Моя дитина – онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини чи підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
[artlabel id="236479"]
0-1

Грудне вигодовування і кофеїн: чи можна мамі, що годує пити каву

0
Чашечка смачної та ароматної кави – одне із задоволень, якого весь час намагаються позбавити годуючу маму, мотивуючи заборону шко�

Чашечка смачної та ароматної кави – одне із задоволень, якого весь час намагаються позбавити годуючу маму, мотивуючи заборону шкодою напою, що бадьорить, в першу чергу, для малюка. А як йдуть справи насправді і чи такий  небезпечний кофеїн для немовляти як нам про це намагаються розповісти? Розберемося в найважливіших нюансах і дізнаємося чи дійсно мамі краще відмовитися від кави на період грудного вигодовування.

грудне вигодовування, грудне годування і кава

Джерело: unsplash

Питання, насправді, не таке просте, як може здатися на перший погляд. У минулі часи мама, яка годує малюка грудьми, змушена була відмовлятися від багатьох продуктів, які, як вважалося, можуть негативно вплинути на дитину. Смажене, жирне, копчене, солоне, алкоголь і, звичайно ж, кава були під суворою забороною. А тих, хто насмілювався порушити заборону чекав громадський осуд. Дійсно, адже грудне молоко виробляється з крові і плазми жінки, а значить, в нього потрапляють речовини, які вона вживає в їжу. Кава, яка, як нам відомо, має збудливу властивість, досить довго була під забороною для вагітних жінок і молодих мам, що годують через свій агресивний вплив на організм.

Але зараз позиція щодо запашного ранкового напою дещо змінилася. Сучасні медики і фахівці з грудного вигодовування, спираючись на багаторічний досвід спостережень і наукові факти вважають – якщо хочеться випити чашечку кави, не варто собі відмовляти, але все ж рекомендують бути обережною і вже точно не зловживати кофеїном. І якщо ви все ж не можете обійтися без чашечки латте або капучино вранці, то вводити каву у свій раціон потрібно вкрай обережно. Для цього є чимало вагомих причин.

грудне вигодовування, грудне годування і кава

Джерело: Burda Media

Тетяна Волоха
Тетяна Волоха
лікар-педіатр семейної клініки «Амеда»

Період грудного вигодовування – дуже відповідальний для кожної мами, що годує, але не кожна може відмовитися від такого звичного ритуалу, як чашка кави. Кофеїн має ряд негативних реакцій для немовляти, по-перше, він викликає збудження нервової системи, може привести до нервозності, складності в засипанні малюка, а по-друге, може змінити смак грудного молока, і як наслідок, спровокувати відмову від грудей.


Скільки кофеїну отримає дитина з грудним молоком

Перш за все, варто розуміти, кофеїн міститься не тільки у каві – чорний і навіть зелений чай, шоколад, деякі тонізуючі напої, так само є джерелом кофеїну. А це означає, що потрібно враховувати і ці продукти, коли прораховуєте свою допустиму норму кофеїну.

Кофеїн дійсно проникає в грудне молоко і дитина може його отримати під час годування, і якщо мама випила 1 чашку кави, малюкові може дістатися близько 1% концентрації кофеїну, щодо його змісту в крові мами. З одного боку, звичайно, це не так вже й багато, але складність полягає в іншому – кофеїн має властивість накопичуватися в дитячому організмі, а це вже не дуже добре. Якщо орієнтуватися на популярний довідник американського професора педіатрії Томаса Хейла, де зібрані ліки і описана їхня безпечність при грудному вигодовуванні, кофеїн віднесений до групи відносно безпечних для дитини речовин (ступінь безпеки L2).

Томас Хейл «Medications and Mothers’ Milk. Breastfeeding Pharmacology». Ліки в книзі діляться за ступенями від L1 до L5 — від найбільш безпечного до протипоказаного при годуванні відповідно.

