Моя дитина - онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини або підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
UA
RU
[artlabel id="236479"]
0-1, Матеріали українською мовою

Грудне вигодовування і кофеїн: чи можна мамі, що годує пити каву

Old date:
Current date: 2023.02.02
New date: 2022.07.20
0
Чашечка смачної та ароматної кави – одне із задоволень, якого весь час намагаються позбавити маму, мотивуючи заборону школяра.

Чашечка смачної та ароматної кави – одне із задоволення, якого весь час намагаються позбавити маму, мотивуючи заборону шкодою напою, що бадьорити, в першу чергу, для малюка. А як йдуть справи насправді і такий небезпечний кофеїн для немовляти як нам про це намагаються розповісти? Розберемося в найважливіших нюансах і дізнаємося чи дійсно мамі краще відмовитися від кави на період грудного вигодовування.

грудне вигодовування, грудне годування та кофе

Джерело: unsplash

Питання, насправді, не такий простий, як може здатися на перший погляд. У минулі години мама, яка годує малюка грудьми, змушена була відмовлятися від багатьох продуктів, які, як вважалося, можуть негативно вплинути на дитину. Змажене, жирне, копчене, солоне, алкоголь і, звичайно ж, кава були під суворим забороною. А тих, хто насмілювався порушити запрет, чекав громадський осуд. Дійсно, адже грудне молоко виробляється з крові та плазми жінки, а значить, у нього потрапляють речовини, які вона вживає в їжу. Кава, яка, як нам відомо, має збудливу властивість, досить довго була під забороною для вагітних жінок і молодих мам, що годують через свій агресивний вплив на організм.

Але зараз позиція щодо душного ранкового напою трохи змінилася. Сучасні медики і фахівці з грудного вигодовування, спираючись на багаторічний досвід спостережень і наукові факти вважають – якщо хочеться випити чашку кофе, не варто собі відмовляти, але все ж рекомендують бути обережною і вже точно не зловживати кофеїном. І якщо ви все ж таки не можете обійтися без чашечки латте або капучино вранці, то вводити каву у свій раціон потрібно дуже обережно. Для цього є чимало вагомих причин.

грудне вигодовування, грудне годування та кофе

Джерело: Burda Media

Тетяна Волоха
Тетяна Волоха
лікар-педіатр сімейної клініки «Амеда»

Період грудного вигодовування – дуже відповідальний для кожної мами, що годує, але не шкірна може відмовитися від такого звичного ритуалу, як чашка кави. Кофеїн має ряд негативних реакцій для немовляти, по-перше, він спричиняє збудження нервної системи, може призвести до нервозності, складності у засипанні малюка, а по-друге, може змінити смак грудного молока, і як наслідок, спровокувати відмову від грудей.


Скільки кофеїну отримає дитина з грудним молоком

Перш за все, варто розуміти, що кофеїн міститься не тільки у каві – чорний і навіть зелений чай, шоколад, деякі тонізуючі напитки, так само є джерелом кофеїну. А це означає, що потрібно враховувати ці продукти, коли прораховуєте свою допустиму норму кофеїну.

Кофеїн дійсно проникає в грудне молоко і дитина може його отримати під час годування, і якщо мама випила 1 чашку кофе, малюкові може дістатися близько 1% концентрації кофеїну, щодо його вмісту в крові мами. З одного боку, звичайно, це не так вже й багато, але складність полягає в іншому – кофеїн має властивість накопичуватися в дитячому організмі, а це вже не дуже добре. Якщо орієнтуватися на популярний довідник американського професора педіатрії Томаса Хейла, де зібрані ліки та описана їхня безпечність при грудному вигодовуванні, кофеїн віднесений до групи щодо безпечних для дитини речовин (ступінь безпеки L2).

Томас Хейл «Medications and Mothers' Milk. Breastfeeding Pharmacology». Ліки в книжці діляться за ступенями від L1 до L5 — від найбезпечнішого до протипоказаного під час годування відповідно.

Американська Академія Педіатрії також називає кофеїн «препаратом, сумісним з годуванням». До слова, кофеїн використовують під час рятування новонароджених, які народилися передчасно або з малою вагою і мають проблеми з диханням, так що не притомніти від того, що мама, яка годує, спокусилася чашкою кофе точно не варто. Адже у разі спеціального застосування кофеїну, у крові малюка речовини виявляється значно більше, ніж у грудному молоці мами, що випила чашку кофе.

