Моя дитина – онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини чи підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
[artlabel id="183946"]
Здоровье и уход

Коли діти починають тримати голову?

0
Вміння тримати голову - одна з найважливіших ознак, за якою поряд з появою посмішки і зникненням рефлексів судять про розвиток немо

Вміння тримати голову — одна з найважливіших ознак, за якою поряд з появою посмішки і зникненням рефлексів судять про розвиток немовляти. Навіть новонароджений малюк знайде сили відірвати голову від поверхні і повернути її в бік, щоб забезпечити собі доступ до повітря, опинившись в положенні обличчям вниз. Однак, по-справжньому керувати м’язами, що допомагають піднімати голову, дитя зможе не одразу. В якому віці малюк повинен навчитися тримати голову, як йому допомогти і при яких симптомах батькам варто занепокоїтися?

коли дитина починає тримати голову

Джерело: Fotolia

Зміст:

 • Як дитинка вчиться тримати голову?
 • Що повинно занепокоїти ?
 • Дотримуємось правил
 • Рано — теж погано
 • У чому небезпека кривошиї
 • Як виявити неміч?
 • Лікуємо кривошию
 • Час на зарядку!

ЯК ДИТИНКА ВЧИТЬСЯ ТРИМАТИ ГОЛОВУ?

Приблизно до 6 тижнів малюк не вміє тримати голову. Таке вміння  з’являється по мірі розвитку м’язів шиї, а цей процес безпосередньо пов’язаний з розвитком, що контролюється нервовою системою. Час, коли малюк починає тримати голову, знаменує дуже важливий процес: розвиток і зміцнення м’язової системи. Першими в цей процес включаються саме м’язи голови і шиї, потім плечового поясу, спини і стегон, і лише в останню чергу — м’язи ніг.

Починаючи з 8-го тижня, дитя вже намагається керувати рухами голови: при підтримці в сидячому положенні піднімати її, коли вона нахиляється набік; сидячи у дорослого на руках, намагатися тримати її на одній лінії з тулубом. Але це лише перші спроби.


Стійка здатність добре тримати голову в будь-якому положенні формується в середньому до 2-3 місяців.

Нет времени читать статью сейчас? Мы вышлем на вашу почту!

У цьому віці малюк починає тримати голову, лежачи на животі, але його сил поки вистачає ненадовго — на 30-60 секунд.

Зазвичай в 3 місяці малюк починає впевнено тримати голову у вертикальному положенні. Втім, це вміння може проявитися і раніше. Нерідко навіть двомісячні діти успішно тримають голову в положенні «стовпчиком». Добре це чи погано — поговоримо пізніше.

До кінця 3-го місяця малюк вже може лежачи на животі піднімати і голову, і плечі. В 4 — з цього ж положення піднімає верхню частину тулуба. А якщо дитину взяти на руки, вона не тільки буде впевнено тримати голову, але і повертати її з боку на бік, щоб розглянути навколишні предмети і людей.

ЩО ПОВИННО ЗАНЕПОКОЇТИ?

Насправді якогось конкретного терміну, до якого малюк повинен навчитися тримати голову, немає. Кожна дитина має індивідуальні особливості розвитку. Один може керувати головою в 2,5 місяці і навіть раніше, інший освоює ці навики лише до 3,5. Все це — в межах норми.

Але, якщо і до 4 місяців дитина не навчилася тримати голівку, це вже привід звернутися до педіатра. Він призначить ряд обстежень або направить вас з малюком на консультацію до невролога. Справа в тому, що в окремих випадках нездатність тримати голову говорить про ранні прояви м’язової дистрофії або про проблеми психофізичного розвитку, а також про наслідки родової травми.

Однак, не варто лякатися і думати, що лікар обов’язково виявить захворювання. Наприклад, у дитини може бути лиш запізнілий  розвиток м’язового тонусу.

Важливо! Іноді невміння дитини самостійно тримати голівку — «заслуга» батьків, які постійно підтримують її. Так, м’язи шиї малюка ще слабенькі і підтримка потрібна, поки вони остаточно не зміцніють. Просто не дозволяйте малюкові закидати голову назад, але не забирайте у нього можливості тренувати м’язи шиї повністю.

