Моя дитина – онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини чи підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Мій Дитина – портал успішних мам в Україні!
UA
RU
[artlabel id="5127"]
0-1, Розвиток

Все про недоношених малюків

0
Дитина вважається недоношеною, якщо вона народилася з 22-го до 37-го тижня вагітності і важить не менше 500 г. Ці цифри з'явилися порівняно

Дитина вважається недоношеною, якщо вона народилася з 22-го до 37-го тижня вагітності і важить не менше 500 г. Ці цифри з'явилися порівняно недавно, коли педіатри та неонатологи прийняли єдині стандарти ВООЗ. Вирізняють кілька ступенів недоношеності, характерною ознакою яких є маса тіла.

Мінімальний ступінь - при вазі новонародженого понад 1,5 кг, від 1 до 1,5 кг - недоношений з низькою масою тіла, і найскладніший випадок - народження малюка вагою менше 1 кг, тобто недоношеного з екстремальною масою.
Відсутність завершального внутрішньоутробного періоду та необхідність екстреної адаптації організму до нових умов проживання призводять до того, що будь-які негативні зовнішні впливи недоношеним малюком переносяться важче.

Чим він відрізняється від інших

Зовнішній вигляд

У малюка дещо інші пропорції (голова досить велика щодо розмірів тіла) та практично відсутня підшкірно-жирова клітковина. Шкіра темно-червона і тонка, покрита легким гарматою. Джерела на черепі відкриті.

Нервова система

Серйозне навантаження на оболонки мозку під час пологів може призвести до спазму судин, порушення кровообігу і навіть крововиливу в тканину мозку. Навіть у недоношених малюків, що благополучно пройшли через це випробування, спостерігаються проблеми з руховою активністю і м'язовим тонусом, помітно знижені (або взагалі відсутні) деякі рефлекси — навіть смоктальний.


Не менш важливою особливістю таких дітей є низька здатність до терморегуляції і підтримання власної температури тіла. Недоношена дитина однаково легко переохолоджується і перегрівається, так як важко виробляє тепло і спочатку не може віддавати його з потом (практично не працюють потові залози). Все це пояснює особливу важливість підтримання постійної комфортної температури у приміщенні, де знаходиться новонароджений. Батькам не слід забувати, що суворе дотримання температурного режиму має дотримуватися і після виписки з пологового будинку.

Дихальна система

Малюк дихає дуже часто, причому чим менше він важить, тим частіше його подих.
Ще одна проблема — відсутність у легеневій тканині спеціальної речовини (сурфактанту), що забезпечує нормальне розкриття легень і підтримує їхню «повітряність». Це порушення вимагає використання штучної вентиляції легенів доти, доки дихальна система не почне повноцінно працювати. Іноді ділянки легеневої тканини, що не розправилася, стають причиною дихальних розладів і створюють сприятливий фон для розвитку інфекційних захворювань. Тому спочатку після повернення додому дитини краще ізолювати від усіх, крім членів сім'ї. Спілкування з великою кількістю потенційних носіїв інфекцій значно підвищує ризик зараження малюка.

Серцево-судинна система

Часто зустрічаються різні аномалії розвитку, що ускладнюють роботу серця. Щоб раніше виявити такі порушення, всіх малюків у плановому порядку направляють на ехокардіографію (УЗД серця).

Оскільки серцево-судинна система недоношених реагує на зовнішні подразники, то постарайтеся захистити малюка від них (наприклад від гучних звуків). Крім того, серцево-судинна система негативно реагує на будь-які різкі подразники (яскраве світло, несподівані рухи, різка зміна температури повітря тощо): збільшується частота серцебиття та піднімається артеріальний тиск. Щоб не піддавати ослаблений організм зайвим навантаженням, треба постаратися убезпечити дитину від подібних дратівливих факторів.

Травна система

Шлункового соку та ферментів утворюється досить мало, а отже здатність до перетравлення їжі та опірність хвороботворним бактеріям у малюка набагато нижчі. Потрапляння до шлунково-кишкового тракту навіть невеликої кількості патогенних мікроорганізмів у таких дітей призводить до розвитку дисбактеріозу. Ослаблена перистальтика уповільнює просування їжі і нерідко викликає нетравлення шлунка, підвищену газоутворення та напади кишкових кольок. І все-таки своє головне завдання травна система виконує – переробляє та дозволяє засвоїти материнське молоко, що дає можливість малюкові отримувати повноцінне харчування та розвиватися.

Кісткова система

Під час вагітності кісткова система формується однією з перших, тому єдина її відмінність у малюків-«квапичок» — нижчий рівень мінералізації кісток. Це створює підвищений ризик розвитку рахіту. Навіть невеликий та короткочасний дефіцит вітаміну D, фосфору та кальцію призводить до розвитку хвороби. Щоб уникнути цього, малюкам обов'язково призначаються препарати кальцію.
Ще одна важлива проблема — дисплазія кульшових суглобів. Це порушення зустрічається і у дітей, народжених у строк, але недоношені діти мають велику схильність. Якщо вчасно не діагностувати проблему, у майбутньому це неминуче викличе утворення підвивихів, вивихів. Щоб виключити дане захворювання або провести раннє лікування, в плановому порядку діткам роблять УЗД суглобів, і при появі підозр — дитину направляють на рентгенографію, яка дозволяє максимально точно визначити стан суглобів.