Не забороняє годуючим мамам пити трохи кави і Всесвітня Організація Охорони Здоров'я, із застереженням, що багато що залежить від індивідуальних особливостей малюка.

грудне вигодовування, грудне годування та кофе

Джерело: pixabay.com

Тетяна Волоха
Тетяна Волоха
лікар-педіатр сімейної клініки «Амеда»

Якщо у малюка спостерігається первична або вторина непереносимість лактози, вживання кави з додаванням молока або вершків може погіршити самопочуття дитини, спровокувати колики, або ж алергічні прояви у малюка.

Кава для годуючої матері – правила безпеки

Але все вищесказане зовсім не означає, що можна собі дозволити пити каву (або міцний чай), скільки завгодно і будь-якої години дня чи ночі, як це було, наприклад, до появи малюка. Допустимою нормою в різних джерелах називають від 2 до 4 чашок, причому, бажано не найміцнішого напитку. Потрібно також враховувати, що концентрація кофеїну в грудному молоці досягає максимуму через 1-2 години після випитої мамою кофе, так що пити ароматний напій краще в першій половині дня інакше ваша дитина ризикує перепутати день з ніччю.

Також важливо розуміти, як виводиться кофеїн з дитячого організму. Згідно з довідником Хейла, період напіввиведення кофеїну відбувається по різному, в залежності від віку та стану здоров'я малюка:

 • До 3 місяців від 65 до 130 годин, тобто, дуже повільно. Фактично нормально виводити кофеїн дитячий організм у змозі після 3 місяців.
 • 3 - 5 місяців - 14 годин.
 • Після 5-6 місяців – 3-7 годин. Стільки ж виводиться речовина з крові дорослого людини.

Тож перші кілька місяців все ж таки варто утриматися від вживання не тільки самого кофе, а й усіх кофеїновмісних продуктів. Але варто врахувати, що якщо мама пила кофе і під час вагітності, малюк, як правило, спокійно переносить незначне кількість кофеїну у грудному молоці. Та якщо ви відмовляли собі в цьому напитку раніше, варто бути дуже обережною під час лактації.

грудне вигодовування, грудне годування та кофе

Джерело: pixabay.com

І так, які ж висновки можна зробити:

Категоричного запрету на пару чашок кави для годуючої мами немає, але є певні умови і правила.

 1. До тримісячного віку малюка краще від кофе утриматися, але якщо дуже хочеться – не більше 1 чашки слабкого напитку і не щодня. Більш чутливі до кофеїну у грудному молоці недоношені малюки.
 2. Випивши чашку кави, спостерігайте за малюком – може бути алергічна реакція або надмірне збудження. Таке трапляється рідко, але краще перестрахуватися.
 3. Наливаючи собі кофе, враховуйте інші напої з кофеїном, які ви випили сьогодні. І, до речі, лікарські препарати, до складу яких може входити кофеїн.
 4. Чим старша дитина, тим спокійніше вона сприйме краплю кофеїну у маминому молоці.
 5. Намагайтеся випити свою чашку кави у першу половину дня, незадовго перед годуванням (так концентрація кофеїну у грудному молоці буде меншою).
 6. Ніколи не зловживайте кавою та іншими напитками з кофеїном, якщо годуєте немовля грудним молоком.

Нехай грудне годування буде в радість і вам і малюкові!


Думка редакції може не збігатися з думкою автора статті.

Використання фото: П.4 ст.21 ЗУ "Про авторські та суміжні права - "Відтворення з метою висвітлення поточних подій засобами фотографії або кінематографії, публічне повідомлення або повідомлення творів, побачених чи почутих під час таких подій, в обсязі, виправданому інформаційною метою. "

Телеграм канал

Редактор

Сподобалася стаття? Оцініть:
12345 (7 оцінок, середнє: 4,43 з 5)
Завантаження ...
Поділитися:
Коментарі
 • На сайті
 • Відгуки у Facebook

Додати коментар

Вашу адресу email не буде опубліковано.

Наші проекти