Моя дитина - онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини або підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
[artlabel id="228280"]
Здоров'я і догляд

Закріп у немовляти: як допомогти, щоб не нашкодити

Old date:
Current date: 2022.05.24
New date: 2022.04.28
0
Ви можете прочитати цю статтю російською
Закріп у немовляти — проблема, з якою досить часто стикається кожен п'ятий малюк. Це досить болісна проблема, що більш властива діт

Закріп у немовляти — проблема, з якою досить часто стикається кожен п'ятий малюк. Це досить болісна проблема, що більш властива дітям, які перебувають на штучному вигодовуванні. Однак іноді запор у новонародженої дитини трапляється навіть, якщо вона знаходиться на грудному вигодовуванні.

закріп у дитини

Джерело: GettyImages

Зміст:
Відповідь на цей питання дає варіанти вирішення проблеми: не знаючи причини її виникнення, усунути її неможливо. Тому давайте для початку поговоримо про це.

Що вважається закрепом у дитини на грудному вигодовуванні?

Перше, що приходити до голови батькам, якщо дитина кричить, не без їхньої участі — це «болити животик». І в цьому твердженні багато правди: справді, біль у животі у новонародженої дитини — найчастіша проблема, пов'язана з функціональною незрілістю шлунково-кишкового тракту малюка. Однак закріп у немовляти — далеко не найголовніша причина хворобливих спазмів. Колики - ось, що може турбувати малюка і лишати батьків сну і спокою. Тому перше, що потрібно зробити - це виключити колики з-поміж можливих причин виникнення болю в животі у малюка.Не маємо часу читати статтю зараз? Ми надішлемо на вашу пошту!

Якщо ви виключили колики, переходьте до етапу діагностики закрепу у немовляти. На перший погляд здається, що це не становить жодних труднощів: відсутність дефекації більшої доби у дорослого людини автоматично вважається запором у немовляти. Чи можна закріп у грудної дитини діагностувати за допомогою таких самих критеріїв? Виявляється, ні.


Якщо ваша дитина знаходиться на грудному вигодовуванні, її кишківник може спорожнюватися після кожного прикладання до грудей І це — індивідуальна норма, яка за наявності інших факторів, про які ми поговоримо нижче, може бути симптомом хвороби. Протилежна межа норми - відсутність дефекації у грудної дитини, яка знаходиться на грудному вигодовуванні, протягом 2 і навіть 3 днів. Справа в тому, що жіноче грудне молоко може засвоюватися організмом дитини настільки повно, що потреби у спорожненні кишківника може просто не бути. Але! Відсутність дефекації у немовляти протягом цих же 2-3 днів може бути яскравим симптомом закрепу у дитини.

закріп у дитини

Джерело: GettyImages

Якщо ж дитина перебуває на штучному вигодовуванні, то межі фізіологічної норми рідкісного спорожнення кишечника є такими: якщо кишківник не спорожняється більше за добу, це вже може бути симптомом закрепу у немовляти. Але може бути і варіантом норми. Підкреслимо: мова йде про спорожнення кишківника з періодичністю не рідше, ніж 1 раз на день. Про жодні 2-3 дні, якщо дитина одержує не грудне молоко, а молочну суміш, не може бути й мови!

Що робити? Як на грунті рідкісного спорожнення кишківника відрізнити закріп у грудної дитини від її індивідуальної норми? Для цього існує ціла низка симптоматичних ознак.


Катерина Спекторенко
Катерина Спекторенко
Педіатр дитячої клініки "Малі"

Стілець немовляти може мати найрізноманітнішу консистенцію, колір і частоту як на грудному, так і на штучному вигодовуванні. Прожилки слизу, невеликі домішки зелені або білі неперетравлені грудочки — цілком допустимі явища. Найголовніше - це самопочуття малюка! Якщо малюк здоровий, добре їсть, нормально набирає вагу, розвивається відповідно до віку, його ніщо не турбує — не варто переживати. Якщо сумніваєтеся, відвідайте педіатра. Але ані зовнішній вигляд стільця, ані результати аналізів ні в якому разі не можна розглядати у відриві від скарг пацієнта. Уявіть, що ваш малюк вміє говорити. Він сам поскаржився б на біль, дискомфорт у животі, погане самопочуття? Якщо відповідь негативна, у вас немає приводу для занепокоєння.

