Моя дитина – онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини чи підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
[artlabel id="177985"]
Здоровье

Вітрянка у дітей: симптоми, лікування та можливі ускладнення

0
Вітрянка - один з найпоширеніших діагнозів у дитячих медичних картках. Причин тому безліч... Вітряна віспа - інфекційне захворюванн�

Вітрянка — один з найпоширеніших діагнозів у дитячих медичних картках. Причин тому безліч… Вітряна віспа — інфекційне захворювання, збудником якого є вірус герпесу третього типу. Ступінь заразності цією хворобою наближається до 100%, особливо часто спостерігаються спалахи захворювання серед дітей, коли вони починають відвідувати дитячі садочки та школи.

Джерело: [email protected]

Вітрянка відноситься до тих хвороб, вберегатися від яких не дуже і потрібно, адже краще перехворіти нею в ранньому дитинстві, з віком перебіг хвороби стає все більш складним. Захворювання є настільки заразним, що рідкісному малюкові вдається його уникнути. Лікарі стверджують — якщо дитина була в контакті з носієм вітрянки, зараження неминуче. Зазвичай перші ознаки хвороби з’являються на 12-14-й день після контакту.

Початок хвороби: як виглядає вітрянка

Збудник вітрянки  — вірус герпесу третього типу, він також є причиною і іншого вірусного захворювання, під назвою оперізуючий лишай. Збудник передається від людини до людини переважно повітряно-крапельним шляхом, найризикованіші в плані зараження місця — дитячі колективи: садочки, школи, спортивні та творчі секції. Вірус настільки летючий, що може поширюватися на відстані до 20 кілометрів.


До речі, дитина може захворіти на вітрянку, «підхопивши» вірус від дорослої людини, що страждає на оперізуючий лишай при цьому захворюванні так само виділяються в повітря віруси Варіцелла-зостер (герпесу 3-го типу).

Проникаючи крізь слизову оболонку дихальних шляхів, вірус потрапляє у кров і лімфу, де він активно розмножується і проникає в клітини епітелію шкірних покривів і слизових оболонок. Першою ознакою зараження є характерний висип, який з’являється на обличчі і животі дитини, а потім дуже швидко поширюється по всьому тілу.

Вітрянка: симптоми

Вітрянка у дітей починається з раптового підвищення температури, без будь-яких інших симптомів — ні нежиті, ні кашлю при цьому немає. Буквально через добу на тільці дитини з’являється висип, який буквально на очах поширюється по всьому тілу. Червоні дрібні прищики виникають, немов точками або спалахами, а нові з’являються між уже наявними.

Температура може триматися від 2 до 10 днів, в середньому 3-5, потім нормалізується. Свербіж з’являється, коли прищики перетворюються в пухирці, на місці яких утворюються скориночки. Якщо скоринки не чіпати, висипання поступово проходять і одужання настає без наслідків. Оскільки збудник вітрянки вірус, антибіотики проти нього не э ефективними, навіть можуть бути шкідливими, як правило, вітрянка у дітей особливого лікування не поребує, але іноді можуть виникати ускладнення.

Джерело: [email protected]

Тетяна Волоха
Тетяна Волоха
лікар-педіатр семейної клініки «Амеда»

Вітряна віспа – висококонтагіозне інфекційне герпесвірусне захворювання, що передається повітряно-крапельним і контактним шляхом. Інкубаційний період складає від 7 до 21 дня. Симптоми вітряної віспи у дитини можуть проявиться з 10 по 21 день з моменту контакту з хворим. Профілактикою зараження вітряною віспою є вакцинація(але це щеплення не входить в список обов’язкових) і ізоляція хворого на вітрянку. Якщо в сім’ї двоє і більше дітей, та один вже захворів на вітрянку, інших дітей, а також батьків, у яких немає антитіл класу G, можна вакцинувати.

Вітрянка: інкубаційний період

Вірус герпесу 3-го типу, інакше званий — Варіцелла-зостер, потрапляє до дитячого організму через слизові оболонки верхніх дихальних шляхів — нос і рот, і починає активно і дуже швидко розмножуватися. Проникаючи в лімфу та кров дитини, вірус розноситься по всіх органах і досягає верхнього шару епітелію, що проявляється у вигляді висипу. Від моменту контакту з носієм вірусу герпесу до перших ознак прояву хвороби може пройти від 7 до 21 дня, зазвичай у дітей це 12-14 днів.

Висип при вітрянці у дітей

Як говорилося раніше, починається вітрянка з раптового безпричинного підвищення температури, дитина скаржиться на слабкість і погане самопочуття. Через деякий час на тілі хворого малюка з’являються перші поодинокі рожеві прищики, які на очах поширюються по всьому тілу і перетворюються на пухирці, заповнені рідиною.

Висип у вигляді пухирців з’являється так само і на слизових оболонках. Через 1-2 дні після початку захворювання з’являються перші прищики. Через 2-3 дні пухирці починають підсихати, на їх місці утворюються скориночки і все це супроводжується сильним свербінням. Якщо скоринку розчесати, на її місці залишиться довічний шрам. Зазвичай поява нових прищиків припиняється від 5 до 7, в більш важких випадку до 10 днів. Далі залишається тільки дочекатися, поки заживуть вже наявні скоринки.

