Моя дитина - онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини або підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
UA
RU
[artlabel id="275632"]

Навчання та війна: як батькам налаштувати дітей та налаштуватися самим

Old date:
Current date: 2023.02.04
New date: 2022.08.26
0
Поділитися:
Колошкільне практичне Дитинознавство військового часу.. методичка для батьків та вчителів. Я структурувала ті, до чого нам –

Колошкільне практичне Дитинознавство військового часу.. методичка для батьків та вчителів. 

Школа і війна: як батькам налаштувати дітей та налаштуватися самим

Джерело: freepik

Я структурувала ті, до чого нам – батькам, учителям, директорам шкіл зараз треба бути готовими. За будь-якого формату навчання. Створила просту методичку з непростої теми. Про те, що може зараз проявлятися і що ми можемо робити.

Усі діти (школярі та студенти) – батьки – освітяни – супергерої. І у нас відкривається свій новий фронт.

Що потрібно пам'ятати про можливі зміни в НАВЧАЛЬНИХ НАВИЧКАХ

(і нормалізувати – пояснити дітям та дорослим, що це нормально, ніхто не тупий, не невдаха, що це тимчасово)


☀️ 1. Літній відкат у знаннях – цього року ми не можемо спрогнозувати, скільки годин потрібно відвести на повторення матеріалу. До звичного «літнього відкату» приєднався ще стресс – це впливає на роботу довгострокової пам'яті. Дітям важливо пояснити, щоб зняти їхню тривогу — все поступово пригадаємо.

☀️ 2. Багато дітей відвикли писати – ручкою на папері. У багатьох точно зміниться почерк, ми можемо спостерігати деякий регрес у письменних навичках. (Все згодом повернеться, важливо частіше і дорослим, і малюкам – давати вправи на розслаблення м'язів, пам'ятати, що зараз темп навчання і темп листа буде замедлятися).

☀️ 3. Діти (і дорослі), що пережили досвід травматизації – часто на деяку годину, доки не стабілізуються, «забувають» правила орфографії. (Наслідки ковиду у багатьох наклався стресс. Можливо, гри зі словами, кроссворди, картки будуть допоміжні).

Школа і війна: як батькам налаштувати дітей та налаштуватися самим

Джерело: Freepik

☀️ 4. Можуть бути складності із предметами та знаннями, що пов'язані з просторовою орієнтацією (це одночасно і геометрія, тригонометрія і ті, що пов'язані з приписниками – над – за – під – через..) (нам потрібні будь- які активності, де б дитина могла створювати 3-д моделі – лего, пластилін, орігамі, ліпка, спорт, гра на музичних інструментах).

☀️ 5. Травматичний досвід ускладнює сприйняття абстрактних зрозуміти – саме зараз потрібна наочність, прикладні, практичні, конкретні, зрозумілі знання та дії.

☀️ 6. Навички читання – у кожного з нас (дорослих та дітей) була своя адаптація до стресу – хтось почав вчитися і більше читати, а хтось досить не може сконцентруватися. Навички читання у дітей можуть погіршитися – нам важливо пам'ятати, що це тимчасово. Все відновиться. Про умови, в яких це може бути швидше, трохи нижче.

☀️ 7. Довгострокова пам'ять – процеси запам'ятовування інформації можуть бути ускладнені. Коли ми переживаємо стресс – робота гіпокампу, що відповідає в тому числі і за довгострокову пам'ять – пригнічується (починаємо з маленьких об'ємів інформації, закріплюємо все в діях, у рухах) – на перервах рухатись обов'язково!!!

☀️ 8. Діти під час навчання можуть крутити щось у руках, гойдатися на стільці – це не відволікання, це їх спосіб відгальмувати лишні сигнали – багато дітей так, наоборот, концентрується. Можливо, включити такі рухи – руханки до навчального процесу.

☀️ 9. Багато дітей за цю годину звикли тримати телефон у руках – це для них символ керованості, контрольованості. Потрібно подумати, що з цим робити – може включати додатки в телефонах у процес навчання.

☀️ 10. Дітей може більше, ніж у інші роки, дратувати те, що не відчувається практичним. Важливо готуватися до питань — як це використовувати, чи можливо давати більше проектної роботи.

Школа і війна: як батькам налаштувати дітей та налаштуватися самим

Джерело: Freepik

Що потрібно пам'ятати про ЕМОЦІЇ та відносини

Ми не знаємо, що може стати тригером для емоційних реакцій – під час підготовки уроків ми маємо бути дуже обережні із підбором відео, фото та музики. Бажано знати, через який досвід пройшла батьківщина, щоб надати підтримку, якщо вона потрібна (що робити, якщо у дитини паніка – я писала і ще буде в онлайн курсі). Будь ласка, уникайте несподіваних звуків.

