Моя дитина – онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини чи підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Мій Дитина – портал успішних мам в Україні!
UA
RU
[artlabel id="148199"]
Живлення

Консультант з ГВ розповіла про 5 головних міфів лактації

0
ВООЗ рекомендує годувати дитину до двох років, але часто матусі наслухавшись порадників, завершують лактацію, коли дитині ще немає і

ВООЗ рекомендує годувати дитину до двох років, але часто матусі наслухавшись порадників, завершують лактацію, коли дитині ще немає і року. На чому ґрунтуються такі поради і скільки в них правди — відповідає професіонал, сертифікований консультант із грудного вигодовування Центру «Молочні річки» Ксенія Соловей.

грудне вигодовування, догляд за грудьми, завершення грудного вигодовування

Джерело: Shutterstock

У той чи інший момент приходить час, коли мама, що годує, починає замислюватися про закінчення грудного вигодовування. Чи готова дитина за рік залишитися без маминого молочка? Чи все-таки погодувати до 2-3 років?

Пропонуємо не вірити міфам, даємо вірний напрямок та відповіді на головні питання у спільній спецтемі ТМ «ФЕМОФІТ» та moirebenok «Грудне вигодовування у 21 столітті — природно, натурально, корисно». 

Ксенія Соловей
Ксенія Соловей
Консультант з лактації

Часто саме горезвісна громадська думка, яка насправді — думка сусідки, подружки чи свекрухи, впливає на рішення мами про завершення годування груддю. Ви в роздумах? Ксенія Соловей розвінчала 5 найпопулярніших міфів про лактацію, щоб допомогти вам визначитись.


МІФ 1: у молоці після року немає нічого корисного

Наукові дослідження показали, що молоко матері на 12–39 місяці стає жирнішим (жирність молока становить 10,7%). Приблизно 448 мл грудного молока на другому році життя дитини забезпечують потреби у протеїні на 43%, у кальції – на 36%, у вітаміні А – на 75%, у фолієвій кислоті – на 76%, у вітаміні B12 – на 94%, у вітамін C - на 60%.

І ще кілька фактів про грудне молоко після року.

 • Воно, як і раніше, продовжує забезпечувати дитині пасивний імунітет, захищаючи її від різних захворювань, на які перехворіла мати або тільки починає хворіти. Імуноглобулін А захищає слизові оболонки дитини від інфекцій, потенційних алергенів, токсинів та бактерій. Є в молоці та інші імуноглобуліни, яких після року годування стає ще більше.
 • У жіночому молоці містяться речовини, які запобігають розвитку в кишечнику патогенних бактерій, що викликають шлунково-кишкові захворювання та діарею.
 • У грудному молоці протягом усього періоду годування присутні поліненасичені жирні кислоти. Вони необхідні розвитку мозку дитини.
 • Саме з молока матері немовлята отримують унікальні стовбурові клітини, які розвивають мозок дитини та можуть сприяти регенерації будь-яких тканин організму!
грудне вигодовування, догляд за грудьми, завершення грудного вигодовування

Джерело: Burda Media

МІФ 2: дитина погано їсть дорослу їжу через годування груддю

Це твердження легко спростувати таким експериментом: прибираємо на кілька днів із життя дитини грудне годування. Результат очевидний: дитина, як і раніше, нічого не їсть.

Введення прикорму дитині на грудному вигодовуванні – процес поступовий. Йому не сприяє тривога мами, сильне бажання нагодувати, насильницьке годування. З самого початку введення прикорму для дитини важливо їсти разом з батьками, спостерігаючи за поведінкою за столом, переймаючи навички від дорослих. Тоді зазвичай до року діти вже потроху їдять.

Не треба чекати, що дитина з'їсть 250 г каші за один присід, не всі діти на це здатні! Підтримуйте інтерес малюка до дорослої їжі м'яко і позитивно, давайте цій навичці закріпитися. Уникайте перекушування у вигляді яблучка або печива, діти цілком можуть цим наїстися і не захотіти овочі або кашу. Завершення годування груддю можливе тоді, коли дитина вже їсть дорослу їжу, інакше вона втратить основне харчування і залишиться ні з чим.

МІФ 3: через грудне вигодовування у малюка починається карієс

Справді, існує думка, що через часті нічні годування карієс ушкоджує молочні зуби. Проте наукові дані підтверджують протилежне.

