Моя дитина - онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини або підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
[artlabel id="170629"]
Харчування

Грудне вигодовування і кофеїн: чи можна мамі, що годує, пити каву

Old date:
Current date: 2022.09.28
New date: 2018.01.08
0
Ви можете прочитати цю статтю по-русски
Чашка смачної, манливої, ароматної кави – одне з задоволень, якого весь час намагаються позбавити маму, що годує, мотивуючи за

Чашечка смачної, принадної, ароматної кави - одне з задоволень, якого весь час намагаються позбавити маму, що годує, мотивуючи заборону шкодою бадьорого напою, в першу чергу, для малюка. А як справи насправді і чи так небезпечний кофеїн для немовляти як нам про це намагаються розповісти? Розберемося в найважливіших нюансах і дізнаємося чи дійсно мамі краще відмовитися від кави на період грудного вигодовування.

грудне вигодовування, грудне годування та кава

Джерело: Burda Media

Питання, насправді, не таке просте, як може здатися на перший погляд. У минулі часи мама, яка годує малюка грудьми, змушена була відмовлятися від багатьох продуктів, які, як вважалося, можуть негативно вплинути на дитину. Смажена, жирна, копчена, солона, алкоголь і, звичайно ж, кава були під найсуворішою забороною. А тих, хто насмілювався порушити заборону, чекало громадське осуд. Справді, адже грудне молоко виробляється із крові та плазми жінки, отже, у нього потрапляють речовини, які вона вживає у їжу. Кава, яка, як нам відомо, має збудливу властивість, досить довго була під забороною для вагітних жінок і молодих мам, що годують, через свій агресивний вплив на організм.

Але зараз позиція щодо ранкового напою, що бадьорить, дещо змінилася. Сучасні медики та фахівці з грудного вигодовування, спираючись на багаторічний досвід спостережень і наукові факти вважають – якщо хочеться випити чашку кави, не варто собі відмовляти, але все ж таки рекомендують бути обережною і вже точно не зловживати кофеїном. І якщо ви все ж таки не можете обійтися без чашечки латте або капучино вранці, то вводити каву в свій раціон потрібно вкрай обережно. Тому є чимало вагомих причин.

грудне вигодовування, грудне годування та кава

Джерело: pixabay.com

Тетяна Волоха
Тетяна Волоха
лікар-педіатр сімейної клініки "Амеда"

Період грудного вигодовування - дуже відповідальний для кожної мами, що годує, але не кожна може відмовитися від такого звичного ритуалу, як чашка кави. Кофеїн має ряд негативних реакцій на немовля, по-перше, він викликає збудження нервової системи, може призвести до нервозності, складності в засипанні малюка, а по-друге, може змінити смак грудного молока, і як наслідок, спровокувати відмову від грудей.


Скільки кофеїну отримає дитина із грудним молоком

Насамперед, варто розуміти, що кофеїн міститься не тільки в каві – чорний і навіть зелений чай, шоколад, деякі тонізуючі напої, також є джерелом кофеїну. А це означає, що потрібно враховувати й ці продукти, коли прораховуєте свою норму кофеїну.

Кофеїн дійсно проникає в грудне молоко і дитина може його отримати під час годування, і якщо мама випила 1 чашку кави, малюкові може дістатися близько 1% концентрації кофеїну, щодо його вмісту в крові мами. З одного боку, звичайно, це не так і багато, але складність полягає в іншому - кофеїн має властивість накопичуватися в дитячому організмі, а це вже не дуже добре. Якщо орієнтуватися на популярний довідник американського професора педіатрії Томаса Хейла, де зібрано ліки та описано їхню безпеку при грудному вигодовуванні, кофеїн віднесений до групи щодо безпечних для дитини речовин (ступінь безпеки L2).

Томас Хейл «Medications and Mothers' Milk. Breastfeeding Pharmacology». Ліки в книзі діляться за ступенями від L1 до L5 - від найбезпечнішого до протипоказаного при годівлі відповідно.

