Моя дитина – онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини чи підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
[artlabel id="276540"]
Здоровье

Гігієна зору: як вберегти дитину від міопії

0
На жаль, не всі батьки можуть зараз відвідати окуліста, щоб вчасно виявити проблему й вжити нагальних заходів. Тож ми звернулися до

На жаль, не всі батьки можуть зараз відвідати окуліста, щоб вчасно виявити проблему й вжити нагальних заходів. Тож ми звернулися до дитячої лікарки, офтальмолога медцентру «Новий Зір» Тетяни Левицької, – фахівчиня дала поради, як запобігти ранній міопії.

Гігієна зору: як вберегти дитину від міопії

Джерело: freepik

Левицька Тетяна Ігорівна
Левицька Тетяна Ігорівна
Дитячий лікар-офтальмолог, офтальмологічний центр «Новий Зір»

Через сучасні реалії в Україні загострилася проблема дитячої короткозорості. Вже два роки поспіль формат онлайн-навчання, який розпочався за ковідних часів, дав взнаки. До цього негативного чинника додався воєнний стан із повітряними тривогами й тривалим сидінням у холодних, погано освітлених бомбосховищах. Віялові та екстрені вимкнення світла, порушення сталого режиму дня й раціонального харчування, постійний страх і непевність у завтрашньому дні – з цим і дорослому впоратися важко, а про дітей годі й казати. Стрес та зовнішні обставини призводять до стрімкого порушення зору юних українців.

Взагалі, серед дитячих очних захворювань поширеність ранньої міопії останніми роками становить 30%. Часто її причиною є недотримання зорової гігієни через зовнішні чи стресові чинники та незнання принципів профілактики розвитку короткозорості.

ЩО ТАКЕ МІОПІЯ

За цього захворювання людина погано бачить вдалечінь, контури предметів видаються розмитими. Так, у школі дитина починає скаржитися, що їй не видно написаного на дошці, або мружиться, коли намагається роздивитися деталі за вікном.


Розберімося в механізмі короткозорості. Через надмірну витягнутість очного яблука спотворюється заломлення світла й зображення фокусується не на сітківці, а перед нею. Тому-то предмети, розташовані далеко, видно нечітко.

Треба зазначити, що немовлята народжуються із далекозорістю, але в період інтенсивного росту зір малюків пристосовується до бачення зблизька. Саме це є одним із показників готовності майбутнього учня до школи. Проте чим дитина менша, тим тонша в неї склера (зовнішня оболонка ока), тому за інтенсивної роботи на близькій відстані вона швидше піддається розтягненню, що прискорює розвиток міопії. Розтягнута склера – головний чинник прогресування короткозорості.

Ось чому для дошкільнят таке шкідливе тривале сидіння за комп’ютером чи ігри в телефоні.

очки окуляри

Джерело: freepik

ПРИЧИНИ РОЗВИТКУ

Не будемо казати про вроджені аномалії. У першу чергу відіграє генетика: якщо один із батьків чи обидва мають поганий зір, то діти потенційно схильні до міопії. Річ у спадковому браку колагену, що входить до складу склери.

Основні причини виникнення / прогресування міопії:

 • великі зорові навантаження. Через активне раннє навчання дитини, інтенсивну підготовку до школи, надмір домашніх завдань, близьке й тривале перебування перед екраном комп’ютера, постійні ігри в гаджетах очне яблуко розтягується;
 • нераціональне харчування – відсутність важливих вітамінів та мікроелементів, зокрема калію, магнію, цинку;
 • нерегулярне перебування на свіжому повітрі;
 • недостатність вітаміну D;
 • часті інфекційні захворювання: тонзиліт, гайморит, аденоїдит, а також важко перенесені скарлатина чи кір;
 • травми ока;
 • порушення гігієни зору: неправильно організоване робоче місце, погане освітлення тощо;
 • проблеми з поставою, через що порушується кровообіг і до ока не постачаються корисні речовини;
 • гормональні зміни в пубертатному періоді.

ЯК ПОМІТИТИ ПРОЯВИ КОРОТКОЗОРОСТІ

Дитині складно визначити, що в неї є проблеми із зором, тому батькам слід зважати на такі ознаки:

 • дитина мружиться, коли дивиться у далечінь;
 • під час виконання домашньої роботи низько нахиляється над зошитом чи книгою;
 • часто кліпає або тре очі;
 • скаржиться, що болить голова після гри на комп’ютері, читання, перегляду телевізора.