Висипання з’явилися і в роті у малюка? Таке буває при ускладненому перебігу хвороби. Пильний контроль лікаря за станом дитини в цьому випадку є необхідним!

Педіатри вважають вітрянку легким захворюванням, яке цілком можна перенести вдома, однак, не все так просто. Досить рідко, тим не менш, бувають ситуації, коли без медичної допомоги просто не обійтися. Кожна мама повинна знати, коли припинити самолікування та попросити про допомогу у доктора.

Джерело: instagram@_vlada_moroz_

Вітрянка відноситься до «дитячих» хвороб, оскільки вірус герпесу третього типу, який і є збудником, потрапляючи до організму вперше, стимулює вироблення антитіл до нього, що зберігаються довічно. Однак вірус не гине, а лише втрачає активність і залишається в пасивному стані в клітинах нервової системи і хоч на вітрянку хворіють тільки один раз, при зниженні імунітету і інших сприятливих для вірусу умовах, він цілком може активізуватися і проявитися у вигляді дуже неприємного захворювання, під назвою «оперізуючий лишай».

Коли потрібен лікар при вітрянці

Як правило, в дитячому віці хвороба переноситься досить легко, не вимагає прийому спеціальних препаратів і проходить протягом 1-2 тижнів без ускладнень. Незважаючи на те, що вітряна віспа відноситься до легких захворювань, слід звернутися за допомогою в ситуаціях, що перераховані нижче.

 1. Ніколи не варто ставити діагноз самостійно. Навіть якщо ви впевнені, що це вітрянка, викличте лікаря, нехай він підтвердить вашу здогадку і порадить, як вести себе правильно.
 2. Якщо через кілька днів після початку висипу, дитині стає важко дихати, з’являється кашель. Так може проявлятися досить рідкісне ускладнення, яке має назву вітряночна пневмонія.
 3. Виявляються ознаки запалення головного мозку (енцефаліт) — світлобоязнь, нудота, блювота, головний біль. Всі ці прояви не мають прямого відношення до вітрянки, але вірус може повести себе непередбачувано.
 4. Можливою ознакою приєднання до хвороби бактеріальної інфекції може бути підвищена температура більше 2-3 діб після першого висипання. Це привід обов’язково показати дитину лікарю, можливо доведеться давати антибіотики.
 5. Висип з’являється на очному яблуці дитини.
 6. Якщо пройшли два тижні після початку висипання, а нові прищики продовжують з’являтися.
 7. Інфікування вітряночних ранок, що проявляється запаленням і утворенням виразок. В такому випадку необхідно показати дитину дерматологу.
 8. Медична допомога може знадобитися, якщо на вітрянку захворіла дитина старше 12 років, хвороба може протікати досить важко, іноді навіть потрібна госпіталізація.
 9. Обов’язково спостереження фахівців, якщо на вітрянку захворіла вагітна жінка, особливо якщо зараження сталося на початку вагітності або незадовго до пологів. У цьому випадку можливо внутрішньоутробне зараження малюка.

Джерело: instagram@shaketheshelf_kids

Важливо пам’ятати, що інкубаційний період при вітрянці може тривати до 20 днів, але частіше за все це 12-14 днів. Уже в цей період, приблизно за 2-3 дні до першого висипання, можна заразитися вітрянкою, а через 6-8 днів після появи останнього прищика, дитина вже не є заразною. При контакті з людиною, яка хворіє на оперізуючий лишай, можна захворіти на вітрянку, якщо в організмі ще немає імунітету проти неї.

Симптоми вітрянки настільки типові, що її важко сплутати з іншою інфекцією, проте, навіть якщо ви впевнені що у вашої дитини вітрянка, консультація з лікарем необхідна, як мінімум для підтвердження діагнозу. Адже досвідчений педіатр настільки часто стикається з вітряною віспою у дітей, що вже по одному тільки вигляду і розташуванню висипу може впізнати хворобу.

Що робити, якщо у дитини вітрянка

Незважаючи на те, що симптоми вітряної віспи досить типові, варто звернутися до досвідченого лікаря для підтвердження діагнозу. У дітей до 12 років захворювання протікає досить легко і не вимагає госпіталізації. А якщо врахувати, що як такого лікування від вітрянки не існує, необхідно створити умови для успішної боротьби дитячого організму з вірусом і полегшення стану.

Оптимальні умови для одужання — температура в приміщенні 19-21 градус, вологість 65-75%. Щоденне вологе прибирання і провітрювання кімнати допомагає зменшити кількість вірусів в повітрі і допомогти знизити температуру у дитини

Давайте дитині достатню кількість рідини, щоб уникнути зневоднення і дати можливість потіти, коли температура знижується.

Джерело: instagram@shaketheshelf_kids

Якими ліками лікують вітрянку

Якщо на вітрянку захворіла дитина молодше 12 років, хвороба не вимагає ніякого спеціального лікування і зазвичай протікає легко і проходить сама протягом 9-10 днів. Якщо хворий важко переносить підвищену температуру, рекомендують її збивати допустимими для дитини жарознижувальними, зазвичай на основі ібупрофену або парацетамолу.

