Моя дитина – онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини чи підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Мій Дитина – портал успішних мам в Україні!
UA
RU
[artlabel id="188409"]
Здоров'я

Як і скільки дітям можна засмагати. Увага на родимку!

1
Сонце припікає, і дітям зовсім не хочеться сидіти вдома! Прогулянки стали довшими, а це значить, що прийшла пора подбати

Сонце припікає, і дітям зовсім не хочеться сидіти вдома! Прогулянки стали довшими, а це означає, що настав час подбати про захист ніжної дитячої шкіри від шкідливих ультрафіолетових променів.

родимка.ю скільки дітям можна перебувати на сонці, шкідливий ультрафіолет, корисні УФ-промені, меланома, сонцезахисні дитячі засоби, сонячні фільтри, небезпечне сонце, дерматит, алергія, опік, зневоднення

Джерело: Shutterstock

Батькам хочеться, щоб за літо малюк добре зміцнів і оздоровився. Що називається, набрався сонечка про запас. Але тут важливо не перестаратися: тривале перебування на сонці може бути небезпечним для малюка. В особливій групі ризику - діти з дуже світлою шкірою, великою кількістю ластовиння і родимок.

Хто у групі можливого ризику

Підвищують ризик розвитку меланоми такі фактори:

 • світлий фототип - біла шкіра, світлі очі та волосся;
 • наявність онкозахворювань у родичів;
 • велика кількість невусів (родинок);
 • наявність диспластичних невусів - родимок з нерівними краями або нерівномірним забарвленням;
 • сонячні опіки;
 • хронічна травматизація родимок.
родимка, скільки дітям можна перебувати на сонці, шкідливий ультрафіолет, корисні УФ-промені, меланома, сонцезахисні дитячі засоби, сонячні фільтри, небезпечне сонце, дерматит, алергія, опік, зневоднення

Джерело: pixabay

Ультрафіолет: корисний та небезпечний

Безперечно, сонячні промені благотворно діють на дитину: нормалізують вуглеводний та білковий обмін речовин, підвищують газообмін, споживання кисню, активізують роботу цілого ряду систем організму. Не варто забувати і про те, що сонячне випромінювання - це єдиний спосіб запустити в організмі виробництво вітаміну D, дефіцит якого у малюка може розвинутися рахіт. Але все добре в міру - надлишок сонця може завдати непоправної шкоди здоров'ю!
Ультрафіолетове випромінювання - це спектр електромагнітних хвиль, діапазон яких умовно розділений на ближні та далекі ультрафіолетові промені. Далекі (або вакуумні) промені повністю поглинаються верхніми шарами земної атмосфери до нас не доходять. Близькі ультрафіолетові промені поділяються на три підгрупи:


 • довгі - А (UVA);
 • середні - В (UVB);
 • короткі - З (UVС).

Ультрафіолет С  Він практично не сягає землі, оскільки затримується озоновим шаром.
Ультрафіолет В  Ті самі промені, що викликають засмагу. Власне, що таке засмага? Це результат вироблення організмом пігменту, що барвить, — меланіну, видима реакція боротьби нашого організму з травмуючою дією УФ (ультрафіолетової) частини сонячного випромінювання. І якщо почервоніння (фактично сонячний опік), а потім потемніння шкіри – це тимчасовий стан, то втрата еластичності, розростання клітин епітелію у вигляді ластовиння та пігментних плям залишаються надовго, якщо не назавжди. Але найнебезпечніше це випромінювання може спровокувати рак шкіри.

Ультрафіолет А  Найагресивніший із усіх. Якщо промені спектра В затримуються склом і одягом, то промені спектра А легко проникають в організм крізь будь-які перешкоди: хмари, скло, тканина. Причому не лише в епідерміс (верхній шар шкіри), а й глибше – у дерму. Це може стати причиною ультрафіолетового мутагенезу, тобто пошкодження клітин шкіри генетично. Найнебезпечнішим його ускладненням є меланома – пухлина шкіри. Це захворювання, якщо не розпізнати його на ранній стадії, дуже швидко призводить до смерті.

