Моя дитина - онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини або підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
[artlabel id="137199"]
Здоров'я і догляд

Джерело у немовляти: коли варто хвилюватися

Old date: 2018-12-05
Current date: 2022.05.23
New date: 2021.12.22
0
Коли має заростати тім'ячко? Це питання хвилює багатьох мам. Адже його раннє або пізнє закриття може говорити про проблеми з

Коли має заростати тім'ячко? Це питання хвилює багатьох мам. Адже його раннє чи пізнє закриття може говорити про проблеми зі здоров'ям малюка.

тім'ячко у новонародженого

Джерело: Shutterstock

Напружене тім'ячко, що впало тім'ячко, м'які краї, рано зачинилося, не заростає - всі ці питання дуже часто хвилюють мам на першому році життя дитини.
Що таке тім'ячко?

У період внутрішньоутробного розвитку у малюка череп спочатку формується з пластинок щільної тканини - це прообраз майбутніх кісток, які з'єднані між собою зигзагоподібними швами. Згодом ці платівки замінюються на хрящову тканину, а потім – на кісткову. Спочатку окостеніння проявляється у центрі плоских кісток, та був поширюється убік і до країв. На момент народження цей процес майже закінчено, хоча кістки ще залишаються досить м'якими та тонкими. Але все ж таки окостеніє не весь череп малюка, адже йому ще належить процес народження. Щоб головка малюка легше пройшла по родових шляхах, деякі ділянки черепа в місцях з'єднання декількох кісток, як і раніше, є платівками сполучної тканини. Саме їх називають тім'ячками.

Не маємо часу читати статтю зараз? Ми надішлемо на вашу пошту!

Насправді тім'ячків у новонародженого шість. Найвідоміший – великий лобовий, або передній (він і відомий нам найбільше). Розташований він на маківці, на місці, де з'єднуються лобові та тім'яні кістки, має форму ромба розмірами від 2,2 до 3,5 см. Ще один – малий (потиличний, задник) – знаходиться в місці з'єднання тім'яних та потиличної кістки, має форму трикутника розміром близько 5 мм. Приблизно у половини немовлят він закривається ще до народження, у решти - заростає протягом місяця після народження.


Інші джерельця – парні: з боків голови (клиноподібні) у місці сходження лобової, тім'яної, клиноподібної та скроневої кісток та за вухом – у місці з'єднання потиличної, скроневої та тім'яної кісток (соскоподібні).

тім'ячко у дітей

Джерело: Instagram @duhnichelena

Причиною збільшених тім'ячків у новонародженого, порівняно з прийнятими нормами, можуть стати недоношеність або порушення внутрішньоутробного процесу окостеніння. Іноді вони вказують на вроджену гідроцефалію. З іншого боку, повністю закриті кістковою тканиною бічні та потиличні джерельця і ​​маленький розмір переднього відразу після народження можуть бути симптомом вродженої мікроцефалії.


Навіщо потрібне тім'ячко дитині

Джерела і шви допомагають голівці змінювати конфігурацію в пологових шляхах і компенсують надлишковий внутрішньочерепний тиск, щоб не було головного болю. А ще це зони зростання: якщо велике тім'ячко до народження закрито разом з іншими, череп збільшуватися не буде, а це може призвести до наслідків.

пульсує джерельце

Джерело: Fotolia

Коли варто бити тривогу?

Батькам потрібно бути уважними до таких ознак:

  • Великі (великий перевищує 3 х 3 см, малий - 1 х 1 см) і напружені джерельця можуть вказувати на гідроцефалію (водянку мозку). При цьому діагнозі голівка, що розпирається зсередини рідиною, швидко збільшується, кісточки розходяться, а джерельця ростуть. Якщо джерельце постійно набрякли, навіть у спокої, в ньому відсутня видима пульсація, він незмінний при крику, батькам потрібно звернутися до лікаря.

    Велике тім'ячко напружується і вибухає, лише коли малюк кричить чи тужиться? Це нормально.


  • Краї великого джерельця та шви між черепними кісточками м'які на дотик? Так буває за рахіту.
  • Джерело, що впало, може спостерігатися на тлі зневоднення організму малюка. Найчастіше це відбувається при тривалих блювотах або проносі, якщо малюкові не було вчасно надано допомогу. При виявленні джерельця, що запало, слід забезпечити дитині багате питво і викликати лікаря.
тім'ячко у дитини

Джерело: shutterstock

Коли заросте тім'ячко

Терміни заростання джерельця – генетично обумовлений фактор. Але є певні граничні норми. Велике тім'ячко закривається до року, максимум — до двох. Від своєчасного закриття та окостеніння швів залежать форма та величина дитячого черепа. Цікаво, що у дівчаток зазвичай бувають ідеально круглі голівки, а у хлопчиків більш витягнуті. Маленьке тім'ячко у діток, народжених у строк, вже закрите. Якщо ваш малюк з'явився на світ раніше, його закриття відбудеться до 2-3 місяців.


Швидкість та час закриття тім'ячків у здорової дитини також залежить від того, наскільки організм малюка забезпечений кальцієм. Якщо під час вагітності меню мами було збалансоване, вона відмовилася від шкідливих звичок, у разі потреби приймала полівітаміни за рецептом лікаря, то заростання тім'ячків зазвичай відбувається в нормі.


А ось заростання джерельця раніше терміну може говорити про надлишок кальцію в дитячому організмі, а також свідчити про мікроцефалію і краніостеноз - захворювання, при якому внаслідок передчасного заростання швів або їх вродженої відсутності порушується формування і він набуває неправильної форми.Думка редакції може збігатися з думкою автора статті.

Використання фото: П.4 ст.21 ЗУ "Про авторські та суміжні права - "Відтворення з метою висвітлення поточних подій засобами фотографії або кінематографії, публічне повідомлення або повідомлення творів, побачених або почутих під час таких подій, в обсязі, виправданому інформаційною метою. "

Телеграм канал

Редактор

Сподобалася стаття? Оцініть:
12345 (1 оцінок, середнє: 5,00 з 5)
Завантаження ...
Поділитися:
Коментарі
  • На сайті
  • Відгуки у Facebook

Додати коментар

Вашу адресу email не буде опубліковано.

Наші проекти
x