коли дитина починає тримати голову

Джерело: Fotolia

ДОТРИМУЄМОСЬ ПРАВИЛ

Як допомогти дитині оволодіти вмінням тримати голову? Є кілька нескладних правил.

 • З 3-тижневого віку частіше залишайте немовля на животі в період між годуваннями. Завдяки вродженому рефлексу, немовля буде намагатися піднімати голову і класти її на бік.
 • Слідкуйте за тим, аби малюк не засинав завжди в однаковій позі, періодично міняйте положення його тіла.
 • Для немовляти дуже корисний масаж — не нехтуйте ним.
 • Важливо, щоб малюк отримував достатню кількість поживних речовин, від цього безпосередньо залежить його загальний розвиток. Краща їжа для новонародженого — мамине молочко. Але якщо малюк з якихось об’єктивних причин переведений на штучне вигодовування — підбирайте йому суміші відповідно до віку і враховуючи особливості організму.
 • Ваш малюк займається плаванням мало не з народження? Чудово! Це зміцнить його м’язи і скоротить терміни освоєння нових навичок.
 • Приблизно у 2 місяці, коли дитина зможе тримати голову принаймні 5 секунд, частіше беріть її на руки і носіть у вертикальному положенні, притримуючи за потилицю. Корисно носити дитину на руках в горизонтальному положенні животиком вниз. При цьому однією рукою підтримувати животик, а другою — шийку немовляти, щоб голова трималася прямо.
коли дитина починає тримати голову

Джерело: Fotolia

РАНО — ТАКОЖ ПОГАНО

Якщо ваша дитина починає тримати голівку у місяць або навіть раніше — це привід не для гордості, а для візиту до лікаря.

Обов’язково покажіть малюка невропатологу: можливо, у дитини високий внутрішньочерепний тиск і підвищений м’язовий тонус, який ні на секунду не дає йому розслабитися.

Виміряють внутрішньочерепний тиск малюка за допомогою особливого методу медичної акустики (УЗІ) — нейросонографії. Дослідження проводиться через велике тім’ячко, яке в цьому віці зазвичай ще відкрите. Іноді призначається томографія і ехоенцефалограма головного мозку. Ці дослідження допомагають поставити точний діагноз.

При підозрі на підвищений внутрішньочерепний тиск педіатр може дати вам направлення до офтальмолога. Справа в тому, що при підвищенні ВЧТ у малюка відзначається розширення вен сітківки, при цьому диск зорового нерву набрякає. Крім того, якщо дитина почала тримати голівку дуже рано, це може спричинити таку ортопедичну проблему, як кривошия. Зустрічається вона досить часто, але, на щастя, впоратися з нею самостійно батькам не складе особливих труднощів. Звичайно, за умови своєчасної діагностики та правильно підібраного лікування.

У ЧОМУ НЕБЕЗПЕКА КРИВОШИЇ

Кривошия може вкрай негативно позначитися на здоров’ї дитини: в її лицевому скелеті чітко позначиться асиметрія, спотвориться форма черепа. Крім того, вже до трьох років у малюка може сформуватися сколіоз шийного і грудного відділів, а в старшому віці — S-подібний сколіоз в шийному, грудному і поперековому відділах хребта. Несформованість атланта (першого шийного хребця) призводить до хронічного кисневого голодування мозку і, як наслідок, до відставання дитини в розвитку. Особливо сильно це стане помітноим у віці 3-6 років, в період інтенсивного росту дитини.

коли дитина починає тримати голову

Джерело: Fotolia

ЯК ВИЯВИТИ ХВОРОБУ?

Думка про те, що кривошию може виявити мама, помітивши, що малюк неправильно тримає голівку: схиляє її набік, надає перевагу одному положенню, — помилкова. Адже у віці двох тижнів дитина ще не тримає голівку, і зручне для себе положення самостійно обрати не може. Тому не варто сподіватися на свою спостережливість і ні в якому разі не пропускати заплановані візити до лікарів. Спеціаліст без зайвого клопоту діагностує кривошию на третьому тижні життя малюка, виявивши потовщення в області грудино-ключично-соскоподібного м’яза.

