Моя дитина – онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини чи підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Мій Дитина – портал успішних мам в Україні!
UA
RU
[artlabel id="5293"]

Легка адаптація до школи: 10 порад та бонус від психолога Світлани Ройз

Кіра Петраковська
Експерт
Кіра Петраковська – головний редактор сайту moirebenok.ua, мама школярки Маргарити, психолог.

Кіра знову пішла до школи (разом із маленькою Марго). Головний редактор moirebenok.ua розповідатиме, як вона переживає День бабака, чому тепер навчають у школі, і як їй вдається поєднувати роботу, навчання та організацію щасливого дитинства для доньки. Без нервів? Спокійно? Подивимось як вийде!

Old date:
Current date: 2024.04.16
New date: 2018.06.01
0
Поділитися:
А ви знаєте, чому першокласникам у нашій країні не оцінюють? Для того, щоб адаптація до нового статусу – учня, пройшла у

А ви знаєте, чому першокласникам у нашій країні не оцінюють? Для того щоб адаптація до нового статусу – учня, пройшла у дитини успішно. Адже адаптація до школи – дуже важливий процес, який може тривати й до півроку.

Для початку слід розділити адаптацію до школи на фізіологічну та соціально-психологічну. Перший вид адаптації відноситься до проблем зі здоров'ям, які можуть виникнути у першокласника у перші місяці навчання. Дітки можуть більше втомлюватися, частіше хворіти, вередувати і навіть втратити у вазі.

Соціально-психологічна адаптація не менш важлива і полягає у налагодженні відносин у дитячому колективі та вмінні знайти контакт з першим учителем.

У тандемі з учителем

Педагог буде для дитини безумовним авторитетом. Саме він вчить його новому, виховує у малюку самостійність, прищеплює дисципліну… Ніколи не підривайте авторитету вчителя, не допускайте негативних висловлювань на його адресу. Якщо вам не подобаються якісь нюанси у методах та манерах викладача, намагайтеся вирішити всі проблеми під час особистої зустрічі та без дитини. Ваше завдання – працювати з учителем у тандемі.


Подолаємо інтриги

Школа – складний організм зі своїми правилами поведінки. Вам доведеться бути добрим психологом, щоб впевнено провести сина чи доньку через лабіринти шкільних інтриг. Образливе прізвисько, маленька сварка із сусідом по парті... Часто проблеми наших дітей здаються дрібними та незначними. Це не так! Занедбані шкільні конфлікти виростають саме з таких, на які ніхто не звернув належної уваги одразу.

Джерело: instagram@1_v_klass_

Виховні бесіди

Візьміть за правило хоча б чверть години на день говорити з дитиною про її шкільне життя та проблеми. Пропонуйте свої шляхи вирішення проблеми, пояснюйте йому, у чому він правий чи неправий, хвалите за те, що зумів правильно вийти з конфлікту. Це допоможе першокласнику пережити рік становлення відносин і навчить його довіряти вашим міркуванням.

10 важливих порад батькам першокласників

 1. У цій нелегкій справі батьківська допомога грає одну з головних ролей. Дитина зараз як ніколи потребує вашої підтримки та спілкування. Тому не забувайте цікавитися у малюка, як пройшов навчальний день, що нового сталося, з ким потоваришував, за що похвалили, а за що зауваження зробили.
 2. Ставте прості навідні питання. Вони допоможуть дитині виплеснути емоції, що накопичилися за день (як позитивні, так і негативні), поділиться враженнями і ще раз відчути, що про неї дбають, а значить — люблять.
 3. Режим дня також має важливу роль у процесі адаптації. Дитина повинна знати, в який час вона робитиме уроки, коли гуляти на вулиці, дивитися телевізор і лягає спати. Дотримуючись режиму дня, фізіологічна адаптація першокласника пройде набагато швидше.
 4. Поділіться своїм досвідом. Розкажіть дитині про свою першу вчительку, про шкільних друзів та проблеми, які у вас були в школі, і як вам вдалося з ними впоратися.
 5. Підтримуйте у свого першокласника бажання вчитися. Хваліть його за добрі позначки і навіть за старання. Допомагайте з домашнім завданням, тільки не вирішуйте замість нього, підказуйте та спрямовуйте.

  Джерело: instagram@minivarenyky

 6. Щоб сформувати позитивне ставлення до школи, поясніть дитині, навіщо вона туди ходитиме і навіщо їй потрібно вчитися. Тоді малюкові буде на що спертися, він знатиме, що це не просто забаганка батьків чи вчителів, а що всі люди так роблять. Адже навчання – це цікава та корисна справа.
 7. Не змушуй малюка вчитися насильно. Якщо ви бачите, що він не дуже встигає за своїми однокласниками, не критикуйте його. Адже у кожного шести-семирічки свій темп. Хтось вже на льоту схоплює програму 2-го класу, а хтось тільки готується до засвоєння одного. Будьте приймаючими та люблячими батьками, а вчителі зроблять свою справу самі.
 8. У ранньому шкільному віці формується вольова структура особистості дитини. Це означає, що він вчиться володіти собою та приймати вольові рішення. Наприклад, почекати поки закінчиться урок - і піти в туалет на перерві. Або піднапружитися та вивчити вірш. Підтримуйте це прагнення вольових зусиль. Говоріть своєму чаду «якщо ти захочеш – ти все зможеш», він обов'язково повинен це знати і тоді адаптація пройде швидко і успішно.
 9.  Також важливо привчити дитину ставити запитання, коли щось цікаве чи незрозуміле, просити допомоги. Добре, якщо він звертатиметься за нею не тільки до вчительки, а й до родичів, однолітків.
 10.  Для успішної адаптації дитини до школи важливим є його вміння взаємодіяти з дорослими та дітьми, бути уважним та самостійно виконувати завдання протягом деякого (не дуже довгого) часу, захоплюватися роботою. Як показує практика, формат дитячого садка сімейного типу дозволяє розвинути в дітей віком ці важливі якості.
Світлана Ройз
Світлана Ройз
сімейний психолог, психотерапевт

Психолог Світлана Ройз ділиться добіркою шаблонів-ідей для знайомства у колективі, які рекомендує використовувати батькам та вчителям.

Ці малюнки – ідеї для знайомства дітей. Зібрані із різних джерел. Може бути веселою та корисною практикою. Шаблони лунають дітям. Діти самі або за допомогою дорослих заповнюють (малюють, розмальовують), попутно вивчаючи та повторюючи назви кольорів, цифри, літери, розмірковують, знайомляться. листи можуть висіти на стіні класу, можуть бути приклеєні до парти, з ними можна вигадувати ігри.

Захопіть кілька таких шаблонів на попередні батьківські збори, які обов'язково відбудуться ще до початку навчального року. Запропонуйте класному керівнику, батькам такий простий і дієвий спосіб легкого знайомства/самопрезентації маленьких розумників. Не забувайте, що в даному колективі вашій дитині доведеться провести як мінімум 4 роки, а то й більше. Дружба починається із правильного знайомства, це правило працює і в батьківському колективі. Успіхів та легкої адаптації!


Думка редакції може не збігатися з думкою автора статті.Сподобалася стаття? Оцініть:
12345 (1 оцінок, середнє: 5,00 з 5)
Завантаження ...
Поділитися:
Читайте інші свіжі матеріали у блогах українських мам та тат
Наші проекти