Моя дитина - онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини або підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
UA
RU
[artlabel id="177985"]
Здоров'я

Вітрянка у дітей: симптоми, лікування та можливі ускладнення

0
Вітрянка - один з найпоширеніших діагнозів у дитячих медичних картках. Причин тому безліч... Вітряна віспа - інфекційне захворювання

Вітрянка — один із найпоширеніших діагнозів у дитячих медичних картках. Причин тому безліч… Вітряна віспа — інфекційне захворювання, збудником якого є вірус герпесу третього типу. Ступінь заразності цією хворобою наближається до 100%, особливо часто спостерігаються спалахи захворювання серед дітей, коли вони починають відвідувати дитячі садочки та школи.

Вітрянка відноситься до тих хвороб, вберегтися від яких не дуже і потрібно, адже краще перехворіти нею в ранньому детстві, з віком перебіг хвороби стає все більш складним. Захворювання є настільки заразним, що рідкісному малюкові вдається його уникнути. Лікарі стверджують — якщо дитина була в контакті з носієм вітрянки, зараження неминуче. Зазвичай перші ознаки хвороби з'являються на 12-14-й день після контакту.

Початок хвороби: як виглядає вітрянка

Збудник вітрянки - вирус герпесу третього типу, він також є причиною іншого вірусного захворювання, під назвою оперізуючий лишай. Збудник передається від людини до людини переважно повітряно-крапельним шляхом, найризикованіші в плані зараження місця — дитячі колективи: садочки, школи, спортивні та творчі секції. Вірус настільки летючий, що може поширюватися на відстані до 20 кілометрів.


До речі, дитина може захворіти на вітрянку, «підхопивши» вирус від дорослої людини, що страждає на оперізуючий лишай при цьому захворюванні так само виділяються у повітря вируси Варіцелла-Зостер (герпесу 3-го типу).

Проникаючи крізь слизову оболонку дихальних шляхів, вирус потрапляє в кров і лімфу, де він активно розмножується і проникає в клітини епітелію шкірних покривів і слизових оболонок. Першою ознакою зараження є характерний висип, який з'являється на обличчі та животі дитини, а потім дуже швидко поширюється по всьому тілу.

Вітрянка: симптоми

Вітрянка у дітей починається з раптового підвищення температури, без будь-яких інших симптомів — ні нежиті, ні кашлю при цьому немає. Буквально через день на тільці дитини з'являється висип, який буквально на очах поширюється по всьому тілу. Червоні дрібні прищики виникають, ніби крапками або спалахами, а нові з'являються між вже наявними.

Температура може триматися від 2 до 10 днів, загалом 3-5, потім нормалізується. Свербіж з'являється, коли прищики перетворюються в пухирці, на місці яких утворюються скориночки. Якщо корочки не чіпати, висипання поступово проходять і одужання настає без наслідків. Оскільки збудник вітрянки вирус, антибіотики проти нього не є ефективними, навіть можуть бути шкідливими, як правило, вітрянка у дітей особливого лікування не поребує, але іноді можуть виникати ускладнення.

Тетяна Волоха
Тетяна Волоха
лікар-педіатр сімейної клініки «Амеда»

Вітряна віспа – висококонтагіозне інфекційне герпесвірусне захворювання, що передається повітряно-крапельним та контактним шляхом. Інкубаційний період складає від 7 до 21 дня. Симптоми вітряної віспи у дитини можуть проявитися з 10 до 21 дня з моменту контакту з хворим. Профілактикою зараження вітряною віспою є вакцинація(але це щеплення не входити до списку обов'язкових) та ізоляція хворого на вітрянку. Якщо в сім'ї двоє і більше дітей, та один уже захворів на вітрянку, інших дітей, а також батьків, у яких немає антитіл класу G, можна вакцинувати.

