Моя дитина – онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини чи підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
[artlabel id="274833"]
Развитие

З якого віку дитину слід навчати читати: думки науковців та психологів

0
Серед батьків існує думка, що якщо дитина навчилася читати раніше, то буде більш успішною в школі. Чи дійно це впливає в майбутньому

Серед батьків існує думка, що якщо дитина навчилася читати раніше, то буде більш успішною в школі. Чи дійно це впливає в майбутньому на успішність, любов до читання дитини та чи існує взагалі «той самий правильний вік»?

З якого віку дитина повинна почати читати

Джерело: Freepik

Відповіді на ці поширені питання дала дитяча письменниця, журналістка Валентина Вздульська у своєму дописі для Читомо.

1. Чи існує правильний вік, щоб навчитися читати

Перш за все варто відзначити, що уміння читати є результатом накопичення ряду компетенцій, які у дитини розвиваються буквально з пелюшок. В перші тижні свого життя та навіть до народження малюки здатні сприймати та аналізувати почуті звуки. Вони можуть розпізнавати знайомі голоси, звуки, слова та речення.

Зазвичай більшість дітей навчається читати в 6-7 років, пішовши до першого класу. Чимало дітлахів розпочинають цей процес ще до школи, а деякі опановують грамоту взагалі у три чи навіть два з половиною роки.


Вважається, що чим раніше дитина почне читати, тим кращими будуть її успіхи у навчання. Чи дійсно існує так званий правильний вік, щоб навчитися читати? Експерти говорять, що ні.

«Мозок від природи не налаштований до читання так само як він налаштований до говоріння чи слухання, — розповідає Бев Бренна, професор освіти Саскачеванського університету в Канаді, в статті для Today’s Parent.

Попри позначку в 6 чи 7 років, яка поширена в системі освіти, немає жодних переконливих доказів того, що діти повинні навчитися читати саме в цьому віці, стверджує Керол Лерой, директорка Центру читання та мовлення в Університеті Альберти.

Ключові навички, які свідчать про готовність дитини вчитися читати та писати

Професорка Енн Гулдінг зі Школи інформаційного менеджменту Університету Вікторії (Австралія) зазначає, що вже з 18 місяців діти готові самостійно взаємодіяти з книжками. У цей період вони вчаться сидіти і слухати, гортати сторінки книжок, роздивлятися ілюстрації та навіть читати.

«Більшість дітей у Західному світі навчаються читати між 5-ма та 7-ма роками, коли йдуть до школи. Проте задовго до того, як ми «офіційно» починаємо вчити дітей читати, паралельно з фізіологічним дозріванням мозку, діти вже накопичують величезний досвід, потрібний для цього процесу».

Так, готовність дитини вчитися читати й писати визначають за 6-ма навичками:

  1. Мотивація. Дитина цікавиться книжками та насолоджується історіями, які їй читають батьки.
  2. Обізнаність. Дитина знає, що таке книжка, текст, слова та літери.
  3. Знання самих літер.
  4. Достатній словниковий запас.
  5. Фонологічна обізнаність. Розуміння того, як слова структуровані, вміння гратися звуками.
  6. Базові навички розповіді.

Якщо дитина не засвоїла «бази», то й раннє навчання читанню не принесе їй задоволення і навіть може виявитися шкідливим.

Чи варто стимулювати процес читання раніше? Експерти кажуть, так звана норма у 5-7 років з’явилась не просто так. Дошкільнята здатні завчити написане слово, але здебільшого покладаються при цьому на інші маркери.

«<**>Якщо спеціально не вчити дітей розпізнавати текст, до 5 років вони надають перевагу зображенням і не виявляють цікавості до написаних рядків. Проте вже незабаром це змінюється природним чином», — поділилася психологиня та філологиня Наталя Куликова.

2. Які фактори впливають на читацьку компетентність дитини

Як швидко дитина зможе навчитися читати та чи зможе отримати належні читацькі навички у школі? Це залежить від багатьох факторів: рівня забезпеченості сім’ї, компетенції вчителя, і навіть від ДНК.

Однак найголовнішим чинником експерти називають сприятливу атмосферу вдома. Якщо батьки читають дітям вголос із пелюшок, це допомагає малюкам краще розвинути словниковий запас, зазначає Маргарет Мерга, старший викладач кафедри освіти в Університеті Едіт Ковен (Австралія).

Також з дітьми потрібно проводити щоденні практики, пов’язані з читанням: сімейні розмови, обговорення прочитаного, «читання» ілюстрацій, ігри на тему почутих історій тощо. І найголовніше — діти не повинні читати з примусу!

Головне завдання батьків і вчителів — викликати у дитини бажання взаємодіяти з книжками, яке виникає з усвідомлення, що читання приносить задоволення.

Науковці впевнені: навчальні стратегії можуть допомогти розвинути читацькі навички одному учневі і так само виявитися неефективними для іншого.

«Отже, хитрість полягає в тому, щоб точніше визначити рівень навичок читання кожної дитини, а потім знайти спосіб слідувати навчальній програмі відповідно до індивідуальних потреб кожного учня», — зазначають дослідники.

3. Поради для батьків, як хочуть розвинути здібності до читання у дитини

Ці рекомендації спрямовані для батьків, які мають дітей віком до 3 років і хочуть допомогти їм легко «розчитатися» в майбутньому.

1. Створіть «балакуче» середовище

Розмовляйте з дитиною на будь-які повсякденні теми. Це допоможе їй розвинути словниковий запас. При цьому вона повинна виступати активним співрозмовником, оскільки пасивне слухання чужих розмов не вплине ефективно.

2. Використовуйте ритм і музику

Оточуйте дітей музикою. Грайте в римовані ігри, співайте пісеньки, читайте віршики, слухайте пісні. Повторення, рима і ритм допомагають запам’ятовувати нові слова та опановувати ритмічність мови.

3. Читайте зображення

Роздивляйтеся з малюками книжки-картинки, сімейні фотоальбоми, картини й листівки та обговорюйте побачене. Вміння читати та інтерпретувати малюнок допоможе дитині розвинути навички розповідача, розуміти структуру тексту.

4. Звертайте увагу на друковані слова довкола себе

Намагайтеся постійно акцентувати увагу дитини на текстовій інформації, яку бачите довкола себе в повсякденному житті. Це допоможе їй швидше опанувати абетку.

5. Читайте книжки

Спільне читання допомагає зняти напругу, неабияк зближує з батьками і розвиває когнітивні здібності. Вибір книжок для спільного читання різноманітний: є тактильні, традиційні, книжки-іграшки. Рекомендується поєднувати читання з грою.

Корисні поради сформула очільниця кафедри дошкільної освіти Університету Едж Хілл (Великобританія) Карен Бордман.Мнение редакции может не совпадать с мнением автора статьи.

Использование фото: П.4 ст.21 ЗУ "Об авторских и смежных правах - "Воспроизведение с целью освещения текущих событий средствами фотографии или кинематографии, публичное сообщение или сообщение произведений, увиденных или услышанных во время таких событий, в объеме, оправданном информационной целью."

Телеграм канал

Понравилась статья? Оцените:
12345 (Пока оценок нет)
Загрузка...
Комментарии
  • На сайте
  • Отзывы в Facebook

Добавить комментарий

Ваш адрес email не будет опубликован. Обязательные поля помечены *

Наши проекты