родимка, скільки дітям можна перебувати на сонці, шкідливий ультрафіолет, корисні УФ-промені, меланома, сонцезахисні дитячі засоби, сонячні фільтри, небезпечне сонце, дерматит, алергія, опік, зневоднення

Джерело: Burda Media

Обійдемося без засмаги

Незважаючи на те, що небезпека тривалого перебування на сонці загальновідома, багато батьків дозволяють малюкові засмагати годинами. «Засмага – це так красиво! - щиро переконані вони. — До того ж сонце корисне для крихти, чим довші сонячні ванни, тим він здоровіший». А ось у лікарів із цього приводу зовсім інша думка. Їх засмага — захисна реакція на сонячний опік, але не ознака здоров'я. У здорової дитини — гарний колір обличчя, рум'янець, але точно не шоколадна засмага, вважають вони.

До того ж утворення меланіну, що забарвлює шкіру в темний колір, індикатор того, що дитячий організм бореться з некомфортними умовами, працюючи в посиленому режимі. А навіщо дитині зайве навантаження?
Крім того, науковими дослідженнями доведено: сонячні опіки, отримані в дитинстві і тоді минулі без видимих ​​наслідків, можуть проявитися багато років потому, отримавши який-небудь поштовх. Це може статися при різних гормональних збоях у роботі організму через зниження рівня імунітету і навіть під впливом сильного або хронічного стресу. Навіщо ж ризикувати майбутнім дитини через нікому не потрібну «гарну» засмагу?

родимка, скільки дітям можна перебувати на сонці, шкідливий ультрафіолет, корисні УФ-промені, меланома, сонцезахисні дитячі засоби, сонячні фільтри, небезпечне сонце, дерматит, алергія, опік, зневоднення

Джерело: Freepik

Обов'язково беріть із собою на прогулянку пляшечку водички!

Сонячні опіки та ураження на глибинному клітинному рівні з роками спричиняють тяжкі наслідки — раннє старіння шкіри, більший ризик розвитку раку шкіри. Дія цієї «бомби уповільненої дії» посилюється зневодненням. Діти віком більше року повинні випивати не менше 1 літра води на добу. У спекотний день цю норму необхідно збільшити на 200-300 мл.

Увага, родимко!

Тривале неконтрольоване перебування на сонці шкідливе для будь-якого малюка. Але ризик заробити серйозні неприємності зі здоров'ям дитини підвищується в кілька разів, якщо крихта на тілі має багато родимок.
З давніх-давен поява родимки у дитини вважалося хорошим знаком. «Щасливим буде!» — говорили батькам малюка з такою міткою. Проте все ж таки не варто забувати, що родимка — це не просто мила прикмета, а й зона підвищеної уваги.

Родимка: тривожні симптоми

Негайно зверніться до лікаря, якщо:

 • помітна родимка з'явилася у дитини віком до року;
 • родимка раптом почала рости, змінила форму;
 • малюк скаржиться на те, що родимка «щипле», свербить;
  родимка на тілі дитини змінила колір, у її фарбуванні з'явилося два і більше відтінки;
 • родимка мокне, кровоточить;
 • на поверхні родимки виникло лущення.

Насамперед родимка — це новоутворення на шкірі, хай і доброякісне. І ризик її переродження на злоякісну пухлину існує. Іноді поштовхом може бути механічна травма. Так буває, якщо родимки розташовані в «незручних» місцях і піддаються постійному тертю: на долоні дитини, там, де знаходиться гумка від трусиків або лямка від рюкзака. Але найчастіше смертельно небезпечною родимкою стає саме під впливом ультрафіолету.

