Моя дитина - онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини або підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
[artlabel id="164422"]
Розвиток

Як говорити мовчуна: якщо у дитини проблеми з промовою

Old date: 2017-11-20
Current date: 2022.08.11
New date: 2020.03.23
0
Батьки часто запитують лікарів, чому багато дітей зараз довго не говорять і взагалі погано розвиваються. Всього лише 20-30 років н

Батьки часто запитують лікарів, чому багато дітей зараз довго не говорять і взагалі погано розвиваються.

небалакучий дитина

Джерело: Shutterstock

Лише 20–30 років тому логопед за все своє професійне життя міг зіткнутися лише з 2–3 випадками алалії — коли малюк не розмовляє. А зараз чи не кожна друга дитина у 3–4 роки мовчить як риба, а іноді — заїкається. Чому? І що робити?
Катерина Гольцберг
Катерина Гольцберг
психолог

Здорові пологи

Добре, якщо вагітність протікає без ліків, а пологи без втручання лікарів, а лише під їх наглядом. На жаль, з різних причин далеко не завжди так відбувається. Результатом медикаментозного лікування майбутньої мами може стати затримка розвитку дитини. На щастя, здебільшого вони піддаються корекції.

І буває, що без кесаревого розтину не обійтися ... Але знати про те, чим чреватий для мами і дитини вихід за рамки здорової вагітності і природних пологів, потрібно.


здорові пологи

Джерело: Shutterstock

Неправильне харчування

Як часто, купуючи щось, ми вимовляємо: «Знову ця хімія!» Без будь-яких добавок не обходиться вже жоден продукт. Навіть прості сушіння та сухарі (які, до речі, дитина нерідко отримує дуже рано – у період прорізування зубів) містять загадкові Е-шки, барвники та консерванти.

Результатом такого засміченого раціону стає хронічна інтоксикація організму дитини. Виявляється вона не відразу, й у цьому її головна небезпека. Діючи поступово, засмічене харчування рідко спричиняє появу яскравих хворобливих симптомів.


Якби це було не так, світ давно перейшов би на домашні яйця, кваси та короваї з печі. Небезпека непомітна, тому її ігнорують.
Але виснажений всякою всячиною організм погано бореться з недружнім мікросвітом (хвороботворними бактеріями та вірусами). І це ще не все: нервова система дитини потрапляє під удар першою і просто не в змозі розвиватися повноцінно. Відставання у розвитку мови - далеко не єдина проблема, що виникає на тлі неправильного харчування.

Лікарі часто рекомендують батькам, чиї діти страждають на аутизм (а також при гіперактивності), дотримуватися певної дієти, яка в тому числі виключає і шкідливі Е-шки. На жаль, внутрішні сили в дитячих організмів хоч і різні, але у всіх обмежені.


Вихід - відмова від фастфуду та газировок, прийому їжі перед телевізором та привчання до максимально простої їжі.

фаст-фуд

Джерело: Shutterstock

перевантаження

Неприродним можна вважати і надлишок додаткової освіти. Діти завантажені, крім школи, неймовірно. Для чого це? Неможливо все запхати у голову дитині: і мови, і шахи, і курси дизайнерів. А якщо додати до цього вихідні, в які вся сім'я відправляється відпочивати в розважальний центр, то вийде чітко передумова відставання дитини в розвитку мови. Адже велика кількість шуму, людей, надлишок візуальної інформації, суєта — все це створює спочатку незначне, але напруга, що поступово збільшується, в нервовій системі дитини. Накопичувальний ефект виливається в невмотивовані істерики, протестну та демонстративну поведінку. Таке проведення часу, та ще під грифом «відпочинок», не годиться дитині. Більше того, воно явно шкодить дитині.

Розважальна індустрія дедалі очевидніше повертається до нас своєю зворотною непривабливою стороною — збільшенням кількості психічних порушень, на які так часто страждають наші діти.


Життя у мегаполісах

За статистикою, у великих містах на порядок більше дітей із недорозвиненням мови та психічними відхиленнями. Філолог Світлана Рябцева зауважила, що «великі міста це нариви на тілі нашої планети». Є думка, що однією з причин затримки промови є постійний шум у житті дитини.

Звикнувши до нього, він погано реагує на звернене мовлення дорослих. Забезпечте малюкові хоча б годину-півтори на день повної тиші, в іграх віч-на-віч, у своїх думках. Додавши в життя своїх дітей більше простоти та повернувшись до витоків навчання та виховання, ми отримаємо здорове покоління, і дефектологія стане зникаючою професією.

діти за комп'ютером

Джерело: Burda-Media

Звідки заїкання

Перші ознаки заїкуватості зазвичай виявляються у дитини віком від двох до п'яти років. У цьому віці малюк робить перші спроби вимовити довгу та складну пропозицію. Зрозуміло, що нова навичка формується не відразу: дитина часто робить довгі паузи, іноді «микає» або «екає». Нічого страшного в цьому немає: від 2 до 8% дорослих кажуть, використовуючи ці звуки. Приводом для тривоги батьків є дещо інші «дивності» у розмовній мові малюка.