Вітрянка: інкубаційний період

Вірус герпесу 3-го типу, інакше звань - Варіцелла-зостер, потрапляє до дитячого організму через слизові оболочки верхніх дихальних шляхів - ніс і рот, і починає активно і дуже швидко розмножуватися. Проникаючи в лімфу та кров дитини, вирус розноситься по всіх органах і досягає верхньої кулі епітелію, що проявляється у вигляді висипу. Від моменту контакту з носієм вирусу герпесу до перших ознак прояву хвороби може пройти від 7 до 21 дня, зазвичай у дітей це 12-14 днів.

Висип при вітрянці у дітей

Як говорилося раніше, починається вітрянка з несподіваного підвищення температури, дитина жаловаться на слабкість і погане самопочуття. Через деяку годину на тілі хворого малюка з'являються перші поодинокі рожеві прищики, які на очах поширюються по всьому тілу і перетворюються на пухирці, заповнені рідиною.

Висип у вигляді пухирців з'являється так само і на слизових оболонках. Через 1-2 дні після початку захворювання з'являються перші прищики. Через 2-3 дні пухирці починають підсихати, на їхньому місці утворюються корочки і все це супроводжується сильним свербінням. Якщо коринку розчесати, на її місці залишиться довічний шрам. Зазвичай поява нових прищиків припиняється від 5 до 7, у більш важких випадках до 10 днів. Далі залишається тільки дочекатися, поки заживуть вже наявні скоринки.

Висипання з'явилися і в роті у малюка? Таке буває при ускладненому перебігу хвороби. Пильний контроль лікаря за станом дитини в цьому випадку є необхідним!

Педіатри вважають вітрянку легким захворюванням, яке цілком можна перенести вдома, однак не все так просто. Досить рідко, тим не менш, бувають ситуації, коли без медичної допомоги просто не обійтися. Кожна мама повинна знати, коли припинити самолікування та попросити про допомогу у лікаря.

Джерело: instagram@_vlada_moroz_

Вітрянка відноситься до «дитячих» хвороб, оскільки вирус герпесу третього типу, який є возбудником, потрапляючи до організму вперше, стимулює вироблення антитіл до нього, що зберігаються довічно. Однак вирус не гине, а лише втрачає активність і залишається в пассивному стані в клітинах нервної системи і хоч на вітрянку хворіють тільки один раз, при зниженні імунітету та інших сприятливих для вирусу умовах, він цілком може активізуватися і проявитися у вигляді дуже неприємного захворювання, під назваю "оперізуючий лишай".

Коли потрібен лікар при вітрянці

Як правило, у дитячому віці хвороба переноситься досить легко, не вимагає прийому спеціальних препаратів і проходитиме протягом 1-2 тижнів без ускладнень. Незважаючи на те, що вітряна віспа відноситься до легких захворювань, слід звернутися за допомогою у ситуаціях, що перераховані нижче.

 1. Ніколи не варто ставити діагноз самостійно. Навіть якщо ви впевнені, що це вітрянка, викличте лікаря, хай він підтвердить вашу здогадку і порадить, як поводитися правильно.
 2. Якщо через кілька днів після початку висипу, дитині стає важко дихати, з'являється кашель. Так може виявлятися досить рідкісне ускладнення, яке має назву вітряночна пневмонія.
 3. Виявляються ознаки запалення головного мозку (енцефаліт) — світлобоязнь, нудота, блювота, головний біль. Всі ці прояви не мають прямого відношення до вітрянки, але вирус може повестися непередбачувано.
 4. Можливим ознакою приєднання до хвороби бактериальної інфекції може бути підвищена температура більше 2-3 діб після першого висипання. Це привод обов'язково показати дитину лікарю, можливо доведеться давати антибіотики.
 5. Висип з'являється на очному яблуці дитини.
 6. Якщо минули дві тижні після початку висипання, а нові прищики продовжують з'являтися.
 7. Інфікування вітрянкових ранок, що виявляється запаленням та утворенням язв. У такому разі необхідно показати дитину дерматологу.
 8. Медична допомога може знадобитися, якщо на вітрянку захворіла дитина старше 12 років, хвороба може протікати досить важко, іноді навіть потрібна госпіталізація.
 9. Обов'язково спостереження фахівців, якщо на вітрянку захворіла вагітна жінка, особливо якщо зараження відбулося на початку вагітності або незадовго до пологів. У цьому випадку можливе внутрішньоутробне зараження малюка.

