Моя дитина - онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини або підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
[artlabel id="111712"]

Розвиток дівчинки від зачаття до статевого дозрівання: все, що потрібно знати батькам

Олена Березовська

Лікар-дослідник, акушер-гінеколог

Автор книги «Настільний посібник для вагітних жінок» Засновник та керівник Міжнародної Академії Здорового Життя (International Academy of Healthy Life) м. Торонто, Канада

facebook.com/dr.olena.berezovska

instagram.com @dr_olena_berezovska

Old date: 2017-04-04
Current date: 2022.10.01
New date: 2018.03.21
0
Поділитися:
Відмінності між дівчатками та хлопчиками виявляються вже на етапі їхнього внутрішньоутробного розвитку. Але і після народження є деякі ню

Відмінності між дівчатками та хлопчиками виявляються вже на етапі їхнього внутрішньоутробного розвитку. Але і після народження є деякі нюанси у догляді маленьких принцес.

Можна скільки завгодно розмірковувати на теми фемінізму та ґендерної рівності, проте природа не дарма створила хлопчиків та дівчаток такими різними. Ви можете виховувати дитину без урахування її статевої приналежності, але розуміти фізіологічні особливості розвитку дівчинки та перетворення її на дівчину та жінку, враховувати зобов'язані. Акушер-гінеколог Олена Петрівна Березовська розповіла, як розвиваються дівчатка – тут є все, що ви повинні знати.

Як росте маленька дівчинка

Вагітності дівчатками проходять з меншою кількістю ускладнень, але дівчатка народяться слабше, з меншою вагою та загалом трохи пізніше за хлопчиків. У новонароджених дівчаток може спостерігатися нагублення молочних залоз, виділення із сосків та піхви як результат різкого падіння рівня гормонів у крові дитини після пологів.

Синехії, або зрощення малих статевих губ, - це часто явище у дівчаток до 6-7 років, і в більшості випадків потрібне лише спостереження. Самостійне розходження статевих губ спостерігається майже у 95-98% дівчаток без жодного лікування.


Зовнішні статеві органи дівчаток, особливо вульва, реагують на загальні захворювання, що супроводжуються підвищенням температури тіла, потіння, перегрівання, зловживання гігієною свербінням, почервонінням та набряклістю, але ці симптоми зазвичай проходять без жодного лікування.

У піхву дівчаток практично немає лактобактерій, а домінують бактерії кишкової групи, тому колір (жовтий і зеленуватий) і запах виділень не такий, як у дорослих жінок, а на кількість та якість виділень впливає переважно робота кишечника та сечового міхура.

Поява будь-яких пухлиноподібних утворень в області малого тазу у дівчаток вимагає негайної консультації у лікаря та обстеження.

Розвиток дівчинки підлітка

Burda Media

Початок статевого дозрівання дівчинки

Вторинні статеві ознаки (нагублення та зростання молочних залоз, зростання лобкового волосся) зазвичай з'являються у 8–10 років, але в деяких дівчаток можуть спостерігатися і у 6–7 років. У середньому у 5-25% дівчаток відбувається передчасне статеве дозрівання. Вагітність та пологи у 5-10 років за відсутності менструальних циклів можливі, але супроводжуються дуже високим рівнем ускладнень.

До появи вторинних статевих ознак у дівчаток спостерігається підвищення рівня чоловічих статевих гормонів – адренархе. Андрогени - це необхідні та незамінні попередники жіночих статевих гормонів, тому що саме з андрогенів виробляються естрогени.

Про затримку статевого розвитку можна говорити, коли вторинні статеві ознаки відсутні у віці 13-14 років або відсутні протягом 5 років після початку росту молочних залоз (зазвичай після 16 років).

Запас статевих клітин (яйцеклітин) закладається у період розвитку ембріона-дівчинки. З народженням дитини вона постійно зменшується і ніколи не відновлюється. Одна із хвиль прискореної загибелі яйцеклітин випадає на підлітковий вік (період статевого дозрівання).

Незаймана плева знаходиться біля входу в піхву і є ділянкою слизової оболонки піхви товщиною 0,5-2 мм, частіше півмісячної або кільцеподібної форми. Вроджена відсутність цнотливої ​​плюви називається аплазією цноти, але це зустрічається вкрай рідко. У немовлят-дівчаток плева щільна, має чимало складочок та виступів, і може виступати з піхви назовні аж до 4 років. Розмір отвору в плеві дівчинки-немовля дуже малий - близько 1 мм, і щорічно збільшується приблизно на 1 мм.

З 6-7 років незаймана плева стає тонкою, прозорою, гладкою і досить чутливою до подразнення. У дівчаток-підлітків у стані статевого дозрівання травма цнотливої ​​пліви тампонами та іншими предметами цілком можлива, особливо якщо вона має кілька невеликих отворів, а не одне по центру. Але з віком її еластичність збільшується, тому кров'яні виділення при дефлорації з'являються лише у половині випадків.

Розвиток дівчинки

Burda Media

Перші менструації

Менархе (перша менструація) спостерігається зазвичай через 2-3 роки після появи телархе (нагублення молочних залоз). Як правило, вона буває в 12-13 років і продовжується від 2 до 7 днів, але у деяких дівчаток вона може бути до 10-14 днів. До 15 років 98% дівчаток мають менструації.

Щоб з'явилася менархе, загальна вага жирів в організмі повинна становити не менше ніж 17–19% (за іншими даними — 24%). Щоб цикли були регулярними, потрібно мінімум 21–22% жирової тканини від загальної ваги тіла.
Більшість менструальних циклів у підлітків триває від 21 до 45 днів. У 38% дівчаток менструальний цикл від менархе до другої менструації триває понад 40 днів, у 10% – понад 60 днів, а у 20% – 20 днів. Нормою вважаються такі коливання циклів у підлітків: перший рік після менархе - 23-90 днів; четвертий рік - 24-50 днів; сьомий рік – 27–38 днів.

Основною причиною нерегулярності менструального циклу у дівчаток є незрілість механізмів регуляції циклів, тому відсутність регулярної овуляції (ановуляція) — це нормальне явище для дівчинки-підлітка. На встановлення регулярних овуляторних циклів потрібно від 2 до 12 років (в середньому 3-5 років).

Процес статевого дозрівання та становлення менструального циклу завершується приблизно 21-22 роки, але іноді може затягуватися.

Думка редакції може не збігатися з думкою автора статті.Сподобалася стаття? Оцініть:
12345 (15 оцінок, середнє: 4,40 з 5)
Завантаження ...
Поділитися:
Читайте інші свіжі матеріали у блогах українських мам та тат
Наші проекти