Американська Академія Педіатрії так само називає кофеїн «препаратом, сумісним з годуванням». До слова, кофеїн використовують під час рятування новонароджених, які народилися передчасно або з малою вагою і мають проблеми з диханням, так що непритомніти від того, що мама, яка годує, спокусилася чашкою кави точно не варто. Адже в разі спеціального застосування кофеїну, в крові малюка речовини виявляється значно більше, ніж в грудному молоці мами, що випила чашку кави.

Не забороняє годуючим мамам пити трохи кави і Всесвітня Організація Охорони Здоров’я, із застереженням, що багато що залежить від індивідуальних особливостей малюка.

грудне вигодовування, грудне годування і кава

Джерело: pixabay.com

Тетяна Волоха
Тетяна Волоха
лікар-педіатр семейної клініки «Амеда»

Якщо у малюка спостерігається первинна або вторинна непереносимість лактози, вживання кави з додаванням молока або вершків може погіршити самопочуття дитини, спровокувати коліки, або ж алергічні прояви у малюка.

Кава для годуючої мами – правила безпеки

Але все вищесказане зовсім не означає, що можна собі дозволити пити каву (або міцний чай), скільки завгодно і в будь-який час дня чи ночі, як це було, наприклад, до появи малюка. Допустимою нормою в різних джерелах називають від 2 до 4 чашок, причому, бажано не самого міцного напою. Треба також враховувати, що концентрація кофеїну в грудному молоці досягає максимуму через 1-2 години після випитої мамою кави, так що пити ароматний напій краще в першій половині дня інакше ваша дитина ризикує переплутати день з ніччю.

Також важливо розуміти, як виводиться кофеїн з дитячого організму. Згідно з довідником Хейла, період напіввиведення кофеїну відбувається по різному, в залежності від віку та стану здоров’я малюка:

 • До 3 місяців від 65 до 130 годин, тобто, вкрай повільно. Фактично, нормально виводити кофеїн дитячий організм в змозі після 3 місяців.
 • 3 — 5 місяців – 14 годин.
 • После 5-6 місяців – 3-7 годин. Стільки ж виводиться речовина з крові дорослої людини.

Тож перші кілька місяців все ж варто утриматися від вживання не тільки самої кави, а й усіх кофеїновмістних продуктів. Але варто врахувати, що якщо мама пила каву і під час вагітності, малюк, як правило, спокійно переносить незначну кількість кофеїну в грудному молоці. Та якщо ви відмовляли собі в цьому напої раніше, варто бути дуже обережною під час лактації.

грудне вигодовування, грудне годування і кава

Джерело: pixabay.com

І так, які ж висновки можна зробити:

Категоричної заборони на пару чашок кави для годуючої мами немає, але є певні умови і правила.

 1. До тримісячного віку малюка краще від кави утриматися, але якщо дуже хочеться – не більш 1 чашки слабкого напою і не щодня. Більш чутливі до кофеїну в грудному молоці недоношені малюки.
 2. Випивши чашку кави, спостерігайте за малюком – може бути алергічна реакція або надмірне збудження. Таке трапляється рідко, але краще перестрахуватися.
 3. Наливаючи собі кави, враховуйте інші напої з кофеїном, які ви випили сьогодні. І, до речі, лікарські препарати, до складу яких може входити кофеїн.
 4. Чим старша дитина, тим спокійніше вона сприйме краплю кофеїну в маминому молоці.
 5. Намагайтеся випити свою чашку кави в першу половину дня, незадовго перед годуванням (так концентрація кофеїну в грудному молоці буде меншою).
 6. Ніколи не зловживайте кавою та іншими напоями з кофеїном, якщо годуєте немовля грудним молоком.

Нехай грудне годування буде в радість і вам і малюкові!


Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.

Использование фото: П.4 ст.21 ЗУ "Об авторских и смежных правах - "Воспроизведение с целью освещения текущих событий средствами фотографии или кинематографии, публичное сообщение или сообщение произведений, увиденных или услышанных во время таких событий, в объеме, оправданном информационной целью."

Телеграм канал

Понравилась статья? Оцените:
12345 (7 оценок, среднее: 4,43 из 5)
Загрузка...
Комментарии
 • На сайте
 • Отзывы в Facebook

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Наши проекты