Непрямі ознаки закрепу у грудної дитини

Першою ознакою закрепу у немовляти є нехарактерна для цього віку консистенція стільця. Якщо малюк знаходиться на грудному вигодовуванні, його кал – кашкоподібний, можливо – із сірчастими вкрапленнями від неперетруєного молочка. Запах калу при цьому — трохи кислуватий, абсолютно не неприємний. Ущільнення калу, поява характерного запаху на ґрунті рідкісного спорожнення кишківника — один з головних симптомів закрепу у грудної дитини.

Якщо малюк знаходиться на штучному вигодовуванні, його кал у нормі більш щільний, а запах майже завжди — з характерним «дорослим» запахом. Тому ці ознаки не можна віднести до достовірних ознак закрепу у немовляти, якщо він отримує молочну суміш замість маминого молочка.


Самопочуття дитини: малюк часто плаче, його зовнішній вигляд — яскрава ілюстрація до того, що дитині дуже боляче. Крихітка плаче, тужиться, але бажаного результату немає. При закріпленні у грудної дитини може псуватися апетит. Масаж живота, притискання ніжок до живота не призводять не лише до дефекації, але навіть не полегшують відходження газів.

закріп у дитини, запор у дитини на грудному вигодовуванні, закріп у немовляти, як допомогти дитині при закріпі, що робити, якщо у дитини закріп, проблеми з ШКТ, як допомогти дитині при болі у животі

Джерело: GettyImages

І остання порада, якою не тільки можна, а й дуже потрібно скористатися при діагностиці закрепу у немовля: оцінюючи всі перераховані вище ознаки, і якщо ви прийшли до самостійного висновку про те, що неспокійне поведення, плач дитини є наслідком закрепу у неї, необхідно звернутися до лікаря! Справа в тому, що причиною закрепу у дитини може бути цілий ряд досить серйозних захворювань. І спроби усунути закреп у малечі простими методами, які можуть бути ефективними, а головне — безпечними, якщо йдеться про звичайну затримку дефекації у грудного дитини, на тлі серйозних проблем зі здоров'ям можуть призвести до погіршення ситуації.

Лідія Бабич
Лідія Бабич
Дитячий лікар, педіатр Центру "Педіатрія з любов'ю". Про здоров'я дітей, харчування та ГВ, про прищеплення та здоровий спосіб життя. Фейсбукінстаграм.

У немовлят іноді розвивається дуже грізний стан – кишкова непрохідність, простіше кажучи – заворот кишок (інвагінація). Виникає вона через неузгодженість хвиль перистальтики, що просувають їжу по кишечнику. Якщо вдруге накотити дуже сильна хвиля, може статися інвагінація. Плач малюка при цьому змінитись — тут уже будуть не вигуки, як за коликів, а хвилі гучного, відчайдушного крику. Біль повторюється нападами: між ними дитина заспокоюється і навіть засинає, але потім знову починає кричати і метатися. Терміново викликайте швидку! Навіть якщо виявиться, що це все-таки не кишкова непрохідність, а гази, животик у дитини болить дуже сильно: хай їй допоможе лікар, використавши газовідвідну трубку. Таким чином ви можете виключити патологію.


Які хвороби призводять до запору у немовляти

Закріп у грудної дитини найчастіше виникає на тлі хиб у способі життя, які допускає мама. Але іноді складності з дефекацією є симптомом дуже серйозних захворювань. Це:

 • анатомічні дефекти шлунково-кишкового тракту,
 • цукровий діабет;
 • рахіт, захворювання нервної системи;
 • міастенія, порушення функцій спинного мозку;
 • захворювання печінки;
 • лактазна недостатність;
 • алергічна реакція на білок у коров'ячому молоці;
 • харчова алергія;
 • гіпотіреоз.

Всі ці захворювання мають свої симптоми, оцінити які може тільки лікар. Не прехтуйте візитом до нього, якщо у вашої дитини часто виникають запори.

