Моя дитина - онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини або підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
UA
RU
[artlabel id="275610"]
Здоров'я і догляд

Як правильно доглядати за пупком новонародженого?

Old date:
Current date: 2023.02.02
New date: 2022.08.23
0
Одне з перших питань, яким переймаються батьки після народження малюка і повернення з пологового будинку, — як забезпечити правил

Один із перших питань, яким переймаються батьки після народження малюка та повернення з пологового будинку, — як забезпечити правильний догляд за пупком новонародженого? Розберімося, в які терміни повинен відпасти пуповинний залишок і як правильно доглядати за пупковою ранкою?

правильний догляд за пупком, пуповина, пупковий залишок

Джерело: Shutterstock

Навіщо потрібна пуповина?

Пуповина (лат. Funiculus umbilicalis, пупковий канатик) — особливий орган, який забезпечує зв'язок плода з матір'ю через плаценту. Основна функція пуповини — постачання плоду питними речовинами та відведення продуктів обміну речовин. Його основа — кров'яні судини: 2 артерії та вена. Пуповинною веною тече артеріальна кров, що несе кисень до органів плода, артеріями — вінозна, від плоду до плаценти, вона переносить продукти обміну речовин. Особливістю пуповинних судин є те, що вони знаходяться у студнеподібній речовині — «Вартонів студень». Такий захист фіксує їх і оберігає від травм, а крім того, здійснює обмін речовин між кров'ю плода та амніотичною рідиною. 

Також у пуповині присутні жовткова протока — по ній до плода надходять поживні речовини з жовткового мішка, і урахус — з'єднувальний канал між плацентою та сечовим міхуром.

Формування пуповини починається з 2 тижня вагітності. У міру зростання плода збільшується і цей орган, в кінцевому результаті досягаючи довжини 60-70 см і діаметра близько 2 см. 


Завдяки пуповині майбутній малюк отримує всі необхідні для зростання та розвитку речовини. Також за допомогою цього органу здійснюються функції очищення через плаценту, оскільки печінка малюка ще не в змозі впоратися з ним.

Малюк народився. Коли перерізають пуповину?

Невдовзі після першого самостійного вдиху дитини кровотік пуповинними судинами припиняється, організм малюка починає функціонувати незалежно від організму матері. 

Після народження дитини лікарі перетискають пуповину з двох сторін спеціальними затискачами, а потім перерізають. І якщо раніше робилося це буквально в перші секунди після появи малюка на світ, то зараз із цією процедурою не поспішають. Річ у тому, що фахівці Всесвітньої організації охорони здоров'я шляхом досліджень з'ясували, що за 60 секунд після появи на світ в організм малюка надходити 80 мл крові з плаценти, а ще через 2 хвилини — 100 мл. Саме ця дах є додатковим джерелом заліза для новонародженого, достатнім для забезпечення його цим елементом на цілий рік. Тому тепер у пологових будинках Америки та Європи практикують так зване «пізнє» перерізання пуповини — після повного припинення пульсації в ній через приблизно 2-3 хвилини після народження малюка. 

правильний догляд за пупком, пуповина, пупковий залишок

Джерело: Shutterstock

Не маємо часу читати статтю зараз? Ми надішлемо на вашу пошту!

Пуповинна кров — джерело життя

Стовбурові клітини з пуповинної крові — досить ефективний засіб для лікування багатьох тяжких хвороб: інфаркт, діабет 1 типу. Крім того, стволові клітини помітно покращують стан при нейродегенеративних захворюваннях: при розсіяному склерозі, хворобі Альцгеймера тощо.

Європейська Асоціація з трансплантації крові та кісткового мозку оголосила пуповинну кров рівноцінною кістковому мозку ще у 2006 році. Більш того, збережені стволові клітини з пуповинної крові ідеально підійдуть господареві-людині, під час народження якого їх зібрали, і в багатьох випадках — його найближчим родичам. Якщо врахувати, що відповідного донора кісткового мозку знайти досить складно — лікування стовбуровими клітинами (власними чи найближчими родичами) стає виходом при найскладніших діагнозах. 

Збирають пуповинну кров відразу після народження. Це нешкідлива та безболісна процедура для мами та новонародженого. Збір здійснюється вже після перерізання пуповини, коли дитина відділена від організму матері та може самостійно дихати та харчуватися.

ВАЖЛИВО! Відповідно до наказу Міністерства здравоохранения України №481 від 10.07.2014 року збирає пуповинну кров лікар-акушер, що приймає пологи, — і тільки за бажанням вагітної!