Джерело: instagram@shaketheshelf_kids

Важливо пам'ятати, що інкубаційний період при вітрянці може тривати до 20 днів, але найчастіше це 12-14 днів. Вже в цей період, приблизно за 2-3 дні до першого висипання, можна заразитися вітрянкою, а через 6-8 днів після появи останнього прищика, дитина вже не є заразною. При контакті з людиною, яка хворіє на оперізуючий лишай, можна захворіти на вітрянку, якщо в організмі ще немає імунітету проти неї.

Симптоми вітрянки настільки типові, що її важко спутати з іншою інфекцією, проте, навіть якщо ви впевнені, що у вашої дитини вітрянка, консультація з лікарем потрібна, як мінімум для підтвердження діагнозу. Адже досвідчений педіатр настільки часто стикається з вітряною оспою у дітей, що вже по одному тільки вигляду і розташуванню висипу може пізнати хворобу.

Що робити, якщо у дитини вітрянка

Незважаючи на те, що симптоми вітряної віспи досить типові, варто звернутися до досвідченого лікаря для підтвердження діагнозу. У дітей до 12 років захворювання протікає досить легко і не потребує госпіталізації. А якщо врахувати, що як такого лікування від вітрянки не існує, необхідно створити умови для успішної боротьби дитячого організму з вирусом та полегшення стану.

Оптимальні умови для одужання – температура в поміщенні 19-21 градус, вологість 65-75%. Щоденне вологе прибирання і провітрювання кімнати допомагає зменшити кількість вирусів у повітрі і допомогти знизити температуру у дитини

Давайте дитині достатньо рідини, щоб уникнути зневоднення і дати можливість потіти, коли температура знижується.

Джерело: instagram@shaketheshelf_kids

Якими ліками лікують вітрянку

Якщо на вітрянку захворіла дитина віком до 12 років, хвороба не вимагає ніякого спеціального лікування і зазвичай протікає легко і проходити сама протягом 9-10 днів. Якщо хвороба важко переносити підвищену температуру, рекомендують її збивати допустимими для дитини жарознижувальними, зазвичай на основі ібупрофену або парацетамолу.

Категорично неприпустимо при вітрянці давати дитині аспірин, оскільки він може спровокувати небезпечний стан – синдром Рея. Вітрянка вважається легкою дитячою інфекцією, проблеми можуть виникнути, якщо захворіє дорослий чоловік, а особливо серйозно треба поставитись до ризику зараження вагітним жінкам, які не мають імунітету до вітрянки.

Висип, який з'являється у вигляді червоних цяток, через 1-2 дні перетворюється на бульбашки, заповнені рідиною, які підсихаючи, утворюють корочки. Саме на цьому етапі дитину турбує сильний свербіж. Не можна допускати зчісування скоринок, оскільки, по-перше, це може спровокувати нагноєння, а по-друге, на місці скоринки залишиться довічний шрам. Для полегшення свербіжу зеленка та фукорцин неефективні, можуть полегшити стан антигістамінних препаратів, які повинен порекомендувати лікар, мінімальний контакт з одягом, прохолодне повітря, тепла ванна.

Джерело: instagram@shaketheshelf_kids

У цивілізованих країнах висипання при вітрянці нічим не обробляють, але якщо дуже хочеться підтримати народну традицію, можна позначати прищики зеленкою. Це допоможе не пропустити той самий день, коли нові цятки вже не з'являтимуться, а значить починається одужання. Якщо температура не знижується, можна дати жарознижуючі на основі парацетамолу чи ібупрофену.