У грудному молоці є бактерицидні елементи, вони сприяють профілактиці карієсу (лізоцим, лактоферин, лактопероксидаза, імуноглобуліни А та G). У 1999 р. був проведений експеримент: один молочний зуб, що випав, був занурений у ємність зі зцідженим молоком, другий — у ємність із сумішшю. Результат був дивним: молочний зуб у грудному молоці ремінералізувався, у суміші – зруйнувався.

МІФ 4: тривале годування груддю погано позначається на здоров'ї мами

Наукові дослідження довели, що годування грудьми понад рік дає переваги здоров'ю мами.

 1. У матерів-годувальниць, які сумарно протягом життя годували два роки і довше, ризик ішемічної хвороби серця нижчий, ніж у негодованих.
 2. Кожна лактація знижує ймовірність виникнення онкозахворювань – раку молочної залози, яєчників та матки.
 3. Тривалий період годування груддю зміцнює кістки та знижує ризик остеопорозу, стимулює всмоктування кальцію.
грудне вигодовування, догляд за грудьми, завершення грудного вигодовування

Джерело: Fotolia

МІФ 5: дитина не вміє засипати без грудей і вимагає груди в будь-якому місці, тому годування груддю псує характер малюка

Треба розуміти, що самі діти не можуть навчитися засипати без грудей, як і не просити груди в будь-яких місцях. Цьому слід навчати поступово.

Якщо ваш малюк ще не вміє засинати без грудей, то ви можете почати вчити його цьому. Ваші члени сім'ї можуть допомагати вам у цьому: на якийсь сон брати на себе цей обов'язок, можливо, не кожен день. Дитині все ще потрібна допомога, щоб заснути, просто покласти її на ліжко та сказати «Спи!», звичайно, не спрацює. Малюка можна заколисувати в колясці на прогулянці, можна і вдома в колясці, можна на руках або в слінгу, найважливіше бути спокійним і впевненим, давати малюку підтримку. Те саме стосується і вимог грудей у ​​будь-якому місці.

Заздалегідь обговоріть з малюком, де ви не можете дати груди: на вулиці, в гостях, поліклініці, магазині. Дійте м'яко та з розумінням, використовуйте гру та казки. Розкажіть казку про білизни. Якщо підрослі більчата хочуть маминого молочка, вони дають мамі секретний знак, побачивши який мама розуміє, що хочуть її хлопці. І тоді вона намагається швидше закінчити свої справи і піти в їхній будиночок для годування більчат. Розповідайте цю казку заздалегідь, а не коли дитина потребує грудей.

грудне вигодовування, догляд за грудьми, завершення грудного вигодовування

Джерело: Fotolia

Завершення грудного вигодовування

Ви – на фінішній прямій. Як же найкраще завершити лактацію?

Завершення годування груддю - це процес, завдяки якому дитина поступово привчається обходитися без материнських грудей у ​​тих випадках, коли раніше прикладання допомагали йому залишатися в стані емоційного комфорту.

Просто взяти та вирвати з життя малюка цей важливий етап взаємодії з мамою було б важким навантаженням для здоров'я та психіки дитини. Тому діяти варто поступово, мама та вся сім'я, безумовно, всі разом беруть участь у цьому процесі, допомагаючи малюкові подорослішати та виробити нові навички та вміння.

Важливо, щоб дитина була в курсі того, що дорослі допомагають їй навчитися бути дорослішими і обходитися без грудей!

 1. Першим етапом ви можете спробувати впорядкувати годівлі, які не пов'язані із засипанням. Коли малюк намагається розважити себе смоктанням, якщо йому нудно (мама зайнята не ним, а дорослими справами). Продумайте, чим ви або інші члени сім'ї зможете зайняти дитину, щоб вона не відчувала себе покинутою і не потребувала емоційного підживлення у маминих грудей. Враховуйте, що малюк не може довго займатися одним і тим же довго, хвилин 10-15 і інтерес зникає. Використовуйте ліплення, малювання, читання, прогулянки, походи в гості та інші цікаві місця. Цей етап триватиме доти, поки ви не помітите, що дитина зовсім не просить груди протягом дня, якщо це не час відходу до сну.

