Моя дитина - онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини або підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
[artlabel id="277730"]
Здоров'я

Нічні лінзи: чи є вони альтернативою дитячим окулярам?

0
Нічні лінзи з'явилися понад 20 років тому в Америці, проте в Україні стали доступнішими значно пізніше. Чим вони відрізняються від м'

Нічні лінзи з’явилися понад 20 років тому в Америці, проте в Україні стали доступними значно пізніше. Чим вони відрізняються від м’яких денних, у чому їхні переваги для дітей та чи не маркетинговий це хід? Щодня я чую подібні запитання від батьків маленьких пацієнтів. Тож поговорімо про альтернативу звичним нам лінзам чи окулярам.

дитина, дівчинка, дитячий сон Нічні лінзі: є ли вони альтернативою дитячим очкам?

Джерело: Freepik

Ярослав Кошеленко
Ярослав Кошеленко
Лікар-офтальмолог клініки "Новий зір"

Що це за феномен?

Нічні лінзи ще називаються ортокератологічними або жорсткими. Вони є сучасним методом корекції зору при порушеннях рефракції. Це так само контактні лінзи, що й денні, тільки силікон, з якого вони виготовлені, інакше очищений. Газопроникний матеріал повністю пропускає кисень зі сльози до рогівки, що дуже важливо для очей. На відміну від звичних нам лінз, їх надягають не вдень, а вночі. І в цьому їхня перевага.

За діаметром нічна лінза дещо менша за денну й чітко розраховується під рогівку. Тож діаметр підбирається під пацієнта. Так само як і необхідна кривина її поверхні.

Коли перед сном дитина надягає лінзу, вона тисне на рогівку, “присмоктується” до неї, наче вантуз. Це дає змогу пасивно впливати на епітелій рогівки. В результаті епітелій у центральній ділянці ока перерозподіляється на периферію, і, знімаючи зранку лінзи, дитина добре бачить протягом дня. Ось такий принцип корекції.


Топограф рогівки (тривимірна модель), який ми робимо після того, як маленький пацієнт зняв лінзу, нагадує лазерну корекцію. Наведу аналогію. Уявіть, що ви надягнули шкарпетку меншого розміру й проходили в ній увесь день. Увечері, коли ви її знімете, на нозі залишиться слід від резинки. От такий самий слід залишається на рогівці ока після нічної лінзи. І він нагадує лазерну корекцію.

Механізм дії

Уявіть купол – всередині він має свою кривину. Якщо лазером хірург шліфує певну частину рогівки, то лінза ту саму частину втискає. Перебудова поверхневого епітелію рогівки відбувається завдяки складному рельєфу внутрішньої поверхні лінзи.

дитячі очі, дитина, зір Нічні лінзи: є ли вони альтернативою дитячим очкам?

Джерело: Freepik

Що обрати – денні чи нічні лінзи?

Передусім зважайте на три основні чинники. Нічні лінзи однозначно не підходять:

 • якщо дитина спить менше ніж 8 годин – тоді такий вид корекції не працюватиме як слід. Для досягнення ефекту необхідно 8-9 годин, але не більше ніж 10;
 • якщо ступінь рефракції виходити за межі дії лінз;
 • в разі чистого астигматизму або далекозорості.

Отже, ортолінзи призначають тим, що страждає на міопію або міопію разом з астигматизмом. Ступінь короткозорості, що підлягає такій корекції, має бути від –0,5 до –6, астигматизму – до –4.

Важливо: рівень астигматизму повинен бути меншим за міопію.

Скільки триває ефект корекції після сну

Все залежить від ступеня аномалії рефракції. Якщо міопія від –0,75 до –2, ефект можна очікувати вже після першої ночі. Але після дванадцятої чи другої години дня дитина може бачити трохи гірше. Однак вже наступного дня ефект посилиться й триматиметься довше. Тут суть у накопичувальній дії.

Чим вищий ступінь міопії (мінус), тим пізніше спрацюють лінзи: приблизно на п’ятий-шостий день можна отримати 100-відсотковий зір. Наприклад, дитина рано прокинулася, зняла лінзи – й бачить дуже добре, проте так триватиме до четвертої вечора. В кожного це індивідуально.

