Моя дитина - онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини або підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
[artlabel id="198177"]
Здоров'я

Чому ГРВІ викликає хвороби кишківника?

Old date: 2018-10-18
Current date: 2022.10.03
New date: 2022.02.07
0
Захворювання на ГРВІ у людини можуть викликати більше п'яти сотень різновидів вірусів. У тому числі й кишкові. Особливо вони вражають де

Захворювання на ГРВІ у людини можуть викликати більше п'яти сотень різновидів вірусів. У тому числі й кишкові. Особливо вони вражають дітей. Чому так? Розбираємось

ГРВІ, ГРЗ, застуда, як вилікувати застуду, чому при застуді страждає кишечник, соплі, кашель, температура, тривожні ознаки ГРВІ, грип у дітей

Джерело: Shutterstock

Респіраторні - цей термін означає, що дані інфекції вражають виключно або переважно верхні дихальні шляхи, тобто носоглотку та бронхи. Слизову оболонку шлунково-кишкового тракту практично обов'язково запалюють деякі віруси (ротавірус, ентеровірус, аденовірус та деякі інші). Особливо вони вражають дітей.

Коли кишечник може постраждати

Якщо організм дорослого конкретно ослаблений, або вірус дуже агресивний, він викликає різке зниження загальних та місцевих захисних імунних механізмів, тим самим провокує приєднання (або розвиток дрімала до певного часу) бактеріальної або паразитарної інвазії, то тоді і кишечник може постраждати.
Особливо якщо вже є патологія травного тракту, наприклад, коліт, дискінезії, дивертикули, навіть виражений синдром роздратованого кишечника.

Найсильніше порушення шлунково-кишкового тракту при ГРВІ виражені у дітей, за даними деяких дослідників – до 75%, у дорослих – до 50% у середньому.


Крім того, подразливою кишечник дією багато лікарських препаратів, що призначаються лікарем при ГРВІ, а також неправильна дієта при захворюванні на застуду.

ГРВІ, ГРЗ, застуда, як вилікувати застуду, чому при застуді страждає кишечник, соплі, кашель, температура, тривожні ознаки ГРВІ, грип у дітей

Джерело: GettyImages

Немає молочних продуктів!

Хто б міг подумати, що перші 3-4 дні при ГРВІ не показано молочних продуктів, навіть кефіру. Не показані саме тому, що через цілий ряд метаболічних і токсичних нюансів можуть викликати діарею, що погіршує самопочуття, що знижує і без того підірвану якість життя.
Наприклад, під час початкових явищ ГРВІ в організмі інактивуються або різко знижуються кількісно ферменти, що переробляють молоко і його похідні. А не оброблені належним чином фрагменти того ж кефіру (навіть такого здавалося б цілющого) у кров із кишечника не всмоктуються. І організм витрачає на утилізацію молочних продуктів дорогу енергію, яку міг би витрачати на подолання ГРВІ.

ГРВІ, ГРЗ, застуда, як вилікувати застуду, чому при застуді страждає кишечник, соплі, кашель, температура, тривожні ознаки ГРВІ, грип у дітей

Джерело: Shutterstock

Де тонко, там і рветься

Навіть міцний курячий бульйон через цілу низку об'єктивних (на думку деяких учених, інфекційно-алергічних) обставин, прийнятий у перші 3–4 дні недуги, може затягнути процес одужання. При ШКТ-орієнтованій ГРВІ запалюються лімфоструктури кишечника різної локалізації (мезаденіт), що теж може провокувати діарею, біль та спазми в животі.

Взагалі, шлунково-кишковий тракт у генетично схильних до його патологій пацієнтів при різних недугах швидко пошкоджується за принципом «де тонко - там і рветься». Лімфоїдні утворення носоглотки (обов'язково) та кишечника (якщо вірус туди прорвався) є мішенями для атаки, особливо коли там генетично запрограмована пролом.
У кишечнику мешкають кілька сотень видів бактерій, переважна більшість із них — кишкова паличка, біфідо- та лактобактерії. Інші туляться крихітними колоніями в найзатишніших куточках (криптах), де їх не чіпає імунітет. Або є така гіпотеза, що імунітет тримає їх за «колекцію потенційних інфекцій», щоб не втрачати пильності і знати в обличчя можливих ворогів. А вони (умовно патогенні, сапрофіти-симбіонти) при ослабленні організму та його імунної системи піднімають голову та стають агресорами. Але імунітет, знаючи їх у обличчя, із нею справляється.

Аденовірус приходить через… холодильник

Типова ГРВІ, крім носоглотки, досить часто вражає кишечник у дорослих.
Аденовіруси (кожен п'ятий-десятий випадок ГРВІ у світі, залежно від регіону та пори року, частіше взимку) вражають кишечник досить часто. Вперше виділено з аденоїдів, тому так називаються. Вважається, що раз на п'ять років відбуваються спалахи аденовірусної інфекції на кшталт епідемічних.
Зараження людини аденовірусом відбувається повітряно-краплинним та фекально-оральним шляхом. Захворілий небезпечний для оточуючих (у плані передачі вірусу) протягом 9-12 днів.

Цей ДНК вірус зберігається у зовнішньому середовищі у висушеному вигляді до 10–15 діб: у крихітних шматочках фекалій, у слизу з носоглотки. У холодильнику вірус може зберігатись до місяця.
Для захисту оточуючих хворому бажано носити одноразову маску на обличчі, змінюючи її кожні 2 години. Але це так тяжко, коли не дихає носа і душить кашель. Так що, носити маску і часто мити руки доведеться доглядати пацієнта і контактувати з ним. Хоча це все одно не дає 100% гарантії незараження.

ГРВІ, ГРЗ, застуда, як вилікувати застуду, чому при застуді страждає кишечник, соплі, кашель, температура, тривожні ознаки ГРВІ, грип у дітей

Джерело: GettyImages

Відомо кілька десятків різновидів аденовірусів. Вважається, що можуть передаватися людині від тварин (кішки, собаки).
Є гіпотеза, що в організм потрапляє одразу два типи аденовірусів. Один поселяється у носоглотці, інший поширюється на кишечник.
Інша теорія передбачає, що аденовірус, потрапивши в бронхи і на мигдалики, зазнає мутацій, що дозволяють йому так чи інакше «завоювати» шлунково-кишковий тракт.
У людей і тварин досить часто виявляють безсимптомне носій аденовірусів, що триває місяцями. Їм легко заразитися через салат, що постояв у холодильнику, через морозиво.

На щастя, аденовірусна інфекція переноситься дорослою людиною досить легко, рідко дає ускладнення.
Декілька епізодів діареї, транзиторне здуття живота і за тиждень людина одужує лише при одному симптоматичному лікуванні. У дітей цей процес може спричинити зневоднення.

Консультант - Марина Єріна, терапевт, фізіотерапевт


Думка редакції може збігатися з думкою автора статті.

Використання фото: П.4 ст.21 ЗУ "Про авторські та суміжні права - "Відтворення з метою висвітлення поточних подій засобами фотографії або кінематографії, публічне повідомлення або повідомлення творів, побачених або почутих під час таких подій, в обсязі, виправданому інформаційною метою. "

Телеграм канал

Редактор

Сподобалася стаття? Оцініть:
12345 (1 оцінок, середнє: 5,00 з 5)
Завантаження ...
Поділитися:
Коментарі
  • На сайті
  • Відгуки у Facebook

Додати коментар

Вашу адресу email не буде опубліковано.

Наші проекти