Моя дитина - онлайн журнал для сучасних батьків Сайт для батьків та майбутніх мам. У вас є питання про материнство, виховання дитини або підготовку до пологів? Ми маємо відповіді на все! Купа практичних порад та відгуків від реальних мам. Що зробити обов'язково, а чого краще не робити – ми підкажемо. Моя Дитина – портал успішних мам в Україні!
UA
RU
[artlabel id="4647"]
Розвиток

Як навчити дитину орієнтуватися у просторі: 15 практичних порад

Old date: 2012-04-17
Current date: 2023.02.04
New date: 2021.12.22
0
 Навчити дитину орієнтуватися у просторі та в часі, легко визначати де "право", а де "ліво" - процес не легкий, але посил

 Навчити дитину орієнтуватися у просторі та часі, легко визначати де «право», а де «ліво» — процес не легкий, але посильний.

криза 2 років навчити дитину орієнтуватися в часі, навчити дитину орієнтуватися у просторі,

Джерело: Getty Images/Global Images Ukraine

З самого початку…

Само собою зрозуміло, що новонароджений не здатний впоратися з таким складним завданням, як орієнтація у просторі. Лише поступово, у міру накопичення життєвого досвіду та розвитку нервової системи, малюк вчиться орієнтуватися, починає розуміти, що таке відстань, розрізняти верх та низ, право та ліво. Знання про навколишній світ та його закони для кожної людини починаються зі знайомства з власним тілом.

Від народження до року

Немовля старанно вивчає свої пальчики, обмацує себе, тягне до рота ніжку і т. д. Це і є перші уроки просторової орієнтації — визначення меж свого тіла. Надалі, коли дитина почне повзати, сидіти, грати з різними предметами та налагоджувати спілкування з оточуючими його людьми, завдання ускладниться: доведеться на власному досвіді з'ясовувати, що таке відстань та напрямок.

Від 2 до 6 років

Дитина поступово усвідомлює, що його тіла є дві сторони — права і ліва, але завершиться формування навички орієнтування не раніше ніж до 6—7 років. Ось у ці кілька років батькам дуже важливо допомагати малюкові!


Не варто недооцінювати вміння розрізняти праву та ліву сторони. Якщо проблеми з визначенням правої та лівої сторін не вирішено у дошкільному періоді, то з початком навчання дитині доведеться дуже важко. Адже розуміння письмової мови дається малюкам ще складніше, ніж читання, а якщо процесу навчання заважатиме постійна плутанина лівої та правої сторін, це забере у маленького школяра багато сил і може надовго відбити бажання вчитися.

Тому психологи та вчителі початкової школи радять батькам приділяти увагу розвитку у дитини просторової орієнтації.

Права та ліва

Такі просторові поняття, як "напрямок" і "відстань", самі по собі досить розпливчасті, і дитина перших років життя просто не може їх сприйняти. Його мислення заповнюють цілком конкретні речі, предмети та люди, яких можна побачити чи торкнутися. Якщо щось існує тільки на словах, то його для малюка просто немає, а отже, й вивченню не піддається. Тому все навчання орієнтування має бути побудовано на конкретних та наочних предметах.

Для найменших починати треба з вивчення власного тіла: пояснити, яка з рук і ніг права, яка ліва і чим вони відрізняються. Можна разом згадати всі частини тіла та з'ясувати, чи всі вони поділяються на ліві та праві. Швидше за все, одразу малюк цього не запам'ятає, і батькам доведеться щодня нагадувати про існування двох сторін тіла.

Найпростіше запам'ятовування відбувається під час ігор та звичних дитині подій повсякденного життя. Будь-які дії можна супроводжувати нагадуваннями: беремо не просто книжку, а ту, що стоїть ліворуч, питаємо, хто на картинці намальований праворуч, одягаємо ліву шкарпетку, беремо ложку в праву руку і т. д. Використовуйте будь-яку ситуацію для закріплення нових знань, добрими помічниками вам стануть дитячі вірші та пісні.

Не варто засмучуватися, якщо, незважаючи на всі нагадування, малюк періодично плутає ліве та праве, не може правильно відповісти, де що розташоване, - це не страшно, процес запам'ятовування все одно йде, і згодом кількість перейде в якість, просто це відбувається не так швидко, як хотілося б батькам.

Щоденні тренування

Коротка зарядка

  1. Підняти ліву руку, відвести її убік, опустити. Потім повторити все з правою рукою.
  2. Пострибати на лівій нозі, потім на правій. Якщо все виходить добре, то попросіть малюка стрибнути на двох ногах уперед, потім назад, праворуч, ліворуч. Усі дії повторюються 7-10 разів.
  3. Гра з невеликим м'ячиком - кидайте його один одному по черзі то правою, то лівою рукою.
  4. Завершіть тренування розслаблюючими вправами: лягти на спину та по черзі підняти руки (праву та ліву), а потім ноги. Сенс цієї зарядки у навчанні основ орієнтування, а й у тренуванні уваги дитини, вміння точно виконувати прості команди. Дуже важливо під час заняття коментувати всі рухи малюка, позначаючи їхній напрямок і називаючи, яка саме рука чи нога їх виконує.

Гра «Дзеркало»

Ведучий виконує якісь дії, коментуючи їх, а решта гравців точно повторюють все за ним. Якщо вашій дитині ця гра сподобається, згодом її можна ускладнити: ведучий виконує одну дію, а називає при цьому протилежну (наприклад, опускає руки і одночасно командує їх підняти). Гравці не мають збиватися.