Основні зауваження:

 • нічні лінзи розраховані на річне носіння;
 • потрібно надягати щоночі;
 • в разі хвороби: нежить, кашель, температура – лінзи не надягають. Це, до речі, стосується всіх видів. На випадок застуди чи ГРВІ ви повинні мати окуляри.
дитина дівчинка, зір Нічні лінзи: є ли вони альтернативою дитячим очкам?

Джерело: Freepik

Чи є протипоказання?

Крім інфекційних захворювань, про які зазначалося вище, є такі протипоказання:

 • дегенерація рогівки;
 • цукровий діабет;
 • порушення сполучної тканини;
 •  всі запальні й алергічні стани.

Чи є ті, кому рекомендують носити саме нічні лінзи?

Звичайно, дітям. Це дуже зручно для батьків, адже:

 • лінзи завжди вдома, тому не загубляться й не випадуть з ока;
 • цілий день малеча вільна від окулярів і денних лінз. Так зникає небезпека, що шестирічка чи школярик може бігти, вдаритися об щось і розбити окуляри або ж під лінзу щось потрапить.
 • Нічні лінзи чудово підходять дітям, бо стримують прогресування міопії. Вони тиснуть на рогівку (ми пам’ятаємо, що тим самим відбувається перерозподіл клітин по периферії) й гальмують ріст ока. Це й стабілізує міопію.

Які бувають види нічних лінз?

Принцип дії таких лінз однаковий, різняться лише виробники. Ми в клініці працюємо з виробами Paragon або Moonlens. Особисто я надаю перевагу другій фірмі, бо її продукція з огляду на теперішній воєнний час швидше доставляється. Плюс пропонується більша кількість діаметрів лінз, до того ж є можливість змінювати матеріал.

Треба зауважити, що строк служби лінзи залежить від матеріалу. Якщо він м’якший, то і термін користування менший.

Особливості підбору лінз

Передусім треба перевірити зір. Якщо він нижчий ніж 78-80 %, нічні лінзи не застосовуються. Так само, якщо у людини є амбліопія.

Далі робиться топографічна карта рогівки, її можна порівняти з топографічною картою місцевості, тільки в нашому випадку – рогівки ока.

Наступний етап – підбір лінзі. Ми розраховуємо її, надягаємо на око, дивуємось, як вона сидить. Якщо пацієнта все влаштовує, то видаємо її. Зараз через нові реалії ми замовляємо лінзу.

Дитячий зір, лікар, дитина Нічні лінзи: є ли вони альтернативою дитячим очкам?

Джерело: Freepik

Особливості зберігання лінз

Нічну лінзу потрібно чистити. Є три варіанти:

 • ультразвукова чистка. Спеціальні прилади продаються в інтернеті. Процес очищення триває 5 хвилин;
 • спеціальний шампунь. Наливаєте його в руку і миєте лінзу протягом 30 секунд, а потім промиваєте звичайним розчином;
 • перекисна система. Лінзі кладуть у спеціальний контейнер із пероксидним розчином на 8 годин. Далі промиваються звичайним розчином.

Особливо я рекомендую два перші способи очищення.

Що робимо, коли рік користування лінзами минув

Через рік, коли дитина знімає лінзу, робиться перерва на дві тижні. Тоді їй знадобляться окуляри чи контактні лінзи. Ефект нічних лінз буде потроху зникати, але перші два-три дні вона зможе ходити без окулярів.

Далі дитину приводять на повторну діагностику, щоб визначити, який у неї мінус. І ми підбираємо й приміряємо нові нічні лінзи. Все, ваше чадо знову на рік забезпечено гарним зором!Думка редакції може не збігатися з думкою автора статті.

Використання фото: П.4 ст.21 ЗУ "Про авторські та суміжні права - "Відтворення з метою висвітлення поточних подій засобами фотографії або кінематографії, публічне повідомлення або повідомлення творів, побачених чи почутих під час таких подій, в обсязі, виправданому інформаційною метою. "

Телеграм канал

Сподобалася стаття? Оцініть:
12345 (Поки що оцінок немає)
Завантаження ...
Коментарі
 • На сайті
 • Відгуки у Facebook

Додати коментар

Вашу адресу email не буде опубліковано. Обов'язкові поля позначені *

Наші проекти