Щоб не проґавити погіршення зору, дотримуйтесь рекомендацій МОЗ щодо відвідування офтальмолога: у 3, потім у 6 років, а далі щороку до досягнення 17-літнього віку. Якщо ж у дитини вже є проблеми, візити до окуліста мають бути частішими, наприклад, раз у 6 місяців.

очки окуляри

Джерело: freepik

ПРОФІЛАКТИКА

Головне, дотримуватися правил гігієни зору. Їх навіть вчать у школі на уроках біології, щоправда, аж у 8-му класі. До цього часу, на жаль, чимало учнів вже ходять в окулярах.

Тож створюємо дитині правильні умови для навчання:

 • робоче місце: стілець зі спинкою та підібрана до нього висота столу, щоб школярик зберіг правильну поставу;
 • гарне освітлення. Найкращим вважається природне. Але в осінньо-зимовий період та увечері обов’язкове загальне розсіяне світло потужністю 100 Вт плюс бічне від настільної лампи, яку для правши розташовують ліворуч, щоб промені рівномірно освітлювали зошит, а обличчя залишалося в тіні;
 • дотримуватися дистанції: 35–40 см від очей до столу. Відстань до монітора повинна бути не менше ніж 60 см, а лінія погляду – припадати на середину або на верхню третину екрана;
 • робити що 35 хвилин паузи, розминатися й виконувати гімнастику для очей. Хай дитина концентрує погляд на точці вдалині, стежить за рухомими предметами, дивиться очима ліворуч-праворуч, вгору-вниз;
 • не читати у напівтемряві, але й не вмикати занадто яскраве світло, що призводить до перенапруги й втоми очей.

Безпечні правила поводження з гаджетами:

 • не дивитися на екран смартфона у транспорті та під час їди;
 • у жодному разі не читати й не грати у гаджетах лежачи;
 • дітям до 2 років дивитися телевізор, планшет, комп’ютер шкідливо;
 • безпечна відстань до телевізора – не менш як 3,5 м, при цьому кімната має бути добре освітленою;
 • дитина до 7 років може взаємодіяти з комп’ютером без шкоди для очей 20 хвилин, середнього віку – пів години, учні старшої школи – годину на день;
 • у разі віялових вимкнень електрики обов’язково користуватися лед-лампою від павербанка під час роботи з комп’ютером чи іншим гаджетом, щоб запобігти перенапруженню очей.

Загальні рекомендації для збереження зору:

 • свіже повітря. Регулярне провітрювання кімнати. Прогулянки вулицею протягом 2 годин на день, завдяки чому природним чином зволожується слізна плівка, яка запобігає пересиханню ока, організм отримує вітамін D, а очі тренуються дивитися на різну відстань (далеко – близько);
 • правильне харчування. Для гострого зору потрібні вітаміни А, Е, D, тому збагачуйте раціон дитини овочами й фруктами червоного, фіолетового, помаранчевого кольору. Корисні для очей і продукти, що містять зелений пігмент: шпинат, селера, броколі, петрушка, кріп. Як джерело вітаміну А гарні морква, абрикос, яйця, морепродукти, вершкове масло, D – молочні продукти, жирна риба, печінка;
 • фізична активність, а в разі проблем із поставою ЛФК (комплекси можна подивитися в інтернеті).
очки окуляри

Джерело: freepik

ХИБНА КОРОТКОЗОРІСТЬ

Якщо дитина не може зосередитися на предметах, розташованих і далеко, і поблизу, можливо, в неї розвинулася хибна міопія. Вона спричиняється звичним надлишковим напруженням акомодації ока, яке виникає через проблеми з циліарним м’язом. 

З усіх видів короткозорості цю вилікувати найпростіше, зокрема, за допомогою:

 • зменшення навантажень; 
 • гімнастики для очей; 
 • зміни режиму зорових навантажень;
 • дотримання правил гігієни праці;
 • крапель й апаратного лікування. 

Головне, правильно та вчасно діагностувати таку міопію, бо в цьому випадку застосовувати корекцію окулярами не можна.

І наприкінці слід зауважити: регулярно відвідуйте окуліста. Завдяки вчасному виявленню проблеми, правильно підібраному лікуванню є можливість зберегти високі зорові функції або ж стабілізувати міопію.


Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.

Использование фото: П.4 ст.21 ЗУ "Об авторских и смежных правах - "Воспроизведение с целью освещения текущих событий средствами фотографии или кинематографии, публичное сообщение или сообщение произведений, увиденных или услышанных во время таких событий, в объеме, оправданном информационной целью."

Телеграм канал

Метки:
зір
Понравилась статья? Оцените:
12345 (Пока оценок нет)
Загрузка...
Комментарии
 • На сайте
 • Отзывы в Facebook

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Наши проекты