Моя дитина - онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини або підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
[artlabel id="274833"]
Розвиток

З якого віку дитину слід навчати читати: думки науковців та психологів

Old date:
Current date: 2022.09.28
New date: 2022.06.15
0
Серед батьків існує думка, що якщо дитина навчилася читати раніше, то буде більш успішною у школі. Чи дійно це впливає у майбутньому

Серед батьків існує думка, що якщо дитина навчилася читати раніше, то буде більш успішною у школі. Дійно це впливає в майбутньому на успішність, любов до читання дитини та існує ли взагалі «той самий правильний вік»?

З якого віку дитина повинна почати читати

Джерело: Freepik

Відповіді на ці поширені питання дала дитяча письменниця, журналістка Валентина Вздульська у своєму дописі для Читомо.

1. Існує правильний вік, щоб навчитися читати

Перш за все варто відзначити, що уміння читати є результатом накопичення низки компетенцій, які у дитини розвиваються буквально з пелюшок. У перші тижні свого життя та навіть до народження малюки здатні сприймати та аналізувати почуті звуки. Вони можуть розпізнавати знайомі голоси, звуки, слова та речення.

Зазвичай більшість дітей навчається читати у 6-7 років, пішовши до першого класу. Чимало дітлахів розпочинають цей процес ще до школи, а деякі опановують грамоту взагалі в три чи навіть два з половиною роки.


Вважається, що чим раніше дитина почне читати, тим кращими будуть її успіхи у навчанні. Чи дійсно існує так званий правильний вік, щоб навчитися читати? Експерти кажуть, що ні.

«Мозок від природи не налаштований до читання так само, як він налаштований до говоріння чи слухання, — розповідає Бев Бренна, професор освіти Саскачеванського університету в Канаді, у статті для Today's Parent.

Незважаючи на позначку в 6 чи 7 років, яка поширена в системі освіти, немає жодних переконливих доказів того, що діти повинні навчитися читати саме в цьому віку, стверджує Керол Лерой, директор Центру читання та мовлення в Університеті Альберті.

Ключові навички, які свідчать про готовність дитини вчитися читати та писати

Професорка Енн Гулдінг зі Школи інформаційного менеджменту Університету Вікторії (Австралія) зазначає, що вже з 18 місяців діти готові самостійно взаємодіяти з книжками. У цей період вони вчаться сидіти і слухати, листати сторінки книжок, роздивлятися ілюстрації та навіть читати.

«Більшість дітей у Західному світі навчаються читати між 5-ма та 7-ма роками, коли йдуть до школи. Проте задовго до того, як ми «офіційно» починаємо вчити дітей читати, паралельно з фізіологічним дозріванням мозку, діти вже накопичують величезний досвід, потрібний для цього процесу».

Так, готовність дитини вчитися читати й писати визначають за 6-ма навичками:

  1. Мотивація. Дитина цікавиться книжками та насолоджується історіями, які їй читають батьки.
  2. Обізнаність. Дитина знає, що таке книжка, текст, слова та літери.
  3. Знання самих літер.
  4. Достатній словарний запас.
  5. Фонологічна знаність. Розуміння того, як слова структуровані, вміння гратися звуками.
  6. Базові навички розповіді.

Якщо дитина не засвоїла «бази», то й раннє навчання читанню не принесе їй задоволення і навіть може виявитися вредним.

Чи варто стимулювати процес читання раніше? Експерти кажуть, так звана норма у 5-7 років з'явилася не просто так. Дошкільнята здатні завчити написане слово, але здебільшого покладаються при цьому на інші маркери.

«<**>Якщо спеціально не вчити дітей розпізнавати текст, до 5 років вони надають перевагу зображенням і не виявляють цікавості до написаних рядків. Проте вже скоро це змінюється у природний спосіб», — поділилася психологіня та філологиня Наталя Куликова.

2. Які фактори впливають на читацьку компетентність дитини

Як швидко дитина зможе навчитися читати та чи зможе отримати належні читацькі навички у школі? Це залежить від багатьох факторів: рівня забезпеченості сім'ї, компетенції вчителя, і навіть від ДНК.

Проте найголовнішим фактором експерти називають сприятливу атмосферу вдома. Якщо батьки читають дітям вголос із пелюшок, це допомагає малюкам краще розвинути словарний запас, зазначає Маргарет Мерга, старший викладач кафедри освіти в Університеті Едіт Ковен (Австралія).

Також з дітьми потрібно проводити щоденні практики, пов'язані з читанням: сімейні розмови, обговорення прочитаного, читання ілюстрацій, ігри на тему почутих історій тощо. І найголовніше — діти не повинні читати з примусу!

Головне завдання батьків і вчителів — викликати у дитини бажання взаємодіяти з книжками, що виникає з усвідомлення, що читання приносити задоволення.

Науковці впевнені: навчальні стратегії можуть допомогти розвинути читацькі навички одному ученику і так само виявитися неефективними для іншого.

«Отже, хитрість полягає у тому, щоб точніше визначити рівень навичок читання кожного дитини, а потім знайти спосіб слідувати навчальній програмі відповідно до індивідуальних потреб кожного ученика», — зазначають дослідники.

3. Поради для батьків, як хочуть розвинути здібності до читання у дитини

Ці рекомендації направлені для батьків, які мають дітей віком до 3 років і хочуть допомогти їм легко «розчитатися» у майбутньому.

1. Створіть «балакуче» середовище

Розмовляйте з дитиною на будь-які повсякденні теми. Це допоможе їй розвинути словарний запас. При цьому вона повинна виступати активним співрозмовником, оскільки пасивне слухання чужих розмов не вплине ефективно.

2. Використовуйте ритм та музику

Оточуйте дітей музикою. Грайте у римовані ігри, співайте пісеньки, читайте віршики, слухайте пісні. Повторення, рима та ритм допомагають запам'ятовувати нові слова та опановувати ритмічність мови.

3. Читайте зображення

Роздивляйтесь з малюками книжки-картинки, сімейні фотоальбоми, картини та листівки та обговорюйте побачене. Вміння читати та інтерпретувати малюнок допоможе дитині розвинути навички розповідача, розуміти структуру тексту.

4. Звертайте увагу на друковані слова навколо себе

Намагайтеся постійно акцентувати увагу дитини на текстовій інформації, яку бачите навколо себе у повсякденній житті. Це допоможе їй швидше опанувати азбуку.

5. Читайте книжки

Спільне читання допомагає зняти напругу, чимало зближує з батьками і розвиває когнітивні здібності. Вибір книжок для спільного читання різноманітний: є тактильні, традиційні, книжки-грашки. Рекомендується поєднувати читання з грою.

Корисні поради сформула керівник кафедри дошкільної освіти Університету Едж Хілл (Великобританія) Карен Бордман.


Думка редакції може збігатися з думкою автора статті.

Використання фото: П.4 ст.21 ЗУ "Про авторські та суміжні права - "Відтворення з метою висвітлення поточних подій засобами фотографії або кінематографії, публічне повідомлення або повідомлення творів, побачених або почутих під час таких подій, в обсязі, виправданому інформаційною метою. "

Телеграм канал

Редактор

Сподобалася стаття? Оцініть:
12345 (Поки що оцінок немає)
Завантаження ...
Поділитися:
Коментарі
  • На сайті
  • Відгуки у Facebook

Додати коментар

Вашу адресу email не буде опубліковано.

Наші проекти