Моя дитина - онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини або підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
UA
RU
[artlabel id="206583"]

Все про зміну прізвища дитині – відповідає юрист

Влада Сапронова

Адвокатське об'єднання «Юсгард»
Помічник адвоката.
Судова практика, корпоративне право, сімейне право.

Old date:
Current date: 2022.12.05
New date: 2022.01.04
0
Поділитися:
При народженні прізвище дитини визначають батьки, але можливі різні ситуації, згодом прізвище необхідно змінити.

При народженні прізвище дитини визначають батьки, але можливі різні ситуації, згодом прізвище необхідно змінити. Хто це може зробити і з якими документами, чи чийсь згоду потрібний – інформація, без якої в цьому випадку не обійтися.

зміна прізвища, прізвище матері, документи для зміни прізвища

Джерело: Shutterstock

Латинське слово “familia” (у перекладі “родина”) означає спадкове родове ім'я, приналежність людини до одного роду, сім'ї. У юридичному значенні прізвище відіграє важливу роль, оскільки на сьогодні згідно з Цивільним кодексом України індивідуалізація людини в цивільному обігу здійснюється, зокрема, за його ім'ям, яке включає прізвище, власне ім'я та по батькові. Це означає, що прізвище людини фіксується при здійсненні угод, у державних та міжнародних базах даних, що ідентифікують людину документах тощо.

Відповідно до ст. 295 Цивільного кодексу України фізична особа, яка досягла шістнадцяти років, має право на свій розсуд змінити своє прізвище та (або) власне ім'я, а фізична особа, яка досягла чотирнадцяти років – за згодою батьків.

Сімейне законодавство України прямо передбачає випадки, коли батьки дитини можуть змінити її прізвище (ст. 148 Сімейного кодексу України – далі СК України):


 1. Зміна прізвища обома батьками ребенка. При цьому у разі зміни прізвища дитини, яка досягла семи років, потрібна її згода.

2. Зміна прізвища одного з батьків. В даному випадку необхідна згода обох батьків і згода дитини, яка досягла семи років.

3. За заявою батьків або одного з них, якщо другий помер, оголошений померлою, визнаний недієздатною або безвісно відсутнім, дитині, яка не досягла чотирнадцяти років і якій при реєстрації народження присвоєно прізвище одного з батьків, прізвище може бути змінене на прізвище іншого з батьків. Наприклад, коли батьки дитини не змінювали свої прізвища під час укладання шлюбу та у свідоцтві про народження записано прізвище батька, але знадобилося змінити на прізвище матері, то батьки можуть подати заяву про зміну прізвища дитини на прізвище іншого з батьків. У разі розірвання шлюбу для зміни прізвища дитині до 16 років потрібна згода обох батьків. 

4. У разі усиновлення дитини, визнання усиновлення недійсним або його скасування.

Якщо усиновлювачами є одночасно жінка та чоловік і якщо вони записуються батьками дитини, відповідно змінюються прізвище та по батькові дитини.

Для цього усиновлювачі подають до суду заяву про усиновлення, в якій має міститись клопотання про зміну прізвища, імені та по батькові дитини. Про зміну прізвища дитини суд зазначає у ухвалі про усиновлення. Потім на підставі рішення суду про усиновлення до актового запису про народження дитини або повнолітньої особи уповноважений орган вносить відповідні зміни та видає нове свідоцтво про народження.

Законодавство не забороняє визначати прізвище матері для дитини. Відповідно до ст. 145 СК України якщо мати, батько мають різні прізвища, прізвище дитини визначається за їхньою згодою. Батьки, які мають різні прізвища, можуть надати дитині подвійне прізвище, утворене шляхом з'єднання їх прізвищ. Таким чином, якщо батьки у цивільному чи офіційному шлюбі, але мама залишила своє прізвище, то дитині може бути присвоєно прізвище матері, якщо досягнуто згоди. Правовий механізм зміни прізвища дитини визначено Порядком розгляду заяв про зміну імені (прізвища, власного імені, по батькові) фізичної особи, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України від 11 липня 2007 року N 915 (далі – Порядок №915). Відповідно до Порядку №915 є кілька інстанцій, уповноважених реєструвати зміну прізвища дитині: 1. для громадян України, які проживають на території України, — відділ державної реєстрації актів цивільного стану за місцем їх проживання;2. громадян України, які постійно проживають за кордоном – дипломатичне представництво або консульська установа України, в якій вони перебувають на постійному консульському обліку.

зміна прізвища, прізвище матері, документи для зміни прізвища

Джерело: Freepik

Наступне питання – які знадобляться документи? 

1. Заява про зміну імені. Така заява подається обома батьками або одним із батьків у вищезазначених випадках.

2. Свідоцтво про народження дитини.

3. Свідоцтво про зміну прізвища батька або матері, якщо воно було змінено раніше (подається в певних випадках).

4. Заява про надання згоди на зміну прізвища (у певних випадках). Таку заяву батьки надають особисто у письмовій формі. У випадку, коли заява з поважної причини не може бути подана особисто одним із батьків, така заява, нотаріально завірена або прирівняна до нотаріально завіреної, може бути подана другим з батьків. При зміні прізвища дитині, яка досягла 7 років, також потрібна згода дитини. Якщо вік дитини від 14 до 16 років і він бажає змінити прізвище, то їй потрібна згода батьків.

5. Фотографія (у разі зміни прізвища у паспорті).

зміна прізвища, прізвище матері, документи для зміни прізвища

Джерело: Fotolia

Державна реєстрація зміни прізвища дитини здійснюється за місцем проживання дитини.

Заява про зміну прізвища розглядається відділом державної реєстрації актів цивільного стану у тримісячний термін від дня його подання. Цей термін може бути продовжений за наявності поважних причин, але не більше ніж на 3 місяці.

Зміна імені проводиться за наявності в архівах відділу державної реєстрації актів цивільного стану відповідних актових записів та даних у Державному реєстрі актів цивільного стану громадян.

Відділ державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичне представництво або консульська установа України на підставі документів про зміну імені та укладання територіального органу Національної поліції про можливість зміни імені готує висновок про надання дозволу на зміну імені або відмову у його наданні та надсилає заявнику.

У разі надання дозволу на зміну імені заявник у тримісячний строк може звернутися для державної реєстрації зміни імені до відділу державної реєстрації актів цивільного стану, дипломатичного представництва або консульської установи України, які складають актовий запис про зміну імені.

Думка редакції може не збігатися з думкою автора статті.



Сподобалася стаття? Оцініть:
12345 (Поки що оцінок немає)
Завантаження ...
Поділитися:
Читайте інші свіжі матеріали у блогах українських мам та тат
Наші проекти