Моя дитина – онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини чи підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Мій Дитина – портал успішних мам в Україні!
UA
RU
[artlabel id="267814"]

Світ очима дитини: все, що ви повинні знати про зір

Old date:
Current date: 2024.04.17
New date: 2021.07.28
0
Поділитися:
За даними ВООЗ понад 2 миллиарди людей у ​​світі страждають на розлади зору.(1)

За даними ВООЗ понад 2 миллиарди людей у ​​світі страждають на розлади зору.(1) Але цікавіше те, що більшість проблем діагностують у віці до 18 років. Це означає, що в певних випадках патології зору піддаються лікуванню, якщо їх помітити вчасно.

дитячий зір

Джерело: pixabay.com

Особливості розвитку дитячого зору

Дитина бачить світ дещо іншими очима в буквальному сенсі. Наприклад, у перший тиждень від народження малюк може розрізняти лише світло і тінь, його фактична гострота зору становить 1-2% від 100%.

Будова дитячих органів зору відрізняється, адже вони продовжують формуватися аж до 18 років.

Очне яблуко у малюка першого року життя коротше, ніж у дорослого людини. Це викликає далекозорість (фокусування світла за сітківкою), яка притаманна всім новонародженим. Саме тому в нормі новонародженим притаманна гіперметропія (фокусування світла за сітківкою). Немовлята бачать предмети розмиті, вони не розрізняють дрібні деталі, краще фокусуються на відстані 20–25 см. За перші 12 місяців очне яблуко значно збільшується, і набуває своїх стандартних параметрів у віці 5-7 років, але залишково формується до 17-18 років. Також активно продовжує формуватись сітківка, зоровий нерв, окорухові м'язи, зорова кора головного мозку- для бачення та розуміння побаченого.


дитячий зір

Джерело: Shutterstock

Коли варто турбуватися?

Малюки з вадами зору можуть навіть не помічати цього. Особливо якщо дитина погано бачить від народження: вона не може оцінити стан свого зору, порівняти його з нормою. Тому батькам слід придивлятися до поведінки дитини. Ймовірні ознаки погіршення зору наступні:

  • Міопія (короткозорість). Дитина не впізнає людей, що йдуть на відстані, підносити предмет до очей, щоб розглянути, чи підходить ближче до телевізора, жаловатися що погано видно дошку у школі.
  • Гіперметропія (далекозорість). Малюк не бачить предметів, які розташовані прямо перед ним, не може назвати їх. Може також погіршуватися гострота зору на далеку відстань.
  • Косоокість (відхилення осі ока від точки фіксації (або порушення положення очей, при якому"являється відхилення осі ока від точки фіксації))   Здається, що очі (або одне око) дивляться у різні напрямки.
  • астигматизм (несферична форма заломлюючої сили ока, переважно рогівки або хрусталіка). Дитина може нахиляти голову, спрямовувати погляд під певним углом закривати пальцем одне око, щоб краще побачити, трі очі, часто моргає, скаржитися на головний біль, батьки відмічають почервоніння очей після зорового навантаження.
  • Амбліопія (ліниве око). Малюк нахиляє голову, не може сфокусувати зір на предметі, скаржитися на “туман” перед очима та головні болі.
  • Катаракта. Явне помутніння хрусталіка. Зазвичай у дітей діагностують як вроджену патологію, але може розвиватися внаслідок травми або як ускладнення супутніх патологій (ревматоїдний артрит, цукровий діабет і т.д.).
  • Глаукома. Збільшені розміри очного яблука, діаметру рогівки, помутніння рогівки, світлобоязнь, пізніше – сльозотеча.

При виявленні перерахованих ознак слід звернутися до офтальмолога негайно.

дитячий зір

Джерело: Shutterstock

Огляд у офтальмолога – від першого місяця до школи

Порушення зору може спостерігатися від народження, або прогресувати в перші роки життя. Щоб вчасно помітити проблему, слід відвідувати офтальмолога за наступним графіком:

Година візитуОсобливості перевірки
1 тиждень життя (у пологовому будинку)Дитину оглядають на наявність вроджених вад зору. Лікар проводити візуальний огляд органів зору – повік, очних яблук тощо. Малюк реагує на світло, закриваючи очі. Якщо помітні тривожні ознаки, повторний огляд назначають швидше, залежно від виявленої патології.
3 - 6 місяціПроводять зовнішній огляд очей, перевіряють, чи фіксує дитина погляд на предметі. Визначають наявність аномалій рефракції та обстежують очне дно. Перевіряють рухливість очних яблук, їх розміри. У віці 3 місяців малюк може мати невелику косоокість.
1 рікПри обстеженні робиться акцент на виявлення аномалій рефракції та проводиться детальний огляд очного дна.
3 рокиПеревірку зору проводять за допомогою спеціальних таблиць (Орлової, Головіна-Сівцева).
Від 4 до 16 років.Якщо у дитини є аномалії рефракції, лікар визначає динаміку їх прогресу та індивідуальний графік відвідування. Якщо патології немає, проводитиметься стандартний щорічний огляд.

дитячий зір

Джерело: Shutterstock

Моя дитина погано бачити: що робити?

Якщо ви помітили тривожні ознаки, слід відвідати офтальмолога в найближчу годину.

Варто провести комплексний огляд, бажано із застосуванням комп'ютерної діагностики. Це особливо важливо для дітей раннього віку, адже вони не завжди можуть описати власні відчуття, картинки та навіть кольори. Сучасне обладнання може вловити найтонші особливості зору дитини.

Важливо розуміти: чим раніше звернутися до офтальмолога та пройти обстеження, тим більші шанси у дитини отримати або зберегти нормальний зір. Зробити це можна в офтальмологічному центрі мережі Новий Зір

Думка редакції може не збігатися з думкою автора статті.Сподобалася стаття? Оцініть:
12345 (1 оцінок, середнє: 5,00 з 5)
Завантаження ...
Поділитися:
Читайте інші свіжі матеріали у блогах українських мам та тат
Наші проекти