На прогулянці

Дуже добре тренувати просторові навички, по черзі розповідаючи один одному про те, що ви бачите навколо, супроводжуючи це коментарями «праворуч», «ліворуч», «попереду» та «ззаду». Для найменших потрібно при цьому ще й показувати напрямок рукою. Можна вважати машини та людей, які пройшли та проїхали у праву та ліву сторони.

Коли йдете знайомою дорогою, просіть малюка вести вас і говорити, в який бік ви зараз повертаєте. Спробуйте кілька разів помилитися – нехай дитина виправить вашу помилку. Переходячи через дорогу, привчіть малюка дивитися спочатку ліворуч, а потім праворуч, не забуваючи пояснювати, що ви зараз робите.

Під час поїздки в машині чи автобусі

Запропонуйте малюкові стежити за поворотами, рахувати машини, розглядати вивіски тощо.

Відображення в дзеркалі

Процес освоєння відстаней та напрямків йде по-різному — в одних швидше, в інших — повільніше. Але є проблема, з якою стикаються майже всі діти, — дзеркальне відображення. Розглядаючи себе у дзеркалі, малюк не може правильно показати праву та ліву сторони, навіть якщо до цього він чудово їх розрізняв і показував на собі та навколишніх предметах.

Спроби пояснити словами, чому у дзеркалі все навпаки, швидше за все, нічого не дадуть, крім роздратування батьків та прикрості дитини. Найпростіше пояснити малюкові, що відбувається на наочних прикладах.

Стрічка та браслет

Прив'яжіть дитині стрічку праворуч (або надягніть браслет). Уточніть у малюка – яка це рука. А потім поверніть дитину до дзеркала. У відображення стрічка опиниться на «лівій» руці. Нехай дитина, стоячи перед дзеркалом, підніме ліву руку і подивиться на свого дзеркального двійника — яка рука його піднята?

Іграшка-помічниця

Пояснити малюкові, що плутанина відбувається через зміну положення предметів щодо один одного, а права і ліва сторони насправді залишаються там же, допоможе м'яка іграшка. Візьміть ведмедика чи зайця, посадіть спиною до дитини, визначте праву лапу та прив'яжіть на неї стрічку. Таку ж стрічку прив'яжіть на праву руку дитині.

Після цього розгорніть іграшку обличчям до малюка. Тут і з'ясовується, що стрічки змінили своє становище щодо один одного. Потрібно знову розгорнути іграшку спиною до дитини – стрічки знову опиняються з одного боку. Тепер нехай малюк сам поекспериментує і розбереться у тому, що відбувається.

Вчимо дошкільнятка орієнтуватися у просторі

Кожен, хто намагався навчити дитину правильно тримати ручку, виводити букви та геометричні фігури, знає, наскільки це непросте заняття. На початковому етапі основні труднощі полягають навіть у самому процесі листи, а непідготовленості малюка до такого виду діяльності. Йому важко сидіти в незвичній позі, дуже важко правильно тримати олівець, і все це одночасно з виконанням основного завдання.

І звичайно, якщо до всього цього додається плутанина з визначенням лівої та правої сторін, завдання стає непосильним. Тому в процес підготовки малюка до школи обов'язково потрібно включати вправи, які допоможуть йому тренувати навички орієнтування.

Визначення правої та лівої сторін предметів, що лежать на столі

Попросіть дитину показати, де у зошити верх і низ, права та ліва сторони, а потім запропонуйте взяти олівець у ту руку, якою вона писатиме. Останнє прохання дуже важливо вимовити в невизначеній формі, щоб малюк сам вибрав, тому що намагатися навчити лівшу писати правою рукою — не найкраща ідея.

розмальовки

Під диктовку дорослого дитина почергово зафарбовує олівцем праві та ліві, а також верхні та нижні деталі малюнків. Такі вправи допоможуть малюкові звикнути до правильного становища руки при листі, використовувати силу натиску олівця, покращать координацію м'язів руки та розвинуть дрібну моторику.

Письмові заняття

Приготуйте картки із різними фігурами (хрест, коло, квадрат, точка, лінія). Попросіть дитину:

  • взяти лист з колом, намалювати ліворуч від нього хрестик, праворуч від хрестика поставити галочку;
  • покласти перед собою лист з лінією і намалювати ліворуч від неї якусь фігурку, а праворуч - іншу;
  • взяти аркуш із квадратом, поставити всередині крапку, праворуч (зовні) ще одну, намалювати над квадратом хрестик, під ним – трикутник;
  • на аркуші з точкою вище за неї намалювати кружок, ліворуч від точки - поставити хрестик.

Удачі вам!


Думка редакції може не збігатися з думкою автора статті.

Використання фото: П.4 ст.21 ЗУ "Про авторські та суміжні права - "Відтворення з метою висвітлення поточних подій засобами фотографії або кінематографії, публічне повідомлення або повідомлення творів, побачених чи почутих під час таких подій, в обсязі, виправданому інформаційною метою. "

Телеграм канал

Редактор

Сподобалася стаття? Оцініть:
12345 (1 оцінок, середнє: 5,00 з 5)
Завантаження ...
Поділитися:
Коментарі
  • На сайті
  • Відгуки у Facebook

Додати коментар

Вашу адресу email не буде опубліковано.

Наші проекти