Категорично неприпустимо при вітрянці давати дитині аспірин, оскільки він може спровокувати небезпечний стан — синдромом Рея. Вітрянка вважається легкою дитячою інфекцією, проблеми можуть виникнути, якщо захворіє дорослий чоловік, а особливо серйозно треба поставитися до ризику зараження вагітним жінкам, які не мають імунітету до вітрянки.

Висип, який з’являється у вигляді червоних цяток, через 1-2 дні перетворюється в бульбашки, заповнені рідиною, які подсихаючи, утворюють скориночки. Саме на цьому етапі дитину турбує сильний свербіж. Не можна допускати зчісування скоринок, оскільки, по-перше, це може спровокувати нагноєння, а по-друге, на місці скоринки залишиться довічний шрам. Для полегшення свербіжу зеленка і фукорцин неефективні, можуть полегшити стан антигістамінні препарати, які повинен порекомендувати лікар, мінімальний контакт з одягом, прохолодне повітря, тепла ванна.

Джерело: instagram@shaketheshelf_kids

У цивілізованих країнах висипання при вітрянці нічим не обробляють, але якщо дуже хочеться підтримати народну традицію, можна позначати прищики зеленкою. Це допоможе не пропустити той самий день, коли нові цятки вже не з’являться, а значить розпочинається одужання. Якщо температура не знижується, можна дати жарознижуючі на основі парацетамолу або ібупрофену.

Одужуємо. Коли дитина вже не заразна

Через 7-8 днів хвороби на дитячому тільці більше не з’являються нові прищики, старі поступово засихають і відпадають без сліду (якщо їх не розчісувати), температура нормалізується. На цьому етапі дитина вже не заразна, залишається тільки дочекатися повного відновлення самопочуття і апетиту.

Імунітет проти вітрянки залишається на все життя і повторно захворіти дитина вже не може. Однак неактивний вірус герпесу залишається в клітинах нервової системи так само довічно, а в разі зниження імунітету може активізуватися і проявиться у вигляді оперізуючого лишаю.

Як правило, спілкуватися з дітьми після перенесеної вітрянки дозволяється вже на 9-10 день від початку хвороби, але карантин в дитячих установах зберігається до 21 дня з моменту повідомлення про захворювання.

Джерело: instagram@mal_irina

Тетяна Волоха
Тетяна Волоха
лікар-педіатр семейної клініки «Амеда»

Доведено ефективність щеплення на 3-5 день після контакту з хворим. Але потрібно враховувати той факт, що вітряна віспа, перенесена в дитячому віці, до 10-12 років, при відсутності імунодефіцитних станів у дитини, протікає досить легко, і забезпечує захист від вірусу вітряної віспи в подальшому. Приблизно 3% населення переносить вітряну віспу повторно, що може бути пов’язано зі зниженим імунітетом, та частіше це спостерігається у дорослих.

Цілюща сила води

Під час вітрянки дитину не тільки можна, а й потрібно купати. Але дотримуватися при цьому кількох найважливіших правил.

 • Купання частково знімає свербіж, тому дитина із задоволенням хлюпається у воді. Але не дозволяйте їй перебувати у ванні більше 10 хвилин.
 • Щоб посилити лікувальний ефект процедури, додайте у воду відвар ромашки або череди.
 • Не використовуйте під час купання миючі засоби: мило, гелі або пінки для ванни. Вони дратують шкіру.
 • Не намагайтеся очистити тіло дитини від кірочок за допомогою мочалки: все, що готове відпасти, відпаде самостійно. Насильницьке очищення може нашкодити малюкові.
 • Після купання не витирайте дитину рушником, промокніть воду або дайте дитині обсохнути (якщо дозволяє температура приміщення).
 • Після ванни, як тільки шкіра висохне, змастіть прищики зеленкою.

Чи можна захворіти на вітрянку кілька разів

Одного разу розпізнавши вірус вітрянки, організм виробляє стійкий довічний імунітет до нього, а це значить, що в 99% випадків повторно захворіти на вітряну віспу дитина не може. Однак важливо розуміти, що навіть після того, як вдалося впоратися з вітрянкою, вірус герпесу залишається в організмі на все життя. Він розташовується в клітинах нервової системи людини, а в разі ослаблення імунітету або повторної зустріччю з вірусом вітрянки проявляється у вигляді оперізуючого лишаю.Таким чином, дитина, яка ще не хворіла на вітрянку, може заразитися від дорослого, що хворіє на оперізуючий лишай.


Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.

Использование фото: П.4 ст.21 ЗУ "Об авторских и смежных правах - "Воспроизведение с целью освещения текущих событий средствами фотографии или кинематографии, публичное сообщение или сообщение произведений, увиденных или услышанных во время таких событий, в объеме, оправданном информационной целью."

Телеграм канал

Понравилась статья? Оцените:
12345 (2 оценок, среднее: 4,00 из 5)
Загрузка...
Комментарии
 • На сайте
 • Отзывы в Facebook

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Наши проекты