Коли виписуємось?

У цілому нині стан здоров'я недоношеного малюка залежить від ступеня недоношеності. Діти, що народилися після 32-33-го тижня і перенесли пологи, можуть вважатися практично здоровими і вже через 7-10 днів виписуються разом з мамою додому, під нагляд дільничного педіатра.
Новонароджені з низькою масою тіла на ранніх термінах вагітності (22-28 тижнів) спочатку виходжуються у відділенні для недоношених, а потім переводяться на реабілітацію до спеціальних дитячих стаціонарів, де проходять повне обстеження і при необхідності отримують лікування. Коли стан малюка покращиться і необхідність постійного лікарського спостереження відпаде, його теж виписують додому під амбулаторне спостереження.
Але навіть нормалізація всіх життєво важливих показників організму новонародженого на момент виписки ще означає остаточного відновлення рівня психомоторного розвитку недоношеного. У перші кілька років життя за малюками, що народилися раніше за термін, ведеться диспансерне спостереження. Воно включає періодичні обстеження невролога, ортопеда, офтальмолога та інших спеціалістів. Починаючи з другого тижня життя, проводиться профілактика рахіту – в їжу додається вітамін D, дитина проходить курс масажу та ультрафіолетового опромінення.

Як ми виросли!

Якщо недоношена дитина здорова, то її фізичний розвиток йде дуже швидкими темпами.

Маса тіла

У перші тижні малюк набирає ваги досить слабо, але вже до 3—4 місяця ця ситуація виправляється.

  • Глибоко недоношені діти до 2-3 місяці стають вдвічі важче, ніж у момент народження, за рік початкова маса тіла збільшується в 2-6 разів.
  • Малюки із середнім ступенем недоношеності подвоюють свою вагу трохи пізніше - до 3 місяців, а за рік важчають у 4-6 разів.

Зріст

Він також збільшується досить швидко: за рік дітки додають від 27 до 38 см, а на другому році життя щомісяця витягуються не менше ніж на 2-3 см. Таким чином, середній зріст недоношеного немовляти наприкінці 12-го місяця життя досягає 70-77 див.

Розміри голови та грудної клітки

Поступово змінюється співвідношення розмірів кола голови та грудної клітини. Окружність голови за перше півріччя збільшується на 6-15 см, у другому півріччі - всього 0,5-1 см. За перший рік життя цей параметр збільшується на 15-19 см і в середньому становить 44-46 см.
На першому році життя організм дитини (при належному догляді та проведенні реабілітаційного курсу) неймовірно швидко розвивається, справляється з порушеннями і проблемами. Тому головне, що повинні пам'ятати батьки навіть глибоко недоношеного малюка: у жодному разі не слід нервувати і вважати, що ваша дитина залишиться «не такою, як усі». Індивідуальні заняття, що зміцнюють, розвиваючі ігри, масаж і гімнастика поступово зроблять свою справу і допоможуть організму недоношеного новонародженого нормально працювати і ні в чому не поступатися народженим у термін дітям.

Масаж

Повноцінний відновлювальний курс передбачає активну участь у цьому самих батьків. Приміром, було б непогано освоїти навички класичного дитячого масажу. Нічого складного він не являє собою, просто проводиться з урахуванням того, що шкіра у недоношених малюків у перші місяці дуже тонка і суха, а отже і масажні рухи повинні бути максимально щадними.

  • Спочатку краще взагалі обмежитися погладжуваннями і лише за кілька тижнів перейти до більш інтенсивних прийомів.
  • Тривалість виконання масажу також обмежена - у перший місяць не більше 5 хвилин.
  • Погладжуючий масаж з використанням спеціальної масажної олії (стерильного) можна починати вже з кінця першого місяця життя - він сприятиме розслабленню м'язів, що особливо важливо у дітей з гіпертонусом. Такі масажні прийоми, як розтирання, розминання, биття і пасивна гімнастика (нахили, згинання рук і ніг і т. д.), рекомендується починати не раніше 2-3 місяців у недоношених, які народилися з масою більше 2000 г, і не раніше 6 місяців у малюків важили при народженні менше 1500 р. У другому півріччі (7-9 місяців) до щоденного масажу поступово починають додавати і складніші елементи: поворот з живота на спину, повзання (з переходом на карачки), присаджування, вставання (похитування вгору-вниз) ) на ніжки. Зрозуміло, все це дитина виконує пасивно за допомогою масажиста.
  • Не менш ефективним лікувальним заходом вважається точковий масаж – вплив пальцями на певні рефлексогенні точки. Проте проводити точковий масаж дитині може лише фахівець високої кваліфікації. Батькам не варто проводити акупресуру самостійно, адже недосвідчена людина легко може помилитися і завдати шкоди і так слабкому організму малюка.
  • Дуже корисно щодня класти малюка на живіт. Ця найпростіша дія допоможе зміцнити м'язи спини, живота, потилиці та кінцівок. Робити це можна вже з перших днів життя, і найкраще безпосередньо перед годуванням. Починати потрібно з 2-3 хвилин 1-2 рази на день і поступово довести до 5 хвилин 3-4 рази на день.