  грудне вигодовування, догляд за грудьми, завершення грудного вигодовування

  Джерело: Burda Media

 2. Ось тоді починається другий етап – навчання засинання без грудей. Звичайно, було б дуже добре, якби дитина вже до цього мала досвід засинання без мами, наприклад, з татом, бабусею або нянею. Проаналізуйте який ритуал ви використовуєте перед сном. Внесіть до нього ще деталі: обов'язкове закриття штор, створення «сонної атмосфери», вкладання улюбленої іграшки в лялькове ліжко. Спокійна потішка-вірш перед кожним засипанням як налаштування на сон: Допустимо в цей період заколисувати дитину на руках (стоячи, сидячи або лежачи на мамі зверху) у позі жаби. Мамі бажано бути в боді з довгим рукавом і високим горлом, щоб малюк не міг дістати груди. Внутрішній мамин настрій: «Я тут, я з тобою, я допоможу тобі впоратися з цим, я роблю правильно». Коли малюк впорається з новим етапом, адаптується і навчиться засипати з мамою, але без грудей - рахуйте, ви зробили півсправи! Побудьте якийсь час у цьому новому стані для вас та малюка, не поспішайте до нового етапу. Він буде проходити легше - так як засинання без грудей вами вже освоєно, ви зможете тим самим способом навчити дитину засипати без грудей і на нічний сон, і вона впорається з цим спокійніше і швидше. І тоді у вас залишаться тільки годування ночами.
 3. Третій завершальний етап: прибирайте нічні годування по одному, спочатку просто скорочуйте тривалість ссання. Увечері перед сном попередьте, що довго ви не зможете давати малюкові смоктати, скільки йому хочеться. Коли малюк почує слова "Віддай, будь ласка, матусі груди" (або будь-яке ваше звичне вираження), йому треба буде віддати. Так поступово зійдуть нанівець усі нічні годування, і вас можна буде привітати з м'яким закінченням грудного вигодовування.

Декілька секретів, як зберегти гарні груди після годування малюка

 1. Правильно прикладайте дитину до грудей, годуйте у зручній позі.
 2. Носіть спеціальну білизну для мам, що годують.
 3. Правильно харчуйтесь.
 4. Займайтеся спортом: гімнастика, звичайні вправи для підтримки м'язів грудей, плавання.
 5. Використовуйте спеціальний ФЕМОФІТ Бюст-Крем для комплексного догляду за зоною декольте та молочними залозами. 

грудне вигодовування, догляд за грудьми, завершення грудного вигодовування
Регулярне застосування крему знижує ризик виникнення мастопатії, сприяє покращенню пружності та еластичності шкіри молочних залоз та уповільнює процеси старіння шкіри.

Забезпечує глибоке зволоження та ліфтинг, запобігає розтяжкам та обвисанню грудей.

ФЕМОФІТ Бюст-Крем для комплексного догляду за зоною декольте та молочними залозами не містить парабенів та мінеральної олії, шкідливих компонентів, не торкається гормонального тла, не викликає звикання.

Рекомендації для застосування

Застосовується для комплексного догляду за зоною декольте та молочними залозами.

Спосіб застосування

Крем наноситься на поверхню молочних залоз (на суху шкіру) тонким шаром 2-3 рази на день і ретельно втирається до повного вбирання.

ФЕМОФІТ Бюст-Крем — відео огляд

Джерело: youtube, Автор: Фітомаркет

Нехай у вас все пройде легко!

Розкажіть нам про свій досвід завершення грудного вигодовування. З якими труднощами ви, можливо, зіткнулися? Що вам допомогло? А можливо, ви знайшли свій спосіб. Діліться!Р

Думка редакції може збігатися з думкою автора статті.

Використання фото: П.4 ст.21 ЗУ "Про авторські та суміжні права - "Відтворення з метою висвітлення поточних подій засобами фотографії чи кінематографії, публічне повідомлення або повідомлення творів, побачених чи почутих під час таких подій, в обсязі, виправданому інформаційною метою. "

Телеграм канал

Сподобалася стаття? Оцініть:
12345 (3 оцінок, середнє: 3,67 з 5)
Завантаження ...
Коментарі
 • На сайті
 • Відгуки у Facebook

Додати коментар або відгук

Вашу адресу email не буде опубліковано. Обов'язкові поля позначені *

Наші проекти