Моя дитина - онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини або підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
[artlabel id="276540"]
Здоров'я

Гігієна зору: як уберегти дитину від міопії

0
На жаль, не всі батьки можуть зараз відвідати окуліста, щоб вчасно виявити проблему та вжити нагальних заходів. Тож ми звернулися до

На жаль, не всі батьки можуть зараз відвідати окуліста, щоб вчасно виявити проблему та вжити нагальних заходів. Тож ми звернулися до дитячої лікарки, офтальмолога медичного центру «Новий Зір» Тетяни Левицької, – фахівчиня дала поради, як запобігти ранній міопії.

Гігієна зору: як уберегти дитину від міопії

Джерело: freepik

Левицька Тетяна Ігорівна
Левицька Тетяна Ігорівна
Дитячий лікар-офтальмолог, офтальмологічний центр «Новий Зір»

Через сучасні реалії в Україні загострилася проблема дитячої короткозорості. Вже два роки поспіль формат онлайн-навчання, який розпочався за ковідних часів, дав знаки. До цього негативного чинника додався військовий стан із повітряними тривогами та тривалим сидінням у холодних, погано освітлених бомбосховищах. Віялові та екстрені вимкнення світла, порушення сталого режиму дня та раціонального харчування, постійний страх і непевність у завтрашньому дні – з цим і дорослому впоратися важко, а про дітей годі й казати. Стреси та зовнішні обставини призводять до стрімкого порушення зору юних українців.

Взагалі серед дитячих очних захворювань поширеність ранньої міопії останніми роками становить 30%. Часто її причиною є недотримання зорової гігієни через зовнішні чи стресові фактори та незнання принципів профілактики розвитку короткозорості.

ЩО ТАКЕ МІОПІЯ

При цьому захворюванні людина погано бачить вдалечінь, контури предметів видаються розмитими. Так, у школі дитина починає скаржитися, що їй не видно написаного на дошці, або мружиться, коли намагається розглянути деталі за вікном.


Розберімося в механізмі короткозорості. Через надмірну витягнутість очного яблука спотворюється заломлення світла та зображення фокусується не на сітківці, а перед нею. Тому предмети, розташовані далеко, видно нечітко.

Слід зазначити, що немовлята народжуються із далекозорістю, але в період інтенсивного зростання зір малюків пристосовується до бачення зблизька. Саме це є одним із показників готовності майбутнього учня до школи. Проте чим дитина менша, тим тонша у неї склера (зовнішня оболочка ока), тому через інтенсивну роботу на близький відстані вона швидше піддається розтягненню, що прискорює розвиток міопії. Розтягнута склера – головний фактор прогресування короткозорості.

Ось чому для дошкільнят таке шкідливе тривале сидіння за комп'ютером чи ігри в телефоні.

окуляри

Джерело: freepik

ПРИЧИНИ РОЗВИТКУ

Не будемо говорити про вроджені аномалії. У першу чергу відіграє генетика: якщо один із батьків чи обидва мають поганий зір, то діти потенційно схильні до міопії. Річ у наслідковому браці колагену, що входить до складу склері.

Основні причини виникнення / прогресування міопії:

 • великі зорові навантаження. Через активне раннє навчання дитини, інтенсивну підготовку до школи, надмірні домашні завдання, близьке та тривале перебування перед екраном комп'ютера, постійні ігри в гаджетах очне яблуко розтягується;
 • нераціональне харчування – відсутність важливих вітамінів та мікроелементів, зокрема калію, магнію, цинку;
 • нерегулярне перебування на свіжому повітрі;
 • недостатність вітаміну D;
 • часті інфекційні захворювання: тонзиліт, гайморит, аденоїдит, а також важко перенесені скарлатина чи кір;
 • травми ока;
 • порушення гігієни зору: неправильно організоване робоче місце, погане освітлення тощо;
 • проблеми з поставоючерез що порушується кровообіг і до ока не постачаються корисні речовини;
 • гормональні зміни у пубертатному періоді.

ЯК ПОМІТИТИ ПРОЯВИ КОРОТКОЗОРОСТІ

Дитині складно визначити, що у неї є проблеми із зором, тому батькам слід зважати на такі ознаки:

 • дитина мружиться, коли дивуватися у далечінь;
 • під час виконання домашньої роботи низько нахиляється над зошитом чи книгою;
 • часто кліпає або тре очі;
 • скаржиться, що болітиме голова після гри на комп'ютері, читання, перегляду телевізора.

Щоб не прогавіті погіршення зору, дотримуйтесь рекомендацій МОЗ щодо відвідування офтальмолога: у 3, потім у 6 років, а далі щороку до досягнення 17-літнього віку. Якщо ж у дитини вже є проблеми, візити до окуліста мають бути частішими, наприклад, раз на 6 місяців.