Видужуємо. Коли дитина вже не заразна

Через 7-8 днів хвороби на дитячому тільці більше не з'являються нові прищики, старі поступово засихають і відпадають без сліду (якщо їх не розчісувати), температура нормалізується. На цьому етапі дитина вже не заразна, залишається тільки дочекатися повного відновлення самопочуття та апетиту.

Імунітет проти вітрянки залишається на всю життя і повторно захворіти дитина вже не може. Однак неактивний вирус герпесу залишається в клітинах нервної системи так само довічно, а у разі зниження імунітету може активізуватися і проявитися у вигляді оперізуючого лишаю.

Як правило, спілкуватися з дітьми після перенесеної вітрянки дозволяється вже на 9-10 день від початку хвороби, але карантин у дитячих закладах зберігається до 21 дня з моменту повідомлення про захворювання.

Джерело: instagram@mal_irina

Тетяна Волоха
Тетяна Волоха
лікар-педіатр сімейної клініки «Амеда»

Доведено ефективність щеплення на 3-5 день після контакту з хворим. Але потрібно враховувати той факт, що вітряна віспа, перенесена в дитячому віці, до 10-12 років, за відсутності імунодефіцитних станів у дитини, протікає досить легко, та забезпечує захист від вірусу вітряної віспи надалі. Приблизно 3% населення переносити вітряну віспу повторно, що може бути пов'язане зі зниженим імунітетом, та частіше це спостерігається у дорослих.

Цілюща сила води

Під час вітрянки дитину не тільки можна, а й треба купати. Але дотримуватися при цьому кількох найважливіших правил.

 • Купання частично знімає свербіж, тому дитина із задоволенням хлюпається у воді. Але не дозволяйте їй перебувати у ванні більше 10 хвилин.
 • Щоб посилити лікувальний ефект процедури, додайте у воду відвар ромашки чи черги.
 • Не використовуйте під час купання миючі засоби: мило, гелі чи пінки для ванни. Вони дратують шкіру.
 • Не намагайтеся очистити тіло дитини від кирочок за допомогою мочалки: все, що готове відпасти, відпаде самостійно. Насильницьке очищення може нашкодити малюкові.
 • Після купання не витирайте дитину рушником, промокніть воду чи дайте дитині обсохнути (якщо дозволяє температура приміщення).
 • Після ванни, як тільки шкіра висохне, змастіть прищики зеленкою.

Чи можна захворіти на вітрянку кілька разів

Одного разу розпізнавши вирус вітрянки, організм виробляє стійкий довічний імунітет до нього, а це означає, що у 99% випадків повторно захворіти на вітряну віспу дитина не може. Однак важливо розуміти, що навіть після того, як вдалося впоратися з вітрянкою, вирус герпесу залишається в організмі на всю життя. Він розташовується в клітинах нервної системи людини, а у разі ослаблення імунітету або повторної зустріччю з вирусом вітрянки виявляється у вигляді оперізуючого лишаю. Таким чином, дитина, яка ще не хворіла на вітрянку, може заразитися від дорослого, що хворіє на оперізуючий лишай.


Думка редакції може не збігатися з думкою автора статті.

Використання фото: П.4 ст.21 ЗУ "Про авторські та суміжні права - "Відтворення з метою висвітлення поточних подій засобами фотографії або кінематографії, публічне повідомлення або повідомлення творів, побачених чи почутих під час таких подій, в обсязі, виправданому інформаційною метою. "

Телеграм канал

Мітки:
вітрянка
Сподобалася стаття? Оцініть:
12345 (2 оцінок, середнє: 4,00 з 5)
Завантаження ...
Коментарі
 • На сайті
 • Відгуки у Facebook

Додати коментар

Вашу адресу email не буде опубліковано.

Наші проекти