школа, навчання у школі, першокласник, перший клас. що має вміти дитина 6 років, дитина 7 років, успішність у школі, оцінки дитини, дитина відстає у навчанні

Джерело: Burda-Media

Привід для візиту до невролога

Першим приводом для батьківської тривоги має стати навіть не сама мова малюка (за винятком очевидних випадків, коли сумніватися в тому, що дитина заїкається, не доводиться), а поведінка чи стан дитини. Поспостерігайте за дитиною більш уважно, якщо вона, намагаючись вимовити фразу чи слово, напружує обличчя і шию, лякається своєї невдачі чи відмовляється говорити, віддаючи перевагу мові жестів чи муканню.
Іноді у дитини, що заїкається, виникають навіть нервові тики. Така проблема, до речі, нерідко розвивається і натомість надмірної перевантаженості дитини різними школами раннього розвитку. Виявіть розумну обережність у своєму прагненні дати малюкові якнайбільше.
Якщо недолік мови супроводжується явними невротичними симптомами, обов'язково покажіть дитину неврологу, проконсультуйтеся із психологом. Пам'ятайте: що раніше підібрано необхідне лікування, то швидше вдасться впоратися з недоліком у розвитку мови.

хлопчик погано розмовляє

Джерело: Shutterstock

Спірне лікування

Якщо вже харчування призводить до інтоксикації організму малюка та зниження його природних сил, то що говорити про ліки! Про лікування соматичних захворювань не йдеться, хоча і тут здоровий спосіб життя багато в чому б допоміг скоротити бюджет сім'ї, витрачений на гори ліків. Але бути розумними та обережними треба і з медикаментозним лікуванням затримок розвитку. Потрібно знати, що таблетки для розвитку мови не винайдені, немає нічого більш неприродного, ніж «лікувати» малюка від того, що не лікується, а виправляється довгими заняттями.

У справі розвитку та корекції пріоритетом завжди були і будуть систематичні заняття з логопедом та дефектологом. А головне – і найприродніше – з мамою. Найвищі результати при роботі з дітьми, що не говорять, бувають при стовідсотковій залученості мами в процес допомоги своєму малюкові. Це завжди працює, бо нормально і природно.

Типи заїкуватості

Фахівці виділяють дві основні причини заїкуватості та безліч «екзотичних».

 • Перша причина - Наявність у дитини дефектів нервової системи. Це може бути наслідком патологічної вагітності або травми під час пологів. Не переживайте: дитячий організм має неймовірні компенсаторні можливості, при правильному підході виправити можна якщо не все, то дуже і дуже багато.
 • Друга поширена причина заїкуватості - Навантаження нервової системи. Про небезпеки шкіл раннього розвитку у зв'язку з цим ми вже говорили, тепер давайте розглянемо стресове навантаження нервової системи дитини. Наприклад, сильний переляк чи життя у постійній напрузі через ваші залякування.

Не треба нервувати!

Майте на увазі: для дитини набагато більше значення має не особисте емоційне потрясіння, а батьківська реакція на неприємну подію.
Якщо малюк злякався, наприклад, собаки, а ви злякалися за дитину, у жодному разі не виявляйте свого страху. Зробіть все можливе, щоб заспокоїти малюка: опустіться навпочіпки, обійміть малюка, погладьте йому спинку, поцілуйте. Ваш спокій передасться малюкові, і неприємний інцидент скоро зітреться у його пам'яті. Неправильна поведінка батьків може призвести до проблеми з промовою.


Разом з татом чи другом

Іноді дитина починає заїкатися, копіюючи, наприклад, промову свого батька або нерозлучного друга. Своєчасний візит до фахівця та правильно вибудована програма занять з дитиною допоможуть вирішити цю проблему. Головне - не прогаяти дорогоцінний час.


Щоденне тісне спілкування з улюбленими батьками необхідно дитині як повітря

хлопчик грає

Джерело: Shutterstock

Захоплення гаджетами

  • Всі органи почуттів дошкільника розвиваються одночасно і бурхливо, поставляючи в мозок найрізноманітнішу інформацію про предмети та явища. Після 6–7 років збору такої інформації дитина може оперувати абстрактними поняттями, наприклад «сума двох і трьох дорівнює п'яти», і добре навчатися у школі. Якщо такий фундамент не закладено (а він закладається у тісному мовному спілкуванні з дорослими та однолітками), відбувається серйозний збій у розвитку.
  • Планшети, комп'ютери, смартфони та інші гаджети забезпечують такий збій повною мірою. Інформація з екрану мізерна і неприродна сприйняття дитини. Вона проходить безпосередньо в зоровий відділ мозку, не вимагаючи осмислення, оречення, як, припустимо, будівництво снігової фортеці, гра в «Вишибал», читання чи слухання книги.
  • Досвідчені логопеди одразу бачать, де алалія викликана саме зловживанням гаджетами. Такій дитині вже з 1,5 років немає потреби спілкуватися, ставити питання, її емоційне тло убогий, думка не розвивається.
  • Для того, щоб водити пальцем по планшету, багато розуму не треба. Адже рука малюка — його основний інструмент пізнання, вона має працювати повноцінно і приносити своєму господареві якомога більше інформації.
  • Віддайте перевагу гаджетам дерев'яні, глиняні або тканинні іграшки та предмети побуту, які можна обмацувати, здобуючи сенсорний досвід і розвиваючи мозок.


Думка редакції може збігатися з думкою автора статті.

Використання фото: П.4 ст.21 ЗУ "Про авторські та суміжні права - "Відтворення з метою висвітлення поточних подій засобами фотографії або кінематографії, публічне повідомлення або повідомлення творів, побачених або почутих під час таких подій, в обсязі, виправданому інформаційною метою. "

Телеграм канал

Редактор

Сподобалася стаття? Оцініть:
12345 (2 оцінок, середнє: 5,00 з 5)
Завантаження ...
Поділитися:
Коментарі
 • На сайті
 • Відгуки у Facebook

Додати коментар

Вашу адресу email не буде опубліковано.

Наші проекти
x