окуляри

Джерело: freepik

ПРОФІЛАКТИКА

Головне, дотримуватися правил гігієни зору. Їх навіть вчать у школі на уроках біології, щоправда, аж у 8-му класі. До цього часу, на жаль, чимало учнів уже ходять в окулярах.

Тож створюємо дитині правильні умови для навчання:

 • робоче місце: стілець зі спинкою та підібрана до нього висота столу, щоб школярик зберіг правильну поставу;
 • гарне освітлення. Найкращим вважається природне. Але в осінньо-зимовий період та увечері обов'язкове загальне розсіяне світло потужністю 100 Вт плюс бічне від настільної лампи, яку для правши розташовують ліворуч, щоб лучі рівномірно освітлювали зошит, а обличчя залишалося в тіні;
 • дотримуватися дистанції: 35-40 см від очей до столу. Відстань до монітора повинна бути не менше ніж 60 см, а лінія погляду – припадати на середину або верхню третину екрана;
 • робити що 35 хвилин паузі, розминатися і виконувати гімнастику для очей Хай дитина концентрує погляд на точці вдалині, стежить за рухомими предметами, дивиться очима ліворуч-праворуч, вгору-вниз;
 • не читати у напівтемряві, але й не вмикати занадто яскраве світло, що призводить до перенапруги й утоми очей.

Безпечні правила поводження з гаджетами:

 • не дивитися на екран смартфона у транспорті та під час їди;
 • у жодному разі не читати і не грати в гаджетах лежачи;
 • дітям до 2 років дивитися телевізор, планшет, комп'ютер шкідливо;
 • безпечна відстань до телевізора – не менше 3,5 м, при цьому кімната має бути добре освітленою;
 • дитина до 7 років може взаємодіяти з комп'ютером без шкоди для очей 20 хвилин, середнього віку – пів години, учні старшої школи – годину на день;
 • у разі віялових вимкнень електрики обов'язково користуватися лід-лампою від павербанку під час роботи з комп'ютером чи іншим гаджетом, щоб запобігти перенапруженню очей.

Загальні рекомендації для збереження зору:

 • свіже повітря. Регулярне провітрювання кімнати. Прогулянки вулицею протягом 2 годин на день, завдяки чому природним чином зволожується слізна плівка, яка запобігає пересиханню ока, організм отримує вітамін D, а очі тренуються дивитися на різну відстань (далеко – близько);
 • правильне харчування. Для гострого зору потрібні вітаміни А, Е, D, тому збагачуйте раціон дитини овочами та фруктами червоного, фіолетового, помаранчевого кольору. Корисні для очей та продукти, що містять зелений пігмент: шпинат, селера, броколі, петрушка, кріп. Як джерело виітаміну А гарні морква, абрикос, яйця, морепродукти, олія, D – молочні продукти, жирна риба, печінка;
 • фізична активність, а в разі проблем із поставою ЛФК (комплекси можна переглянути в інтернеті).
окуляри

Джерело: freepik

ХИБНА КОРОТКОЗОРІСТЬ

Якщо дитина не може зосередитися на предметах, розташованих і далеко, і поблизу, можливо, у неї розвинулася хибна міопія. Вона спричиняється звичним надлишковим напруженням акомодації ока, яке виникає через проблеми з циліарним м'язом. 

З усіх видів короткозорості цю вилікувати найпростіше, зокрема, за допомогою:

 • зменшення навантажень; 
 • гімнастики для очей; 
 • зміни режиму зорових навантажень;
 • дотримання правил гігієни праці;
 • крапель і апаратного лікування. 

Головне, правильно та вчасно діагностувати таку міопію, бо в цьому випадку застосовувати корекцію окулярами не можна.

І наприкінці слід зауважити: регулярно відвідуйте окуліста. Завдяки своєчасному виявленню проблеми, правильно підібраному лікуванню є можливість зберегти високі зорові функції або ж стабілізувати міопію.


Думка редакції може не збігатися з думкою автора статті.

Використання фото: П.4 ст.21 ЗУ "Про авторські та суміжні права - "Відтворення з метою висвітлення поточних подій засобами фотографії або кінематографії, публічне повідомлення або повідомлення творів, побачених чи почутих під час таких подій, в обсязі, виправданому інформаційною метою. "

Телеграм канал

Мітки:
зір
Сподобалася стаття? Оцініть:
12345 (Поки що оцінок немає)
Завантаження ...
Коментарі
 • На сайті
 • Відгуки у Facebook

Додати коментар

Вашу адресу email не буде опубліковано. Обов'язкові поля позначені *

Наші проекти