Прогулянки

Гуляти з малюком можна навіть у зимовий час, за умови, що дитині вже виповнилося 2 місяці (глибоко недоношеним - не менше 4-5 місяців), а температура повітря не нижче -8-10 °С. Час прогулянки повинен поступово наростати, починаючи з 15 хвилин, і за кілька тижнів дійти до 1-1,5 години на день. Зрозуміло, що в теплу пору року гуляти можна і потрібно більше.

Купання

При проведенні щоденного купання дуже важливо домогтися потрібної температури води - 37 ° С, у перші 1-2 тижні купати малюка можна тільки в добре прогрітому приміщенні (з додатковим обігрівачем). Такі ванни - це не тільки гартуючий метод, але також і лікувальна процедура, особливо якщо додати у воду настій шавлії, м'яти, валеріани, собачої кропиви, звіробою або ромашки.

Підтримуємо температуру

Як мовилося раніше, підтримання комфортної температури у приміщенні, де знаходиться недоношений дитина — одне з найважливіших умов правильного догляду. Якщо в кімнаті недостатньо тепло, то організм новонародженого витратить занадто багато енергії, щоб зігрітися, і всі отримані з материнського молока калорії будуть витрачені даремно, що, звичайно ж, позначиться на наборі ваги та загальному розвитку. Тому на градуснику в дитячій завжди має бути 23-25 ​​° С тепла, але не більше, тому що перегріти крихту теж дуже легко і не менш небезпечно.

Також важливо захистити малюка від всюдисущих хвороботворних вірусів та бактерій, тому що його імунна система працює ще гірше, ніж терморегуляція. Пляшечки, соски та брязкальця завжди повинні бути стерильними. Крім того, у перші 1-2 місяці постарайтеся максимально обмежити контакти з будь-якими родичами та друзями, які не проживають у вашій квартирі – всі вони є потенційними джерелами інфекції.

Правильне харчування

По-перше, годувати малюка доводиться набагато частіше і дрібнішими порціями. Крихітка швидко втомлюється і не здатний також активно смоктати, як звичайні діти. Цю проблему може вирішити більш тривале перебування дитини у грудях або скорочення тимчасової перерви в годівлі та догодовування малюка зцідженим молоком.

Цілком можливо, що лікар призначить на додаток до грудного молока будь-яку спеціальну молочну суміш, що містить найважливіші амінокислоти, вітаміни та мікроелементи. Зараз існує чимало різних добавок, які можуть вводитись як у штучну суміш, так і в зціджене грудне молоко, але застосовувати їх можна тільки за призначенням та рекомендацією лікаря. Крім цього, всім без винятку недоношеним призначається профілактичний прийом вітаміну Е, оскільки їх організм не встиг під час вагітності запастись цим найважливішим елементом.

Нерідко в харчування мами, що годує, також включаються додаткові речовини, крім традиційних полівітамінних комплексів. Так, наприклад, рекомендується щодня приймати селен, який допоможе і мамі, і дитині зміцнити стінки судин, м'язи, кістки, нервові клітини та підтримати імунітет.

введення прикорму

Повинний проходити під лікарським контролем. Як правило, перші страви прикорму вводяться не раніше, ніж малюк набере 6-7 кг маси тіла і на добу з'їдатиме не менше 1000 мл грудного молока або суміші. У більш ранні терміни прикорм призначається у разі недостатньої кількості грудного молока у мами, а також за недостатнього набору ваги.

Кохай мене, мамо!

Зараз завдання батьків полягає в тому, щоб максимально забезпечити комфортну та доброзичливу психологічну атмосферу. Не потрібно переживати і тим більше звинувачувати себе в тому, що малюк народився раніше терміну. Ви в цьому точно не винні! Ваша дитина, хоч і народилася раніше терміну і більш крихка, ніж інші діти, але при строгому дотриманні правил догляду, всі дітки швидко наздоганяють своїх однолітків вже до 2-3 років за всіма основними показниками.


Думка редакції може збігатися з думкою автора статті.

Використання фото: П.4 ст.21 ЗУ "Про авторські та суміжні права - "Відтворення з метою висвітлення поточних подій засобами фотографії чи кінематографії, публічне повідомлення або повідомлення творів, побачених чи почутих під час таких подій, в обсязі, виправданому інформаційною метою. "

Телеграм канал

Сподобалася стаття? Оцініть:
12345 (Поки що оцінок немає)
Завантаження ...
Коментарі
  • На сайті
  • Відгуки у Facebook

Додати коментар або відгук

Вашу адресу email не буде опубліковано. Обов'язкові поля позначені *

Наші проекти