Американська Академія Педіатрії також називає кофеїн «препаратом, сумісним із годуванням». До речі, кофеїн використовують при порятунку новонароджених, що народилися передчасно або з малою вагою і мають проблеми з диханням, так що непритомніти від того, що мама, що годує спокусилася чашечкою кави точно не варто. Адже у разі спеціального застосування кофеїну, у крові малюка речовини виявляється значно більше, ніж у грудному молоці мами, що випила чашку кави.

Не забороняє мамам-годувальницям пити трохи кави і Всесвітня Організація Охорони Здоров'я, з застереженням, що багато залежить від індивідуальної сприйнятливості малюка.

грудне вигодовування, грудне годування та кава

Джерело: pixabay.com

Тетяна Волоха
Тетяна Волоха
лікар-педіатр сімейної клініки "Амеда"

Якщо у малюка спостерігається первинна або вторинна непереносимість лактози, вживання кави з додаванням молока або вершків може погіршити самопочуття дитини, спровокувати кольки або ж алергічні прояви у малюка.

Кава для мами, що годує – правила безпеки

Але все вищесказане зовсім не означає, що можна собі дозволити пити каву (або міцний чай), скільки завгодно і будь-коли дня чи ночі, як це було, наприклад, до появи малюка. Допустимою нормою в різних джерелах називають від 2 до 4 чашок, причому бажано не найміцнішого. Треба також враховувати, що концентрація кофеїну в грудному молоці досягає максимуму через 1-2 години після випитої мамою кави, так що пити ароматний напій краще в першій половині дня інакше ваша дитина ризикує переплутати день з ніччю.

Важливо також розуміти, як виводиться кофеїн з дитячого організму. Згідно з довідником Хейла, період напіввиведення кофеїну відбувається по-різному, залежно від віку та стану здоров'я малюка:

 • До 3 місяців від 65 до 130 годин, тобто дуже повільно. Фактично нормально виводити кофеїн дитячого організму в стані після 3 місяців.
 • 3 - 5 місяців - 14 годин.
 • Після 5-6 місяців – 3-7 годин. Стільки ж виводиться речовина із крові дорослої людини.

Так що перші кілька місяців все ж таки утриматися від вживання не тільки самої кави, але і всіх продуктів, що містять кофеїн. Також варто врахувати, що якщо мама пила каву і під час вагітності, малюк зазвичай спокійно переносить незначну кількість кофеїну в грудному молоці. Але якщо ви відмовляли собі в цьому напої раніше, варто бути дуже обережним під час лактації.

грудне вигодовування, грудне годування та кава

Джерело: pixabay.com

І так, які ж висновки можна зробити:

Категоричної заборони на пару чашок кави для мами, що годує, немає, але є певні умови і правила.

 1. До тримісячного віку малюки краще від кави утриматися, але якщо дуже хочеться – не більше 1 чашки слабкого напою та не щодня. Більш чутливі до кофеїну у грудному молоці недоношені діти.
 2. Випивши чашку кави, спостерігайте за малюком - можлива алергічна реакція або надмірне збудження. Таке трапляється рідко, але краще перестрахуватись.
 3. Наливаючи собі каву, зважайте на інші напої з кофеїном, які ви випили сьогодні. І, до речі, лікарські засоби, до складу яких може входити кофеїн.
 4. Чим старша дитина, тим спокійніше вона сприйме краплину кофеїну в маминому молоці.
 5. Намагайтеся випити свою чашку кави в першу половину дня, незадовго перед годуванням (так концентрація кофеїну в грудному молоці буде меншою).
 6. Ніколи не зловживайте кавою та іншими напоями з кофеїном, якщо годуєте дитину грудним молоком.

Нехай грудне годування буде на радість і вам і малюкові!


Думка редакції може збігатися з думкою автора статті.

Використання фото: П.4 ст.21 ЗУ "Про авторські та суміжні права - "Відтворення з метою висвітлення поточних подій засобами фотографії або кінематографії, публічне повідомлення або повідомлення творів, побачених або почутих під час таких подій, в обсязі, виправданому інформаційною метою. "

Телеграм канал

Сподобалася стаття? Оцініть:
12345 (7 оцінок, середнє: 4,43 з 5)
Завантаження ...
Поділитися:
Коментарі
 • На сайті
 • Відгуки у Facebook

Додати коментар

Вашу адресу email не буде опубліковано.

Наші проекти