запорів у немовляти.

Від запорів у немовляти добре допомагає фізкультура: покладіть немовля на спинку, акуратно і плавно підніміть його зігнуті в колінах ніжки і злегка притисніть до живота. Повторіть кілька разів, уникаючи різких рухів. Також корисно виконувати вправу «велосипед».Думка редакції може збігатися з думкою автора статті.

Використання фото: П.4 ст.21 ЗУ "Про авторські та суміжні права - "Відтворення з метою висвітлення поточних подій засобами фотографії чи кінематографії, публічне повідомлення або повідомлення творів, побачених чи почутих під час таких подій, в обсязі, виправданому інформаційною метою. "

Телеграм канал

Сподобалася стаття? Оцініть:
12345 (3 оцінок, середнє: 4,33 з 5)
Завантаження ...
Коментарі
 • На сайті
 • Відгуки у Facebook

Додати коментар або відгук

Вашу адресу email не буде опубліковано. Обов'язкові поля позначені *

Наші проекти