закріп у дитини, запор у дитини на грудному вигодовуванні, закріп у немовляти, як допомогти дитині при закріпі, що робити, якщо у дитини закріп, проблеми з ШКТ, як допомогти дитині при болі у животі

Джерело: GettyImages

Закріп у грудної дитини: що робити?

Повторимося ще раз: за умови виникнення закріпів у грудної дитини консультація у педіатра — потрібна! Тільки фахівець може встановити причину виникнення цієї проблеми і дати адекватні рекомендації щодо її усунення. Ми ж називаємо кілька можливих варіантів дії:

Якщо у вашої дитини закріп, і це повторюється досить часто, Спробуйте давати їй воду. Це можна робити, якщо малюк знаходиться на штучному вигодовуванні, і навіть якщо він годується маминим молочком. У цьому немає протиріч з рекомендаціями ВООЗ, в яких сказано, що здорова дитина, яка знаходиться на грудному вигодовуванні, не потребує догодування та допаювання водою до 6 місяців. Мова йде про дитину, що не страждає на закрепи. Спробуйте допаювати крихітку водою — можливо, індивідуальні особливості шлунково-кишкового тракту диктують саме такий вихід.

Проаналізуйте свій раціон, якщо дитина перебуває на грудному вигодовуванні — можливо, в ньому не вистачає продуктів, що стимулюють роботу шлунково-кишкового тракту. Буряк, гарбуз, курага, інжир, яблука, персик, абрикос, чорнослив допоможуть позбутися від запорів у грудної дитини. А ось рафіновані продукти, чай, кава, напівфабрикати, наваристі жирні бульйони, хлібобулочні вироби, рис, горіхи, банані та інші продукти необхідно виключити з раціону.

Якщо ж ваша дитина знаходиться на штучному вигодовуванні і страждає запорами, поговоріть з педіатром — можливо, вашому малюкові не підходить молочна суміш. Однак пам'ятайте, що часто зміна молочної суміші — не на користь малюку. Робіть це тільки за показаннями та після консультації у педіатра.

До закрепів у грудної дитини можуть привести деякі лікарські препарати: антидепресанти (якщо їх приймає мама), спазмолітики, антибіотики, залізовмісні препарати. Якщо виникнення запорів у немовляти сумістилися з початком прийому ліків, поговоріть з педіатром про це.

«Голодний закріп» у грудної дитини — проблема, назва якої говорити сама за себе: при нестачі грудного молока дитині просто нічим какаті. Ця причина приходить на думку більшості мам серед перших, вони починають вводити догодовування молочною сумішшю і «вбивають» лактацію. Щоб зрозуміти, що дитина голодує, необхідно провести кілька тестів. Один з них на мокрі пелюшки — якщо їх більше 8, або якщо їх 12 — дитина отримує достатньо грудного молока мами, і суміш буде зайвою.

закріп лікування

Джерело: GettyImages

При закріпленні у грудної дитини досить ефективну допомогу може надати масаж живота. М'які рухи за часниковою стрілкою добре розслаблюють мускулатуру черевної стінки, яка може бути спазмованою. Легкі натискання підвищують тонус кишківника, активізують його перистальтику.


Тепле простирадло на животик або просто «шкіра до шкіри» з мамою — ще один дуже негайний профілактичний засіб проти закрепів у грудної дитини.


Від закрепів у немовляти добре допомагає фізкультура: покладіть немовляту на спинку, акуратно і плавно підніміть його зігнуті в колінах ніжки і злегка притисніть до живота. Повторіть кілька разів, уникаючи різких рухів. Також корисно робити вправу "велосипед".


Думка редакції може збігатися з думкою автора статті.

Використання фото: П.4 ст.21 ЗУ "Про авторські та суміжні права - "Відтворення з метою висвітлення поточних подій засобами фотографії або кінематографії, публічне повідомлення або повідомлення творів, побачених або почутих під час таких подій, в обсязі, виправданому інформаційною метою. "

Телеграм канал

Редактор

Сподобалася стаття? Оцініть:
12345 (Поки що оцінок немає)
Завантаження ...
Поділитися:
Коментарі
 • На сайті
 • Відгуки у Facebook

Додати коментар

Вашу адресу email не буде опубліковано.

Наші проекти
x