Моя дитина - онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини або підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
[artlabel id="49501"]
0-1, Здоров'я і догляд

Що потрібно знати про джерельця у дітей?

Old date:
Current date: 2022.10.03
New date: 2014.06.25
0
Що таке тім'ячко, якими повинні бути його розміри і для чого він потрібен крихті? У новонароджених є 6 тім'ячків: передній (найбільш
Малюк на руках у мами (фото: Fotolia)

Малюк на руках у мами (фото: Fotolia)

Що таке тім'ячко, якими повинні бути його розміри і для чого він потрібен крихті?

У новонароджених є 6 тім'ячків: переднє (найбільших розмірів), заднє (друге за величиною) і 4 скроневі. У більшості діток, народжених у строк, помітні лише перші два тім'ячко. Інші чотири або закриваються незабаром після народження, або настільки малі, що їх важко помітити. Велике тім'ячко знаходиться там, де повинні зустрітися тім'яні та лобові кістки. За формою він схожий на ромб на відміну від маленького джерельця, яке більше нагадує трикутник. Він розташований на потилиці, в області з'єднання потиличної та тім'яної кісток.

Навіщо потрібні тім'ячки?

  • Форма голови. При проходженні через родовий канал саме завдяки тім'ячкам і рухливим кісткам черепа крихти пологи проходять найменш травматично і для нього самого, і для мами. Форма голови у немовлят дещо сплюснута з обох боків і витягнута. Також завдяки еластичності тім'ячків форма голови дитини набуває нормального вигляду через кілька днів після пологів.
  • Амортизація від ударів. У перші два роки життя малюк часто падає. Відкрите велике тім'ячко дозволяє гасити енергію удару за рахунок еластичної деформації черепа. Таким чином він захищає дитину від серйозних травм.
  • Можливості зростання. Ну і нарешті, тім'ячко дозволяють мозку рости. Саме тому багато хто переживає, якщо тім'ячко рано закриваються. Хвилюватися не варто: шви на відміну від тім'ячків залишаються відкритими до 20 років.

Як вони виглядають?

  • Розміри. У більшості новонароджених розміри заднього джерельця не перевищують 0,5-0,7 см. Задне джерельце зазвичай закривається на другому місяці життя дитини. Розміри великого джерельця варіюються, і це абсолютно нормально. Межами норми великого тім'ячко у новонароджених дітей вважаються 0,6 і 3,6 см при середньому розмірі 2 см. Не лякайтеся, якщо раптом після народження велике тім'ячко не зменшиться, а навіть трохи збільшиться. Це також можливо, адже протягом перших місяців життя дитини кора головного мозку зростає найінтенсивніше. Джерело набагато більше норми буває у дітей з неправильним обміном речовин, ендокринними патологіями, з різними вадами розвитку, а також у недоношених малюків.
  • Зовнішній вигляд. В нормі джерельце має ромбовидну форму, краї у нього негострі та досить пружні. Вважається нормою та легка пульсація тім'ячків у новонароджених. Трохи сильніше джерельце пульсує при занепокоєнні, сильному крику або напрузі малюка. Часта і сильна пульсація в стані спокою - привід показати дитину лікарю. Також батьків має насторожити, якщо тім'ячко зовсім не пульсує. Це є привід прискорити візит до лікаря.

Які проблеми?

  • Захід тім'ячко на перших тижнях може говорити про те, що малюк трохи переношений. Не хвилюйтеся, згодом усе саме відновиться. У старшої дитини западіння джерельця спостерігається через зневоднення або недоїдання. Покажіть малюка педіатру - він підкаже, як діяти у вашому випадку.
  • Вибухання джерельця спостерігається при захворюваннях, що супроводжуються підвищенням внутрішньочерепного тиску. Особливо тривожний цей симптом при поєднанні з такими ознаками, як підвищення температури, блювання, непритомність, судоми, сонливість або підвищена дратівливість малюка. Небезпечно також, якщо вибухання джерельця виникло після травми голови, падіння дитини. У цьому випадку терміново зверніться до лікаря!
  • Терміни закриття тім'ячків індивідуальні. У 1% випадків велике тім'ячко закривається в три місяці, в один рік велике тім'ячко закрито приблизно у 40% дітей, а в два роки - у більш ніж 95% дітей. Набагато важливіше звернути увагу на темпи зростання кола голови. Потрібно також брати до уваги, що зазвичай у хлопчиків велике тім'ячко закривається трохи швидше, ніж у дівчаток.


Думка редакції може збігатися з думкою автора статті.

Використання фото: П.4 ст.21 ЗУ "Про авторські та суміжні права - "Відтворення з метою висвітлення поточних подій засобами фотографії або кінематографії, публічне повідомлення або повідомлення творів, побачених або почутих під час таких подій, в обсязі, виправданому інформаційною метою. "

Телеграм канал

Сподобалася стаття? Оцініть:
12345 (Поки що оцінок немає)
Завантаження ...
Поділитися:
Коментарі
  • На сайті
  • Відгуки у Facebook

Додати коментар

Вашу адресу email не буде опубліковано.

Наші проекти