родимка, скільки дітям можна перебувати на сонці, шкідливий ультрафіолет, корисні УФ-промені, меланома, сонцезахисні дитячі засоби, сонячні фільтри, небезпечне сонце, дерматит, алергія, опік, зневоднення

Джерело: Shutterstock

Дітям до року прямі сонячні промені категорично заборонені, після року перебувати під їх впливом можна
не більше 5-10 хвилин. Решту часу — в мереживній тіні дерев

Вченими доведено, що дитина отримує ультрафіолету у 3 рази більше, ніж доросла. Це зумовлено особливостями будови дитячої шкіри. Епідерміс малюка на третину тонший, ніж у дорослого, імунна система до кінця не сформована, тому опірність організму агресивним зовнішнім факторам знижено.
І якщо з родимками, які піддаються постійному механічному впливу, все зрозуміло: їх краще видалити і позбавитися проблеми раз і назавжди, то для того, щоб уберегтися від шкідливого впливу ультрафіолетових променів, необхідно дотримуватися певних правил. Їх кілька, але досить прості:

 • перебування малюка під «мереживною тінню» - найбільш щадний спосіб поповнити запаси вітаміну D без шкоди здоров'ю, але сонцезахисний крем обов'язковий й у разі;
 • надлишкові дози УФ-променів діти отримують під час активного відпочинку під прямим сонячним промінням, так що головний убір і легкий, але закритий одяг - обов'язкові;
 • вода і пісок активно відбивають ультрафіолет, тому «тінь під парасолькою» на пляжі від його впливу не врятує: найкращий час для сонячних ванн — до 10 ранку і після 17 години.

Надійний бар'єр

Під час прогулянок обов'язково використовуйте сонцезахисні креми! Це ідеальний варіант для захисту малюка від шкідливого сонечка. Поставитися до вибору кошти необхідно відповідально!

родимка, скільки дітям можна перебувати на сонці, шкідливий ультрафіолет, корисні УФ-промені, меланома, сонцезахисні дитячі засоби, сонячні фільтри, небезпечне сонце, дерматит, алергія, опік, зневоднення

Джерело: Instagtam @charlottelovely

Не використовуйте один крем для всієї родини – склад дитячого сонцезахисного крему спеціально адаптований для ніжної шкіри малюків.
Що інтенсивність сонячного випромінювання, то вище має бути показник SPF (сонцезахисного чинника). Так, на морському узбережжі найоптимальніший варіант — 45–50 одиниць. Пам'ятайте, що після купання більшість кремів змивається. Не забувайте повторювати процедуру намазування.
Існують 2 типи сонячних фільтрів: хімічні та фізичні.

 • Креми з хімічним фільтром стійкіші до води. Такі засоби є кращими для любителів водних процедур. Але є один мінус: вони можуть спричинити алергію.
 • Креми на основі мінеральних речовин, тобто з фізичними фільтрами, нестійкі, стираються навіть від легкого дотику. Однак вони вважаються менш шкідливими за хімічні. Просто наносите їх частіше.

Для малюків, схильних до атопічного дерматиту, захисні засоби від сонця краще купувати в аптеках.

Перевірка – раз на рік

Щоб вчасно розпізнати небезпечні захворювання шкіри, щорічно проходьте з малюком обстеження з використанням спеціального приладу – дерматоскопа. Пам'ятайте: виявлення меланоми на ранній стадії дає дуже хороші прогнози: 90% тих, хто звернувся, виліковуються. Ставтеся уважно до здоров'я малюка, і тоді сонечко буде тільки на радість!

Автор: Оксана Клименко, лікар дерматовенеролог


Думка редакції може збігатися з думкою автора статті.

Використання фото: П.4 ст.21 ЗУ "Про авторські та суміжні права - "Відтворення з метою висвітлення поточних подій засобами фотографії чи кінематографії, публічне повідомлення або повідомлення творів, побачених чи почутих під час таких подій, в обсязі, виправданому інформаційною метою. "

Телеграм канал

Сподобалася стаття? Оцініть:
12345 (1 оцінок, середнє: 5,00 з 5)
Завантаження ...
Коментарі
 • На сайті
 • Відгуки у Facebook

Один коментар на ““Як і скільки дітям можна засмагати. Увага на родимку!”»

 1. Таміла:

  Дуже інформативна стаття. Якби я її раніше прочитала. У нашої дитини почалися проблеми зі здоров'ям після тривалого перебування на сонці. Ми одразу звернулися до свого терапевта. Завдяки швидкій реакції лікаря нам вдалося уникнути серйозних наслідків.

  Відповісти

Додати коментар або відгук

Вашу адресу email не буде опубліковано. Обов'язкові поля позначені *

Наші проекти