Догляд за пупком у пологовому будинку

Перев'язується пуповина у два етапи. Спочатку безпосередньо в пологовому залі на неї накладають 2 стерильні хірургічні затискачі. Ділянку пуповини між ними обробляють антисептиком, а потім перерізають стерильними ножицями. Після цього на відстані від 3 мм до 1 см від пупкового кільця пупковий канатик перетискають спеціальною скобою або перев'язують лігатурою - шовковою ниткою. Залишок пуповини відсікають стерильними ножицями.

Далі можуть бути два варіанти. Лікарі або використовують метод хірургічного відсікання залишків пуповини на другу добу життя дитини, або залишок пуповини не відсікається, а підсихає і відпадає мимовільно протягом кількох днів (при цьому методі накладена скоба не знімається).

Якщо малюка та маму в пологовому будинку розділили за медичними показаннями, пуповинний залишок обробляти зеленкою. Якщо ж мама і малюк разом з народження, і ВООЗ, і МОЗ України рекомендують просто тримати пупок у чистоті, не накривати його підгузками та стежити за його станом.

правильний догляд за пупком, пуповина, пупковий залишок

Джерело: Shutterstock

Догляд за пупком будинку

Зазвичай залишок пуповини у дитини відпадає на 3-4 день після народження крихітки. Сама ж ранка заживає приблизно за 2-4 тижні. Щоб загоєння пройшло без проблем, новонародженому необхідний правильний догляд. Багато сучасних лікарів не рекомендують обробляти пупкову ранку та пуповинний залишок жодними спеціальними лікарськими засобами. Головне — забезпечити доступ повітря до ранки, дати якісний догляд і не кутати дитину. Відповідно до рекомендацій ВООЗ пуповинний залишок і пупкову ранку не потрібно щодня обробляти антисептиками, а тим більше антибіотиками, оскільки ці препарати будуть перешкоджати заселенню організму новонародженого маминою та татовою мікрофлорою при контакті шкіри до шкіри. 

Є й інша думка, згідно з якою пропонується все-таки щодня обробляти пупкову ранку. Але навіть у цьому випадку лікарі відмовилися від використання розчину марганцівки, йоду та пластиру — це вже минуле століття! Тільки перекис водороду, а як антисептики — сучасні засоби, такі як хлоргексидин або ті, що містять повідон-йод.

Як правильно обробляти?

Акуратно обробити ранку ватною паличкою, змоченою 3%-ним розчином перекису водороду. Потім візьміть чисту ватну паличку та очистіть ранку від піні та м'яких кірочок. Після того, як підсушити ранку, обробіть її антисептиком. 

ВАЖЛИВО! Перекис — безпечний засіб, але, будь ласка, ніколи не «допомагайте» пуповині відпасти! Процедура обробки повинна бути ніжною і безболісною — нервних закінчень у пуповині та її залишку немає, тому, якщо малюк плаче, коли ви змащуєте пупок, ви щось робите неправильно.

Купати малюка можна з першого дня після повернення з пологового будинку. Кип'ятити воду немає потреби. 

В основі правильного догляду: 

  • щоденні повітряні ванни;
  • регулярні гігієнічні процедури;
  • доступ повітря до пупкової ранки (відвертайте верхній край підгузки або використовуйте спеціальні підгузки з відверстим для пупка); 
  • одяг — з натуральних тканин, які дозволяють тілу крихітки «дихати».

Стежте за чистотою одягу, що прилягає до живота малюка. Кип'ятити та прасувати її не потрібно — досить звичайна прання. 

Якщо січа або кал потрапили на область пупка, промийте шкіру чистою водою та висушіть. 

У спекотну погоду можливе виникнення попрілостей, неприємного запаху від пупкового залишку або ранки. 1-2 рази на день промивайте пупок перекисом водороду, висушуйте та обробляйте антисептиками до зникнення проблеми.

правильний догляд за пупком, пуповина, пупковий залишок

Джерело: Shutterstock

Коли варто звернутися до лікаря?

Поважно спостерігайте за дитячим пупком. Якщо він мокне, кровить, гнійиться, з'явився неприємний запах, почервоніння — негайно промийте ранку перекисом водороду і обов'язково зверніться до лікаря.


Думка редакції може не збігатися з думкою автора статті.

Використання фото: П.4 ст.21 ЗУ "Про авторські та суміжні права - "Відтворення з метою висвітлення поточних подій засобами фотографії або кінематографії, публічне повідомлення або повідомлення творів, побачених чи почутих під час таких подій, в обсязі, виправданому інформаційною метою. "

Телеграм канал

Редактор

Сподобалася стаття? Оцініть:
12345 (Поки що оцінок немає)
Завантаження ...
Поділитися:
Коментарі
  • На сайті
  • Відгуки у Facebook

Додати коментар

Вашу адресу email не буде опубліковано.

Наші проекти