Майте на увазі: чим раніше ви почнете лікування, тим швидше настане повне одужання. Тому неухильно дотримуйтесь графіку планово-профілактичних візитів до педіатра.

ЛІКУЄМО КРИВОШИЮ

Дану проблему можна легко  виправити за допомогою масажу і гімнастики. Також важливо, щоб малюк перебував у правильному положенні.

Укладаючи малюка в ліжечко, стежте, щоб все цікаве (яскраве світло, барвисті іграшки) знаходилося з його хворої сторони. Підходьте до крихітки з цього ж боку. Це буде стимулювати малюка до поворотів голови в потрібну сторону.

Регулярно погладжуйте напружений хворий м’яз маляти (його точне розташування покаже лікар) — ваші дотики допоможуть йому розслабитися.

Порадьтеся з лікарем з приводу використання гумового кільця з аптеки або «бублика» з скрученої в трубочку пелюшки: правильно викладаючи малюка на це приладдя, можна досягнути швидких успіхів.

 Хороші результати в лікуванні кривошиї зазвичай приносить плавання. Запитайте про це свого лікаря.

Запам’ятайте кілька простих, але ефективних для лікування положень тіла малюка і використовуйте їх щоденно.

 1. Притиснувши дитинку до себе животиком (його плечі знаходяться на рівні ваших плечей), м’яко поверніть голову дитини в хвору сторону і зафіксуйте це положення своєю головою.
 2. Те ж саме можна робити, притиснувши дитину до себе спинкою.
 3. Годуйте грудьми, поклавши дитину на свою руку хворою стороною і злегка піднімаючи його голову. Точне положення вам покаже ваш лікар.

ЧАС ДЛЯ ЗАРЯДКИ!

Щоб допомогти малюкові засвоїти науку управління своїм тілом, пропонуємо вам скористатися нехитрими вправами. Проте виконуйте їх, коли малюк у хорошому настрої і не одразу після їжі.

 • По черзі розміщуйте по різні боки від голови малюка яскраві іграшки, які залучають його увагу.
 • Кладучи дитину на животик, навперемінки проводьте пальцем уздовж хребта в сантиметрі від нього з різних сторін. Він вигнеться дугою у відповідь на ваш дотик і підіжме ніжку. Вправа стимулює рефлекс Галанта, який до півроку зникне.
 • Покладіть малюка на спинку, візьміть ручки крихітки в свої і по черзі повільно згинайте і розгинайте його ручки, ніби імітуючи рухи боксера. При цьому ручку слід тягнути до себе так, щоб у малюка злегка піднімалися плечі. Дитина при цьому буде прагнути повернути голову, тренуючи м’язи шиї.
 • Обережно тягніть за ручки малюка, домагаючись напруження м’язів руки і шиї.
 • Для розвитку вестибулярних рефлексів дитини, візьміть її на руки, притиснувши спинкою до своїх грудей. Однією рукою тримайте під пахвами, а іншою під сідницями, згинаючи при цьому його ніжки. У такому положенні повільно виконайте невеликі нахили і поворіть.
 • Використовуйте рефлекторне повзання. Покладіть дитину на живіт на тверду поверхню (наприклад, на стіл), злегка зігнувши його ніжки і розвівши коліна в сторони. Обхопіть його ніжки в області гомілковостопних суглобів і по черзі торкайтеся великими пальцями ніг малюка. Малюк буде рефлекторно розгинати ніжку, відштовхуючись від руки, і рухатися вперед. Слідкуйте, щоб він не зісковзнув зі столу!


Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.

Использование фото: П.4 ст.21 ЗУ "Об авторских и смежных правах - "Воспроизведение с целью освещения текущих событий средствами фотографии или кинематографии, публичное сообщение или сообщение произведений, увиденных или услышанных во время таких событий, в объеме, оправданном информационной целью."

Телеграм канал

Понравилась статья? Оцените:
12345 (Пока оценок нет)
Загрузка...
Комментарии
 • На сайте
 • Отзывы в Facebook

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Наши проекты