БЕЗПЕКА: Будь-який процес навчання починається з відчуття безпеки (наскільки зараз можливо). Безпека – це наша передбачуваність, знання правил, знання території, недотоканість тілесна, повага до кордонів, зрозумілі правила, «безпечний простір» — коли дитина навіть на своєму місті може «усамітнитися» — вигадати жест, який це показує).

Можна розпочинати урок з того, що всі стукають ладонями по столах, створюють із олівців, малюють коло – свій захищений простір

БЛИЗКІСТЬ: Єдність – можливо, розпочинати урок з пісні, співати разом, можливо, створити свій девіз, ритуалі привітання — прощання, робити загальні проекти, разом допомагати ЗСУ, висаджувати рослини,

СТРУКТУРА: правила, розклад.

Школа і війна: як батькам налаштувати дітей та налаштуватися самим

Джерело: instagram @amakids_obninsk

ПІДДЕРЖКА: заохочення, фіксація результату

🌲 1. Зараз легалізована ненормативна лексика – потрібно відразу вводити правила та домовлятися, що є у вашій спільноті прийнятним.

🌲 2. Коли ми проживаємо стресу чи травматичний досвід, ми перестаємо відчувати свої потреби – нагадувати пити, їсти, йти до туалету, рухатися.

🌲 3. Лімбічна система не може витримати напругу – червоні рамочки у презентаціях, гострі куті в рамках – які накладаються на слайди, емоційні картинки, багато інформації у слайдах – можуть викликати перевантаження та неочікувані, неусвідомлені.

🌲 4. Стресс та травматизація змінює та фрагментує наше сприйняття часу та реальності. Нам обов'язково потрібно наголошувати на поточній даті.

🌲 5. Чим більше тривоги, тим більше інформації – пояснення, структури, потрібно розповідати – що за чим йтиметься по діях. Правила, рутини, обов'язки – зараз терапія.

6. Повторювати часто своє ім'я – помітила, що діти часто забувають нові імена (та й старі) ).

🌲 7. Під час стресу ми більш «правопівкульні». Діти уважніші до сигналів сенсорних, невербальних, ніж до наших слів. Можуть перевтомлюватися від навантаження контактами, оскільки за годину онлайн від них відвикли. Потрібно робити паузі, пити воду, коли відчуваємо напругу – робити руханки.

🌲 8. Досвід дитини, що зазнала травматизації – фрагментування. Вона може не пам'ятати того, що ми точно впевнені, що пам'ятати винна. Нам потрібна зв'язок – минуле – теперішнє – майбутнє. Якщо дитина повернулася до своєї школи, до місйя, де була – треба разом ходити по школі, пригадувати, торкатися промов, що залишилися.

🌲 9. Коли ми проживаємо складний досвід, стресс, травматизацію – змінюється самооцінка, зараз часто діти живуть у режимі – очікування невдачі. Їм потрібний досвід перемог та підтримка. Маленькі знайомі завдання, завдання, у яких був би швидкий результат. Святкування перемог дня.

🌲 10. Не давати практик із заплющеними очима – зараз діти і дорослі не заплющують очей, бо так вони втрачають контроль. І якщо заплющити очі, а раптом буде тривога – це може стати ретравматизацію. Не просити дихати глибоко – глибоке дихання може провокувати сильніші емоційні прояви – дихаємо так, як дихається. Намагаємося акцент робити на видосі.

🌲 11. Обов'язково обговорити все, що пов'язано із сиренами, укриттями.

Важливе правило – ми Співчуваємо – не жаліємо. Діти переживають складний досвід – але точно впораються. Усі ці пункти не для того, щоб бачити у дітях «бідашечок» і робити роботу за них. Ми акцентуємо увагу на їх силі і підтримуємо в тому, в чому можемо. Вони точно впораються і ми точно впораємось.

Дітей і дорослих, з якими я зустрічаюся зараз, я запитую — Яка ваша сила весь цей час вам допомагала, на яку нову навичку ви можете опиратися і перенесете, навіть, у мирну годину?

Обіймаю, Батьківщина ❤️ як хочу безпеки, добрих дорослішань нашим дітям і Перемоги!

Думка редакції може не збігатися з думкою автора статті.Сподобалася стаття? Оцініть:
12345 (Поки що оцінок немає)
Завантаження ...
Поділитися:
Читайте інші свіжі матеріали у блогах українських мам та тат
Наші проекти